Skocz do zawartości


Zdjęcie

System dietetyczny Dukana


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

Grammatikk

Grammatikk
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 19491 postów
  • Pomógł: 223
  • Lokalizacja:Kraków
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:https://www.facebook.com/mateusz.pawlak.5473
  • Staż [miesiące]:Sam już nie wiem dłuuugi jest ;)
  • Wzrost [cm]:193
  • Pas [cm]:85
  • Wyciskanie [kg]:Na zerwanej klacie nie nawyciskam...
  • Martwy ciąg [kg]:Nie wykonuję tego ćwiczenia
  • Waga [kg]:98,5

Napisano Ponad rok temu

System dietetyczny Dukana
Dieta Dukana
Zwana również proteinową (wysokobiałkową, protal) powstała we Francji i jest jedną z najpopularniejszych diet na świecie. Jej twórcą jest dr Pierre Dukan, który w połowie lat 70. zaczął promować swoją metodę odchudzania, ale swą niezwykłą popularność uzyskał w roku 2000, po wydaniu książki "Je ne sais pas maigrir" (Nie potrafie schudnąć - w Polsce książka pojawiła się dopiero w 2008 roku).
 
Zasady metody Dukana
Kuracja pomyślana jest jako całość. Składa się z 4 następujących po sobie faz, z których końcową można stosować przez resztę życia. Sprawdź, jak wygląda plan diety Dukana (4 fazy). Aby uzyskać określone efekty dr Dukan zaleca, aby zasad diety przestrzegać w całości. Najważniejsze są dwie ostatnie fazy stabilizacji i utrzymania odpowiedniej wagi, bez których nie uda się uzyskać oczekiwanych efektów.
Celem diety wysokobiałkowej Dukana jest ograniczenie z menu węglowodanów i zastąpienie ich dowolną ilością protein. Do dyspozycji mamy około 100 produktów spożywczych, w tym 72 pochodzenia zwierzęcego (I faza) i 28 pochodzenia roślinnego (dodawane w fazie II). Lista tych produktów zmienia się głównie w zależności od miejsca na świecie, w którym mieszkamy i dostępności różnych produktów w tych miejscach. Dieta Francuza bedzie z pewnością dużo bardziej urozmaicona niż dieta Polaka.
 
1 faza ataku - czyste proteiny
Pierwszy etap to faza ataku (faza uderzeniowa), który opiera się on na spożywaniu produktów wysokobiałkowych. Do wyboru mamy wiele produktów o wysokiej zawartości protein, które możemy jeść do woli bez ograniczeń. Są to przede wszystkim chude mięsa, drób, ryby, jajka i beztłuszczowy nabiał. Czas trwania fazy ataku to od 2 do 7 dni i zależy od ilości kilogramów do zrzucenia.
 
2 faza naprzemienna - proteiny i warzywa
W drugiej fazie diety Dukana do jadłospisu dodajemy warzywa, które spożywamy naprzemiennie z białkami. Warzywa ze względu na dużą zawartość błonnika, mają ogromny wpływ na przemianę materii. Jak stosować fazę naprzemienną? Najpopularniejszym rozwiązaniem jest 1 na 1, czyli jeden dzień czystych protein i kolejny dzień protein plus warzywa. Dla wytrwałych i chcących zrzucić więcej kilogramów zaleca się system 5 na 5, czyli pięć dni diety proteinowej i pięć kolejnych dni diety białkowo-warzywnej. W fazie naprzemiennej ilość spożywanych posiłków, oraz pory dnia, w których jemy, zależą w zupełności od nas. Czas trwania fazy naprzemiennej - II faza diety Dukana powinna trwać do momentu osiągnięcia upragnionej wagi.
 
3 faza utrwalania
Po zakończeniu fazy naprzemiennej diety Dukana i osiągnięciu właściwej wagi następuje etap utrwalania. To według Dukana kluczowa faza, zwana też przejściową. Ta faza ma przygotować nas do jedzenia wiekszej ilości węglowodanów, ale bez efektu jo-jo. Nowe produkty wprowadzane są w ograniczonych ilościach.
 
