Skocz do zawartości


Zdjęcie

Charakterystyka noża do walki.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
116 odpowiedzi w tym temacie

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Test twardosc Rockwella ma kilka skal ( w nozach generalnie sa to od A do C , inachej HRB, HRC ) .Stozek z materialu o ustalonej twardosci obciaza sie 60 , 100 lub 150 kg ( zaleznie od skali ) i wali sie w nasz noz ( oczywiscie na specjalnych maszynach) , ugiecie materialu w skali cyfrowej to wlasnie ta twardosc Rockwella. C jest najtwardsza i im wieksza liczba tym material twardszy.

Cala sztuka jest tak "obrobic cieplnie " nozyk zeby byl "miekki" na grzbiecie i twardszy na ostrzu , mniej wiecej 50- 60 HRC grzbiet i 60 -65 HRC ostrze . Wszystko zalezy jaka jest dlugosc noza i jego przeznacznie.
  • 0

budo_el primo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 631 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
No nareszcie dożyłem tej chwili i mogę podyskutować z Seikenem jak równy z równym :) Statyczne metody pomiaru twardości przerabiałem prawie rok w teorii i na laborkach więc wtrącę swoje trzy grosze 8)

1. Stosujemy stożek diamentowy o kącie wierzchołkowym 120 stopni przy skalach A,C,D,N, kulkę stalową o średnicy 1,588 mm przy skalach B,F,G,T lub kulke stalową o średnicy 3,175 mm przy skalach E,H i K

2.

HR=K - (h/o,oo2)

HR=K - (h/0,001) Dla N i T

K - dla stożka i kulki w T K=100
dla reszty skal K=130
h - głębokość odcisku w mm

Tak więc mierzymy odcisk, patrzymy do tablic i wstawiamy do wzoru :P

Oczywiście może to zrobić za nas komputer i właśnie ze względy na łatwość odczytu wyniku bezpośrednio na monitorze czy innym LCD metoda ta jest stosowana przy produkcji masowej i dla stali szybkotnących oraz narzędziowych - czyli naszych kochanych nożyków

Dość tego nudzenia :)

POzdrawiam
El Primo
Jej główną wadą jest nierównomierność skali twardości,
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
No prosze , fachowca mamy a ja sie meczylem zeby to po polsku napisac.
Co studiujesz , dokladniej ?
  • 0

budo_el primo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 631 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Politechnika Śląska
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
Kierunek Mechanika I budowa Maszyn
Specjalność Energetyka Cieplna i Gazowa,Chłodnictwo i Eksploatacja Samochodów

Na pierwszym i drugim roku miałem takie cuda jak wytrzymałość materiałów, techniki wytwarzania oraz metaloznawstwo i materiałoznawstwo no i materiały konstrukcyjne i eksploatacyjne. Niektóre rzeczy były ciekawe inne zupełnie...teraz( po wakacjach) czeka mnie nareszcie trzeci roczek i przedmioty naprawdę związane z energetyką :)

Pozdrawiam

El Primo
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
A czy w skali Rockwella można zmierzyc twardość diamentu? Jak tak, to ktoś wie, ile ona wynosi?
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Odnosi sie tylko do metali
  • 0

budo_el primo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 631 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Z tego co wiem uzywa się do tego metody Vickersa. Tu w materiał wciskamy diamentowy ostrosłup o podstawie kwadratu.


HV=0,189(F/d*d)


d - średnia arytmetyczna przekątnych jednego odcisku w mm
F - siła nacisku w Newtonach

według niektórych źródeł dla diamentu jest to ok 100HV ale muszę to sprawdzić bo nie jestem pewien czy to źródło nie pomyliło się o jeden rząd...ile to HRC niestety nie wiem ale poszukam. Diament ma najwyższą wartość twardości na skali Mohsa - 10 To jest najwyższa twardość jaką dało się na razie osiągnąć. Tego jestem pewien :)

Pozdrawiam
El Primo
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
No widac ze nie spales na zajeciach
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.

Diament ma najwyższą wartość twardości na skali Mohsa - 10 To jest najwyższa twardość jaką dało się na razie osiągnąć. Tego jestem pewien :)

A borazon (krystaliczna postać azotku boru) Sprawdź ile ma :-)
  • 0

budo_el primo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 631 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Różnie to bywało Seiken :) Ale fakt - wychodzę z założenia że jak juz przychodzę na uczelnię to nie poto by sobie pospać...
Nie myślcie tylko że ja to piszę wszystko z głowy - o co w tm chodzi to akurat wiem ale tych wzorów rzecz jasna nie pamiętam bo i po co?

