Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sparingi w aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
207 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

To były czasy, kiedy ludzie trenowali sztuki walki na podstawie książek...

Wtedy ksaizki mieli tylko bogaci. My musielismy sie zadowalac marnej jakosci fotokopia z fotokopii z ksiazki...,
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

To były czasy, kiedy ludzie trenowali sztuki walki na podstawie książek...

Wtedy ksaizki mieli tylko bogaci. My musielismy sie zadowalac marnej jakosci fotokopia z fotokopii z ksiazki...,

Wychodzi na to że nieudolne naśladownictwo z obrazków i przekazów kogoś kto widział albo zna kogoś kto widział, leży u podwalin naszych "mistrzów" i "przekazu" jaki mamy. No nie dziwota że wyszła popelina.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

Pomysł, że aikido opiera się na całkowitej współpracy między uke i tori ( w której to uke musi sie dostosować do tori zamiast odwrotnie ) narodził się w ciągu ostatnich kilkunastu lat, głównie w głowach shihanów z Hombu Dojo...

Czy to było pejoratywne...?
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido
@ szczepan - Święte słowa, tak było
@ Randal - Eee... u kolegi taki płaski dowód logiczny? Wszak inne SW w większości tez zaczynały w Polsce od słabych kserokopii (choćby karate, kung-fu, ale wiele innych również) - neta nie było, świat raczej nie stał otworem. Ot, taki etap rozwojowy.
Zatem wniosek nie bardzo zgodny z prawdą chyba, ze rozciągniemy to na całą sferę SW w PRL/RP.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

Wszak inne SW w większości tez zaczynały w Polsce od słabych kserokopii (choćby karate, kung-fu, ale wiele innych również) - neta nie było, świat raczej nie stał otworem. Ot, taki etap rozwojowy.

Może w tym zarzucie chodzi o to, że książki to przeszłość, a współczesna większość uczy się z jutjubów, rapidów, torrentów i internetów.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

Wszak inne SW w większości tez zaczynały w Polsce od słabych kserokopii (choćby karate, kung-fu, ale wiele innych również)

Prawda, pewnie dlatego taka popelina wyszła.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

Smailu, Tak naprawdę nie napisałeś jeszcze na czym polegają te Twoje sparingi, więc nie wiem, czy ja się łapię.


mamy juz kilka rodzajow cwiczenia
dziele je puki co na dwie grupy podstawowe - sparingi z partnerem uderzajacym i z chwytajacym, nie laczymy narazie tych dwoch elementow oraz nie dodajemy walki w parterze.
byc moze dojdziemy do polaczenia tych elementow, narazie nie

sparingi dziele na zadaniowe (proste i zlozone) oraz na wolne, te narazie dosc rzadko

zadaniowe to np takie pokierowanie cwiczeniem zeby udao sie zrobic jedna z dwoch zadanych technik, gdzie cwiczacy maja zadane np po dwie rozne techniki do wykonania i sa oczywiscie rownoczesnie uke i tori

obrazowo - Franek ma zrobic kotegaehi lub iriminage, a Zdzisiek ikkyo lub koshinage.
albo Franek ma przewrocic Zdziska trzymajac go za ubranie, a zdzisiej ma wykonac nikyo lub jakis rzut... jesli sa ataki uderzane to takze mozna stosowac takie obrony, wiec akcja atemi vs atemi lub atemi vs rzut - tutaj glownie koncentrujemy sie na kontroli dystansu i timingu
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

zadaniowe to np takie pokierowanie cwiczeniem zeby udao sie zrobic jedna z dwoch zadanych technik, gdzie cwiczacy maja zadane np po dwie rozne techniki do wykonania i sa oczywiscie rownoczesnie uke i tori

