Skocz do zawartości


Zdjęcie

Charakterystyka noża do walki.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
116 odpowiedzi w tym temacie

budo_tatoine
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 365 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.

jak dla mnie to raczej MOD mk. VI Stinger... po "piątka" jest chyba za ciężka, a co za tym idzie za wolna. Takie tylko przemyślenie. Mk.V to raczej nóż pola walki, który jako łom i wszelkiej maści "tactical knife" ma służyć.


Uwaga jak najbardziej słuszna. Gdy I-szy raz zobaczyłem Mark-V, pomyślałem podobnie. Mark-VI jest wyraźnie mniejszy i na pewno szybszy w operowaniu (zwłaszcza klienta). Weź jednak do ręki Mark-V i będziesz zaskoczony jego poręcznością. Ja zrobiłem to wczoraj.
Tatoine
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Troche zbiorczo bedzie ...
Tatoine:
Noz jest sliczny, jednak to, co jest zaleta stalego ostrza, jest tu zaprzepaszczone przez nadmiernie rozbudowana garde. Co powoduje, ze w krytycznym momencie mozemy sie zaplatac przy wyciaganiu :?
Piter:
Przy dobrze wywazonym nozu, mniejsza wersja nie bedzie w zauwazalny sposob szybsza. Zalezy to oczywiscie rowniez od tego, jaka sila dysponujemy, niemniej walka nozem nie trwa dlugo, i kwestia wagi nie jest az tak istotna (Battle Mistress ?)
dark lord:

Co do kwestii la griffe:
Ja osobiscie uwazam ze przy dobrym timingu, refleksie i odrobinie szczescia mozna za pomoca La Griffe obronic sie przeciw komus z baseballowka...no oczywiscie zbyt wiele czynnikow wchodzi w gre ale tez nie nalezy robic takiej prymitywnej selekcji negatywnej typu jak male to juz do dupy. Jak sie doskoczy do cialka oponenta w odpowiednim momencie to juz wielki END dla przeciwnika - nie widze mozliwosci zeby facet z rozpruta twarza wciaz walczyl. Mutanty nie zdazaja sie tak czesto. Wolabym bronic sie tym malenstwem niz kerambitowym crowfootem.

Gdybym dysponowal tymi wszystkimi atrybutami ktore wymieniles, to byloby mi kompletnie obojetne co trzymam w reku, srubokrek, olowek ...
ale tak nie jest, wiec nie widze specjalnego sensu w cwiczeniu latami rozpruwania twarzy LaGriffem.
Kubus:
To zamiast wyrobow pana Perrin nie lepiej zwykle szydlo szewskie wziasc ? Kosztuje mniej, zlamac sie nie zlamie ...
Masz racje, ze obronic sie w pewnych przypadkach mozna, ale to zbyt szerokie pojecie, rownie dobrze mozna nosic pod kurtka swego czasu mocno tu wysmiewany tomahawk, jesli chodzi o walke i samoobrone jest duzo bardziej uniwersalny :wink:
Wojtek
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Tatoine, miałe go w łapie nie raz... czy ja mówię, że jest z nim coś nie tak? Super blade! Wyważenie itp. bez zarzutu. Rękojeść trzyma sie jak złoto. Tyle, że jak dla mnie jest ciężkawy do szybkiego operowania. Praw fizyki się nie przeskoczy. Zawsze, w danej dłoni, lżejszy będzie szybszy (zasada zachowania pędu i momentu pędu). Dla tego wspomniałem szósteczkę... milutka. Poza tym znacie mnie, dla mnie circa 4-5 cali to ideał jeśli chodzi o połączenie manewrowości, użytkowości i możliwości noszenia na codzień... co chyba jest ważne (noszenie znaczy).
  • 0

budo_tatoine
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 365 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Jak zbiorczo, to zbiorczo :D
Piter
A czy ja powiedziałem że nie miałes doczynienia z tym nożem? Pewnie łatwiej byłoby znaleźć nóż, którego nie miałeś w ręku. No dobra, koniec cukrowania :wink:

War:
Ok. Ale w co miałbym zaplątać nóż o tak rozbudowanej gardzie przy wyciąganiu?
Pozdrawiam
Tatoine

p.s.
Mark-VI to bardzo dobra maszyna do walki. Być może lepsza, być może gorsza od Mark-V (zaznaczyłem, że jestem tu teoretykiem). Cóż, Mark-V jest jedyny w swoim rodzaju :D
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.

