Skocz do zawartości


Zdjęcie

PARALOTNIE


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

budo_perun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Northampton, UK

Napisano Ponad rok temu

PARALOTNIE
No właśnie... czy ktoś z Was lata?
Ja już bawię się w to od 1997 roku... naprawdę zajebista sprawa.
To już nawet chyba nie tylko sport... to sposób na życie :D

Polecam wszystkim nielotom, a Ci ze skrzydłami NA KOMENDĘ WYSTĄP!

Czuwaj :)
PERUN
  • 0

budo_maciek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 875 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE
Ja bym sprobowal.. napisz prosze co, gdzie i jak..no i za ile? Moze wiesz o jakims szkoleniu?
  • 0

budo_perun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Northampton, UK

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE
Szkolenia są prowadzone cały rok, w różnych miejscach w kraju..
wszelkie informacje o miejscach gdzie można się szkolić oraz cenach można znaleźć na na Stronie Grupy pl.rec.paralotnie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tak więc dla tych co chcą spróbować:
1] żeby latać nie jest wymagane robienie żadnych badań, po prostu na pierwszym dniu szkolenia wypełniamy formularz w którym piszemy, że jesteśmy zdrowi i że nie ma żadnych przeciwskazań do uprawiania tego sportu.
2] na szkoleniu podstawowym nie trzeba mieć własnego sprzętu... zapewni go Wam instruktor na czas szkolenia
3] szkolenie podstawowe trwa 5-7 dni... po którym uzyskuje się kartę paralotniarza (taki szpanerski kartonik ze zdjęciem :) )
4] koszt szkolenia uzależniony jest od tego, czy robimy go w górach czy na nizinach... te w górach kosztują ok.600zł ... na nizinach ok.800zł... różnica w cenie spowodowana jest tym, że na nizinach wraz ze szkoleniem podstawowym robione jest równolegle szkolenie startów za wyciągarką...
5] szkolenie podstawowe polega na wykonywaniu samodzielnych lotów na małych wysokościach... są to krótkie loty, to dopiero przedsmak prawdziwego latania... wszystko odbywa się pod okiem instruktora... zachowany jest kontakt wzrokowy instruktor-uczeń, a także kontakt radiowy.
6] w koszty poniesione za kurs jest też wliczone ubezpieczenie (tak przynajmniej być powinno... ręki sobie uciąć nie dam... trzeba pytać już o to indywidualnie)
7] po ukończeniu kursu podstawowego można bez problemu kontynuować szkolenie do kolejnych stopni... nie koniecznie u tego samego instruktora ;-)
8] szkolenie podstawowe to od pierwszego dnia PRAKTYKA... teorii uczy się w trakcie trwania kursu..
9] sprzęt na którym latają uczący się to sprzęt szkolny, wybaczający wiele błędów.

Generalnie polecam Stronę Grupy pl.rec.paralotnie (link powyżej).. stworzona została ona wspólnymi siłami paralotniarzy z całej Polski... można jej tylko zarzucić, że jeśt średnio aktualna :?

... o czym by tu jeszcze napisać? Może jakieś konkretne pytania?

Pozdrawiam
PERUN
  • 0

budo_perun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Northampton, UK

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE
A jak ktoś nie wie jak wygląda paralotnia, to jest to takie coś...
Dołączona grafika
photo: Pro-Design
  • 0

budo_waćpan
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE
Perun, takiej ładnej to jeszcze nie widziałem! 8)

Wczoraj spyliłem kumplowi moją cudną gitarę, bo już przeszło pół roku stała pokryta kurzem w końcie. Odzyskane pieniążki przeznacze na zakup mojej pierwszej paralotni. Będzie to używany sprzęt marki Dudek ("Teraz Polska"), ale za to sprawdzony :lol:

Jeśli chodzi omnie to pierwszy kurs zrobiłem u Krzysztofa Dudzińskiego ( były mistrz polski ) w Zakopanem. Nie polecam szkolenia podstawowego w tym rejonie ponieważ nie odbywa się wcale w Tatrach, jak by ktoś mógł pomyśleć ( jak ja pomyślałem :oops: ) lecz na niskich górkach oddalonych 50 kilometrów na północ od Zakopca. Kurs drugiego stopnia ( "A ogr"- A ograniczone czyli loty w lekkiej termice i nieco silniejszym wietrze ) robię ( nadal :( ) u pana Witolda Sasa w Szczyrku. Od razu zaznaczam, że ten pan do miłych raczej nie należy. Za to Szczyrk jest super miejscem do latania. Zwłaszcza góra Skrzyczne jest godna uwagi. Latem byłem świadkiem niesamowitego spektaklu rozgrywającego się na niebie. Nawet z samego miasta widać było około czterdziestu paralotniarzy. Po tym jak wjechałem wyciągiem na samą górę ujrzałem cały rój paralotniarzy kręcących się jakieś 50 metrów nad szczytem. A najpiękniejsze jest to, że tak można godzinami :D

Szczerze zachęcam wszystki grupowiczów do tego pięknego sportu!
  • 0

budo_perun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Northampton, UK

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE

...rój paralotniarzy kręcących się jakieś 50 metrów nad szczytem.

A mnie nie zauważyłeś? Fakt... zazwyczaj kręcę się samotnie jakieś 300m wyżej... nie lubię tłoku 8)

A najpiękniejsze jest to, że tak można godzinami :D

Kto może, ten może... kwestia genów :wink: :)

Pozdrawiam
PERUN
  • 0

budo_perun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Northampton, UK

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE

...Nawet z samego miasta widać było około czterdziestu paralotniarzy. Po tym jak wjechałem wyciągiem na sama górę ujrzałem cały rój paralotniarzy


Taak... czasem widok może być doprawdy przepiękny :roll: :)
Dołączona grafika
photo: UP
  • 0

budo_lubomir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca (zapraszamy uprzejmię)

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE
Szybownicy też tu są!
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE
Oj zazdroszcze wam , spadachrony przeszedlem , ale paralotnia ( czy paraglidder) to jest moje marzenie od lat.
Niestety jak sie pojawilem w klubie to instruktor powiedzial , ze paralotnie nie sa przewidziane do przenoszenia ciezarowek i on w zyciu sie pod tym nie podpisze , pozostalo popatrzec.
Daj jeszcze troche zdjec.
  • 0

budo_perun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Northampton, UK

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE

...Niestety jak sie pojawilem w klubie to instruktor powiedzial , ze paralotnie nie sa przewidziane do przenoszenia ciezarowek i on w zyciu sie pod tym nie podpisze , pozostalo popatrzec...


A ile Ty właściwie ważysz :?: Czegoś nie rozumiem... waga to nie problem... są paralotnie dla różnych ludzi... dla tych co mają 45kg, ale też i dla tych co ważą 120kg i więcej.
Po prostu wyjściem jest pójście do innego instruktora... a jak ważysz naprawdę dużo to rozwiązaniem może być skrzydło 2 osobowe... możesz na nim latać sam :-) Wysyłam fotkę, jak to wygląda...

Dołączona grafika
photo: DHV

Pozdrawiam
PERUN
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE
Yap! szybownicy też tu są :P
A swoją drogą to na glajcie też próbowałem, choć w porównaniu z szybowcem to jakoś tak za wolno i statycznie :P Ale to jak Perun twierdzi kwestia genów.

Pozdrawiam, Aviator
  • 0

budo_perun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Northampton, UK

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE
Ja na szybowcach może kiedyś spróbuję... chociaż na razie planuję latanie na lotniach...
Wracając do szybowców... to fantastyczna sprawa... lata się szybko i daleko... jednak brakuje jednej rzeczy - kontaktu z powietrzem - siedzi się w "oszklonej" kabinie.. to jakoś... nie to samo...
Na paralotni naprawdę czuje się latanie.. pęd powietrza... wszelkie ruchy powietrza... gdzie nie spojrzysz do okoła jest przestrzeń... można właściwie latać na czuja... bez elektroniki... a szybowce - tam skazany jesteś na wiele technicznych gadżetów...