Z podobnych sparingów zrezygnowalem z powodów, które najlepiej zobrazują poniższe filmy. Przedstawiają tzw. Toshu Randori (TR) w Tomiki aikido. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat rozwoju tego stylu, TR raz występowało w formie zawodów, innym razem rezygnowano z tej formy rywalizacji, koncentrując się na tanto randori. Powodem była podobno zbyt duża liczba kontuzji. Wg mnie problemem jest zbyt mała ilość technik aikido możliwych do zastosowania w tego typu konfrontacji. Przykładowo, jeżeli uda Ci się obejść uke za plecy aby wykonać irimi nage, ale nie zdołasz uzyskać kontroli nad jego głową/szyją, to on pochyli sie do przodu, jak zapaśnik, i znajdziesz się w martwym punkcie. Aby kontynuować walkę będziesz musiał wykonać np. zapaśniczy tylny suples albo znane w BJJ obalenie w tył przez nogę ( rear takedown ). Nie są to jednak techniki aikido.Czyli będziesz miał do wyboru: albo przerwanie akcji i powrót do pozycji wyjściowej ( wznowienie walki ), albo stopniowe dodawanie technik zapełniających te taktyczne luki/dziury. W efekcie liczba technik dodanych przekroczy liczbę klasycznych technik aikido, aż w pewnym momencie wyjdzie Ci z tego jakaś forma grapplingu, bardzo podobna do istniejących już zapasów czy SF.
Alternatywą jest pozostanie przy klasycznych technikach aikido, ale wtedy będzie ono jak gra w kółko i krzyżyk w porównaniu z grą w szachy.
Myślę, że właśnie dlatego Kenji Tomiki skoncentrował się na tanto randori.
A oto rzeczone filmiki:
1) toshiu randori w sparingu treningowym
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
2) toshiu randori w zawodach

  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

(...) Wg mnie problemem jest zbyt mała ilość technik aikido możliwych do zastosowania w tego typu konfrontacji. (...) np. zapaśniczy tylny suples albo znane w BJJ obalenie w tył przez nogę ( rear takedown ). Nie są to jednak techniki aikido. (...) albo stopniowe dodawanie technik zapełniających te taktyczne luki/dziury. W efekcie liczba technik dodanych przekroczy liczbę klasycznych technik aikido

Ale to jest problem tylko przy założeniu, że aikido to worek z technikami, i to zwykle bardzo mały worek, np. worek Gościa to tylko 12 technik. Ile technik jest w worku Akahigego? Już wiemy, że nie ma w tym worku technik aikido na obalenie kogoś pochylonego i stojącego do nas tyłem. Kuriozalny przykład taktycznej dziury - atakujący wypięty do nas tyłem. (Jakie to szczęście, że zapasy i BJJ zawierają wyrafinowane techniki, pozwalające się obronić przed atakującym z tak niebezpiecznej pozycji.) 8)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

Kuriozalny przykład taktycznej dziury - atakujący wypięty do nas tyłem.

Prorock,
Kuriozalny dla kogoś, kto nie rozumie, o czym mówię ( chyba, że tak sobie tylko żartujesz).
To, czy aikido jest workiem z technikami, czy zbiorem ogólnych zasad jest przedmiotem nieustających sporów. Przecież jeżeli do aikido wprowadzisz parter, to usłyszysz, że to już nie bedzie aikido. To, o czym pisze Gość jest prawdą. Na całym świecie ćwiczy się te dwanaście ( powiedzmy - do dwudziestu ) technik w kombinacjach z kilkunastoma sformalizowanymi atakami. One stanowią treść treningów, programów szkolenia, wymagań egzaminacyjnych, itp.
A tu przykład sytuacji, o której mówiłem, czyli "niegroźny" przeciwnik, pochylony do przodu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
...oraz to samo w walce, zakończone złamaniem ( zwichnięciem ) ręki ( od 3:12):
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido
I gdzie tu sens? Powinien dostać kopa w nery i strzał w potylicę...
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

I gdzie tu sens? Powinien dostać kopa w nery i strzał w potylicę...