Produkty dozwolone w fazie III diety Dukana:
- wszystkie produkty proteinowe z fazy I. Sprawdź jakie.
- wszystkie produkty proteinowe i warzywne z fazy II. Sprawdź jakie.
- produkty dodane w fazie III: 1 owoc dziennie (unikaj bananów i owoców suszonych; wskazane są jabłka, gruszki, truskawki, maliny), 2 kromki pełnoziarnistego chleba dziennie, 40 gramów żółtego sera dziennie oraz 2 porcje produktów skrobiowych (makarony, kasze, ziemniaki) tygodniowo. Dwa razy w tygodniu wolno nam przyrządzić tzw. "królewski posiłek", czyli pełne danie z produktów dozwolonych. Przed efektem jo-jo w trzeciej fazie Dukana uchronić ma nas tak zwany proteinowy czwartek. Jest to jeden dzień w tygodniu (niekoniecznie musi to być czwartek), w którym spożywamy wyłącznie produkty wysokobiałkowe z I fazy ataku diety Dukana. Czas trwania fazy utrwalania zależy od ilości już zrzuconych kilogramów. Na każdy utracony kilogram przypada 10 dni, np. jeżeli straciliśmy 8 kilogramów, III faza utrwalania powinna trwać 80 dni.
 
4 faza stabilizacji
Ostatnia faza diety Dukana, zwana etapem stabilizacji jest nieograniczona czasowo i można ją stosować nawet do końca życia. Ma ona na zasadzie delikatnej i stabilnej kontroli utrzymywać naszą wagę i nie dopuszczać do złych nawyków żywieniowych.
 
3 faza Dukana opiera się na 3 zasadach, których należy bezwzględnie przestrzegać:
- proteinowe czwartki - raz w tygodniu na jeden dzień powracamy do diety białkowej z fazy I.
- aktywność fizyczna, trening siłowy, trening aerobowy, treningi funkcjonalne
- 3 łyżki stołowe otrąb owsianych dziennie.
Czas trwania fazy stabilizacji zależy w zupełności od nas. Najlepiej stosować ją tak długo, jak to możliwe.
 
Lista dozwolonych produktów w fazie I i II diety Dukana:
Produkty pochodzenia zwierzęcego (I faza ataku)
Chude mięsa: cielęcina (żeberka, eskalopki, wątróbka, cynaderki), wołowina (stek, rumsztyk, ozorki), królik, dziczyzna.
Drób: kurczak, indyk, szynka z kurczaka i indyka, wątróbka drobiowa, przepiórka, gołab, perliczka.
Ryby: śledź, dorsz, morszczuk, dorada, mintaj, pstrąg, łosoś.
Owoce morza: krewetki, kalmary, przegrzebki, kraby, ostrygi, langusty, langustynki, małże
Nabiał 0%: jogurt naturalny beztłuszczowy, twaróg i twarożki o niskiej zawartości tłuszczu, kefir 0%, serek homogenizowany 0%, serek wiejski 0%,
Otręby owsiane to produkt zalecany przez dr Dukana nawet w pierwszej fazie diety. Są one bardzo sycące i ułatwiają trawienie.
 
W I fazie powinno się przyjmować 1,5 łyżki stołowej otrąb owsianych dzinnie
W II fazie - 2 łyżki stołowe dziennie
W III fazie - 2,5 łyżki stołowej dziennie
W IV fazie - 3 łyżki stołowe dziennie
 
Dieta Dukana jest bardzo obciążająca dla organizmu dlatego trzeba upewnić się że jest się zdrowym. Nie jest to też system przeznaczony na długie redukcje. Jak we wszystkim należy zachować umiar.
 
 
Opracował: Grammatikk
Wszelkie prawa zastrzeżone

Mateusz Pawlak ;)


***Ania***
  • Ekspert
  • PipPipPipPip
  • 3255 postów
  • Pomógł: 0
107
Bardzo Dobra
  • Płeć:Kobieta
  • Zainteresowania:sztuka, malarstwo, gotowanie
  • Wzrost [cm]:152
  • Waga [kg]:54

Napisano Ponad rok temu

Re: System dietetyczny Dukana

nie polecam tej diety. Efekty są jak najbardziej, ale bardzo odbija się na zdrowiu. Znam osoby, których dieta skończyła się bólem nerek/ wątroby - nie pamiętam. Sama jadłam bardzo dużo białka - węglowodany także jadłam ale w zmniejszonej ilości w sumie to w minimalnej ale moim włosom nie spodobało się to i zaczęły wypadać garściami...

