Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate Ne Waza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Karate Ne Waza
Witam
co sądzicie o Kyo Ne Waza ? słyszał ktos coś o tym fajnie , że w kyokushin pojawiają się rzuty i walka w parterzwe :)

zawodnicy tej organizacji kyokushin startują w jakiś zawodach grapplingówych lub np ju jitsu sportowym , kudo , sei budokai ? a może mają swoją formułę walki knockdown karate z rzutami i walką w parterze?

napiszcie proszę coś wiecej o tej organizacji Kyokushin Karate

jesli chodzi o rzuty i parter pomijając nowoczesne style takie jak Sei Budokai , Kudo, Shidokan itd sporo rzutów i parteru jest w okinawskim karate shorin ryu, goju ryu, ryu te chyba tez




  • 0

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
Zgadzam się, bardzo fajne.
Jednak na tych filmikach przerabiają podstawy podstaw grapplingu, nie sądzę żeby mieli wielkie szanse w BJJ lub czymś pokrewnym. Choć może to seminarium było właśnie dla parterowo początkujących.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
Do niedawna shihan Adamy był w Kyokushin IBK braci Gordeau, teraz założyli swoją własna organizacje, na to wygląda. A z parterem widocznie dopiero zaczynają skoro czarne pasy uczą się balachy.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
Co jakiś czas pojawia się stwierdzenie o tym, że w starym, klasycznym Okinawa Karate występują techniki graplingowe. I to dosyć rozwinięte.
Jeżeli nie mam zastrzeżeń co do różnorakich technik rzutów i obaleń, to ciągle zastanawiam się gdzie i w czym te historie o "kulankach" mają uzasadnienie?
Słyszałem o okinawańskim "sumo", ale to całkiem co innego.
Poprosiłbym więc o jakieś sensowne udokumentowanie opowieści o graplingowych technikach w Okinawa Karate.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
Grab-to po angielsku: złapać, uchwycić, rzucić. Grapling nie oznacza turlania się lub wyciągania trójkąta itd.
Tak takie techniki zawsze były w karate (Funakoshi je pominął, zapomniał, nie znał...)
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
Wobec tego uściślijmy. Być może niewłaściwie użyłem słowa "grapling".
Temat ma dotyczyć "ne waza" czyli w moim rozumieniu technik parterowych. Grapling to nie parter. OK.
To, że starym Karate były techniki w których się łapie, chwyta i rzuca to oczywiste. W moim mniemaniu kapitalnie przedstawia to Patrick McCarthy.

Wracając do moich wcześniejszych pytań zamieńmy słowa "grapling" na zapodane w temacie "ne waza".
Napisałem wcześniej, że nie mam zastrzeżeń co do występujących w Karate rzutów i obaleń (nierozerwalnie związanych z koniecznością chwycenia obalanego)
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
grappling w karate okinawskim elementy ne waza również są pokazane






[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
Co do przedstawionych filmów to "propozycja" Koryu Uchinadi jest mi znana osobiście z racji jego ćwiczenia.
Dlaczego jednak TYLKO Koryu?

...sporo rzutów i parteru jest w okinawskim karate shorin ryu, goju ryu, ryu te chyba tez ,a gdzie przykłady?

Proponuję zapytać Patricka czy drill'e Koryu z technikami parterowymi pochodzą z Okinawa Karate? To wiele wyjaśni...
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
napisz proszę z czego pochodzą skoro masz do czynienia z tym sytemem

widziałem ne waza na filmikach z goju ryu i shorin ryu skąd się tam wzieło nie mam pojecia
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
To nie temat o Koryu Uchinadi.
Zresztą sporo na temat Koryu jest w sieci, można znaleźć i poczytać. Wiele się wyjaśni.

Pytanie w pierwszym poście dotyczyło jednej z organizacji Kyokushin Karate i elementów walki w parterze jakie mają tam występować.
Pojawiła się również wzmianka o występowaniu "parteru" w Okinawa Karate (goju, shito, ryu te).
Zostańmy przy tym.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
jersey
To nie Funakoshi, tylko Nakayama. Uczniowie Funakoshi np Ohshima uczą rzutów i dźwigni.


