Skocz do zawartości


Zdjęcie

Promocje na stopnie w Karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

budo_inhetos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Promocje na stopnie w Karate
1. Klasyczna metoda promocji na stopnie w Karate jest stosowana przez większość
instruktorów , trenerów . Promocja na wyższy stopień odbywa się na po
zdanym egzaminie.
2.Metoda promocji na wyższy stopień polegająca na tym że prowadzcy sekcję instruktor , trener
nadaje wyższy stopień po stwierdzeniu że jego uczeń w ramach treningów uzyskał
umiejętności na wyższy stopień .
Ten system drugi opisał tu instruktor Enshin Karate Paweł Sępek.
Dodam że tym systemem promuje się na wyższe pasy w Brazylijskim Jiu-Jitsu.
Od siebie dodam że to ciekawy model promocji ,
mam pytanie czy są kluby które stosują metode promocji na wyższe stopnie
tak jak w klubie Pawła Sępka ?
Pzdr.
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate
:)
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate
Są ;-)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate
moim zdaniem to bardzo dobry system
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate
Tylko czy dotyczy to pełnego zakresu grup wiekowych/stopni?

Co np. z grupami dziecięcymi?

Moim zdaniem jest to bardzo fajny system, szczególnie dla starszych uczestników zajęć, grup dan itp.
  • 0

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate
Moim zdaniem to idealny system, pod warunkiem że trener nie będzie miał szybko awansujących pupików.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate
Szybki awans dobrze przygotowanych pupików oznacza możliwość utworzenia nowych grup i rozwój organizacji lub start pupików w wyżej punktowanych zawodach i lepsze klasyfikowanie klubu (reklama).
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate

Moim zdaniem to idealny system, pod warunkiem że trener nie będzie miał szybko awansujących pupików.


Idealny system o ile stopnie nadawane przez instruktora są stopniami jego klubu :!: ale jeśli stopnie nadaje organizacja dzięki czemu są one uznawane nie tylko lokalnie ale również w innych klubach. Egzamin prowadzony przez egzaminatora z zewnątrz wg. ustalonych kryteriów jest gwarantem poziomu (nie jedynym i nie idealnym) Jeśli stopnie nadaje instruktor zawsze istnieje ryzyko zarzutów ze predysponuje jednych i odtraca innych. Zewnętrzny egzamin zdejmuje ten kłopot z instrukora.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate
Wizyta egzaminatora jest okazja do zrobienia imprezy w klubie np dzień otwartych drzwi itd. Jest to również możliwość "pochwalenia" trenera przed ćwiczacymi. Egzaminator po egzaminie ( przy piwku albo rosolku ;-) ) może skorygować ewentualne metodyczne błędy, zwrocic uwagę na przesunięcie akcentów w nauczaniu itd. Wszystko to przemawia za egzaminem zewnętrznym.
Oczywiście ze wszystko można skwitować zarzutem robienia kasy, myślę ze spora część trenerów nigdy nie spotkała się ze zdrowym systemem gdzie rzetelnie wykonuje się swoją pracę w tym również egzaminatorską. Bo powiedzmy sobie szczerze, rzadko jest tak ze trener klubu ma na tyle bogate doświadczenie żeby nie popełniać metodychnych, wychowawczych i innych błędów. Doświadczony egzaminator po 20 minutach egzaminu wie już jakie braki ma instruktor.
Taka pomoc jest dla trenera wprost nieoceniona.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate

Wizyta egzaminatora jest okazja do

To wszystko o czym mówisz przerobiłem na własnej skórze. I nie zgadzam się z tym, bo egzaminator to taki sam człowiek i ma takie same fochy. Widziałem jak oblewa obcych, a swoich nagradza, mimo ewidentnych różnic w poziomach na niekorzyść tych drugich. Zgadzam się z pomysłem, gdzie egzaminy na jakieś tam kolorowe pasy robi instruktor (oby z czarnym pasem), a na brązowe i czarne tylko organizacja, czyli jej starszyzna. Kolorowe pasy mówią wtedy tylko o tym, że zbliżasz się do czarnego pasa. Na brązowym dostajesz wskazówki, ile ci jeszcze brakuje, a czarny to wstęp do prawdziwego trenowania. Tak jak na uczelni i w szkole egzaminuje cię nauczyciel, a dopiero na maturze lub na egzaminie końcowym oceniają cię obcy.
Już raz słyszałem, że egzamin na pas w karate to taka ogromna odpowiedzialność (na kolorowe? :nie: ) i że trudniej jest wychować dobry czarny pas/instruktora niż profesora w danej dyscyplinie (choć obecne wywody niektórych profesorów trochę tym fundamentem zachwiały.
Organizacja buduje renomę nie na kolorowych pasach, bo wtedy nigdy by jej nie miała, ale właśnie na brązowych i czarnych.

