Nie jest to ani serwatka ani kazeina ani inne białko znane pod popularną nazwą. Naukowcy odkryli, że komórki macierzyste mają zdolność przemiany w białko, które niezwykle szybko regeneruje mięśnie.
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda od lat zajmuja się procesami starzenia w tym jego zapobieganiu. Zespół ten odkrył niedawno białko, które bierze udział w procesie naprawy i odnawiania mięśni. Póki co, badania przeprowadzono na myszach.
Tkanka mięśniow otoczona jest zapasem komórek macierzystych. Nie jest to niczym niezwykłym, choć jak odkryto, mają one możliwość przeistaczania się w tkankę mięśniową gdy nastepują taka potrzeba organizmu. Do tego czasu komórki te pozostają w trybie uśpienia.
Gdy następują zmęczenie mięśni komórki macierzyste mnożą się i róznicują wchodząć w proces renowacji tkanki mięśniowej.
W trakcie badań zaobserwowano, że w otoczeniu najstarszych komórek mięśniowych gromadzi się mnóstwo duzo białek FGF2 (fibroblast growth factor 2).
Fibroblasty są już znane od wielu lat w fizjologii. Odpowiadają one m.in. za syntezę kolagenu i elastyny. Naukowcy przyglądając się fibroblastom doszli do wniosku, jakoby mają one wpływ na uruchamianie procesu zamiany komórek macierzystych na tkankę mięśniową.
Zatem, aby nie dopuścić do regresu tkanku mięśniowej i jej wydajności wystarczyłoby sprawić, aby zapas komórek macierzystych nigdy się nie zmniejszał. Do tego potrzebne byłoby zablokowanie białka FGF2.
Jednak póki co, badania te prowadzone są na myszach i nie wiadomo kiedy zostaną poddane fazie testu na ludziach.
Art pochodzi z KiF