Jak zwiększyć produkcję testosteronu naturalnie?
1. Sen. Brak dobrego snu jest jedną z przyczyn niskiego poziomu testosteronu. Prawidłowy sen pozwala organizmowi na naprawy i odzyskiwanie danych. Najwyższe uwalnianie hormonów do naszego krwiobiegu, w tym testosteronu, występuje właśnie podczas snu.
2. Trzymanie zdrowej diety. Jedz zdrową żywność bogatą w cynk i kwasy tłuszczowe jednonienasycone.
3. Ćwiczenia. Regularne i odpowiednio długie ćwiczenia aerobowe trzy razy w tygodniu pomogą podnieść poziom testosteronu. Może to być boks, jazda na rowerze, piesze wycieczki, spacer, basen lub bieganie.
4. Podnoszenie ciężarów. Podnoszenie ciężarów jest już od dawna znane ze swojego potencjału uwalniania hormonów. Aby trening był jednak skuteczny, należy wykonywać serie z takim ciężarem z jakim po ukończeniu serii mamy zapas na wykonanie jednego lub dwóch powtórzeń, których nie wykonujemy.
5. Regeneracja po treningu. Regeneracja jest istotnym elementem treningu siłowego i ćwiczeń aerobowych. Jeśli organizm jest przetrenowany poziom testosteronu może spaść aż o 40 procent, jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Północnej Karoliny.
6. Rywalizacja. Rywalizacja podnosi poczucie misji, wyostrza obraz, zwiększa metabolizm a wraz z nim produkcję testosteronu.
7. Unikanie negatywnego stresu. Zbyt dużo stresu (negatywny stres, w przeciwieństwie do wyzwania) skutecznie osłabia układ odpornościowy i zmniejsza produkcję testosteronu.
8. Postawienie wyzwania. Wyzwania i przygody, zarówno fizyczne, psychiczne lub emocjonalne są dobrym sposobem, aby pobudzić krążenie i zwiększyć poziom hormonów w tym testosteronu.
9. Poranny seks. Niemieccy naukowcy odkryli, że wystąpienie erekcji powoduje znaczące pobudzenie krążenia testosteronu w organizmie. Poranny seks może spowodować wzrost jego produkcji w ciągu dnia. Z fizjologicznego punktu widzenia, seks zwiększa poziom testosteronu, który powoduje wzrost sił, energii, agresji i konkurencyjności.
10. Ogranicz alkohol. Alkohol wpływa negatywnie na układ hormonalny m.in na jądra, które mogą zaprzestać produkcji męskich hormonów płciowych.
11. Rzuć palenie. Istnieją badania, które wykazały, że palenie może obniżyć poziom testosteronu a według ostatnich badań przeprowadzonych przez Boston University School of Medicne, także zmniejszenie wielkości narządów płciowych. Wykazano również możliwe uszkodzenie zdolności naczyń krwionośnych w płucach i sercu oraz brak ich elastyczności. Naczynia krwionośne prącia są znacznie mniejsze niż te z serca, zwężenie w tym miejscu może mieć stosunkowo poważne konsekwencje.
12. Słońce. Ostatnie badania wykazały, że witamina D zwiększa poziom hormonów u mężczyzn.