Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Jak to do cholery nie istnial?!
To co robi "Go rin no sho" jego autorstwa na mojej polsce z ksiazkami???????? 8O

A co do dyskusji to pomimo slynnej polskiej szabli (raz rozmawialem ze Szwedem szermierzem i milosnikiem tematu i o tym wspominal) stawiam na pana Musashi. Powody:

1)jego opanowana do perfekcji sztuka osiagania psychologicznej przewagi nad przeciwnikiem

2)wieloletni trening (on przeciez "zyl" dla sztuki wywijania mieczami) i talent, ktory wyplynal juz w jego dzieciecych latach

3)piekielna szybkosc z ktora w odroznieniu od szabli mozna operowac japonskimi mieczami

Tego ostaniego nie wiem na pewno, tak mi sie tylko wydaje.. :oops:
  • 0

budo_a-michael
  • Użytkownik
  • Pip
  • 35 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
zgadza sie, jedynie 20 na 100 pojedynków szablą kończyło sie smiercia... gdy na szpady np 80. w szabli nie ma zejsc z lini ciosu sa tylko tzw, odejscia ( cofniecie do tylu z kontratakiem ), no i tylko 7 zaslon, a ciosy kierowane glownie na reke.
ciecia nie musialy byc silne bo szabla byla bardzo ostra i miala krzywizne idealna do ciec. walcze szabla pare lat i chyba to jest grozniejszy oręż...
  • 0

budo_krzeslav
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stolyca

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Z tego co pamiętam Musashi wykończył kilku przeciwników posługując się wiosłem (z braku miecza). Jako samuraj znał też zapewne sztuki walki bez broni. Tymczasem Wołodyjowski wygrywał zawsze i wszędzie, na piechotę i konno, ale tylko z szablą w dłoni. Gołymi rękami nikogo nie pokonał, bo Sienkiewicz by to na pewno opisał. To jeszcze bardziej zwiększa szanse Japończyka, nawet jeśliby nie przekroił Małego Rycerza pierwszym ciosem.
  • 0

budo_hemp
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?

No jasne Szczepan, nie to co Wołodyjowski :)

Zdziwiły mnie słowa Zalesa o trudnościach Mongołów. Dotąd wszędzie pisano, że to Japończycy się zdziwili, gdy się okazało, że wróg zza morza zamiast honorowo stawać do pojedynków atakuje chmarą i niczym się nie przejmuje. Ale to takie tam głupotki o tym, jakim to była Japonia zapyziałym zadupiem.
Jakiś czas temu wyszła gra taktyczna, całkiem realistyczna jak na grę na domowego peceta, p.t. Shogun: Mongol Invasion. Japońce dostają tam po dupie żeby nie wiem co robili. To po prostu inny kaliber myślenia strategicznego i taktycznego.
Jak porównanie francuskich i niemieckich generałów z okresu wybuchu pierwszej wojny światowej. Po prostu wielka pomyłka - tyle że w realu nie ma opcji Save / Load :)

Podobnie jest IMHO, ale daleko mi do znawcy, z mieczem japonskim (swoja droga wedlug wielu zrodel w istocie to raczej szabla) i szabla polską. Zupełnie inna taktyka, zupełnie inne możliwości. Jak dla mnie, gdyby dobry szermierz katany i odpowiadajacy mu poziomem szermierz szabli staneli naprzeciw zupelnie sie nie znajac, wygralby ten z katana. Chodzi o mozliwosci ciecia, o to, ze z katana unika sie blokowania, a raczej uzywa unikow i zejsc. No i do tego, ze w katanie pierwsze ciecie w duzej mierze jest konczace, a w szabli nie. Pamietam, gdzies Komuda pisal, o tym jak u jakiegos hulaki stwierdzono 17 ciec szabla, a chłopak wywinął się z tego. Wyobrażacie sobie coś takiego z kataną? Bo ja nie.