Mark-VI to bardzo dobra maszyna do walki. Być może lepsza, być może gorsza od Mark-V (zaznaczyłem, że jestem tu teoretykiem). Cóż, Mark-V jest jedyny w swoim rodzaju :D

Tatoine, dzięki Bogu obaj jesteśmy teoretykami jeśli chodzi o realną walkę na noże... a co do Mk.V to fakt, jest to kawał noża i maszyna bojowa w pełnym tego słowa znaczeniu!
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Rozumiem Tatoine, ze nosilbys ten noz na wierzchu ubrania ? Bo jesli pod, to ta garda sie swietnie zaczepia o koszule i inne czesci garderoby. W zasadzie polskie prawo nie zabrania noszenia tego typu ostrzy publicznie, ale obawiam sie, ze uroda tego noza znecila by "milosnikow" broni bialej, do wzbogacenia kolekcji tanim kosztem :wink:
  • 0

budo_tatoine
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 365 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
He, he - rozumiem już o co Ci chodziło.
Bezwzględnie Mark-V nie jest nożem do noszenia go pod ubraniem (no, chyba że tak jak Blade - na plecach :wink: ). To wyraźnie bojowa maszyna (tzn. do użytku na polu walki, a nie nie w cywylnym użytkowaniu). Ponieważ jednak pytanie brzmiało: "jaki najlepszy nóż do walki" bez zastrzeżenia co do jego wielkości, wskazałem właśnie na Mark-V. To najlepszy do walki ale (i tutaj zgadzam sie z WAR-em i Piterem) zbyt duży do codziennego noszenia. Ja zaś noszę sobie na codzień Razorbacka. Kolejny nożyk ze stajni MOD-a: zupełnie nie mający w sobie nic EDC, ale do walki - idealny.
To mówiłem ja - teoretyk.
Tatoine
  • 0

budo_tatoine
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 365 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.

Rozumiem Tatoine, ze nosilbys ten noz na wierzchu ubrania ?


Nie, ja nie chodzę z czymś takim na codzień. Nie muszę. Nie poprawiłoby to także mojego samopoczucia ani nie dowartościowałoby. A ty musisz? :wink:
Tatoine
  • 0

budo_mars
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Mark V jak najbardziej (gorąco popieram) chociaż wolę Włochów (mam na myśli noże), ale Mark VI ? Przerost formy nad treścią. Nie do noszenia na codzień, a przykrótki jak na nóż typowo do walki.
Z małych codziennych: Wolverine Polkowskiego i "best buy" CRKT Polkowski/Kasper Companion. Foldery całkowicie odpadają . Nijak nie wyobrażam sobie operowania folderem przed walką, także samo balisongiem.
Takie jest moje zdanie i ja je całkowicie podzielam.
Szacunek wszystkim.
Mars
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.

Foldery całkowicie odpadają . Nijak nie wyobrażam sobie operowania folderem przed walką, także samo balisongiem.

OK, tylko niestety bardzo często nie ma jak nosić na codzień fixed blade... a zawsze lepszy folder w garści, niż fixed na dachu... sorry, na półce oczywiście ;)

Mars, witamy na forum!
  • 0

budo_mars
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Taa, oczywiście, ale mówimy o nożu do walki i ew. samoobrony. A do tego foldery i balisongi zupełnie się nie nadają. Lepszy mniejszy fixed nawet tani, exemplum rzeczony wyżej Companion niż duży folder którego nie zdążymy otworzyć. Przy folderze znika też element zaskoczenia.
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
jak to znika? czy uważasz, że dobycie foldera trwa tak długo że napastnik (bo przecież nikogo nie będziemy atakować prawda?) zdąży sie przygotować spokojnie?