  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
widziałem ne waza na filmikach z goju ryu i shorin ryu skąd się tam wzieło nie mam pojecia

Wzięło się to z "zapotrzebowania". Kulanki od jakiegoś czasu stały bardzo popularne. Na fali tej popularności można zobaczyć techniki parterowe także podczas pokazów czy treningów Karate (także Okinawa Karate). Nie widzę w tym nic złego. Na swoich treningach również "próbuję" je robić i uważam, że są bardzo "rozwijające".

Kicha robi się wtedy kiedy próbuje się dorobić niestworzone historie jakoby takie techniki były w Karate "od zawsze".
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] nieźle to u nich wygląda :)


czyli parter w goju ryu i shorin ryu jest wzięty dobiero teraz np z judo tak? jak to jest w innych okinawskich sytemach ?
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
Tomek-tg, zapewne masz albo miałeś do czynienia z różnymi materiałami szkoleniowymi Goju Ryu (pozostańmy przy tym stylu)? M.Higaonna napisał kilka pozycji jak również nagrał trochę filmów instruktażowych. Czy na którymś z nich (jakimkolwiek) jest cokolwiek o technikach parterowych?

Może z innej "mańki". Ćwiczysz przecież Goju ryu i masz do czynienia z kata tego stylu. W którym kata występują techniki ne waza? (Oczywiście zasadniczą sprawą dla znajomości pozostaje Bunkai)

Na którym filmie dotyczącym Okinawa Karate ale takim starszym z lat 70 czy 80 widziałeś jakiekolwiek ne waza? Nagle "odkryto" te techniki?

Zwykle odbywa się to w ten sposób:
Nie do końca zorientowany instruktor przegląda jutuba i nagle trafia na pokaz (lub trening) gdzie zostały wplecione techniki parterowe. Wow! Czym prędzej "dzieli" się wiedzą ze swoimi uczniami (z już dorobioną teorią), że w ćwiczonym przez nich stylu to jest "wszystko", nawet parter. Jeżeli uczniowie potrafią myśleć to zweryfikują opowieści. Jeżeli jednak nie myślą, to rośnie grupa "nawiedzonych".

Cokolwiek sensownego na temat "ne waza" w Karate (Goju ryu) napisał S.Leijenchorst w skrypcie "Goju Ryu Groundfighting"
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
Jedyne ne-waza w Shotokanie to suwari-waza (w tym torite), ale w chwili obecnej mało kto to praktykuje, w kata tylko w UNSU jest technika która mozna czysto okreslić jako ne-waza.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
Myślę, że Suwari Waza to raczej ukłon w stronę "japonizacji" karate nawiązujący do Iaido, gdzie zdecydowana większość technik wykonywana jest w/z pozycji seiza.
Oczywiście ma to niewiele wspólnego z praktykami Koryu (ken jutsu), ale to całkiem inna sprawa.
No i suwari to jednak (w założeniach) nie parter.
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
kolejny filmik z Kyo Ne Waza

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
Gaweł
Dziwne. Jak do tej pory zawsze mnie uczono, że gdy walka jest na kolanach to już jest ne-waza... :)
Chyba, że chodzi Tobie o przepisy sportowe, ale to zupełnie inna bajka. Dla mnie po prostu suwari-waza to specyficzna forma treningu parterowego, coś w rodzaju kata. Nie wiem jak bardzo się wgłębiałeś w ten temat ale tam naprawdę sporo technik typowo parterowych.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
Ja myślę ciut inaczej, co nie znaczy, że nie dostrzegam Twoich racji :) :) :)
Różnica poglądów nie będzie w tym wypadku oznaczała jakiegokolwiek konfliktu.
Mam nadzieję...
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
A miało być o okinawskim :evil: a nie shotokanie
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024