Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co to takiego Iaido?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_kefir (p.l.)
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Co to takiego Iaido?
No wlasnie, co to takiego i z czym to sie je?



BTW Pare dni temu byl na Discovery program o sztukach walki i pokazali tam jednego senseja, ktory mial po 6 danie Aikdo i Iaido. W fajny sposob pokazal, jak mozna wykorzystac KI. /me byl pod wrazeniem.

BTW 2 To chyba moj pierwszy post na budzie. Pozdrawiam wszystkich listowiczow. Czytam wasze wypociny juz dobre pare miesiecy, ale pisac jakos mi sie nie chcialo.

Pozdrawiam
Kefir (P.L.)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?
Witaj na budzie,

iaido to takie cwiczenia manipulacji mieczem, wyjmowanie, chowania i rozne ciecia. W wiekszosci szkol cwiczy sie samemu.
Jakby ci sie chcialo kiedys poszukac za pomoca googla to znajdziesz duzo wiecej informacji :wink:
  • 0

budo_kefir (p.l.)
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?
Dzieki.

Wlasnie tego potrzebowalem.

A z googla mi sie nie chcialo korzystac .
  • 0

budo_ola
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?
Wyjmowanie i wkladanie miecza to nie wszystko, to dopiero poczatek, Iaido to generalnie rzecz ujmujac sztuka ciec. Wykonuje sie ja samodzielnie, to tak jakby nauka chodzenia przed przystapieniem do gry w pilke w druzynie. Niektorzy uwazaja iaido jako punkt wstepny do Kendo, niektorzy do rownowagi i poprawnosci technik w aikido.
Iaido samo w sobie jest jedynie sztuka, ale zapewniam, ze niechcialbys takiego spotkac na jakiejs konfrontacji na miecze..
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?
A ty Ola cwiczysz aikido/iaido lub kendo? A gdzie i u kogo?

Fajna fotka, corka brata mojej zony tez jest nawalona na jazde konna...chyba bede jej musial kupic jakiegos konia w koncu...
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?
dobry temat
wlasnie 3 miechy temu zaczalem cwiczyc Iaido w Muso Jikiden Eishin Ryu
jest rewelacyjne, nie ma to jak mieczyk...

ostatnio mialem niezlego stresa, bo sensei wymyslil ze kazdy pokaze jakas forme na srodku przed wszystkimi hehe byla jazda 8)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?

dobry temat
wlasnie 3 miechy temu zaczalem cwiczyc Iaido w Muso Jikiden Eishin Ryu
jest rewelacyjne, nie ma to jak mieczyk...

ostatnio mialem niezlego stresa, bo sensei wymyslil ze kazdy pokaze jakas forme na srodku przed wszystkimi hehe byla jazda 8)


a u kogo cwiczysz? i u kogo twoj sensei sie uczy? zaczynacie od form w seiza czy na stojaco? jaka macie rozgrzewke?
  • 0

budo_ola
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?
Ja cwicze Aikido, raz na stazu zalapalam sie na Iaido i mi sie spodobalo, zaczelam wiec chodzic czesciej, teraz zazwyczaj mamy Iaido po treningu Aikido, bo jestesmy na tyle zmaczeni, ze rozluznienie samo przychodzi i czlowiek sie nie spina..
Klub jest w Wiedniu, wiec troche dalego, ale jak kiedys baedziesz odwiedzal Wieden, to zapraszam na trening..
Pozdrawiam
Ola
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?

Ja cwicze Aikido, raz na stazu zalapalam sie na Iaido i mi sie spodobalo, zaczelam wiec chodzic czesciej, teraz zazwyczaj mamy Iaido po treningu Aikido, bo jestesmy na tyle zmaczeni, ze rozluznienie samo przychodzi i czlowiek sie nie spina..
Klub jest w Wiedniu, wiec troche dalego, ale jak kiedys baedziesz odwiedzal Wieden, to zapraszam na trening..
Pozdrawiam
Ola


oczywiscie, nie omieszkam odwiedzic. Bardzo lubie cwiczyc w innych dojo. Zazwyczaj lece do Polski przez Paryz albo Amsterdam, ale jak bedzie okazja to czemu nie przez Wieden?

A jak wyglada wasz trening iaido?
  • 0

budo_boryssan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?
heh, a wiesz, żę chyba znam tego Twojego senseia z 6 dan aikido i iaido... czy to czasem nie był Yoshiharu Hosoda? (ostatnio miałem z nim staż)

Pozdrowienia,
--
boryssan
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?

a u kogo cwiczysz? i u kogo twoj sensei sie uczy? zaczynacie od form w seiza czy na stojaco? jaka macie rozgrzewke?


cwicze u senseja Jurka :) hehe, ale nazwiska nie pamietam, sorki
on cwiczy bezposrednio u senseja Lukaszczyka z Czerwionki-Leszczyny, ktory to zaczal swoja przygode z iaijutsu 9 latek temu bezposrednio u obecnego mistzra Muso Jikiden Eishin Ryu - u Sekiguchi Komei Osensei (nie wiem czemu osensei ale nie wnikam, tak jest na stronce
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] )

No oststnio - od 4 do 13 czerwca mielismu staz iaijutsu i naginata-do wlasnie w Czerwionce. 6h dziennie z Sekiguchi Komei Sensei :) ))
No i jest to troche zludne jak ktos mysli ze iaido (no iaijutsu) to tylko formy 'singlowe'. Niekkoniecznie - fakt ze przez 70% treningow mlocilismy formy keiko, czyli shitachi vs uchitachi :) i o dziwo Komei Sensei najwiecej uwagi przywiazywal do tych form.

