Skocz do zawartości


Zdjęcie

Charakterystyka noża do walki.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
116 odpowiedzi w tym temacie

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
a nozyk ciekawy mozna nim zadawać cięcia w górę jak dobrze siedzi w łapie

kooniu
  • 0

budo_maciek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 875 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
WAR - dlatego raczej na La Griffa sie chyba nie zdecyduje. Zgodnie z tym, co powiedziales, noze do samoobrony mozemy dzielic na te do obrony przed uzbrojonym i nie uzbrojonym napastnikiem. Pytanie, czy walczylbym z 'nozownikiem'...

W innym miejscu podawalem charakterystyke mojego wymarzonego noza oparta na jedynie na teoretycznych zalozeniach, co mam nadzieje sie zmieni :-)

Mialby to byc:
karambit,
folder,
auto,
s30v,
glass breaker.

Ale takiego noza nie ma.

Co do posta Kenjiro - Bodo, where are you? :)
  • 0

budo_maciek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 875 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
No tak kooniu - masz racje, chyba za bardzo chcialem zrobic z tego posta prywate.

Przepraszam.
  • 0

budo_sokół
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Józefów k/Otwocka

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Widząc tyle zdań na jeden temat laik taki jak ja dochodzi do wniosku,(do którego już doszedłem jakiś czas temu).
Po prostu należy zrobić sobie listę noży, które trzeba mieć i nosić je na co dzień przy sobie. Nóż z ostrzem Tanto Recon Cold steela na wypadek wizyty na Warszawskim stadionie X lecia w sektorze azjatyckim. Jaiś OTFik Microtecha w nieciekawej dzielnicy Łodzi. Maczeta na meczu polskich bejzbolistów w jakimś lesie. :D :D :D
Razor MODa do windy albo coś mniejszego i Green Beret 7" na wypadek sprzeczki pomiędzy dwiema drużynami szkoły przetrwania.:)
Oprócz systemów Tech Lock trzeba doliczyć koszt porządnego plecaka w którym miały by się znaleźć te wszystkie zabawki bo nie wyobrażam sobie noszenia tego wszystkiego po kieszeniach i na paskach. :D :D :D

Ale teraz na poważnie. Czy nie jest tak, że jeśli nóż odpowiada jakimś konkretnym standardom, jeśli chodzi o wykonanie i materiały, to reszta zależy od użytkownika? (poprostu to co dla nas jest wygodne)?

Pozdrawiam.
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Kooniu, on ma bardziej w reverse pracowac...
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
aaa czyli "brzuchem" do przeciwnika!!!! też miło choc ja nie preferuję tego uchwytu-nie leży mi po prostu

kooniu
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
nieeee, zle sobie wyobraziłem :( musiałbym w łapę wziąść ale i tak desing mi się podoba z tym że chyba leżałby mi lepiej w normalnym chwycie albo wolałbym mieć "brzuch z przodu" w rewerse

kooniu
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
War, oczywiscie zgadzam sie z Toba, co do dystansu przeciwko bejsbolistom. Chodzilo mi raczej o to (zaobserwowalem to na sparingach na atrapy, ze czesto ciecie "wchodzi" zadane tylko koncowka ostrza, doslownie ostatnim cm). Zatem warto miec te 2,5 cm dodatkowo w zapasie. No i reka jednak troche inaczej (lepiej) biegnie, niz przy ostrzu krotszym.
Ostatnio zastanawiam sie nad MOD Razorback (sam go zachwalales), ale najpierw musze go potrzymac najpierw w lapie i jak dotad nie przytrafila mi sie okazja. Boje sie, ze moge byc rozczarowany, zwlaszcza jego malymi gabarytami.
Ciagnie mnie znowu to zupelnej prostoty, bez zadnych udziwnien zwlaszcza osztrza, czy mechanizmow (choc M. OTF napewno do kolekcji nabede), cos cholernie niezniszczalnego i pewnego. I tylko do walki, czy lepiej samoobrony i niczego wiecej. A juz zupelna prostote, redukcje, nieomalze prostactwo osiagnal Tactical Spike F.Perrina. Jednak jak sie okazuje - nikt go w lapie chyba nie trzymal i nikt mi w tej sprawie nic nie powiedzial.

