Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

budo_radziawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chełm/Poznań

Napisano Ponad rok temu

Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Jeżeli doszłoby do walki to Twoim zdaniem kto byłby lepszy?
Może wiecie coś więcej na temat potyczek japończyków z europejczykami z dawnych czasów oczywiście.
  • 0

budo_canaris
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Zagłoba
:drinking:
  • 0

budo_radziawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chełm/Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
no co jest ludzie?
Nie ćwiczycie na treningach bokenem?
Na pewno bardziej się znacie na cięciu kataną niż "zwykłą" szablą.
  • 0

budo_baton
  • Użytkownik
  • Pip
  • 25 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Nie jestem specem, ale slyzalem opinie ze szabla polskiej husarii, byla szczytowym osiagnieciem ewolucji szabel wogole. Ponoc wynikalo to z jej konstrukcji - ochrona dloni (jelec czy cos takiego). Wiekszosc pojedynkow na szable polegala na uszkodzeniu dloni/kciuka przeciwnika co uniemozliwialo mu kontynuowanie pojedynku. Przeczy to obrazom szeroko prezentowanym w telewizji, gdzie dominuja czyste pchniecia, ciecia. Dodatkowo taka szabla mozna bylo wykonywac precyzyjne i silne uderzenia, ruchem samego nadgarstka... Nie jestem specjalista, ale takowe opinie zaslyszalem u znawcy tematu...
  • 0

budo_radziawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chełm/Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Dzięki Baton, w końcu coś się ruszyło w temacie. Ja też słyszałem od takiego jednego, że jednak Wołodyjowski. Podobno ze względu na długość szabli no i co za tymi idzie dystans. Ale z drugiej strony katana jest chyba lżejsza i przez to szybsza.
  • 0

budo_zales
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 232 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
No ale trzeba wziąc pod uwagę technikę walki. myślę że wolodyjowski byl by troszku zaskoczony. (jako patriota jednak byl bym po jego stronie) Efekt mógl by być podobny jak podczas inwazji Mongołów na japonię w 1274. spotkanie z zupełnie inną taktyka walki sprawilo świetnie przecież wyszkolonym mongolom masę problemów (no i dotego nadzedl tajfun "kamikaze" - Boski wiatr i było po ptokach (flota zatoneła a wraz z nią trzon sil mongolskich").

Nie mniej Pojedynek taki mógł by być bardzo interesujacy.
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Rozmawiałem ze zmajomym, który interesuje sie dawną białą bronia i twierdzi, że polska szabla oraz japońska katana są dwiema najlepiej dopracowanymi szablami na świecie, z tym, że ze względu na jednoręczność szabli łatwiej zadaje się pchnięcia a ze względu na dwuręczność katany jest ona szybsza i prostsza w kontrolowaniu czyli łatwiej odbić/sparować cios np szablą...
ze względu na warunki fizyczne (prawie 2 m wzrostu) przewagę ma musashi i niezapominajmy, że walczył on dwoma mieczmi (kataną i tachi chyba)... Jednak głosowałem na "małego" rycerza, pierwszą szablę rzeczpospolitej szlacheckiej, może tak trochę z sentymenu do zaprzepaszczonej ogromnej wiedzy
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Wolodyjowski.
Zrobilem kiedys taka symulacje: iaido kontra szermierka: Gdybysmy sie trzaskali na serio, byloby po mnie. Byc moze sadze po sobie ale wg mnie katana nie podola karabeli.
Ten watek to taka mala prowokacja majaca na celu reaktywacje forum iaido, tak?
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Musashi walczyl dwoma mieczami oczywiscie (choc nie od poczatku swej "kariery"): dluzszym od katany mieczem tachi i katana. Dwie bronie - tak wiec po jednej w rece, co daje jednorecznosc zarowno tachi jak i katana. W ogole kto napisal ze katana jest dwureczna - ona moze byc dwureczna, ale i moze byc jednoreczna (wiekszosc form iaido). Drugi fakt to to ze Musashi rzeczywiscie mial 2m wzrostu co przy 'malym rycerzu' moze byc przewaga, zarowno dystansu jak i sily. Dlatego pomimo patriotyzmu zaglosowalem na Mijamoto :-)
  • 0

budo_blindwarrior
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dresiarskie,kałuszyńskie zadupie

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
:) jeśli mogę coś dodać: pojawiłby się mały problem, gdyż Pan Wołodyjowski poginał z szablą, a Musashii z mieczami(Niten Ryu)... Techniką niesamowicie różniące się od siebie... poza tym jakie były klingi japońskie, wie każdy...- szczegolnie te z kużni Masamune...
tak więc biorąc jeszcze pod uwagę to, że Musashii żył szermierką- stawiam na niego
pozdrawiam
blind... poklon :drinking:
  • 0

budo_camlan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?

polska szabla oraz japońska katana są dwiema najlepiej dopracowanymi szablami na świecie, z tym, że ze względu na jednoręczność szabli łatwiej zadaje się pchnięcia a ze względu na dwuręczność katany jest ona szybsza i prostsza w kontrolowaniu czyli łatwiej odbić/sparować cios np szablą...