I na koniec... po 20 minutach wiedziałem jakie braki miał egzaminator i jakie ma do dzisiaj. Każdy kij ma dwa końce. A do tego jeszcze jestem na bieżąco z egzaminami (zewnętrznymi w różnych dziedzinach) i nie ma co chwalić.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate

Bo powiedzmy sobie szczerze, rzadko jest tak ze trener klubu ma na tyle bogate doświadczenie żeby nie popełniać metodychnych, wychowawczych i innych błędów. Doświadczony egzaminator po 20 minutach egzaminu wie już jakie braki ma instruktor.


-Ewentualny egzamin nie służy temu celowi. Egzaminator powinien również wiedzieć, że ocenia wynik pracy a nie metodyke treningu.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate

Bo powiedzmy sobie szczerze, rzadko jest tak ze trener klubu ma na tyle bogate doświadczenie żeby nie popełniać metodychnych, wychowawczych i innych błędów. Doświadczony egzaminator po 20 minutach egzaminu wie już jakie braki ma instruktor.

I powiedzmy sobie też szczerze, że instruktor z dwudziestoletnim stażem może mieć metodyczne i wychowawcze doświadczenie, że ho ho ho. I niestety ci "profesorowie" także mogą się okazać ludźmi bez takowych umiejętności, niestety. A jeszcze potem "przy piwku bądź rosołku" to już w ogóle nie sprzyja obiektywizmowi :cool:
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate

Organizacja buduje renomę nie na kolorowych pasach, bo wtedy nigdy by jej nie miała, ale właśnie na brązowych i czarnych.

buduje na czym chce
teraz sie mowi ze purpura a czasem niebieski w bjj to mnie jwiecej jak czarny w innej sztuce walki i to czasem prawda - nawet jap popatrzysz ile godzin treningu sie dochodzi do pasa.
chociaz w bjj tez to sie gdzieniegdzie rozrzedza
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate
Risk
To co piszesz to bicie piany, kontrargumenty na argumenty itd. Pisząc swój post przewidywałem ze znajdzie się ktoś kto się wzruszy tak jak ty. Od każdej reguły są wyjątki i ludzi popełniają błędy. Za błędy zdających ostatecznie odpowiada trener. Nie pisze tu o nieistotnych drobiazgach jak np ńiewlasciwie ułożone palce w shuto. Patologiczny system tworzy patologiczne sytuacje i twój sposób myślenia jest wytworem takiej wlasnie patologii. Każdy ocenia na pdst własnego podwórka. W naszej organizacji mamy wartościowych ludzi bo jak dotąd tylko tacy u nas zostają ale widziałem już takich durniów i takich pyszałków ze ból głowy. Zakazalbym im nie tylko zajęć z ludźmi ale nawet plodzic własne dzieci.
W sztukach walki ma się z zasady do czynienia i indywidualnościami, i jest to piękne, najgorzej jestz niedowartosciowanymi chloptasiami którzy wykorzystując nieudolny, komercyjny system zostały instruktorami, takie cioty które udają osobniki alfa. Dyskusja z takimi to jak biblijne rzucanie pereł przed wieprze.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate

Egzaminator powinien również wiedzieć, że ocenia wynik pracy a nie metodyke treningu.


I tu nie masz racji. Jaki trening takie błędy i jaki instruktor tacy ćwiczący, przynajmniej na poziomie początkującym i sredniozaawansowanym. Oczywiście ze trener nie dostaje wskazówek w obecności ćwiczących. To podwazaloby jego autorytet. Ale wszyscy popełniamy błędy, to normalne, człowiek mądry jest wdzięczny za wskazówki bo dzięki nim klub będzie funkcjonował lepiej. Pierdoła z kompleksami się obrazi albo popłacze. Ja swoją ofertę kieruje do ludzi mądrych i rzetelnych. Pozdrawiam
  • 0

