Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

budo_oldman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?

No weź człowieku, jak jakieś ćwiczenia interesujące to mógłbyś napisać coś jednak.


Nic czego byś nie spotkał w każdym pożądniejszym przekazie. Ot zamiast rozgrzewki robią pewne ćwiczenia wyjęte z innych Qi Gongów.

Jedno ćwiczenie z któym się spotkałem w zestawie kołyszącym (to nie jest fachowa nazwa tylko YMAAowska obiegowa)

Jedno z tkz zestawu podstawowego (nazwa jak powyżej)

Jedno z Nei Dan Da Mo

Jedno uczące obracania ręki wzdłuż osi

I jedno (o dziwo) mające wzmocnić nogi i nauczyć nie wypinać tyłka w niższych pozycjach (nazywają to Dor Ju - fonetycznie napisałem - i wygląda jak głębki powolny przysiad)

W zasadzie to wszystko. Jak widać są to ćwiczenia wyrawane z większych całości i sami ichni instruktorzy czasami wykonują je b. źle. Ma to dużo minusów i tylko jeden plus robią to regularnie na każdym treningu. Czym biją na głowę wiele innch szkół któe tylko i wyłącznie uczą formy. Ponieważ przychodzi do nas wiele osób "po stowarzyszeniu" z pewnymi rzeczami łatwo do nich dotrzeć.

Nie wiem jakie były zamierzenia pana Moy (załorzyciela organizacji) jedna widać teraz że jest ona nakręcona na kase. Całe szczęście że strzyże delikatnie swoje owieczki a nie zarzyna od razu. Co ich oczywiście nie usprawiedliwia.
  • 0

budo_lunairetic
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?
Chodziłem na to "Taoistyczne Tai Chi" przez jakieś 2 miesiące i mam parę uwag.

Średnia wieku fakt 65 lat, ale to mnie nie przerażało. Przede wszystkim strasznie zniechęciła mnie od samego początku instruktorka, bardzo miła i w ogóle, ale zawsze jest jakieś ale. Jak sama mówi ćwiczy od 12 lat, ale po tym co powiedziała na samym początku stwierdzam, że po prostu zna formę ruchów i tyle. Chyba nie stara się zrozumieć sensu tai chi. Stwierdziła, żeby się nie przejmować, jeśli ktos się pomyli w wykonywaniu formy bo ona tez się często myli, "bo w ogóle nie ma takiego mistrza co się nie myli i on też popełnia błędy w formie". No tak mi się to wyryło w pamięci bo gorszej bzdury nie słyszałem by mistrz mylił się w prostej formie ruchów i jeśli chodzi o starsze osoby to im tam wsio ryba, ale było parę młodych osób i nie rozumiem jak można ludziom wciskać taką ciemnotę.
Wg mnie to chyba powinno wyglądać tak:

- nauka podstaw ruchu tai chi, trochę teorii nie zaszkodzi,
- nauka formy, od razy wraz z nauką oddychania,
- ćwiczenia chi kung,
- etap ostatni, wykonywanie formy w sposób podświadomy, mechaniczny. Nie myśląc o tym, wyłączając się, relaksując się, medytując, koncentrując się bardziej na oddechu i odczuwając przelewająca się Chi z pustego w pełne.

Niestety tam chyba są nastawieni tylko i wyłącznie na ruch, a i z tym nie jest najlepiej, jak już ktoś wcześniej napisał sami instruktorzy czasami uczą czegoś błędnie. I ja zauważyłem parę karygodnych błędów, w ogóle postawy. Co gorsza pani zarzekała się, że kropka w kropkę tak to ma wyglądać, okej więc wszyscy starsi czy młodsi wykonywali to. Jak pani instruktor stwierdziła "oni nie uczą oddychania". Przecież czy wykonywanie formy bez odpowiedniego oddychania czy świadomości przepływu chi nie jest pustym ruchem?
Trenuje tai chi od dość dawna, jednak nigdy nie miałem fizycznie styczności z prawdziwymi instruktorami, także zapisałem się tam, ale raczej z możliwości po prostu ćwiczenia, a nie nauki formy. Formę yang znam i przyznam szczerze, że ta interpretacja mistrza Moy nie bardzo przypada mi do gustu forma wykonywana przez instruktora, który ćwiczy przecież już tak długo (przypomnę od 12 lat) wygląda miejscami jakby ruchy nie pasowały, nie łączyły się, ale co gorsza boję się, że ta pani wykonuje je jak najbardziej poprawnie i błędy są u korzeni (czytaj w interpretacji formy)

