Skocz do zawartości


Zdjęcie

Naturalne kosmetyki do włosów(dla kobiet i nie tylko:D)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

maartyna
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Naturalne kosmetyki do włosów(dla kobiet i nie tylko:D)
Historia kosmetologii, zdaje się, zatacza koło. Tysiące, setki i dziesiątki lat temu kobiety dbające o swoje zdrowie i urodę zawierzały swój wygląd wyciągom z roślin. Teraz, w epoce zaawansowanych technologii, też warto wrócić do sposobów babek. To prawda, nie są tak wygodne w użyciu, jak nowoczesne kosmetyki, ale jaka to przyjemność samej wykonać w pełni naturalny zabieg!

Większość ziół w formie suszonej (liście, kłącza, korzenie) można kupić w aptekach i sklepach zielarskich. Jeśli jednak chcesz, możesz samodzielnie zbierać i suszyć zioła.

Działanie: wzmacnia (włosy słabe, przesuszone)

Aloes uzbrojony Aloe ferox

Weź kilkanaście liści aloesu, oczyść je, umyj, pokrój na kawałki i zmiksuj, dolewając pół litra wody. Przecedź przez sito, dolej pół litra gorącej wody w celu uzyskania odpowiedniej temperatury i użyj do płukania włosów po myciu. Mocno wcieraj preparat w skórę. Jeśli w płynie zostały cząsteczki aloesu, łatwo je wyszczotkujesz, kiedy włosy wyschną.

Działanie: oczyszcza, przywraca równowagę (włosy przetłuszczające się)

Brzoza brodawkowata Betula
Brzoza omszona Betula pubescens

Wczesną wiosną zrób mały otwór w pniu brzozy, włóż patyczek, złam go pod kątem prostym i drugi koniec włóż do butelki umocowanej do pnia. Sok cieknie szybko – przygotuj większe naczynie. Jest to kaleczenie drzewa, więc po nabraniu żądanej ilości soku, zatkaj ubytek. Zebranym sokiem możesz przemywać włosy – będą rosły szybciej. Jeśli jednak chcesz na dłużej przechować sok z brzozy, utrwal go spirytusem (w stosunku 1:1). Będzie świetnym specyfikiem do przemywania przetłuszczających się włosów. Zmieszaj łyżkę płynu ze szklanką wody, wetrzyj we włosy, zostaw na 2-3 minuty, po czym spłucz.

Jeśli nie chcesz kaleczyć pnia drzewa, zbierz liście brzozy. Łyżkę liści zalej wrzątkiem, przykryj naczynie, po 15 minutach odcedź liście i powstałym naparem płucz włosy. Możesz też zrobić z liści nalewkę – zalej jedną porcję ziół pięcioma porcjami alkoholu i odstaw na tydzień. Po tym czasie nalewka jest gotowa. Możesz ją wcierać w skórę głowy 2-3 razy w tygodniu.


Działanie: wzmacnia, oczyszcza, przywraca równowagę (wypadanie włosów, łupież, łojotok)

Łopian większy Arctium lappa

Weź korzeń łopianu, potnij go w drobne kawałki i zalej spirytusem (w stosunku 1:5). Odstaw na tydzień. Powstałą nalewkę wcieraj w skórę głowy 1-2 razy w tygodniu.

Weź 20 g korzenia łopianu, 10 g szyszek chmielu, 40 g korzenia mydlnicy, 30 g ziela hyzopu, 20 g ziela pokrzywy. Czubatą łyżkę stołową zalej szklanką letniej wody, zagotuj, ostudź i przecedź. Nie wyrzucaj fusów z ziół, ale zalej je ponownie wodą, zagotuj i przecedź ponownie. Pierwszym odwarem umyj głowę, masując skórę i drapiąc ją delikatnie, a drugim – spłucz włosy. Taki odwar pomaga przy wypadaniu włosów oraz przy łupieżu.

Zmieszaj 50 g korzenia łopianu, 10 g ziela skrzypu polnego, 10 g kwiatu rumianku, 50 g korzenia mydlnicy i 20 g ziela pokrzywy. Czubatą łyżkę stołową zalej szklanką wody, zagotuj, odcedź. Użyj do płukania włosów. Ten odwar pomaga przy włosach przetłuszczających się.

Działanie: poprawia kolor, dodaje blasku (włosy o odcieniu brązowym)

Orzech włoski Juglans regia


20-30 g liści orzecha zalej 0.5 litra letniej wody. Gotuj przez 10 minut. Ostudź, odcedź, używaj do płukania włosów – im więcej liści, tym intensywniejszy odcień. Nie jest to trwała farba, nie zmieni też koloru włosów radykalnie, ale dla osób o brązowym odcieniu jest doskonałą płukanką poglębiąjącą kolor i nadającą włosom połysk. Ewentualne plamy z orzecha łatwo zmyć octem.

Działanie: wzmacnia, przyspiesza wzrost (wszystkie typy włosów)

Rozmaryn lekarski Rosmarinus officinalis

60 g liści rozmarynu, 60 g korzenia łopianu i 60 g korzenia pokrzywy zalej litrem alkoholu 40% i odstaw na dwa tygodnie. Po tym czasie odcedź, przelej do niewielkich buteleczek, szczelnie zakorkuj. Stosuj do nacierania skóry głowy. Nalewka skuteczna jest też przy łojotoku i łupieżu.
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024 : 2025