Pozdr. Grey (laik totalny w broni białej)

Slyszalem taka historie ( od 3 osob, wiec uznaje ja za wiarygodna): w czasie swego pobytu w Japonii niejaki Zablocki dostal propozycje walki sparingowej od jednego ze slynniejszych mistrzow "katan`y". Zablocki z polska szabla, Japonczyk z katana. .. przy pierwszym starciu katana pekla na czesci.
Nie twierdze ze tak wygladaly by wszystkie pojedynki, ale nalezy pamietac ze spotkanie dwoch wspolczesnych znawcow broni bialej uzywajacych sredniowiecznej broni, to ciekawe doswiadczenie ( praktycznie nigdy w zamierzchlych czasach Europejczycy i Japonczycy miedzy saba nie walczyl :?: ). Jesli ktos ma inne informacje na ten temat chetnie wprzeczytam. :D
  • 0

budo_krzeslav
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stolyca

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
Wołodyjowski mógłby wygrać, gdyby był na koniu - samuraje chyba nie byli za dobrzy w jeździectwie.
Ale Musashi na pewno by wygrał, gdyby spotkał się z Małym Rycerzem bez żadnej broni. Pokonałby go gołymi rękami.
  • 0

budo_wąski
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?

Drugi fakt to to ze Musashi rzeczywiscie mial 2m wzrostu co przy 'malym rycerzu' moze byc przewaga, zarowno dystansu jak i sily. Dlatego pomimo patriotyzmu zaglosowalem na Mijamoto :-)

błąd :!: w tej walce powyżej pewnych wartości nie liczy się już przyrost siły(wiem coś o tym, jestem drobny, a potrafię "położyc" znacznie silniejszych od siebie właśnie w walce na szable), a i wzrost nie musi stanowic o przewadze przeciwnika. czasem wręcz odwrotnie. Wołodyjowski był niski, nawet w swoich czasach(a jak wiemy społeczeństwo z pokolenia na pokolenienam "rośnie"), i to właśnie mogło stanowic o jego przewadze. ciekawi mnie natomiast samo starcie się materiałów-jak wiadomo japońskie miecze były bardzo długo kute, miały wiele warstw i były b. cienkie i pieruńsko ostre. nie wiem więs czy szabla wytrzymałaby cios katany czy innej tego typu broni
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
A co to za wykopalisko?

Wyglądało by to tak jak początek burdy kmicicowej komapniji w kanjpie. Musashi wyciąga kataśkę, a nasz wiracha mu centralnie z samopała. :2gunfire:
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
100% gdybania, zero konkretów. Wujek słyszał, że Staszka kolegi kuzyna siostra ma psa, a ten pies widział, jak Wołodyjowski, postać literacka...I Musashi, postać na wpół legendarna (Go Rin No Sho przypisywane jest również późniejszym nieco kompilatorom)...

To coś jak pojedynek Conana z króle Arturem. Kto wygra?

Wiedza o szabli szczątkowa, o wojskowości japońskiej niewiele większa. Nie ma o czym dyskutować. Zresztą nawet tzw. specjaliści rzadko mają pojęcie o czym mówią, kiedy wypowiadają się o tak różnych rodzajach broni, w większości żyjąc mitami, powtarzam mitami o przepaści jakościowej między bronią japońską i europejską a także pod wpływem otoczki duchowej SW japońskich.

Dwu specjalistów, broń o podobnej długości, jedna GŁÓWNIE używana z uchwytem oburęcznym, jedna jednoręcznym. Obydwa rodzaje broni to zasadniczo szable, każda o swojej charakterystyce. Różne strategie użycia tychże. Stwierdzać wyższość można tylko organoleptycznie, a i tak bez możliwości generalizacji. Mimo szczerego zachwytu mieczem japońskim stawiam na szablę, dla zasady. A i tak wolę długi miecz niemiecki :) Pozdrawiam
Gwyn
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
"Kto mieczem wojuje, od pochwy ginie"
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto by wygrał Musashi czy Wołodyjowski?
He, nasz rodzimy Musaszi. Podobno KSR. Przypomina to trochę walke z lewakiem.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024