Jedyny plus to kasa, ale uważajcie to straszna ściema, przychodzi się i na początku by się zapoznać najlepiej kupić znaczek Yin Yang z imieniem (koszt 2 zł, koszt wytworzenia takiego znaczka w chinach to parę centów), tu jakaś gazetka 4zł tam co innego. I generalnie widzę, że ssają jak mogą, tyle, że nie wprost a raczej podstępnie kombinując. Poza tym pamiętam taką sytuację jak instruktorka wspominała coś o jakiś pracach na rzecz stowarzyszenia czy to budowlanych czy podobny, ważne by być użytecznym dla stowarzyszenia. Prawda, że kojarzy się z sektą?

To tylko moje subiektywne odczucia i pewnie jeszcze pokrążę po szkołach by odnaleźć swoje miejsce, ale babci bym tam nie zapisał. Dla mnie osoba która naucza musi mieć do tego predyspozycje i przede wszystkim najważniejsza sprawa NIKT NIE PRACUJE ZA DARMO!!! to wbrew elementarnej zasadzie dzisiejszego świata. Mistrz przekazuje swoją wiedzę, a w zamian otrzymuje pieniądze. No chyba, że to Twoja rodzina, bądź przyjaciel innej opcji nie ma.


ps. olbrzymi minus także za zbyt dużą ilość osób na zajęciach (nie było miejscami warunkow na wykonanie formy)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?
hej

sorki za odgrzebywanie staroci, ale jestem na etpie poszukiwania nauczyciela tai chi dla siebie wiec moze jakos pomozecie :)

w opolu jest wlasnie ta grupa tao tai chi, ale juz w przedbiegach zostalem zdyskwalifikowany jako uczen...

poprosilem o indywidualne lekcje (prowadza grupy tylko popoludniu wtedy gdy ja mam swoje tren) i dostalem odpowiedz ze nie dostosowuja sie do indywidualnych potrzeb bo nie wszystko mozna kupic za pieniadze...
zaznaczam ze o pieniadzach nic nie mowilem :)

wiec tao tai chi odpada...

i tu jest klopot, jakos nigdzie nie moge znalesc informacji czy w opolu jest jakas inna grupa tai chi - moze ktos z Was slyszal i mi pomoze, albo we wroclawiu bywam tam czesto moze tam by sie udalo tylko nie to tao bo jakos chyba nie chce z nimi miec nic wspolnego :)

pozdrawiam i licze na pomoc :)
  • 0

budo_noob_4ever
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?
We Wrocławiu masz grupę Chen shi taijiquan z treningami o 8.00 rano:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_noob_4ever
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?
Poza tym z Wrocławia masz niedaleko do Jeleniej Góry i Mysłakowic, gdzie naucza Jarosław Jodzis: ( [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ) więc nawet jeśli nie znajdziesz zajęć stałych, możesz jeździć na seminaria.
  • 0

budo_oldman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

ot i wszystko...
  • 0

budo_archee
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?
Podpowiem, że to nie wszystkie możliwe opcje we Wrocławiu, choć niewątpliwie jedne z lepszych na początek. Jak to ktoś kiedyś powiedział: szukajcie aż znajdziecie.
Powodzenia :!:
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?

Podpowiem, że to nie wszystkie możliwe opcje we Wrocławiu, choć niewątpliwie jedne z lepszych na początek. Jak to ktoś kiedyś powiedział: szukajcie aż znajdziecie.
Powodzenia :!:

jeszcze coś?

podpowiedz :roll:
  • 0

budo_oldman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?

jeszcze coś?

podpowiedz :roll:


a ja wiem, a ja wiem - ale nie powiem. :twisted:

Brawo Archie wspaniała metoda promocji. Tajemniczość i te rzeczy :)
  • 0

budo_noob_4ever
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?
Archee, pomagamy według swojej wiedzy.

Ok, znalazłem jeszcze to:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Ale:
"Tai Chi Chuan jest jednym z najdoskonalszych osiągnięć chińskiej filozofii i kultury. Opiera się na starochińskiej formie tańca klasycznego, sztuki walki, filozofii TAO i Księdze Przemian - I Cing. "
  • 0

budo_archee
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?

