Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dzieciaczki i aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Dzieciaczki i aikido

Aikido a problem agresji w szkole
Dlaczego aikido jest najlepszą sztuką walki dla dzieci?

Michał Górski

Podstawowym problemem z jakim borykają się rodzice i pedagodzy to zagadnienie agresji wśród dzieci i młodzieży. Bójki, wymuszenia, zastraszenia mają miejsce już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Wiele szkół walki prowadzi zajęcia dla dzieci. Często jednak efekt takiej nauki jest odwrotny do zamierzonego. Dzieci z takich klubów wprawdzie potrafią odpowiedzieć na atak, ale również często są zagrożeniem dla innych rówieśników.

Aikido w przeciwieństwie do innych sztuk walki nie uczy rywalizacji i konfrontacji a raczej akceptacji i poszanowania partnera oraz rozwiązywania konfliktów w sposób stanowczy i równocześnie z poszanowaniem drugiej strony. Ćwiczenia aikido odbywają się w parach, gdzie obydwie osoby współpracują i starają się tak wykonać technikę, aby nie zrobić krzywdy partnerowi, ucząc w ten sposób szacunku dla współćwiczącego i do własnej pracy. Postawa taka rozszerza horyzonty myślowe, poprzez ciało działa na psychikę i poprzez psychikę na ciało.

W psychologii społecznej istnieje pojęcie "syndromu ofiary", tzn. że przeważnie te same osoby są obiektem ataku. Aikido wpływa na psychikę i postawę ćwiczących w ten sposób, że wzmacnia się ich "wizerunek społeczny" i dzięki temu nie są atakowane.

Aikido ma wiele innych zalet dla dzieci:

Zabawy na miękkim podłożu pozwalają na poznawanie własnego ciała, wyczucia środka ciężkości, pokonania lęków przed upadkiem.
Aikido uczy prawidłowej koordynacji ruchowej, zgrania się z ruchami partnera, prawidłowego oddechu, wpływa na poprawienie sylwetki.
Aikido uczy wejścia w grupę, wyrażania własnych emocji; z jednej strony wycisza dzieci nadpobudliwe, z drugiej strony uaktywnia psychikę dzieci zamkniętych w sobie.


To cytat ze strony czarnego poasa poznań - aikido. Jak myślicie czy aikido jest doskonałe dla dzieci?Patrząc np na Lubelską Akademię Aikido (kupa dzieciaków tam ćwiczy) dzieciakom podoba się aikido, oczywiście taki trening różni się od normalnego: więcej rekreacji, zabaw itp.
  • 0

budo_el_kamyk
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido
Moja kolezanka studiuje psychologie opiekunczo wychowawcza. Kiedys przez czyst przypadek widzialem trening dzieci w CAA w W-wie i w trakcie rozmowy powiedzialem Jej o tym. Na zajeciach z wychowania zaczeli dyskutowac na ten temat. Ich wykladowca badajac wplywy otoczenia na pobudzanie agresji u dzieci zetknal sie pare razy z dziecmi ktore cwiczyly rozne sw. Wedlug niego nie rozwija to agresji ale uczy dyscypliny. Dzieci ktore trenuja staja sie bardziej opanowane i spokojniejsze i co najwazniejsze mniej podatne na zle wplywy.
Wiec chyba nie jest zle jak dzieci garna sie do Aikido. :lol:
  • 0

budo_seba vel moon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido

To cytat ze strony czarnego poasa poznań - aikido. Jak myślicie czy aikido jest doskonałe dla dzieci?Patrząc np na Lubelską Akademię Aikido (kupa dzieciaków tam ćwiczy) dzieciakom podoba się aikido, oczywiście taki trening różni się od normalnego: więcej rekreacji, zabaw itp.