Wracając do diamentu - sprawdzałem to i przeczucie mnie nie myliło chociaż ja też się lekko pomyliłem. Według bardzo mądrych tablic wartość twardości dla diamentu wynosi...nie 100 i nie 1000 ale 70000 HV :!: Czyli 70000 MPa czyli 70000newtonów na mm kwadratowy...po skorzystaniu z wykresów porównawczych i prostej matmy przeliczyłem to na HRC i o ile się nie jebnąłem (co jest rzecz jasa możliwe) to wychodzi mniej więcej - 7538,46 HRC Liczyłem na starej Nokii bo akurat nie mam kalkulatora pod ręką ale to jest chyba możliwe...
Jak widzisz Lordzie diament to kawał twardziela... 8)

Pozdrawiam
El Primo
  • 0

budo_el primo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 631 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Trochę mi podniosłeś poprzeczkę RobertP ale od czego są mądre książki :)
Azotek boru - około 30000 MPa czyli 3230,76 HRC...
Twardy drań :-)

Pozdrawiam
El Primo
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
witam
może ciut stary temat ale tak sobie czytam i myslę że nie tylko technika jaką uzywamy, czy tez styl i przyzwyczajenia ale takze miejsce czyli otoczenie wpływa na powiedzmy dobór noza najlepszego do walki. niekoniecznie ten sam nóż jest idealny w róznych sytuacjach.np na ulicy wolałbym miec cos co zapewni mi przewagę dystansu a w windzie cos bardziej poręcznego czym mógłbym operować przy ciele

kooniu
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Temat ciekawy. Troche poszedl w kierunku parametrow stali, ale... Nadal nie znalazlem noza zycia. Szukam... bardziej wiem juz jakiego nie chce. Sifu moglby byc niezly i w bliskim dystansie i wiekszym. (Ale gdzie go dostac?) Tak mi sie wydaje, bo nigdy go w lapie nie trzymalem. Utrzymanie w bezpiecznym dystansie np. dwoch agresywnych gosci uzbrojonych w bejsbole przy pomocy 4 calowego i mniejszego noza, wydaje mi sie malo prawdopodobne.
K_P
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.

Utrzymanie w bezpiecznym dystansie np. dwoch agresywnych gosci uzbrojonych w bejsbole przy pomocy 4 calowego i mniejszego noza, wydaje mi sie malo prawdopodobne.


Kubus, przy przeciwniku uzbrojonym w bejsbol bezpieczny dystans, to krotki dystans. I jak najbardziej wtedy przyda Ci sie 3.5-4" ostrza. Zeby utrzymac ich daleko ... to chyba minimum 10" solidnego ostrza byloby potrzebne.
Wojtek
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
wiesz kubusiu chyba nie ma uniwersalnego idealnego noza ani do ręki ani do walki (juz nie mówie o innych zastosowaniach) wychodzę z tego dylematu nosząc ich kilka a dobór powiedzmy "zestawu"zalezy od wielu czynników między innymi pogody, ubrania, moich planów (inny jest gdy ide w góry a inny jak wybieram się do pracy) i takich nieuchwytnych jak mój nastrój czy to co aktualnie najlepiej mi w łapie leży lub czym właśnie sie nacieszam bo jest to np. nowy nabytek

kooniu
w chwili obecnej towarzyszy mi nozyk z ...łbem konia na rękojesci
  • 0

budo_surval
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Jak ja miałbym wybrać nóż tylko do walki i do niczego innego to przedewszystkim stałe ostrze i coś sztyletowatego np. sztylet FS. jest lekki ostry i nie nadaje się do niczego innego niż walka i w tej roli się sprawdzał doskonale jak mawiał mój dziadek.
  • 0

budo_maciek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 875 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
Wydaje mi sie, ze mozemy rozgraniczyc noze do walki i noze do samoobrony.
Te pierwsze moga byc duzymi fixed. Drugie to dla przecietnego czlowieka raczej foldery, automaty.. plus malenstwa typu la griffe.
Jezeli ktos znajdzie chwilke prosze o zasugerowanie mi nozykow tego drugiego rodzaju.
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
MAciek, taka tylko uwaga, malenstwa typu LaGriffe nadaja sie do samoobrony, ale przed NIEUZBROJONYM przeciwnikiem. W wypadku ataku przez uzbrojonego przeciwnika, ich uzytecznosc jest powaznie ograniczona.
Wojtek
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
No to ja Wam pokaze projekt - bo dopiero teraz jest robiony...
Full Custom, numerowana seria, stal D2, micarta, glownia okolo 7". Wskazowki co do wykonania dawal sam Raymond Floro, ktory podpasowal noz do preferowanego przez siebie sposobu walki (szkola Ilustrisimo). Troche cwicze Ilustrisimo i powiem Wam ze ten noz jest do tej odmiany (Floro) idealny.
Pochwa ma byc z Kydexu i umozliwiajaca noszenie w pionie jak i w poziomie. Cena okolo 380 USD.
Panowie, ja sie zapozyczam.... 8)

Dołączona grafika

a tutaj trainer
Dołączona grafika
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyka noża do walki.
do obrony czy też samoobrony mozna uzyc wszystkiego co masz pod ręką ale sa też noze stworzone do walki - i o tych rozmawiamy
takie jak sztylety np. FB (sprawdziły się w czasie WW II)
nawaje (ponoc najskuteczniejsze w knajpianych starciach)
krisy malajskie - skutecznosć nie budzi watpliwości mozna nimi np. wykonac pchnięcie z góry nad obojczyk
katary-najśilniejsze pchnięcie jakie mozna zadać
kukri-wbrew pozorom maja bardzo szybkie cięcie przez wrzucenie-gorzej z obroną
bowie -bardzo szybkie ciecia, duza masa

i mozna by tak jeszcze długo

kooniu
[/b]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024