Zupelnie sie zgadzam. Dodatkowo szabla husarska byla celowo zle wywazona, ale posiadala kciuk, ktory niwelowal ta niedogodnosc, zyskiwano na sile ciecia, ale nie tracono na "operatywnosci" danej broni.
Oczywiscie sposob walki bylby zupelnie inny. Polska sztuka krzyzowa
zakladala zadawanie wielkrotnych ciec w jednym kierunku, przyzwyczajenie przeciwnika do tego, a potem nagla zmiane uderzenia ...
Polecam pojedynek Wolodyjowskiego z Kmiciem, tam to swietnie pokazali.
To tyle offtopic ...
Ale postawilbym na Michala i to nie ze wzgledu na dume narodowa
  • 0

budo_camlan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Taka informacja jest na stronie kendo :
"W tym samym roku (1975) , po raz pierwszy odwiedził
polskich kendoków pan Kozo Ando (wówczas 7, a obecnie 8
dan kendo), profesor Uniwersytetu Waseda i były trener T
akao Mizushimy. Z jego udziałem odbył się szereg pokazów promocyjnych, m.in.
w warszawskim klubie studenckim "Stodoła".
Podczas tej wizyty pan Kozo Ando stoczył również pamiętną
walkę pokazową z utytułowanym polskim szablistą, mistrzem
świata i olimpijczykiem, panem Wojciechem Zabłockim."

Wyniku nie podali :(
Ciekawe... :?

Ps. Czy znacie jakies dobre opracowania, strony o Musashim,
chcialbym sie czegos wiecej o nim dowiedziec.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?

Ps. Czy znacie jakies dobre opracowania, strony o Musashim,
chcialbym sie czegos wiecej o nim dowiedziec.


Musashi tak naprawde to nigdy nie istnial, to tylko taka legenda jak o smoku wawelskim...
  • 0

budo_grey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
No jasne Szczepan, nie to co Wołodyjowski :)

Zdziwiły mnie słowa Zalesa o trudnościach Mongołów. Dotąd wszędzie pisano, że to Japończycy się zdziwili, gdy się okazało, że wróg zza morza zamiast honorowo stawać do pojedynków atakuje chmarą i niczym się nie przejmuje. Ale to takie tam głupotki o tym, jakim to była Japonia zapyziałym zadupiem.
Jakiś czas temu wyszła gra taktyczna, całkiem realistyczna jak na grę na domowego peceta, p.t. Shogun: Mongol Invasion. Japońce dostają tam po dupie żeby nie wiem co robili. To po prostu inny kaliber myślenia strategicznego i taktycznego.
Jak porównanie francuskich i niemieckich generałów z okresu wybuchu pierwszej wojny światowej. Po prostu wielka pomyłka - tyle że w realu nie ma opcji Save / Load :)

Podobnie jest IMHO, ale daleko mi do znawcy, z mieczem japonskim (swoja droga wedlug wielu zrodel w istocie to raczej szabla) i szabla polską. Zupełnie inna taktyka, zupełnie inne możliwości. Jak dla mnie, gdyby dobry szermierz katany i odpowiadajacy mu poziomem szermierz szabli staneli naprzeciw zupelnie sie nie znajac, wygralby ten z katana. Chodzi o mozliwosci ciecia, o to, ze z katana unika sie blokowania, a raczej uzywa unikow i zejsc. No i do tego, ze w katanie pierwsze ciecie w duzej mierze jest konczace, a w szabli nie. Pamietam, gdzies Komuda pisal, o tym jak u jakiegos hulaki stwierdzono 17 ciec szabla, a chłopak wywinął się z tego. Wyobrażacie sobie coś takiego z kataną? Bo ja nie.

Pozdr. Grey (laik totalny w broni białej)
  • 0

budo_camlan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?

Musashi tak naprawde to nigdy nie istnial, to tylko taka
legenda jak o smoku wawelskim...


Ale i tak chcialbym sie czegos wiecej o nim dowiedziec


Pamietam, gdzies Komuda pisal, o tym jak u jakiegos hulaki stwierdzono 17 ciec szabla, a chłopak wywinął się z tego. Wyobrażacie sobie coś takiego z kataną? Bo ja nie.


Bo na dobra sprawe pojedynki na szble rzadko konczyly sie smiercia.
Typowe rany dla zaprawionych w boju szablistow to obciete uszy,
nos, palce i tym podobne. W szabli (tej dawnej, bo na wspolczesnej
sie nie znam) byly ciecia z nadgarstka, lokcia itp. Wobec tego sila byla
znacznie mniejsza. W japoni (z tego co sie naogladalem, poczytalem i
uslyszlem na treningu) pojedynki trwaly krotko i toczono je do paru
(najczesciej do jednego, smiertelnego ciecia), ale jak na moj gust
(czysto teoretyczny) wieksze ma szanse ten, kto paruje ciosy, a nie ten
kto usiluje ich unikac.
Z mojej b. krotkiej praktyki z bokenem zauwazylem, ze katana trafia
sie glownie w punkt, a szabla uderzano po liniach (zwlaszcza skosnych), zejscie
z linii w tej sytuacji chyba nie ma sensu.
  • 0

budo_angstrom
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Zainteresowanym wynikiem pojedynku polecam poniższą lekturę. Nie jest to co prawda szabla vs. katana ale rapier lub półtorak. Mimo wszystko warte przeczytania.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników][link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_angstrom
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Zainteresowanym wynikiem pojedynku polecam poniższą lekturę. Nie jest to co prawda szabla vs. katana ale rapier lub półtorak. Mimo wszystko warte przeczytania.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników][link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_angstrom
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Zainteresowanym wynikiem pojedynku polecam poniższą lekturę. Nie jest to co prawda szabla vs. katana ale rapier lub półtorak. Mimo wszystko warte przeczytania.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_angstrom
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Zainteresowanym wynikiem pojedynku polecam poniższą lekturę. Nie jest to co prawda szabla vs. katana ale rapier lub półtorak. Mimo wszystko warte przeczytania.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_angstrom
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Zainteresowanym wynikiem pojedynku polecam poniższą lekturę. Nie jest to co prawda szabla vs. katana ale rapier lub półtorak. Mimo wszystko warte przeczytania.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024