Moim zdaniem aikido nadaje sie swietnie dla dzieci tylko wtedy gdy prowadzacy potrafi tak prowadzic treningi zeby nie bylo problemow.
Widzialem na newsach dyskusje na ten temat m.in. Boruta sie wypowiadal, ze aikido u dzieci powoduje zwyrodnienia stawow. Nie zgadzam sie z tym. Moj kolega prowdzi Aikido dla dzieci od wielu lat, bylem na kilku treningach, bylo swietnie, zero kontuzji, dzieciaki ktore cwicza od kilku juz lat nie maja zadnych zwyrodnien ani stawow ani niczego innego :-) . Natomiast u kogos kto zaczal treningi jako dzieciak
zauwazalna jest duża "rozciagliwosc" i elastycznosc w stawach, a to chyba nic zlego?
Moja corka ma 7 lat i od wrzesnia zamierzam ja poslac na Aikido, oczywiscie jezeli jej sie spodoba.
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido
Według mnie aikido nadaje się dla dzieciaków.
Z drugiej strony mojego gzuba gdy będzie chciał trenować (a jeszcze ma czas) najpierw poślę na gimnastykę(OGÓLNOROZWOJÓWKA) i karate(ŻEBY SIĘ BRONIĆ TRZEBA UMIEĆ ATAKOWAĆ),ewentualnie jeżeli jeszcze będzie chciał to na aikido (to tak w telegraficznym skrócie)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido
Wg mnie, aikido w ogole nie nadaje sie dla dzieci. Nie z powodu zwyrodnien stawow .......hehe.......ale z duzo prostszego powodu. W aikido podstawowa sprawa to pewien przekaz niefizyczny - a to jest niedostepne dla dzieci.

Mysle ze judo jest doskonale, maja dobra metodyke i daje dobre podstawy. I dzieciaki moga sobie poszalec na full.

Jak ktos usiluje przystosowac aikido dla dzieci to wychodzi parodia aikido.
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido

Wg mnie, aikido w ogole nie nadaje sie dla dzieci. (...)
Jak ktos usiluje przystosowac aikido dla dzieci to wychodzi parodia aikido.


zgadzam sie, ale to nas tak strasznie razi to dzieciaki wyprawiaja na macie (+ halas, jazgot itd), ale dla nich Aiki to sztuka walki w znacznie wiekszym stopniu niz dla nas - my widzimy minusy a dzieci ich nie szukaja...
mozliwe ze to nie jest aikido, ale lepsze to niz wyslac dzieci na judo - tam jest konfrontacja, a tu sie ich tego oducza, no i jako ogolnorozwojowka sprawdza sie calkiem niezle;
problem polega na tym jak je zmosic do dyscyplliny... moze ktos ma pomysl :-?
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido

Jak ktos usiluje przystosowac aikido dla dzieci to wychodzi parodia aikido.

Jest jeszcze inna strona tego tematu: pieniążki, wszystkie sztuki walki chcą przyciągnąć do siebie dzieci. Dużo dzieci dużo pieniążków. Dzieciaki zawsze się znajdą gorzej z dorosłymi.
  • 0

budo_marta-ika
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 501 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido
Czy wy wogule widzieliscie jak dzieci wykonuja techniki?sa swietne one robia to tak jak powinno wygladac,rozumiem,ze trzeba duzo pracy aby wytlumaczyc,nauczyc,ale dzieci maja w sobie te bezproblemowosc :)
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido

ale lepsze to niz wyslac dzieci na judo - tam jest konfrontacja, a tu sie ich tego oducza, no i jako ogolnorozwojowka sprawdza sie calkiem niezle;


Rety, co za herezje. Dla dzieciaków judo jest najlepsze. Jest
bardzo zblizone do ich naturalnego sposobu walki/silowania i bezpieczne. A ze konfrontacja? Zabronisz gry w szachy, pilke nozna itp. To tez jest konfrontacja. Mam dwóch chlopaków, trzylatki, blizniaki :-) To co one wyprawiaja w zabawie to czyste zapasy/judo.
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido
zgadzam się z przedmówcą ... aikido niespecjalnie nadaje się dla dzieciaków - inne sw, a szczególnie judo są dla dzieci łatwiejsze, mają o wiele lepsze ćwicznia ogólno rozwojowe i poza tym dają dzieciakom możliwość "wyszalenia się" ... dzieci nie potrzebują "finezyjnych ruchów" aikido, ale lubią się najzwyczjniej wyszaleć :D
  • 0

