Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ochrona stawów i mięśni


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

t4keda
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Ochrona stawów i mięśni
Witam wszystkich,

jakiś już czas szukam informacji na temat wad i zalet stosowania opasek / taśm wzmacniających stawy (nadgarstki, łokcie, kolana) i w sumie znalazłem tylko jakieś ogólne informacje.

W związku z chęcią/potrzebą rozbudowania własnej wiedzy na ten temat mam pytanie: czy gdzieś jest jakiś artykuł o plusach i minusach stosowania taśm wzmacniających lub czy ktoś ma odpowiednią wiedzę i trochę czasu, aby się nią podzielić?

Z tego co wiem to opaski mają za zadanie utrzymywać stawy w odpowiednim miejscu odciążając i usztywniając je przy konkretnych ćwiczeniach - co jest oczywiście plusem stosując je przy większych ciężarach i dzięki temu można na większych ciężarach ćwiczyć. Jednak zbyt częste stosowanie ich (małe ciężary - nic nie boli) jest niekorzystne z tego powodu, że stawy przyzwyczajają się do pomocy przez co słabną, a wraz z nimi mięśnie je stabilizujące.

Moja wiedza w tym temacie jest na tyle ogólna, że takie rzeczy wydają się wręcz oczywiste, ale czy można ten temat rozbudować bardziej szczegółowo?
  • 0

wilk007
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
9
Neutralna
  • Lokalizacja:dolnyśląsk
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ochrona stawów i mięśni

Witam wszystkich,

jakiś już czas szukam informacji na temat wad i zalet stosowania opasek / taśm wzmacniających stawy (nadgarstki, łokcie, kolana) i w sumie znalazłem tylko jakieś ogólne informacje.

W związku z chęcią/potrzebą rozbudowania własnej wiedzy na ten temat mam pytanie: czy gdzieś jest jakiś artykuł o plusach i minusach stosowania taśm wzmacniających lub czy ktoś ma odpowiednią wiedzę i trochę czasu, aby się nią podzielić?

Z tego co wiem to opaski mają za zadanie utrzymywać stawy w odpowiednim miejscu odciążając i usztywniając je przy konkretnych ćwiczeniach - co jest oczywiście plusem stosując je przy większych ciężarach i dzięki temu można na większych ciężarach ćwiczyć. Jednak zbyt częste stosowanie ich (małe ciężary - nic nie boli) jest niekorzystne z tego powodu, że stawy przyzwyczajają się do pomocy przez co słabną, a wraz z nimi mięśnie je stabilizujące.

Moja wiedza w tym temacie jest na tyle ogólna, że takie rzeczy wydają się wręcz oczywiste, ale czy można ten temat rozbudować bardziej szczegółowo?

ciekawy temat :lol: mam w tym pewne doświadczenie i opisze to w kilku zdaniach.
zalety:
-przy podnoszeniu większych ciężarów np martwy ciąg,pas wzmacniający jest bardzo potrzebny ze względu na duże obciążenia odcinak lędzźwiowego.stabilizuje on nasza postawe i koryguje błędy w podnoszeniu.nieprawda jest że osłabiia to dolny odcinek kregosłupa,ponieważ mięśnie i tak pracuja,odciązone są jedynie więzadła .poza tym mozna wzmocnic mięsnie dolnego odcinka lędźwiowego odpowiednim cwiczeniem-"dzień dobry"
-nadgarsstki i tasmy je stabilizujące-nadgarstki są często narazone na urazy,a to dlatego że często forsujemy sie przy ćwiczeniach na bicepsa ale tak naprawde są wykorzystywane do wiekszości ćwiczeń.kontuzje są bardzo bolesne,zwłaszcza przy skręconych nadgarstakach np.przy uszkodzeniu stawu promieniowo łokciowego(ja tak miałem).dlatego rolą usztywniaczy nadgarstka jest ich wzmocnienie i ustabilizowanie a nie osłabienie mięsni i więzadeł które i tak pracuja ale pod mniejszym ich obciążeniem,całkowite usztywnienie np specjalistycznymi stabilizatoramii może spowodować osłabinie nadgarstków ale nosi sie je po kontuzjach wymagających tego a co za tym idzie podczas rehabilitacji i zaprzestaniu w zwiazku z tym ćwiczeń
-opaski na kolana-stabilizują kolano,rzepke i więzadła nie powodujac osłabienia pracujacych mięśni i więzadeł,pomocne sa gdy dźwigamy większe cieżary
-opaski na łokcie tak jak wyżej
-usztywniacze obręczy barkowej-sa pomocne w ćwiczeniach na barki ,tricepsa i kaptury


wady

wady odciażania pracujacych mięśni ,więzadeł,połączeń szkieletu z mięśniami są bliskie zeru.pametać należy tylko że opaski i usztywniacze należy dobrze założyć i od czasu do czasu ćwiczyc z małymi ciężarami w celu poprawy ruchomosci stawowej i wzmocnieniu więzadeł i ścięgien narazonych podczas duzych wysiłków na kontuzje

ze swojego doswiadczenia wiem że usztywniacze bardzo pomagaja,czy to na nadgarstki czy pas.nie zauważyłem zadnych negatywnych skutków ich stosowania,powiem więcej-sa nieodłącznym elementem moich ćwiczen,poprawiją technike cwiczenia i odciążaja te partie ciała które sa narazone na kontuzje,rozgrzewając dodatkowo pracujaca część ciała
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024