Podsumowując - efekty są ale kosztem zdrowia 


  • 0

Dołączona grafika


Grammatikk

Grammatikk
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 19491 postów
  • Pomógł: 223
  • Lokalizacja:Kraków
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:https://www.facebook.com/mateusz.pawlak.5473
  • Staż [miesiące]:Sam już nie wiem dłuuugi jest ;)
  • Wzrost [cm]:193
  • Pas [cm]:85
  • Wyciskanie [kg]:Na zerwanej klacie nie nawyciskam...
  • Martwy ciąg [kg]:Nie wykonuję tego ćwiczenia
  • Waga [kg]:98,5

Napisano Ponad rok temu

Re: System dietetyczny Dukana

Każde drastyczne zmienienie jadłospisu może zadziałać negatywnie na dany organizm. Jednak nie można zakładać że dana dieta jest szkodliwa.


Mateusz Pawlak ;)


power12320
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 155 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Motocykle ,Kolarstwo , Trening , Hip-Hop/Rap
  • Staż [miesiące]:3 lata
  • Wzrost [cm]:185
  • Biceps [cm] :45 masa 43 aktualnie redukcja
  • Klatka piersiowa [cm]:120
  • Pas [cm]:95
  • Udo [cm]:62
  • Wyciskanie [kg]:120 ławka prosta
  • Martwy ciąg [kg]:170
  • Waga [kg]:98 masa teraz 86 redukcja plan na poniżej 80 .

Napisano Ponad rok temu

Re: System dietetyczny Dukana

Gram ta dieta chyba nie należy do tych bardzo kosztownych :) ?? , bo jeśli tak to ja chętnie wypróbuję bo trzeba mi stracić z 6-8 kg :) bo się troszkę zapuściłem w smalec  a niema na jakąś dietę gdzie trzeba wpie*dalać na przemian kurczak ryż i wołowina hahaha xd , pozdro GRAMM I gratki za te diety czytałem większość ;D zdolna z ciebie bestia jest :) .


  • 0

funai
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 593 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna
  • Lokalizacja:fotel
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:48
  • Wzrost [cm]:189
  • Biceps [cm] :43
  • Klatka piersiowa [cm]:118
  • Pas [cm]:90
  • Wyciskanie [kg]:135
  • Waga [kg]:90

Napisano Ponad rok temu

Re: System dietetyczny Dukana

ja tez slyszalem ze ta dieta obciąża organizm

zbyt duze ilosci bialka--męczą wątrobę itp

zaniechanie węglowodanów---u mnie = brak energii

 

wg.mnie nadmiar białka w organizmie jest gorszy od niedoboru 

 

dieta powinna być zbilansowana 


  • 0

***Ania***
  • Ekspert
  • PipPipPipPip
  • 3255 postów
  • Pomógł: 0
107
Bardzo Dobra
  • Płeć:Kobieta
  • Zainteresowania:sztuka, malarstwo, gotowanie
  • Wzrost [cm]:152
  • Waga [kg]:54

Napisano Ponad rok temu

Re: System dietetyczny Dukana

funai jestem takiego samego zdania :)


  • 0

Dołączona grafika


Lakesha
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: System dietetyczny Dukana

Dieta ta prowadzi do przebiałczenia organizmu i uszkodzenia nerek. Nie warto.


  • 0

gośka
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: System dietetyczny Dukana

dietę Dukana stanowczo odradzam. Bardzo poważne komplikacje zdrowotne. U mnie: ból nerek, mimo wypijania naprawdę dużych ilości płynów. Potem okazało się, że mam małe kamyczki. Dodatkowo dna moczanowa. Bolesne jak diabli.

Aha "dr" Dukan nie jest już doktorem. Miał kilka procesów we Francji i został pozbawiony tytułu.

 

Ale niektóre przepisy można zaadoptować.

Ja często piekę chleb z mieszaniny otrębów owsianych, pszennych i żytnich.


  • 0

Grammatikk

Grammatikk
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 19491 postów
  • Pomógł: 223
  • Lokalizacja:Kraków
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:https://www.facebook.com/mateusz.pawlak.5473
  • Staż [miesiące]:Sam już nie wiem dłuuugi jest ;)
  • Wzrost [cm]:193
  • Pas [cm]:85
  • Wyciskanie [kg]:Na zerwanej klacie nie nawyciskam...
  • Martwy ciąg [kg]:Nie wykonuję tego ćwiczenia
  • Waga [kg]:98,5

Napisano Ponad rok temu

Re: System dietetyczny Dukana

Tak tez o tym czytałem że pozbawiono go prawa do wykonywania zawodu za przepisywanie leków które doprowadzały do zgonu pacjentów po części. Ale tutaj jest mowa o diecie która jak każda inna ma plusy i minusy ale z założenia nie jest szkodliwa ;)


Mateusz Pawlak ;)




Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024