Brawo Archie wspaniała metoda promocji. Tajemniczość i te rzeczy :)

Nie miałem az tak daleko idącego zamiaru, ale faktycznie wyszło: czara mara.
Dziękuję za uznanie mimo wszystko :P


A tak szczerze mówiąc, to nie mam w tym żadnego interesu żeby kogokolwiek agitować.
Niestety nawet sam nie korzystam ostatnio bo mnie nie ma w PLu od jakiegoś czasu :?

Myślę, że niech każdy sam wybiera co komu pasuje. Jeden lubi szarlotki z herbatą (bo zdaje się offtopujemy trochę), drugi Wushu (sport znaczy), trzeci karatuje, a Polak i tak zawsze sam wie wszystko najlepiej.

Poza tym, my Old(friend), się nie mylę, łączy nas upodobanie do (jakie to było słowo...? a tak) komunałów, z tą różnicą, że Ty, w przeciwieństwie do mnie, masz o ile wiem na nie uczulenie, więc pozwól, że zacytuję stare przysłowie pszczół:

Uczeń spędzi 10 lat na poszukiwaniu nauczyciela,
Mistrzy spędzi 10 lat na poszukiwaniu ucznia.


(moze nie dosłownie ale chodzi o sens)
  • 0

budo_archee
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?

"Tai Chi Chuan jest jednym z najdoskonalszych osiągnięć chińskiej filozofii i kultury. Opiera się na starochińskiej formie tańca klasycznego, sztuki walki, filozofii TAO i Księdze Przemian - I Cing. "

W sumie można by tak określić Taichi - czemu nie?
To samo można powiedzieć o chińskich:
- pozostałych sztukach walk (wewn./zewn.)
- tańcu
- operze
- piśmie (taniec? proszę bardzo: np. kaligrafia wodą na ziemi - w parkach często można spotkać)
- feng shui ( no może tańca trochę tu mniej, choć z drugiej strony...)
- medycynie
- i wielu innych dziedzinach chińskiej kultury/sztuki

Oldman, Twoje ulubione słowo (tak, to na 'K') pcha się na usta.
  • 0

budo_oldman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?
Kogiel mogiel ???
  • 0

budo_archee
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?
I to jest właśnie najlepsze:
element zaskoczenia ;)

Pozdrawiam.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?
dzieki wszystkim za pomoc
na poczatek udaslo mi sie znalesc nauczyciela ze szkoly Yang
sympatyczny Pan Andrzej, ktory dwa razy w tygodniu przyjezdza do mnie do mojego dojo jak to mowi zeby cwiczyc ze mna i to jeszcze nie chce za to pieniedzy....
zeby tak w aikido bylo to byloby niezle....

pozdrawiam Was wszystkich i mam nadzieje do zobaczenia na jakims seminarium :)
  • 0

budo_archee
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?
Chciałoby się rzec: dla sympatycnego pana Andrzeja - pucio pucio ;)
Fajnie, że coś/kogoś znalazłeś, nie żebym chciał się czepiać czy krytykować, ale to przyjeżdżanie i to że nie chce za to kasy, jakoś włącza mi się czerwone światło.

Po prostu życie uczy, że nie ma nic za darmo, a juz na pewno nie coś co jest dobrej/wysokiej jakości. No ale ponoć nie ma reguły bez wyjątków.
Powodzenia
  • 0

budo_oldman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?
Spoko... Luz...

Andrzej jest stałym bywalcem YMAAowskich obozów. Z tego co z nim rozmawiałem poprostu poszukuje zaangażowanych partnerów treningowych.
  • 0

budo_archee
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?
A zatem wyjątek ;)
Tak czy inaczej sądzę, że nie należy "psuć rynku" i dla higieny mógłby Andrzej, choć symbolicznie pobrać jakąś opłatę.
  • 0

budo_oldman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?
qrna - bez przesady. A co? Za darmo jest gorzej? Nie wszyscy muszą kosić kasę. Może nie potrzebują.
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai Chi Taoistyczne - ktoś już to widział?
masz jakies kompleksy na te okolicznosc z ktos cos robi za darmoche????
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024