budo_puciu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate
Egzamin, test czyli ocena. Oceniać można ćwiczącego a w konsekwencji metody treningowe trenera, które odzwierciedlają postęp ucznia. Podstawą dobrej oceny jest znajomość stanu początkowego. W przypadku ćwiczących, bo to oni są poddawani ocenie należałoby przeprowadzać testy podczas zapisów do klubu. I tutaj jest już cała gama czego chcemy nauczyć. I teraz pokażcie mi, który egzaminator posiada w ręce informacje na temat zdającego żeby mógł zweryfikować czy zrobił postęp, w jakim zakresie, w jakich obszarach (gibkość, siła, wytrzymałość, technika itd itp)? Niestety tak raczej nie jest. Jest za to pewien wzór, do którego zdający powinien przynajmniej się zbliżyć. To taki wywód na temat zachodniego sposobu oceny bo japoński to jest prosty. Należy zdającego "przenieść" w inny stan umysłu żeby mógł odnaleźć granice swoich możliwości. Chyba nie jeden z nas miał okazję sie do niej zbliżyć kiedy zadawałeś sobie pytanie po co mi to wszystko ? Więc na koniec sam nie wiem czy "egzamin tradycyjny" ma jakikolwiek związek z egzaminem o jakim jest tutaj dyskusja?
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate
Tak egzamin w budo karate to szpagat między tym co być powinno a początkowym stanem ćwiczacego. Ogólnie zasada jest taka ze najważniejszym kryterium jest praca, ktoś o dużym talencie żeby zdać techniki na 10kyu potrzebuje dwa tygodnie, inny nawet po pół roku pracy dalej będzie kaleczyl :) Jeśli trener dopuszcza do egzaminu tzn ze uwarza iż ćwiczący powinien zdać. Nawet jeśli niedomaga w niektórych kwestiach, ale pracował na tyle solidnie ze mu się należy. Za przegięcia odpowiada trener. Bo istnieją przecież granice tolerancji :)
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate
Moj system egzaminacyjny wynika z malej grupy cwiczacych i indywidualnego podejscia do ucznia. Prowadzac mala grupe widze wykonana prace,postep w treningu. Jan 111 nie nadaje wlasnych stopni gdyz jestem w organizacji Enshin Kai Kan i musze przestrzegac ich wymagan egzaminacyjnych. Z kolei umiejetnosci moich uczniow sprawdzam na "zewnatrz" na seminariach z Kancho Joko Ninomiya (nastepne Warszawa marzec 2014) w innych dojo czy na turniejach w ktorych startuja.Chodzi mi o to ze w moim dojo "egzamin jest na kazdym treningu" certyfikat i stopien oraz umiejetnosci moich uczaniow sa moim podpisem idacym w swiat. To na nim obcy ludzie wyrabiaja sobie zdanie o mnie jako nauczycielu. Jesli chodzi o "pupilkow" to tworzenie grupy wlasnej adoracji po jakims czasie zabija poziom w dojo i jest to strzal we wlasna stope. Nie zyje z karate i moge sobie pozwolic na to by nie "sprzedawac" stopni. Nie prowadze zajec z dziecmi, doroslym latwiej wytlumaczyc ze promocja na wyzszy stopien bedzie pozniej gdyz dzis ich umiejetnosci nie sa wystarczajace na wyzszy stopien. Jesli chca tylko stopni dosc szybko opuszczaj moje dojo. W moim dojo jest tylko ciezki trening a stopien i pas to skutek uboczny treningu ;-)
  • 0

budo_inhetos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate
Z tego co tu piszecie ja wnioskuję że promocje na wyższe stopnie
można przeorowadzać według dwóch systemów i dwa są dobre
1. klasyczny poprzez egzamin ( ma on w sobie taki specyficzny klimat )
2.systemem nadawania stopni przez instruktora po stwierdzeniu opanowania materiału przez ucznia
( w tym systemie instruktor bardzo dokłdnie wie na jakim poziomie jest ćwiczący , jakie postępy zrobił )
Natomiast promocje na stopień dan powinny być po egzaminie klasycznym przed
wyznaczonymi przedstawicielami danej federacji.
Co do klubu i jego działalności
1. Wariant z odpłatnością za treningi jest jak najbardziej dobry.
( za otrzymana wiedzę ćwiczący płaci i
otrzymuje produkt przewyższający wartość tych paru groszy opłaty za treningi )
Warto zadać tu pytanie ćwiczącemu czy stać Ciebie nie trenować ?
Kim byś był jakbyś nie trenował ?
2.Drugi wariant instruktor nie pobiera opłat bo stać go na to
i nie prowadzi treningów zarobkowo też jest dobry
i nie musi iść za tym niska jakość zajęć.
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Promocje na stopnie w Karate

Moim zdaniem to idealny system, pod warunkiem że trener nie będzie miał szybko awansujących pupików.


Idealny system o ile stopnie nadawane przez instruktora są stopniami jego klubu :!: ale jeśli stopnie nadaje organizacja dzięki czemu są one uznawane nie tylko lokalnie ale również w innych klubach. Egzamin prowadzony przez egzaminatora z zewnątrz wg. ustalonych kryteriów jest gwarantem poziomu (nie jedynym i nie idealnym) Jeśli stopnie nadaje instruktor zawsze istnieje ryzyko zarzutów ze predysponuje jednych i odtraca innych. Zewnętrzny egzamin zdejmuje ten kłopot z instrukora.


Jan111 dotyczy to sytuacji, w której stopień szkoleniowy/pas jest celem treningu. I posiadany stopień potwierdzony certyfikatem decyduje o pozycji w klubie/organizacji. W sytuacji kiedy celem treningu jest trening certyfikaty nie mają żadnego znaczenia i nikt nie kwestionuje pasa nadanego przez nauczyciela posiadającego do tego prawo. Nikt nie wymaga certyfikatu, wszyscy wiedzą, że posiadacz pasa sobie na niego zapracował. BJJ jest tego doskonałym przykładem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024