Skocz do zawartości


Zdjęcie

Waga (BMI)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

juentos
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Waga (BMI)

Cześć,

 

trenuję od kilku lat, obecnie 3 razy w tygodniu plus dodatkowo raz gram w piłkę.

Trenuję bardziej "dla zdrowia", ogólnie, bez nadmiernego "spinania się" jeśli chodzi o dietę, itp., choć ogólnie staram się przestrzegać ogólnych założeń.

Co do suplementów, czasami biorę przed treningiem odżywkę białkową, innych nie stosuję.

W czerwcu, gdy ważyłem się (te same warunki, z rana, na czczo, ważyłem ok. 88,5 kg.

W wakacje, oprócz kilku wyjazdów (w tym 1 dwutygodniowy) nie zaprzestałem treningów i generalnie trenowałem, zawsze 2 lub 3 razy w tygodniu.

Wizualnie mam wrażenie, że jestem szczuplejszy niż wcześniej (tak też odbierają inni), ale jak stanąłem na wagę, okazuje się, że mam 92,5 kg. Wzrost 188 cm.

BMI wychodzi mi jakieś 26. Pytanie, czy te 4 kg więcej to mogą być mięśnie, czy jest powód do niepokoju (tycie mimo wszystko)? Ogólnie mam wrażenie, że treningi dają efekty i że jestem "szerszy", jeśli chodzi o mięśnie, itd.

Niepokoi mnie jednak, że waga pokazuje 4kg więcej w stosunku do czerwca, bo byłbym pewien, że nawet schudłem lub utrzymałem wcześniejszą wagę (wizualnie, jeśli chodzi o tłuszcz, "brzuch" itp.).

 

Dzięki z góry za wszelkie sugestie!


  • 0

Gawlo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsko-Biała
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Waga (BMI)

Pamiętaj, że mięśnie są cięższe niż tłuszcz ;)

Do tego też zależy czy zjadłeś może więcej na noc w wakacje w porównaniu do ważenia w czerwcu i już masz odpowiedź. 

Jeśli jednak nadal Cie to niepokoi ja bym złapał za wagę kuchenną, policzył wszystko i obserwował.


  • 0

RychuP
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 81
307
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Waga (BMI)

Nie patrz na BMI, bo to jest wskaźnik zupełnie nieadekwatny w przypadku osób trenujących siłowo tylko patrz na FFMI, czyli Fat Free Mass Index.

Wejdź na te strony:

 

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

 

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

 

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

 

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

 

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

 

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

 

Doświadczenie pokazuje, że do FFMI na poziomie 25 może dojść prawie każdy zdrowo urodzony mężczyzna, natomiast do FFMI na poziomie powyżej 25 (np. 25 - 26,9) mogą dojść tylko genetyczne wyjątki.

Dodam tylko, że %BF na poziomie 7% tłuszczu oznacza mocno zarysowane mięśnie brzucha - jak u wysokiej klasy sportowca.

Idealny Body Fat dla mężczyzn przed 40-tką, to między 6, a 12%, chociaż jak ktoś ma między 10, a 13%, to też jest dobrze.

 

Podsumowując - dokonuj pomiarów obwodów głównych grup mięśniowych, tzn. pomiar obwodu uda, łydki, obwód ramienia, obwód barków. klatki piersiowej (ma być jednocześnie bez napinania i zarazem na wydechu), pomiar obwodu talii, obwód dookoła pępka, obwód przedramienia.

Optymalnie jest jeśli obwód talii i trenującego mężczyzny wynosi od 40 do 45 % jego wzrostu.

Talię mierzy się pomiędzy pępkiem, a dolnymi żebrami (w najwęższym miejscu.

Czyli jeśli ktoś ma 180 cm wzrostu, to jego obwód talii powinien wynosić od 72 do 81 cm - przy czym 72 cm jest zarezerwowane raczej tylko dla osób o budowie chudokościstej tzw. ektomorfików, a 81 cm dla osób, których obwód nadgarstka wynosi powyżej 17,5 cm.

Jeśli ktoś ma np. 16,5 cm w obwodzie nadgarstka, to powinien mieć w talii od 42,5 % do maksymalnie 45 % swojego wzrostu wyrażonego w centymetrach.

