Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate Ne Waza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza

I po to było moje pytanie: Czy oni mają się kulać wzajemnie próbując wykonać na sobie technikę? Jak to ma wyglądać?Akcja ma zacząć się kiedy napadnięty leży i wtedy ma wykonać cuś? Takiego czegoś nie ma. To jest samoobrona. Niezgodne z zasadami. Jak mam szukać ucieczki będąc zagrożonym przez kilku przeciwników jednocześnie obwisając lub leżąc na jednym z nich?


Ok Jersey wiem o co chodzi - tylko po prostu potwierdzsz moja opinie o karate tym dawnym i stylach japonskich japonskich inna specyfika byla kiedys niz teraz probuja robic w tych stylach ktore juz sa hybrydami.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
Mistrz Chotoku Kyan (1870-1945)-którego ulubionym kata było Seishan-użył z niego techniki "Złapanie Ryby na Hak" podczas walki z 6tym Danem Judo Shinzou Ishida (w Japonii). Technika ta pochodzi z Tegumi.
Ciekawe czy ta technika jest dozwolona w MMA?
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
jesli chodzi ci o technike tego typu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - czyli tzw. fish hook
to oczywiscie nie jest dozwolona jako wkladanie palcow w otwory ciala - natomiast, problem z takimi technikami jest taki ze jak mozna latwo odkryc czasem dzialaja a czasem ci ktos zebami moze palec urabac.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
Tak ale z drugiej strony :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
a na Okinawie- hasło Tegumi i ebigatama

Właśnie TEGUMI! Spotkałem się kiedyś z wyjaśnieniem, że Tegumi to rodzaj zapasów.
Patrick McCarthy podaje jednak inną definicję słowa "tegumi", cytuję:
Te-gumi (jap. Kumi-te) było lokalnym, okinawskim terminem używanym w przeszłości dla określenia ćwiczeń z partnerem powszechnie praktykowanych w starym Królestwie Okinawy jako rodzima interpretacja chińskiego Gong-fu wzbogacona o lokalne, okinawskie metody walki.

Ćwiczenia te maja formę zaaranżowanych, płynnych kombinacji wykonywanych na przemian z partnerem a łączacych techniki uderzeń pięścią, otwarta dłonią, łokciami, bloki, zbicia, wychwycenia, dźwignie na stawy, uderzenia barkiem i głową. Ten, obecnie nieomal zapomniany, sposób praktykowania kumite miał na celu wypracowanie defensywnych odpowiedzi na najczęściej spotykane akty agresji. W późniejszym czasie, w wyniku popularyzacji karate sportowego formy Tegumi zostały stopniowo zaniechane jako nieprzydatne do walki sportowej.

Zastąpiono je natomiast nowymi, opartymi na japońskim systemie formami Ippon Shobu. Obecnie, znanych jest 108 starych ćwiczeń Tegumi Renzokugeiko.

Od strony praktycznej Tegumi Renzokugeiko stanowią pomost pomiędzy ćwiczeniami Kihon a Bunkai-jutsu (interpretacja kata).

  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza

Jesli nie znajdzie nikt danych sprzed min 50 lat o parterze w karate to znaczy chmmm ..


az sprawdzilem - to co wygrzebalem nie miesci sie - 49 lat bo ksiazka z 1965tego :-(
Masutatsu Oyama "this is karate" str,267-276 - jest parter, sa pady, dzwignie na nogi (fakt pokazane jako samoobrona ale sa),jest uwalnianie z judockich trzyman, jest niesmiertelna balacha, jest hadaka jime
no ale w zalozonym przedziale czasowym sie nie miesci...
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
Wiedziałem! Podejrzewałem to zawsze, że Drewniak kłamał! Eureka!!!
I co teraz? Swiat już nigdy nie będzie ten sam :nie:
Jaki autorytet mają (i wiedze) obecni sensejowie?

Aniol książka zanim trafiła do druku przeleżała pewnie ze 2 lata... :roll:
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
W Kyokushinie tez to mialem - szczatkowo ;)
Oyama wczesniej tez cwiczyl judo nie tylko karate
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
W kyokushin za starych czasów zanim stworozno formułę zawodów która jest teraz były rzuty i walka w parterze Masutatsu Oyama miał dużą wiedze o chwytach miał chyba 4 dana w judo jego serdecznym przyjacielem był ten Pan



wiec pewnie też razem trenowali
wydaje mi się , że tamte Kyokushin jesli chodzi o wolną walkę przypominało dzisiejsze Kudo , Sei Budokai , Zendokai Karate
nawet w starych wymaganiach kyokushin są rzuty i pady chyba na brązowy pas

Pozdrawiam
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza

wydaje mi się , że tamte Kyokushin jesli chodzi o wolną walkę przypominało dzisiejsze Kudo , Sei Budokai , Zendokai Karate

uczniem Oyamy wtedy byl Jon Bluming, 4 dan kodokan, przyjaciel Draegera. (skonczyl z 9 danem w judo i karate)
Bluming otrzymal osobiscie od Oyamy 6 dan
mozna poczytac co sie Blumingowi wtedy w kyokushin nie podobalo, jego wspomnienia z czasow treningu z Oyama. Z tego co pamietam Bluming rozstal sie z kyokushin wlasnie m.in. przez zamkniecie kyokushin na szerszy aspekt walki - pamietam byl taki fragment jak Bluming wysmiewal z lekka umiejetnosci zapasnicze uczniow Oyamy.
Jak sie oglada Bluminga (np [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] to widac jaki fajny moze byc miks karate i dobrego judo ale w najwyzszym wydaniu a nie dodawanym na sile.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza

W kyokushin za starych czasów zanim stworozno formułę zawodów która jest teraz były rzuty i walka w parterze Masutatsu Oyama miał dużą wied....

Oyama mial chyba 2 dana w judo ale to niwazne. Jak byly rzuty i walka w parterze prosze o dowod w postaci filmu lub, ksiazkim starego artykuku itp
Inaczej znowu wrocimy do nieudokumentowanej historii, ja mialem ale w programie chyba nie bylo
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
kurcze wydaje mi sie ze mozna znaleźć gdzieś wypowiedzi starych mistrzów kyokushin np Shigeru Oyamy w których wspomina , że walki toczyły się również na ziemi
teraz również są zawodnicy któzy ładnie wycinają swoich rywali w sumie nic wiecej nie mogą zrobić bo nawet złapać za kimono nie można czytałem gdzieś stare przepisy walki sportowej kyokushin , ze za mocny dobry rzut zakonczony uderzeniem w powietrze mozna przyznać wazari :) nigdy sie z tym na zawodach kyokushin nie spotkałem ale przepis taki był i rzucajacych zawodników kiedyś na zawodach kyokushin widziałem
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
rzucenie a nawet zalozenie balachy po rzucie trudno nazwac walka w parterze - to raczej element samogobrony ...
  • 0

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza

az sprawdzilem - to co wygrzebalem nie miesci sie - 49 lat bo ksiazka z 1965tego :-(
Masutatsu Oyama "this is karate" str,267-276 - jest parter, sa pady, dzwignie na nogi (fakt pokazane jako samoobrona ale sa),jest uwalnianie z judockich trzyman, jest niesmiertelna balacha, jest hadaka jime
no ale w zalozonym przedziale czasowym sie nie miesci...


właśnie obejrzałem [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] 04:14 - sam Masutatsu Oyama pokazuje jak robić dźwignię :)
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Ne Waza
Goju ryu





[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024