przypomniało mi sie coś, mój kumpel wyciąga i otwiera victorinoxa w mniej niż sekunde :D , tylko że czasami mu z rąk wylatuje... albo palce tnie :)
  • 0

budo_tatoine
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 365 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Temat dyskusji brzmiał "charakterystyka noża do walki" czyli mieliśmy wybrać coś co nadaje się przede wszystkim właśnie do tego celu. Dlatego też podzielam zdanie Marsa, że akurat do tej roli bardziej nadają się noże fixed.
Oczywiście, że odpowiedni trening pozwoli na perfekcyjne posługiwanie się folderem ale zawsze i tak takiego noża zawsze będzie bardziej skomplkowane - bez względu na genialność mechanizmu, blokady itp. przed użyciem trzeba przecież go otworzyć.
Tatoine
  • 0

budo_mars
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Narcyz, chcesz powiedzieć że wyciągasz i otwierasz folder (dwie czynności)szybciej niż wyciągasz (jedna czynność) fixed? 8O
Nie życzę nikomu żeby życie weryfikowało takie opinie.
Co do zaskoczenia nie bardzo sobie wyobrażam skryte otwarcie zabawki zwanej folderem. W przypadku głowni stałej wróg nie wie co mamy w ręku, czy w ogóle coś mamy albo wogóle nic już nie wie :)

Mars
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
MaRS :

Co do zaskoczenia nie bardzo sobie wyobrażam skryte otwarcie zabawki zwanej folderem


Jezeli nie wyobrazasz sobie wydobycia i otworzenia foldera z zaskoczenia , to jeszcze musisz sie paru rzeczy nauczyc.
Natomiast jezeli (nawet pomimo swojego avatara) , uwazasz takie foldery jak AR czy Nightmare za zabawki to jeszcze sporo musisz w zyciu zobaczyc.

C ood tematu przewodniego , sbuject to idealny noz do walki , i tu akurat sie z toba zgadzam ze musi byc fixed , ale to czy bedzie juz kukhuri , bowie czy inna stal , to juz kwestia indiwidualna.
  • 0

budo_mars
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Z całym szacunkiem, Seiken ale folder z definicji jest wolniejszy w dobywaniu (otwarcie, system mocowania) od głowni stałej. Napisałem zabawka żartobliwie. Sam posiadam kilka folderków ale cenie sobie tylko ER.
W życiu wiele już widziałem i nie spodziewam się, żeby coś mnie mogło zaskoczyć.
W konkluzji folder zawsze będzie gorszy od fixed.
Szacunek
Mars
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.

W konkluzji folder zawsze będzie gorszy od fixed.

"Zawsze" w sensie "zawsze do walki" czy "zawsze zawsze" :?: :)
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
witam
widze że mamy jakby dwa tematy: 1. nóz jako taki już gotowy do uzycia
i 2. szybkosć jego wyciągnięcia
i jak widzę w kazdym z nich zdania sa jak zawsze podzielone, ale chciałbym podzielic się własnymi spostrzeżeniami.
kluczowym momentem cokolwiek mamy przy sobie nawet jak jest to śrubokręt jest szybkosc dobycia. dlatego też duzą wagę przykłam do miejsca noszenia noza i pochwy. wydobycie noza ze stała klingą ze skurzanej pochwy typu finka (wystaje z niej jedynie głowica rękojeści) jest trudniejsze niz wydobycie z kieszeni kurtki folera i otwarcie go nie mówiąc o pochwach na foldery na pasek które same go otwierają-wyciagasz otwarty nóż.
kooniu
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Ale... Bez porownania szybciej, szybciej nawet od bardzo szybkiego Emersona Commandera otwieram np. maly sztylecik Gerbera (z jednego kawalka metalu, o rewelacyjnie rozwiazanym trzymaniu noza w pochwie - kawalek elastycznej stali, zatrzaskujacej sie na pochwie, byl robiony zdaje sie raczej z mysla o nurkowaniu), ktory mozna przytroczyc dupa w dol. Choc, zaznaczam to nie jest cudowny noz.
Byc moze Emerson Commander bylby rownie szybki, gdyby byl odpalany nie z kieszeni, ale ze specjalnego etui umieszczonego na pasie w poziomie. Ale jak nabede takie etui, pocwicze, to dam znac. Ale jak na razie noz w jednym niezmiennym kawalku gora, jesli chodzi o szybkosc i prostote! I co istotne - nie potrzeba uczyc sie zadnej procedury, zeby to sprawnie zrobic.
K_P
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.

Narcyz, chcesz powiedzieć że wyciągasz i otwierasz folder (dwie czynności)szybciej niż wyciągasz (jedna czynność) fixed? 8O


Jakbym chciał to powiedzieć, to bym to zrobił (tak nie jest oczywiście w każdym przypadku... czasami nie wypada czegoś mówić np....:) ).
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024