 

Kieruj się obwodami i pomiarami fałdomierzem, a nie wagą łazienkową.


Użytkownik RychuP edytował ten post Ponad rok temu

  • 0
Jeśli Ci pomogłem swoją wypowiedzią (postem), to kliknij "strzałkę w górę na zielonym tle" przy mojej wypowiedzi, która okazała się pomocna.
Jeśli nie pomogłem bezpośrednio Tobie, ale uważasz, że moja wypowiedź może być pomocna dla innych użytkowników, to możesz postąpić podobnie.

mocsilamotywacja
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 442 postów
  • Pomógł: 8
39
Neutralna
  • Lokalizacja:Giżycko
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Kulturystyka
  • Staż [miesiące]:10
  • Wzrost [cm]:180
  • Biceps [cm] :39
  • Klatka piersiowa [cm]:100
  • Pas [cm]:89
  • Udo [cm]:60
  • Przysiad [kg]:150
  • Wyciskanie [kg]:100
  • Martwy ciąg [kg]:160
  • Waga [kg]:92

Napisano Ponad rok temu

Re: Waga (BMI)

No i lustro.. to jest podstawa. Ja już przestałem z grubsza zwracać uwagę na wagę, bo różnice w ciągu dnia u mnie to nieraz 2-3kg. Lustro i tyle ;)


  • 1

RychuP
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 81
307
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Waga (BMI)

Lustro, centymetr krawiecki, fałdomierz i dopiero w dalszej kolejności waga łazienkowa.


  • 0
Jeśli Ci pomogłem swoją wypowiedzią (postem), to kliknij "strzałkę w górę na zielonym tle" przy mojej wypowiedzi, która okazała się pomocna.
Jeśli nie pomogłem bezpośrednio Tobie, ale uważasz, że moja wypowiedź może być pomocna dla innych użytkowników, to możesz postąpić podobnie.

rafon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:cb440

Napisano Ponad rok temu

Re: Waga (BMI)

Jeśli chodzi o precyzyjne pomiary wagi to polecam Wam sprawdzić inteligentną wagę [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], która posiada także funkcję mierzenia masy mięśni szkieletowych, kości, procentu tkanki tłuszczowej i poziomu wody w organizmie. Dzięki niej z łatwością można dokonywać analizy efektów. Moim zdaniem produkt ten jest szyty na miarę dla osób uprawiających kulturystykę. 


  • 1

RychuP
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 81
307
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Waga (BMI)

Jeśli chodzi o precyzyjne pomiary wagi to polecam Wam sprawdzić inteligentną wagę [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], która posiada także funkcję mierzenia masy mięśni szkieletowych, kości, procentu tkanki tłuszczowej i poziomu wody w organizmie. Dzięki niej z łatwością można dokonywać analizy efektów. Moim zdaniem produkt ten jest szyty na miarę dla osób uprawiających kulturystykę. 

O ile się nie mylę, to firma Garmin robi m.in. dobre pulsometry, natomiast co do tych wag, to wątpię, żeby waga za kilkaset złotych była w stanie dokonać prawidłowej analizy składu ciała, skoro nawet profesjonalne analizatory masy ciała, które kosztują kilka - kilkanaście tysięcy złotych nie są w stanie zrobić tego precyzyjnie.
Dlaczego ? Gdyż wszystkie bazują na niedokładnej technologii BIA.

 

Jeśli chodzi o pomiar składu ciała, to jedyny miarodajny wynik daje albo metoda DXA / DEXA albo metoda ważenia podwodnego (czy jakoś tak) albo fałdomierz.

Natomiast z tanich i łatwo dostępnych metod pomiaru tkanki tłuszczowej można wymienić CENTYMETR KRAWIECKI.


  • 0
Jeśli Ci pomogłem swoją wypowiedzią (postem), to kliknij "strzałkę w górę na zielonym tle" przy mojej wypowiedzi, która okazała się pomocna.
Jeśli nie pomogłem bezpośrednio Tobie, ale uważasz, że moja wypowiedź może być pomocna dla innych użytkowników, to możesz postąpić podobnie.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024