1. ODPOWIEDNI TRENING SIŁOWY
Adnotacja: http://forum-kultury...nie-na-suwnicy/
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania na podstawie 2 rodzajów treningu strongman i kulturystyczny (hipertroficzny), zbadano poziom testosteronu:
16 mężczyzn 24 ± 4.4 roku, 181.2 ± 6.8 cm oraz ważących 95.3 ± 20.3 kg
Badani mężczyźni ukończyli 3 rodzaje treningów o takiej samej łącznej objętości (ilości serii i powtórzeń), czasie odpoczynku między seriami i podobnej intensywności. Serie ćwiczeń wykonywano do załamania.
Ćwiczenia dobrano tak aby maksymalnie stymulować wyrzut testosteronu.
Zastosowano 3 serie po 10 powtórzeń, z ciężarem rzędu 75% maksymalnego.
Podczas każdej próby badani mieli wykonać 3 serie do załamania, 5 różnych ćwiczeń:
- Przerzucanie opony
- Przeciąganie ciężaru (łańcucha)
- Spacer farmera
- Noszenie beczek
- Kamienie Atlasa (ładowanie obciążenia na podest)
Pomiędzy seriami zastosowano 2 minutowe przerwy, a pomiędzy ćwiczeniami 3 minutowe.
Pobrano próbki śliny przed, natychmiast po i 30 minut po zakończeniu ćwiczenia. W każdej grupie stwierdzono wzrost ilości testosteronu.
Grupa hipertrofii: wzrost o 136% (225.23 ± 148.01 pg·ml(-1))
Grupa strongman: wzrost o 74% (132.04 ± 98.09 pg·ml(-1))
Grupa mieszana: wzrost o 54% (122.10 ± 140.67 pg·ml(-1))
2. INNE
1) Pozbycie się nadwagi:
Im więcej tłuszczu tym więcej aromatazy, która będzie powodowała przekształcanie testosteronu w estrogen. Ale uwaga, restrykcyjne diety nie wchodzą w grę - zmniejszą produkcję testosteronu.
2) Dieta przeciwzapalna:
Bogata w Omega 3 (tłuste ryby), dobrej jakości mięso (bez hormonów), dużo warzyw. Unikanie najczęstszych pro zapalnych produktów jak zboża czy przetworzone produkty, nadmiar cukru, alkoholu (zwłaszcza piwa), soi. Produkty stymulujące wydzielanie insuliny również przyczyniają się do obniżenia poziomu testosteronu.
3) Trening HIIT:
Krótkie i intensywne treningi mają pozytywny wpływ na podwyższenie poziomu testosteronu. Warto podczas treningu wykorzystywać duże grupy mięśni. Mniej powtórzeń, większe obciążenie i wolne ruchy, gdy trening jest siłowy również pomogą.
4) Witamina B,C,D, Cynk, Antyoksydanty:
- Wit. B - Chronią przed stresem oksydacyjnym. Witaminy A, C, E oraz selen wpływają na poprawne funkcjonowanie systemu hormonalnego. A,B i E są konieczne dla produkcji testosteronu.
- Wit. C - Dla wszystkich zestresowanych to mus. Witamina C nie tylko wpływa na pracę nadnerczy, ale również redukuje działanie aromatazy.
- Wit. D - Ważna dla odporności, produkcji spermy, testosteronu i dobrego libido.
- Cynk - Cynk hamuje aktywność enzymu aromatazy, co chroni przed przekształcaniem testosteronu w estrogen. Ponadto cynk wspomaga w produkcji dobrej jakości spermy oraz zapobiega problemom z prostatą. Pomaga również w bardziej efektywnej konwersji androstendionu w testosteron.
5) Stymulacja seksualna:
Jak to się mówi "nieużywany organ zanika" (EX ) W każdym razie im częściej testosteron jest potrzebny, tym łatwiej z jego produkcją.
3. ZABURZENIA PRODUKCJI TESTOSTERONU:
1) alkohol
2) niedobór snu
3) nadmiar stresu
4) soja i jej przetwory
5) nadmiar cukrów prostych (słodycze)
6) nadmiar produktów wysokotłuszczowych (fast-foody, tłuste mięsa, masło, śmietana, majonez, smalec)
Użytkownik lezu edytował ten post Ponad rok temu