Skocz do zawartości


Zdjęcie

Opis rezonansu kolana


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Opis rezonansu kolana
Sos idź prywatnie do ortopedy sportowego. Dobrego. Problem jest taki, że ortopedzi - chirurdzy nie uznają rezonansu za wiarygodne narzędzie diagnostyczne i dlatego najpierw robią atroskopię. Takie mają procedury. Mają skalpel w ręce i chcą tylko ciąć. Jeśli można uniknąć zabiegu - lepiej tak zrobić.

Miałem o tyle szczęście, że u mnie rezonans wykazał tak poważne zniszczenia, że nie było mowy o atroskopii, tylko o operacji. Zaś rekonstrukcja wiązadeł była w drugim rzucie.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Opis rezonansu kolana
U nas maszyn trochę jest ale co z tego jak nie wszystkie są dobrej jakości.
Do tego np. u mnie w mieście, w jednym szpitalu są 2 maszyny z czego jedna chujowa, druga dobra i trzeba powiedzieć, że sie chce tą nowszą bo wpakują na starocie (ps. nie miałem o tym pojęcia, chirurg mi powiedział) i te całe kolejkowanie będzie nic nie warte bo nie wyczyta się nic.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Opis rezonansu kolana

Sos idź prywatnie do ortopedy sportowego. Dobrego. Problem jest taki, że ortopedzi - chirurdzy nie uznają rezonansu za wiarygodne narzędzie diagnostyczne i dlatego najpierw robią atroskopię. Takie mają procedury. Mają skalpel w ręce i chcą tylko ciąć. Jeśli można uniknąć zabiegu - lepiej tak zrobić.

Miałem o tyle szczęście, że u mnie rezonans wykazał tak poważne zniszczenia, że nie było mowy o atroskopii, tylko o operacji. Zaś rekonstrukcja wiązadeł była w drugim rzucie.

Tzn. byłem właśnie dzisiaj u ortopedy sportowego, terminy udało ustalić się tak, że nie trzeba było prywatnie.
Ciekaw jestem co chirurg wypatrzy no ale spodziewam się, że będzie chciał artroskopii bo te zdjęcia jakiejś wyjebistej jakości nie są. Widziałem w googlu takie co wyglądają jak fullHD w porównaniu do moich.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Opis rezonansu kolana
w tym szpitalu juz maja 3 ;-)
a z tego co wiem w USA tez tak maszyny chodza, maja one po prostu na siebie zarabiac.....
  • 0

budo_balofy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opis rezonansu kolana
w polsce tez sa maszyny ktore maja na siebie zarabiac, tak jak lekarze zreszta.
tylko ze trzeba placic. i tu jest problem z systemem zdrowia.
no, ale nie o ekonimi mielismy.

Jak ja kolano rozwalilem mialem tomograf i rezonans robione.
Wyszlo na nich, ze lekotka cala, wiezadla tez.
ostatecznie artroskopia poszla, bo chondromalacja byla to sobie poskrobali. troche czekac trzeba bylo.
O tyle o ile rezonans mozna sie prywatnie pokusic czy na pare wizyt, to wiadomo ze operacja to inna para kaloszy.
ale termin raczej przygnebiajacy :(

Co do kolana, jezeli cale wiezadla, cala lekotka to najgrozniejsze rzeczy niby sa w porzadku.
Chrzastka chyba mniej powazna jest niz wiezadla i latwiej ogarnac, rehabilitacja trwa znacznie krocej i mniejsze ryzyko bledu ludzkiego.
Takze jezeli to tylko to by bylo + jakies tam naciagniecia, przeciazenia i inne nietrwale urazy to by mozna powiedziec ze jest dobrze.
P.S. mnie tez chcieli prewencyjnie pokroic zeby zobaczyc co w srodku. ostatecznie po manualnych testach 2 lekarzy tomografie i rezonansie zdiagnozowali i pociapali kolano.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Opis rezonansu kolana
ja naprawde nie rozumiem tej atroskopii po to aby sobie popatrzec az nawet do lekarza (chirurga sportowego ksztalconego w USA) zadzwonilem i on nawet o czyms takim nie slyszal.... uwaza ze cos zle zrozumialem.... dla niego jest jakas bzdura aby robic operacje poniewaz to jest operacja nie oszukujmy sie aby sobie popatrzec skoro masz MRI i badania manualne i widac czy staw dziala czy nie.... tak tez po co go kroic... to mozna cos spierdolic tylko krojac (atroskopia to tez krojenie)
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Opis rezonansu kolana

ja naprawde nie rozumiem tej atroskopii po to aby sobie popatrzec az nawet do lekarza (chirurga sportowego ksztalconego w USA) zadzwonilem i on nawet o czyms takim nie slyszal.... uwaza ze cos zle zrozumialem.... dla niego jest jakas bzdura aby robic operacje poniewaz to jest operacja nie oszukujmy sie aby sobie popatrzec skoro masz MRI i badania manualne i widac czy staw dziala czy nie.... tak tez po co go kroic... to mozna cos spierdolic tylko krojac (atroskopia to tez krojenie)