Natomiast zastanawia mnie Twoja opinia na temat nozy typu LaGriffe, ze tylko moze byc skuteczny przeciwko nieuzbrojonym. Mnie sie wydaje, ze w pewnych okolicznosciach (zalezy przed kim i z czym w reku) mozna sie obronic.

K_P
  • 0

budo_swingline
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Moje trzy grosze.
Noz do walki to troche szerokie pojecie. Zalezy co kto rozumie przez walke. Dla mnie sa takie kategorie i typy: samoobrona - karambit, skryte zabijanie - stosunkowo waski sztylet odpowiedniej dlugosci, pojedynek na noze - chyba spory bowie.
Co do stali bulat to jest to chyba to samo co dostepna (w US) stal wootz.
Mozna kupic takie custom'y ale drogo.
Z tego co wiem nie jest to jednak stal magiczna przecinajaca zbroje i miecze, lecz wrecz przeciwnie, optymalizowana do ciecia miesa (i podobno turbanow). Posiada ona drobnokrystaliczna struktura weglikow zawieszonych w matrycy stalowej - jest to stal bardzo wysoko weglowa.
Polecam np. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Pozdrowienia
Swingline
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
konjiro: ten projekt noza, ktory pokazywales wczesniej: rewelacja, omg gdybym szkolil sie w walce nozem, bez wahania wybralbym cos takiego.

Teraz moje 2 grosze odnosnie noza do walki. Imho jednym z najlepiej nadajacych sie noze, wsrod tych bardziej powszechnych, wybralbym razorbacka lub green beret 5" z glownia stala, Hawk`a, Vectora, lub specwara, a z neckow chyba scorpiona.

Osobiscie nosze balisonga od benchmade ale bardziej jako edc nie ed kill :)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
hawk, vector i specwar to oczywiscie moj typ w przypadku folderow, zapomnialem nadmienic - gapa ze mnie.
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Ja mam podobne zdanie co Kubuś.. Jedna z najistotniejszych rzeczy to bardzo dobry chwyt , nawet wielki finger groove i ergonomiczna rękojeśc może nie wystarczyć... Tylko że moim zdaniem folder to jednak nie jest to... oczywiście przemawia za nim wiele argumentów ( skrytość i wygoda noszenia ) , ale chyba nie zaufałbym żadnemu systemowi otwierania, nawet automatowi...
Powinina to być stałka, ale z pierścieniem jak w kerambicie... coś jak Crowfoot Simonicha, ale większe i bardziej predystynowana do cięc... Ja bym widział sobie takiego Szabo Fugu, ale z kerambitowym kółkiem...
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Crowfoot nieco za maly jest jak na noz do walki. Moze do samoobrony ale nie z przeznaczeniem do walki...

Co do kwestii la griffe:
Ja osobiscie uwazam ze przy dobrym timingu, refleksie i odrobinie szczescia mozna za pomoca La Griffe obronic sie przeciw komus z baseballowka...no oczywiscie zbyt wiele czynnikow wchodzi w gre ale tez nie nalezy robic takiej prymitywnej selekcji negatywnej typu jak male to juz do dupy. Jak sie doskoczy do cialka oponenta w odpowiednim momencie to juz wielki END dla przeciwnika - nie widze mozliwosci zeby facet z rozpruta twarza wciaz walczyl. Mutanty nie zdazaja sie tak czesto. Wolabym bronic sie tym malenstwem niz kerambitowym crowfootem.

Kubus_Puchatek: nie wiem czy juz ci kiedys proponowalem to cudo...napisz jak ma sie to do twoich poszukiwan 'noza do walki idealnego'......tylko nie patrz na cene :)

Dołączona grafika

Blade: 6 1/2" S 30 V
Black Powder Coat
1/4" thick

Handle: G10

Sheath: Kydex with new Hog Hide rubber coating

JSP Blade Rigger shoulder harness

Price: $450.00 US
  • 0

budo_tatoine
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 365 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.