budo_zales
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 232 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido
Mam mieszame uczucia. Przyladając się przed treningiem zgraje maluchów dziecko biegających i krzyczących na macie to jakoś nie widze ich w Aikido, ale ruch, forma treningu uczącego dyscypliny i koncentracji jest potrzebna. No cóż aikido jest trudne, ważny jest efekt duchowy i chyba lepsze było by dla dzieciaków karate lub taekwon-do
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido
Mysle zre najlepsze byloby vale tudo - wyszalaly by sie i aspekt duchowy tez nie stanowi problemu
rotfl
  • 0

budo_marta-ika
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 501 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido
znalazlam "zachete" do treningow dla dzieci:

W naszej sekcji odbywają się również treningi dzieci. Początkowo była to grupa AIKIDO która swoje początki ma wraz z powstaniem sekcji AIKIDO. W roku 2001 wraz z powstaniem oficjalnej grupy BJJ dla dorosłych, zasady treningu dzieci zostały zmienione. Teraz treningi dzieci są łączeniem tradycji AIKIDO i skuteczności BJJ.
----------------------------------------------
Treningi są prowadzone pod kątem zabawy, by dzieci nie nudziły się, ale czerpały radość z ćwiczenia. Podczas szkolenia BJJ nie uczy się dzieci dusze, dźwigni ani niczego co mogło by spowodować uszczerbek na ich zdrowiu. Nauka polega na opanowywaniu podstawowych ruchów oraz zajmowaniu pozycji, co przyda się w przyszłej karierze zawodniczej.
----------------------------------------------
Zaczęliśmy również organizację zawodów dla dzieci które mają na celu sprawdzenie swoich umiejętności w konfrontacji z przeciwnikami z innych klubów i ćwiczących inne style. Pierwsze zawody odbyły się 15 czerwca i cieszyły się dużą popularnością ze strony naszych kadetów.


co wy na to:?:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_=kanku=
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido

Podczas szkolenia BJJ nie uczy się dzieci dusze, dźwigni ani niczego co mogło by spowodować uszczerbek na ich zdrowiu. Nauka polega na opanowywaniu podstawowych ruchów oraz zajmowaniu pozycji, co przyda się w przyszłej karierze zawodniczej.

,a nastepnie

Zaczęliśmy również organizację zawodów dla dzieci które mają na celu sprawdzenie swoich umiejętności w konfrontacji z przeciwnikami z innych klubów i ćwiczących inne style.



No to jestem ciekaw - jak wygladaja te zawody, konkretnie 'konfrontacje' i to do tego z innymi stylami, jesli jedyne na co pozwala sie dzieciom, to jedynie 'zajmowanie pozycji' ? Kto wygrywa, ten kto zajmie lepsza pozycje? No i jeszcze ew. moga sie chyba rzucac - ale to juz bardziej Judo przypomina. Aa tam, czepiam sie, jak dla mnie bardzo fajna sprawa.
Wiec walka sie konczy w momencie gdy sedzia stwierdzi, ze ktores z zawodnikow osiagnelo przewage?
Aha i cytat ze strony: "DZIAŁ TEN JEST POŚWIĘCONY NASZYM STARTĄ W ZAWODACH" 8)


A tak na marginesie to szkoda ze ja nie mialem mozliwosci trenowac czegos takiego jak bylem maly.... czasu sie nie da cofnac, zebym ja wiedzial jak bylem maly to co wiem teraz :>
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido

Wg mnie, aikido w ogole nie nadaje sie dla dzieciaikido podstawowa sprawa to pewien przekaz niefizyczny - a to jest niedostepne dla dzieci.

Mysle ze judo jest doskonale, .


W zeszłym roku trafił na moje zajęcia dorosły już koleś, który w dzieciństwie parał się judo, otórz powiedział mi, że ćwicząc to swoje, nie powiem jak je nazwał ...judo, z zazdrością spoglądał na drugą matę, gdzie odbywał się trening aikido, dorosłej grupy. Niestety to rodzice zdecydowali czym ma się ich pociecha zajmować.

