Skocz do zawartości


Zdjęcie

Plain czy serrated


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_mrnikt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 645 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z drugiej strony lustra

Napisano Ponad rok temu

Plain czy serrated
Podajcie zalety i wady kazdego z rodzajow ostrza .. powiedzmy w warunkach uzywania jako utility i tactical.
  • 0

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated
Z tego co sie zorientowalem to w samoobronie sarrated raczej nie ma zastosowania. Chociaz jesli nie chcesz goscia zabijac to zabki sa jakby lepsze poniewaz zostawiaja rane ktora sie latwo zasklepia, w odroznieniu od ostrego prostego ostrza ktore zostawia rane krwawiaca.
Na ten temat niech sie lepiej Seiken wypowie.

Jako utylity to zabki moga sie przydawac przy np rozcinaniu rzeczy ktorych proste ostrze nie "lapie" tak od razu. Majac np combo, czyli klinge czesciowo zabkowana a czesciowo prosta mozesz wiec w takiej sytuacji zaczac ciecie od zabkow zeby "rozcharatac" to costam a nastepnie ciagniesz ciecie juz prostym ostrzem. Pozatym zabki maja inne zastosowania o ktorych ogolnie wiadomo.
  • 0

budo_mrnikt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 645 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z drugiej strony lustra

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated
Tzn chodzilo mi raczej o plain i combo (partialy serrated).

AA. ... i jakie jeszcze zastosowania zabkow.

I jaki typ ostrza bedzie najlepszy do uzytku glownie miejskiego i wypadowego z ew. uzycie raz w zyciu do obrony lub ratowania sie np. z pasow.
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated
Folder "uzytkowy" - partially serrated, znacznie bardziej przydatne
Noz do walki - plain
Wojtek
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated

Noz do walki - plain
Wojtek

Witaj tutaj :-) Dlaczego do walki plain? Czytalem, ze combo (czy jak kto woli partialy serrated) swietnie robi brzydkie dziury, zabki zaczynaja rozszarpujac, a potem ostrze poglebia rane. No i zabki latwiej napoczna np. skórzana kurtke przy gorszym nozu.
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated

Witaj tutaj Dlaczego do walki plain? Czytalem, ze combo (czy jak kto woli partialy serrated) swietnie robi brzydkie dziury, zabki zaczynaja rozszarpujac, a potem ostrze poglebia rane. No i zabki latwiej napoczna np. skórzana kurtke przy gorszym nozu.


Jasne, tylko czy udaje ci sie przy walce ciac az od rekojesci, mocnym szarpnieciem ? Poza tym, jesli chodzi o skore, to racja, ale pod skora moze byc i sweter, i koszula i szczegolnie wlasnie przy gorszych nozach zabki zamiast slicznie wciac sie w reke napastnika, moga na chwile "zablokowac" noz. I pozamiatane. Ostrze plain tnie wystarczajaco dobrze (jesli pamietasz o ostrzeniu) ,zeby nie zawracac sobie glowy przecinaniem zabkami ...
Wojtek
  • 0

budo_syrin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated
Nie zapominajmy jeszcze o tym, ze serrated nie wymaga ostrzenia o wiele dluzej, niz zwykle ostrze, bo piluje dopoki sa na nim zabki. Ale kiedy oni beda zniszczone... Pomoc wtedy moze tylko baaardzo droga ostrzalka (taka, jak u mnie, naprzyklad - Spyderko (dzieki, Wojtku!) :) bo noz zmieni sie w kawalek tepej stali, nadajacy sie tylko do wyzucenia. Osobiscie wole zwykle ostrze - zemniaki obierac wygodniej :wink:
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated
1. Na nóż przeznaczony TYLKO do walki zdecydowanie wybrałbym gładkie ostrze. Każde cięcie czy pchnięcie takim skalpelem wchodziłoby maksymalnie głęboko... bez żadnych oporów.
2. Na nóż typu "tactical folder" raczej wziąłbym klingę combo. Walka to jedno, a ratowanie dupy to często zupełnie inne zadanie. Ostre ząbki bardzo pomagają w szybkim przecięciu liny czy pasy bezpieczeństwa.
3. Nóż ogólnoużytkowy - jak dla mnie gładkie ostrze. Ostrze combo limituje takie czynności jak obieranie, struganie, precyzyjne krojenie. A ponieważ zawsze mam noże naostrzone jak należy, to argument "tępy nóż combo tnie lepiej niż tępy plain" w moim przypadku nie ma racji bytu :)
  • 0