Współczesny damascus jest raczej elementem ozdobnym - co z resztą było do przewidzenia


Racja, zdaje się że damascus jest już wykorzystywany bardziej w nożach kolekcjonerskich niż w nożach użytkowych. Oczywiście taką stal można spotkać także w nożach "limited edition" ale nie dlatego, aby stworzyć coś "lepszego" np. od 154Cm ale coś bardziej "exclusiv".

Dla mnie (przyznaję, teoretyka) nóż do walki to raczej maszyna z ostrzem stałym o dużej zdolności penetracji, pewnym uchwytem (duża rękojeść, nieślizgające się okładziny).
Dlaczego z ostrzem stałym?
- zawsze tak nóż jest gotowy do użycia
- pomimo niezwykle zaawansowanych mechanizmów otwierania zawsze konieczne jest odnalezienie elemetu aktywującego mechanizm.
- mechanizm - jak to mechanizm - przynajmniej teoretycznie może nie zadziałać.
Jako mój typ w dyskusji ( a jakże, z "mojego ogródka) zgłaszam nóż opracowany przez Duane`a Dietera, który - musicie to przyznać - na walce nożem zna się jak mało kto: CQD MARK V
Dołączona grafika
Tatoine
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Tatoine, jak dla mnie to raczej MOD mk. VI Stinger... po "piątka" jest chyba za ciężka, a co za tym idzie za wolna. Takie tylko przemyślenie. Mk.V to raczej nóż pola walki, który jako łom i wszelkiej maści "tactical knife" ma służyć. Oczywiście TAKŻE do walki, ale nie PRZEDE WSZYSTKIM do walki... no ale to tylko moje, oraz nieco "zasłyszane", spostrzeże...
  • 0

budo_kieleka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Cześć wszystkim
Chciałbym jeszcze napisac o stali damasceńskiej i zwykłej. Rzeczywiście technologia wyrobu bułatu zaginęła. Jednak zeby zostać Journeyman Smith w American Blacksmith Society trzeba własnorecznie wykuc ostrze z kutej stali spełniające następujące warunki
- rozmiar noża ostrze 10 cali cały nóz 15 cali
- przeciecie zwisającej swobodnie calowej liny konopnej
- nastepnie przerąbanie na max 2 razy belki drewnianej 2 na 4 cale
- po tych dwu testach nóż musi nadal golić przedramie
- następnie nóż jest mocowany w imadle (2 cale ostrza) i zginany 90 st - nie może sie złamać!. Ostrze może peknąć do 1/3 szerokości.
Aby zostać Master Smith takie same testy musi przejsć ostrze z damastu skuwanego. Tak więc można z tego materiału zrobić dobre ostrze.
O jakości decyduje przede wszystkim obróbka cieplna.

A co do dobrego noża do walki to w Ameryce nóż Bowie zprojektował nożownik Bowie :D
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Twoj opis testu noza robi wrazenie, w zwiazku z tym mam pytanie: jak to jest z rdzewnoscia stali damascenskiej ? mocno lapie rdze ?
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Vince , Kenjiro pewnie to wie , ale...
Noz jest projektu Petera Jensena z w orginale nazywa sie EVO SPECOPS.
Pan Jensen jest z australii wiec dlatego Flora zachaczyl pewnie o niego.
Mr , ma jednak jedna brzydka wade , bezkrytycznie kopije projetny innych makerow i jest delikatnie mowiac , niezbyt powazany i lubiany.
Jego noze , sa generalnie nozami survivalowymi i jako fightery nie bardzo mi sie widza.
Tu macie zdjatko originalnego EVO , wiecej zdjec jak macie ochote , wlaczajac noze "wzorowane".Tak mysle moze zrobic konkurs , jaki originalny noz to przypomina.....

Dołączona grafika
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Z The Hunded?
K_P
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
A gdzie mozna tego EVO zobaczyc, bo strona Jensena aktualnie nie wchodzi? Z tego co mowil Floro jesgo noz odbiega troche od oryginalu EVO, ale chcialbym zobaczyc na ile. Survival knife...Floro tez tak nazywa "swoj" noz, ale nie ma co ukrywac, do Jego stylu walki jest on idealny...
Seiken, a nie wiesz jak wyglada jakosc wytworow Pana Jensena? Parametry tej koski masz wyzej, w poprzednich postach...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024