Szacun :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

Z podobnych sparingów zrezygnowalem..

tak jak pisalem wczesniej, zadaniem moim jest nie osiagniecie jakiejsc skutecznosci w walce, ale nauczenie sie aplikacji uczonych na treningu technik aikidockich.

jakakolwiek skutecznosci w jakiejkolwiek walce nie upatruje w jakiejkolwiek stylowosci, dlatego nie widze problemu czy to jeszcze aikido czy juz nie

dopuki jednak pracujemy na konkretnych technikach stylowych to szukamy mozliwosci ich aplikacji, taki trening odkrywa takze np luki w technikach i koncepcjach danego stylu
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

I gdzie tu sens? Powinien dostać kopa w nery i strzał w potylicę...


Bo ubezpieczal druga reke przed dociagnieciem klucza do konca. Jakby ja puscil aby probowac walic w potylice to Sakuraba bu mu ja polamal.
  • 0

budo_juhas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

I gdzie tu sens? Powinien dostać kopa w nery i strzał w potylicę...

typowa aikidocka mądrość, jaką można usłyszeć nieraz na treningach
ot, takie teoretyzowanie co i jak w realnej walce robić :D
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

I gdzie tu sens? Powinien dostać kopa w nery i strzał w potylicę...

typowa aikidocka mądrość, jaką można usłyszeć nieraz na treningach
ot, takie teoretyzowanie co i jak w realnej walce robić :D

Nie kolego, to nie jest aikidocka mądrość. To są fakty.
Wiadomo ze jesli walczysz w zawodach to są pewne zasady. Jesli walczysz na ulicy to nie patrzysz że tego nie mozna i ze niedozwolone. Zdayło mi sie walczyć "ulicznie" i wtedy sie czlowiek nie zastanawia w co walic. Rypie w to co odsłonięte . I czasami tym co masz pod ręką...
  • 0

budo_juhas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

I gdzie tu sens? Powinien dostać kopa w nery i strzał w potylicę...

typowa aikidocka mądrość, jaką można usłyszeć nieraz na treningach
ot, takie teoretyzowanie co i jak w realnej walce robić :D

Nie kolego, to nie jest aikidocka mądrość. To są fakty.

Zakładające, że przeciwnik będzie tak grzecznie stał pochylony do nas tyłem i nie będzie przeszkadzał. Zresztą dobra, nieważne, bo zaczynamy odchodzić od tego od czego się zaczęło - mianowicie jak sobie poradzić w walce sparingowej, po nieudanym iriminage, z przeciwnikiem który stoi do nas tyłem i pochylony - bo jak pokazano, może on stanowić zagrożenie.
:wink:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido
ja nie widze powodu zeby po nieduadnym iriminage byc wogole w takiej pozycji...
chyba ze chcecie robic cos ala iriminage ura krecone dwa metry do okola :)
ja takich technik nie robie wogole...
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

...oraz to samo w walce, zakończone złamaniem ( zwichnięciem ) ręki ( od 3:12):
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Ta pozycja nie mieści się w kontekście tego co bym robił po nieudanym iriminage.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sparingi w aikido

Jesli walczysz na ulicy...

Na jakiej, kuźwa, ulicy? Nawet przykładowa walka Renzo i Saku nie odbywała się przecież na ulicy. Temat jest o sparingu jako formie przyswajania sobie określonych umiejętności - aplikacji technik.

ja nie widze powodu zeby po nieduadnym iriminage byc wogole w takiej pozycji...

Bo niewidzenie oczywistych spraw to taka aikidocka przypadłość. :wink:
Smailu, poćwiczysz trochę to brazylijskie jiu jitsu, w tym różne przeprowadzki w stójce, to zobaczysz, o czym mówię. A mówię, przypominam, o żywym, przeszkadzającym przeciwniku, który zachowuje się jak chce, a nie jak mu każą.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024