Ja kiedyś napewno spróbuję tego... szybsze niż glajty, ale cholernie niebezpieczne...
Dołączona grafika

Pozdrawiam
PERUN
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE
:P
A tu się z Tobą Perun nie zgodzę :P Oczywiście elektronika "pomaga" w lataniu szybowcowym, jednak wcale nie jest niezbędna. W klasyczny WDPN-ie czyli "wożeniu dupy po niebie", najważniejszymi przyrządami są właśnie: dupa, ucho i oko. Więcej nie trzeba. Można wcale nie patrzeć na przyrządy.

Pozdrawiam, Aviator
  • 0

budo_perun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Northampton, UK

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE
Aviator, a tak w ogóle to u jakiego instruktora latałeś na paralotniach?
Interesuje mnie Twoja opinia o nim..

Pozdrawiam
PERUN
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE
Kurcze, ładnie to wszystko wygląda, chyba trzeba będzie polatać :evilbat: :)
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE
:) wszyscy do latania, ale już :)

To naprawdę jedna z tych dobrych rzeczy w życiu. Żeby każdy z nas mogł robić chociaż jedną.

Do Peruna :)
Khm... No nie podam Ci nazwiska intruktora, ponieważ moja przygoda była krótka i powiedzmy na lewo. Ale faktem jest, że porównywalny dwutygodniowy kurs paralotniowy ja przeszedłem w 1 godzinę - a potem, to już tylko cieszyłem się przestrzenią pod stopami. Dodam, że motorem tych poczynań byłem ja sam i nie musisz się obawiać, że gdzieś tam na stoku jakiś oszołom uczy ludzi latać na skęcenie karku. :) Wiedzialem też wcześniej dobrze co to jest termika, zawietrzna, turbulencja, rotory i przeciągnięcie :P

Pozdrawiam, Aviator
  • 0

budo_perun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Northampton, UK

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE

kurs paralotniowy ja przeszedłem w 1 godzinę - a potem, to już tylko cieszyłem się przestrzenią pod stopami. Dodam, że motorem tych poczynań byłem ja sam i nie musisz się obawiać, że gdzieś tam na stoku jakiś oszołom uczy ludzi latać na skęcenie karku


Wiesz, mnie już nic nie zadziwi... ludzie latają na różne sposoby... niektórzy praktykują własne wynalazki np. takie własne starty za holem... żeby oderwać się od ziemi przywiązują się linką do trabantowego zderzaka i lecą jakoś.... i nawet żyją jeszcze.. :) I to się zdarza jeszcze w dzisiejszych czasach... a możnaby pomyśleć, że pionierskie czasy skończyły się już dawno temu. W czasie lotu w tłoku nie raz trafiałem na paralotiarza który kompletnie nie miał pojęcia jak się zachowywać przy mijaniu w powietrzu, nie miał pewnie pojęcia że są jakieś reguły.. atmosfera się robi wtedy nerwowa... dlatego... unikam tłoku... bo takich pilotów jest naprawdę wielu. :(

No ale jak mówisz, że szkolenie potrafi trwać 1 dzień i to prowadzone przez osobę nieupoważnioną to nic dziwnego, że jest jak jest :wink:

Pozdrawiam
PERUN
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE
Dzieki Perun , dales mi nadzieje .
Niestety w moich okolicach dosyc palsko jest wiec i pewnie klubow nie za duzo , ten w korym byle mtypowo komercyjny , nastawiony na sobotnich turystow,ale nic poszukam.
Dzieki raz jeszcze.
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE
Ach Perun, jak bym się nie starał to jednak nie powstrzymałeś się od ironii. Istnieje coś takiego jak indywidualny tok szkolenia. Są pewne wymagane minima, które oczywiście trzeba zrealizować. Ale jeśli np. człowiek umie już stawiać glajta, a trafi na instruktora, który prowadzi szkolenie para-ZEN i wg. niego najpierw przez 2 tygodnie trzeba z glajtem spać, jeść i gadać z nim, zanim pozwolisz sobie go wyciągnąć z pokrowca..... - przy okazji płacąc ciężkie złotówki ... to wybacz.

Ja kończę temat glajtów.

Pozdrawiam, Aviator
  • 0

budo_perun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Northampton, UK

Napisano Ponad rok temu

Re: PARALOTNIE
Niestety... często jest właśnie tak jak mówisz :(

PERUN
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024