Pocieszam się więc tym, że chirurg, do którego wybieram się, szkolił się i operował w USA : >
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Opis rezonansu kolana
Lekarz mi dzisiaj powiedział to w ten sposób, że jeśli przez najbliższe 3 miesiące nie poprawi się to trzeba artroskopię zrobić i zobaczyć wtedy np. na ile więzadło trzyma się kości (może np. na zdjęciu widać, że przylega i niby ok, a przy artroskopii jak narzędziem sprawdzą to okaże się, że trzyma się słabo) itd, no i podjąć jakiś plan działań.
Myślałem, że to mniej inwazyjne jest a to kurde też trzeba rehabilitacje jakieś.

W bielsku podlaskim odpalili jakąś nową maszynkę niby bardzo nowoczesną więc chyba wybulę się tam i zrobię drugie badanie.
  • 0

budo_balofy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opis rezonansu kolana
swoja droga zawsze myslalem, ze jak robia te zwiadowcza artroskopie, to jak stwierdza ze cos nieteges, to od razu nareperuja (no chyba ze cos bardzo powaznego do zrobienia i nie ma specjalisty, sprzetu odpowiedniego czy innych takich), a nie na zasadzie, ze popatrzymy, zrobimy dwie dziurki i wyznaczymy termin wlasciwej operacji za 8 miesiecy ;)
marnotrastwo czasu generalnie mi sie wydaje.
bo tam zrobienie tych dwoch dziurek to mysle ze nie jest jakims powaznym obciazeniem dla organizmu.
mialem robiona artroskopie razem ze skrobaniem chrzastek i poczatkowo bolalo ale szybko przeszlo.
a zrobienie samych dwoch ranej i ich zszycie nie powinno chyba powodowac komplikacji gigantycznych.
tak samo jak mi sruby w noge wkreacli to 2 miesiae stanac nie moglem.
a jak wyjeli (czytaj rozcieli lydke na dlugosci okolo 15 cm do samej kosci po zewnetznej stronie), to po tygodniu chodzilem a sama rana bolala mnie tego samego dnai tylko i nastepnego z rana troszke a pozniej nic.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Opis rezonansu kolana
Sos i jak tam? jakies zmiany postepy?
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Opis rezonansu kolana
Działam rehabilitację i będzie git.
Jeden i drugi ortopeda nie widzą tam zerwanego więzadła, jedynie troche uszkodzone (+ lekko uszkodzona chrząstka, płyn w kolanie i lekko nadszarpnięta łąkotka + mięsień czworogłowy uda znacznie słabszy). Czyli wszystkiemu się dostało ale nic nie trzeba wymieniać i powinno być wszystko spoko : )
Na rehabilitacji dowiedziałem się o co chodzi z tym zesztywnieniem, myślałem, że to przez płyn w kolanie czy coś. Okazuje się, że mocno pospinane ścięgna mam i z tego wynika zesztywnienie w stawie a także ostry ból przy pełnym zgięciu. No i plan jest taki aby przywrócić pełny zakres ruchu i później koksić udo.
Z tygodnia na tydzień coraz lepiej, wprawdzie powoutku ale już po pierwszej wizycie jak następnego dnia schodziłem po schodach to było zupełnie inaczej, bez bólu. Już nawet jak budze się rano to noga w kolanie nie jest zgięta tylko prosta (bo wcześniej musiałem ją rozruszać).

Z ciekawości też wysłałem mejla do pracowni robiącej opis. Skoro nikt nie widzi zerwanego acl to niech powiedzą gdzie to zobaczyli. Dostałem poprawiony opis.. : > zawierający już całe więzadło i część uszkodzeń, które opisałem wyżej.

W sumie to ciekawe, nie wiedziałem, że ścięgna mogą taką spinę robić :)
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Opis rezonansu kolana
to rozumiem gratulacje :)

czyli teraz masz rozumiem wciaz problemy z chodzeniem/bieganiem/skakaniem (wybrac wlasciwe ;) ) trzy miechy po wypadku tak?
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Opis rezonansu kolana

to rozumiem gratulacje :)

Yep, dzięki :)

czyli teraz masz rozumiem wciaz problemy z chodzeniem/bieganiem/skakaniem (wybrac wlasciwe ;) ) trzy miechy po wypadku tak?

Tak, bieganie, skakanie i jakieś ruchy okrężne, np. pływanie żabką, narazie trzeba darować sobie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024