No pieknie bylo, a do tego Sensei to naprawde niesamowity czlowiek - otwarty, zawsze pierwszy sie wital (!!!), kadzemu z osobna dziekowal za trening, po europejsku, podajac reke. Naprawde niesamowite wspomnienia. I do tego ta technika...
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?
Nie moglem sie opanowac i podsune jeszcze troszke o samym Komei:
(choc to wszystko mozna znalezc na w/w stronce)

Oto Sekiguchi Takaaki (Present Master) - prawde mowiac to nie mam zielonego pojecia dlaczego tak go tu nazywaja - my mowilismy Komei Sensei :)

Dołączona grafika

na podanej wczesniej stronce jest sporo zdjec z Komei Sensei, mozna obejrzec

A co do samej szkoly Muso Jikiden Eishin Ryu Iai Jutsu to jest ona strasznie charakterystyczna poprzez dlugosci katany uzywanej do cwiczenia. Jest ona dluzsza (i ciezsza) od tradycyjnej - glownia ok 90cm.
Tak ze jest to kawal miecza, co powoduje ze techniki wykonuje sie max naturalnie -tak jakby to katana wykonywala ciecia, bloki, chiburi czy noto (chyba tak sie pisze) za nas. Rozni sie to troche od innych szkol (widzialem) - tam np. mieczem przy chiburi kieruje reka cwiczacego, a tu to miecz leci po najmniejszej linii oporu :D
Krotko cwicze tak ze nie do konca widze jeszcze wszystkie niuanse, ale staram sie :)

I jeszcze odpowiem (wreszcie) na pytanie Szczepana:
zaczynalismy od technik w siadzie (zwyklym seiza i tym drugim siadzie_w_zbroi, ale nie znam nazwy), ale obecnie robimy tez formy stojace np. wspomniane keiko.
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?

BTW Pare dni temu byl na Discovery program o sztukach walki i pokazali tam jednego senseja, ktory mial po 6 danie Aikdo i Iaido. W fajny sposob pokazal, jak mozna wykorzystac KI. /me byl pod wrazeniem.

Pozdrawiam
Kefir (P.L.)


Widzialem ten program. Moim zdaniem to nie byl pokaz wykorzystania Ki. Jak dla mnie to byla sciemka, uke podkladal sie w przykry sposob. W TV wszystko mozna pokazac, a potem wychodza ludzie na swiat i opowiadaja dziwne rzeczy
Silvio
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?
W sierpniu w Poznaniu odbędą się kolejne już Warsztaty Tańca Współczesnego. Jedną z atrakcji tegorocznego bienale mają być zajęcia aikido prowadzone przez s Górskiego, który przedstawiony został / www. ptt-poznan. pl/ rownież jako specjalista od Iaido, czyli drogi mlecznej



To może być kosmiczne przeżycie :crazyeyes:
  • 0

budo_raedits
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jaworzno

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?
Sorry za odgrzanie tematu, ale wie ktoś czu jest jakaś sekcja ćwiczącam iaido w Katowicach?
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?

Witaj na budzie,

iaido to takie cwiczenia manipulacji mieczem, wyjmowanie, chowania i rozne ciecia. W wiekszosci szkol cwiczy sie samemu.
Jakby ci sie chcialo kiedys poszukac za pomoca googla to znajdziesz duzo wiecej informacji :wink:


Bardzo mało wiem o iaido (niestety :cry: ), ale słyszałem, że chodzi tu o połączenie ruchu dobywania miecza ze sparowaniem ataku i kontrcięciem... A wszystko to w jednym ruchu, ewentualnie logicznej sekwencji następujących po sobie ruchów... Może się mylę i chodzi o wyjmowanie, chowanie i różne cięcia jako wstęp do miecza, a może jest to specyficzny, całościowy system... Jeśli ktoś może coś więcej napisać, prostując ewentualne moje brednie, będę wdzięczny :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?

Jeśli ktoś może coś więcej napisać, prostując ewentualne moje brednie, będę wdzięczny :)

Iaido, to nie jest jeden system. To sa po prostu rozne szkoly miecza. A kazda szkola, to oddzielny system. Maja rzeczy wspolne, ale tez wiele roznic.
Oczywiscie, wyjmujac miecz z ida kontrataku, parowania ciecia przeciwnika, czy zwyklego ataku(w przeciwienstwie do aikido nie ma tu litosci, atakuje sie, czesto niespodziewajacego sie przeciwnika, z zasadzki, z tylu w plecy, no jak sie da, zeby tylko go zabic przy jak najmniejszych stratach wlasnych)
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?
w Aikido tez nie ma litosci... :P :) :twisted: hehehe
  • 0

budo_don zen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?
Iaido to takie kopnięte Aikido, gdzie w wyniku zadanego ciosu urwało się na dodatek "k".
  • 0

budo_world_cup
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to takiego Iaido?
Rozumiem że to uzasadnia powó obecności tego tematu na tym forum.

Bo wszystko inne wskazywałoby, że trzeba to przenieść na forum o mieczu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024