budo_ripperov
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zielona Góra

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated
Raczej rzadko tutaj bywam, i raczej śledzę dyskusję niż się włączam ale ciekawy patent sprzedał mi mój sensei od noża, otóż bierzemy ostrze typu plain i żyletką robimy na nim rowki, nacięcia czy jak to nazwać na całej długości, nacięcia nie muszą być głębokie, ale w przypadku cięć np, na rękę czy tors albo twarz, paskudnie drapią i rozrywają skóre powodując potworny ból. Rzadko kto to wytrzyma, bez efektów ujemnych na swoim stylu walki
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated

otóż bierzemy ostrze typu plain i żyletką robimy na nim rowki, nacięcia czy jak to nazwać na całej długości


No to jeszcze powiedz co to za nóż (stal), który można ponacinać żyletką? :)
  • 0

budo_ripperov
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zielona Góra

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated
To nie muszą być głębokie nacięcia , poza tym można to zrobić twardszym ostrzem od twojego :)
  • 0

budo_spuud
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated
...........no nie wiem Rip....czym by tu mozna ponacinac glownie z dobrej stali takiej chocby jak D2, 154CM, ATS34 czy BG42........to musialoby byc cholernie dobre narzedzie...........
spuud
pozdrawia
  • 0

budo_ripperov
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zielona Góra

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated
To tylko propozycja, jest to w pewnym sensie nieodwracalna ingerencja w calość ostrza, ja czegoś takiego nie zrobię bo, wystarczy mi zwykle ostrze ale napisałem to też pod kątem tego że gdzieś tu na liście czytałem posty o kolesiach którzy pozacinali się nożami i o tym nie wiedzieli. w walce na ulicy cięcia ostrym nożem mogą przejść niezauważenie (adrenalina, alkohol) a taki patent temu zapobiega. Pozatym od spraw technicznych typu jaką stalą w jaką stal to są inni ludzie ja się na tym nie znam, wiem że można to zrobić i że efekty są zadowalające.
A jakby co to zawsze można wziąść pilnik diamentowy i zrobić z noża grzebień :) :) :)
  • 0

budo_spuud
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated
....ja tez nie jestem metalurgiem :) ...........a co do skutkow uzycia noza....pere miesiecy temu widzialem w tv....faceta, ktoremu ktos wbil balisonga w bok glowy az po rekojesc (chyba w Szczecinie).....facet przezyl.......to sie nazywa miec dobrego aniola stroza... :)
spuud
pozdrawia
  • 0

budo_ripperov
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zielona Góra

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated
...no tak, ten to chyba czuł że dostał.... :)
...chociaż z drugiej strony mózg jest praktycznie nieunerwiony i nieukrwiony...he,he....
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated
?JA ogolnie nie przepadam za "zabkami" mo moze poza jednym nozem ktory uwielbiam , Civilian.
Rzeczywiscie zebate zostawiaja paskudne rany i rzeczywiscie lepiej ciac przez kurtke ,ale ja jednak lubie plain.
Tak a propo ( lenistwo ze mnie wychodzi ) idealnie taki sam temat byl walkowany na Gorinkanie ,jakis czas temu.
  • 0

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Plain czy serrated

...no tak, ten to chyba czuł że dostał.... :)
...chociaż z drugiej strony mózg jest praktycznie nieunerwiony i nieukrwiony...he,he....


Ale czaszka jaest, czy aczej skora i tkanka pod nia.
Wystarczy sie lekko puknac a boli. Pozatym ten szok......

Zdecydowanie nie zazdroszcze gosciowi takiego przezycia.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024