Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening po poważnej kontuzji


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

MonsieurLupus
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Trening po poważnej kontuzji

Cześć wszystkim.
Może zacznę od streszczenia mojej historii. Mam 37 lat 177cm wzrostu i obecnie ważę 76 kilogramów. Mam raczej skłonności do przybierania na wadze, ale równie szybko z niej schodzę. Do tej pory prowadziłem w miarę aktywny tryb życia - jogging, trochę kalisteniki.

W zeszłym roku zdarzyła mi się nieprzyjemna sytuacja. Poprzez uszkodzenie kręgosłupa pojawił się u mnie niedowład jednej nogi. Przeszedłem rehabilitację i teoretycznie jest już w porządku, noga powróciła do pełni sprawności, ale mam zakaz przeciążania kręgosłupa. Z biegania musiałem zrezygnować. Siłownia też raczej odpada. Pozostają ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała/ekspander z niskim obciążeniem.

Niestety okres nieaktywności + terapia sterydowa spowodowały, że mocno przybrałem na wadze. Po wyjściu ze szpitala ważyłem 95 kilogramów. Przeszedłem na dietę i udało mi się zrzucić ok 20 kilogramów, ale budowa mojego ciała pozostawia wiele do życzenia - potężne uda i łydki, nadal solidna oponka oraz chude ramiona i ręce. Rozpocząłem program treningowy Power90 (taki protoplasta P90X, ale dla emerytów raczej), który powoli pomaga mi wracać do formy. Jest to połączenie aerobów i lekkiego treningu siłowego. Oprócz tego robię program 100 pompek. Od jutra biorę się za drążek.

 

Czy możecie poradzić mi jakie ćwiczenia powinienem wykonywać tak, aby zaangażować wszystkie partie mięśni, ale w taki sposób, aby nie popsuć sobie znowu pleców?
Jeżeli pomogą mi jakieś suplementy (białko + spalacz)  to też bardzo proszę o podpowiedzi.

 

Dzięki z góry.


  • 0

faluś
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 2260 postów
  • Pomógł: 138
362
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening po poważnej kontuzji
Co z tym kręgosłupem dokładnie masz? Domniemam jak problem był też z nogą to odcinek lędźwiowy, zgadłem? Suple odpuść, większość placebo a po białkach itp często problemy żołądkowe. Jedynie pare jest godnych uwagi ale to i tak się wstrzymaj.
  • 1

MonsieurLupus
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening po poważnej kontuzji

Co z tym kręgosłupem dokładnie masz? Domniemam jak problem był też z nogą to odcinek lędźwiowy, zgadłem? Suple odpuść, większość placebo a po białkach itp często problemy żołądkowe. Jedynie pare jest godnych uwagi ale to i tak się wstrzymaj.

 

Tak, chodzi o odcinek lędźwiowy L4/L5. Zrobiła się przepuklina i już miało się zahaczyć o operację, ale terapia sterydowa i przeciwzapalna dała radę. Po białku nigdy nie miałem problemów, chociaż wiem, że sporo osób ma. 
Spalacze też odpuścić?  A jakieś rady co do treningu?


  • 0

K2W
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
3
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna
  • Wzrost [cm]:178
  • Biceps [cm] :43
  • Wyciskanie [kg]:145

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening po poważnej kontuzji
Tak jak faluś poradził, odpuść suplementację, skup się na zdrowej, zbilansowanej diecie. Cierpię na podobne schorzenie, dlatego myślę, że mogę doradzić Ci na podstawie własnych doświadczeń. Na razie nie biegasz, to dobrze. Spaceruj i jeździj na rowerze, zarzyjesz ruchu oszczędzając kręgosłup, do bieganie będziesz mógł z czasem wrócić. Możesz trenować z ciężarem własnego ciała, pompki, przysiady, wykroki, pompki na poręczach, drążek, delfinki itd. Istnieje wiele wariantów każdego z tych ćwiczeń. Unikaj nagłych ruchów, szarpnięć i zrywów, bo problem pleców może wrócić. Ja po urazie przez 3 lata nie brałem do ręki żelastwa, po powrocie na siłownię unikam martwego ciągu, wiosłowania i innych ćwiczeń w opadzie tułowia, zdrowie przede wszystkim, pamiętaj. Po powrocie na siłownię, jeśli się na nią zdecydujesz, skup się raczej na jakości ruchu i większej liczbie powtórzeń niż na dźwiganym ciężarze, unikniesz w ten sposób nawrotów dolegliwości. Pamiętaj o codziennej aktywności fizycznej i zachowaniu prawidłowej masy ciała, staraj się unikać długotrwałego siedzenia.
  • 0

Bart-osz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 1
2
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening po poważnej kontuzji
Dodatkowo wzmacniaj mięśnie core. Pamiętaj też o rozgrzewce przed i rozciaganiu po cwiczeniach.
  • 0

faluś
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 2260 postów
  • Pomógł: 138
362
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening po poważnej kontuzji
Zastanów się nad operacją, wcale nie jest bardzo inwazyjna, choć tu też kwestie finansowe i znajomości. Jeśli z pewnych powodów nie chcesz operacji udaj się do dobrego fizjoterapeuty. Na prawdę potrafi bardzo pomóc przez odpowiedni dobór ćwiczeń. Powiem Ci sam mam problem z kręgosłupem, przy odpowiedniej technice nawet martwy ciąg czy przysiady na dużych ciężarach nie stanowiły dla mnie problemu. Jedynie co w momencie jak zrobiłem z ciężarem nienaturalną krzywiznę kręgosłupa ból przez pare dni, przy którym ciężko miałem normalnie funkcjonować. Wtedy traumon w ruch (nie reklamuje, w każdym razie mi pomagał) i pas kulturystyczny, który ograniczał mój ruch w odcinku lędźwiowym. Szczerze udaj się do specjalisty i od niego bierz rady. Od siebie dodam, że jakiś dyskomfory przy jakimkolwiek ćwiczeniu z miejsca go odpuść, ewentualnie zmniejsz ciężar i popraw technikę, jeśli to pomoże to ok. Wzmacniane "core" jak najbardziej ok, tylko jak by nie było najlepszymi do tego ćwiczeniami są przysiady, mc i trening brzucha, a to w przypadku problemów z kręgosłupem może pomóc jak i zaszkodzić, zależnie od schorzenia.
  • 1



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024