Teraz mógł już sam spełnic swoją zachciankę .

FIODOR

. Dzieciaki zawsze się znajdą gorzej z dorosłymi.


... czy zawsze???
W swojej grupie stosuję czasami wyróżnienie, jest to możliwość wzięcia udziału w zajęciach starszej grupy, dziala to bardzo mobilizująco, część dzieciaków woli wręcz na stałe praktykować w tej grupie, zamiast z rówieśnikami.
  • 0

budo_mariuszm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido
Mi się wydaje że sporo zależy od prowadzącego zajęcia.Nigdy nie widziałem zajęć Aikido dla dzieci ale zajęcia Judo widziałem kilka razy.Na jednych zajęciach widać było że dzieciaki się nudzą a sensei tak wszystko tłumaczył że ja sam nie wiedziałem o co chodzi :?: :?: :?: A jak przyszło zrobić im pow#$rke to i tak każdy z nich robił to czego nauczył się w szkole lub na podwurku.
  • 0

budo_mariuszm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido
A wie ktoś z was gdzie w Warszawie jest dobra szkoła Aikido dla dzieci.Mam 13 letniego brata i chciałbym go zapisać do jakiejś sekcji. :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido

W zeszłym roku trafił na moje zajęcia dorosły już koleś, który w dzieciństwie parał się judo, otórz powiedział mi, że ćwicząc to swoje, nie powiem jak je nazwał ...judo, z zazdrością spoglądał na drugą matę, gdzie odbywał się trening aikido, dorosłej grupy. Niestety to rodzice zdecydowali czym ma się ich pociecha zajmować.

Teraz mógł już sam spełnic swoją zachciankę .


Prowadzilem zajecia dla dzieciakow przez pare lat. Moje spostrzezenia sa takie, ze albo prowadzisz trening dla nich typu "aerobik", czyli dajesz im w kosc fizycznie ze nawet nie maja chwili oddechu + duzo gier i zabaw(to dla takich 6-12 lat) to wtedy jest ok. Tylko co to ma wspolnego z aikido?

W przeciwnym razie od razu sie nudza potwornie, nie uwazaja, zero dyscypliny i caly trening sie rozlazi w szwach.
Poza tym aby prowadzic trening intensywny dla dzieci, musisz miec cwiczenia bezpieczne przy duzej dynamice. No a techniki aikido nie naleza do najbezpieczniejszych, nieprawdasz? 8) Za to w judo maja tego mnostwo.
  • 0

budo_oskar szrajer
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido
u nas do 13 roku zycia jest grupa dzieiceca i normalnie dzieciaki ucza sie tam aikido maja inne wymagania egzaminacyjne i swoje egzaminy treningi prowadzi sensei przy pomocy osob dluzej cwiczacych
to prawda ze dzieciaki sie szybko nudza, gadaja wyglupiaja sie, ale to nie jest takie wazne gdyz chodzi o to by przyzwyczajac ich do treningu,obowiazku itp
ps sa jeszcze kary jak przysiady, wiszenie na drabinkach itp ktore troch epomagaja zachowac spokoj i cisze
ps2 dzieciaki niewyobrazalnie szybko to wszystko pojmuja sa dzieciaki 9 letnie ktore kilka razy zrobia pozniej sie obijaja przez kika tygodni a po tym czasie bez problemu techniki zwowu wykonuja
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzieciaczki i aikido
Ogladal ktos z was Dragon Balla? :D Tam bylo fajnie pokazane jak glowny bochater Songo, trenujac u Wszechmogacego......zmienia sie z dzikiego i niespokojnego chlopczyka w skoncetrowanego i zdyscyplinowanego mlodzienca :) Wogole ciekawie to pokazali jak dla mnie........kiedy Songo nie potrafil sie koncentrowac, musial siedziec w zazen z zamknietymi oczkami i takie tam......i to go nauczylo m.in. dyscypliny 8)
Pozdrawiam wszystkich wyrosnietych Forumowiczow ogladajacych bajki :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024