Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Przyznam że liczyłem na większe zainteresowanie i zaangażowanie w dalszą dyskusje naszego fachowca , tym bardziej po takich głupich potyczkach jakie niestety były moim i jego udziałem a częściowo również powstały przez moje nadęte jak już ktoś zauważył ego ( nie mówiłem Wam jeszcze ale kupiłem sobie dziś solidny pilnik ( raszple ) i już od rana nad nim ( ego ) popracowałem , aby przyciąć je do standardowej wartości , przy okazji starłem też trochę zęby HE HE - zatem myślę że więcej scen ze mną nie będzie , a ewentualne różnice zdań postaram się rozgrywać , zamiast na teledyski to na rzetelne argumenty w końcu takie podejście nie stanowi dla mnie problemu !
Pomimo braku czasu postanowiłem podjąć dziś temat który od początku istnienia forum NIE był rozpatrywany - prawdopodobnie głównym powodem takiego stanu rzeczy był brak REALNEJ wiedzy , praktycznie u wszystkich jego użytkowników ze mną na czele , no i nie było wtedy - albo jeszcze się nie ujawnił , kogoś kto miałby rzetelną wiedzę z tego zakresu jako pracownik korporacji / reprezentujący producentów. Ponieważ wiele lat już minęło ( przy okazji przez ten czas moja wiedza wzrosła i się deczko rozszerzyła ) no i mamy w końcu u siebie w temacie owego przedstawiciela branży , to będziemy w stanie skonfrontować zarówno moje podejście oraz argumenty jak i drugiej strony - co do realnych testów i badań stosowanych przez producentów gazów obronnych , przeprowadzanych prób jak i praktycznych metod laboratoryjnych -
Moje zainteresowanie owym ciekawym problemem , wzbudziła ostatnia uwaga dotycząca braku mojej fachowej wiedzy z tego zakresu w dodatku NIE opartej na żadnych metodach naukowych tylko na realnych sytuacjach ulicznych z życia wziętych , mam zamiar wykazać że próby , testy i badania laboratoryjne są WIARYGODNE / TYLKO POD PEWNYMI WZGLĘDAMI ale również dość powierzchowne , dodatkowo są ( przynajmniej teoretycznie w krajach cywilizowanych ) obłożone różnymi restrykcjami bądź nawet zakazem ich wykonywania - a to jako znaczący czynnik oddala nas od istoty badanego problemu który najbardziej mnie interesuje czyli przetestowania i stwierdzenia w warunkach bojowych REALNEJ SKUTECZNOŚCI substancji drażniących ! ;P Oczywiście rozumiem że testy na ludziach wykraczające ponad pewną granicę są nie humanitarne i mogą zagrażać zdrowiu oraz życiu osób poddanych takim testom -- i właśnie na tym polu widzę szansę dla siebie aby czynić spostrzeżenia oraz prowadzić dialog.
Ponieważ temat jest NIEZMIERNIE obszerny i jednym postem ani dwoma nie ma najmniejszych szans go omówić , postaram się jedynie rozpocząć dyskusję w dodatku na chwilę obecną jego rozpatrywanie odniosę wyłącznie do substancji OC - jako najlepiej mi znanej i lubianej przeze mnie , a także najbardziej obecnie popularnej.
Zacznę od tego że niestety zarówno moje wykształcenie profilowe jak i zawód który wykonuję całkowicie nie pokrywają się z zagadnieniem , w dodatku do konkretnych badań i ich wyników jest niezmiernie ciężko dotrzeć nie będąc korporacyjnym lekarzem , naukowcem bądź inną osobą ściśle związaną z samymi testami. Czytałem kiedyś doskonałe opracowanie ( którego za Chiny Ludowe NIE mogę teraz odnaleźć – może by ktoś podpowiedział czy sam odnalazł w sieci ) które dotyczyło badań prowadzonych po II wojnie światowej przez Wielką Brytanię w ośrodku badawczym w Porton Down nad działaniem substancji CS ale nie tylko ( w końcu jest to główny brytyjski ośrodek badawczy – tak tajny jak sama AREA 51 w USA i równie tajemniczy !!! ) , pokrótce rzecz ujmując dotyczyło ono bardzo szeroko prowadzonych testów i eksperymentów z udziałem ludzkich ochotników i żołnierzy ( nie wiem na pewno ale więźniów chyba również ) których poddawano najróżniejszym aspektom, począwszy od testowania reakcji skórnych , poprzez zakraplanie CS bezpośrednio do gałki ocznej na poddawaniu tych ludzi działaniu aerozoli oraz środków pirotechnicznych ( dymów ) w różnych dawkach , stężeniach i czasach ekspozycji , oczywiście zwierzęta też były wykorzystywane do owych badań ale ja chcę się skupić na ludziach. Ponieważ jak już wspomniałem ów tekst czytałem dawno temu to pewne informacje w nim zawarte mogły ulec zatarciu w mojej pamięci , a lubię opierać się na konkretach – zatem skonkluduje jedynie swój wniosek końcowy z owych badań : Wielka Brytania jest krajem wyjątkowo restrykcyjnym pod względem stosowania jakichkolwiek substancji drażniących przeciwko LUDZIOM !!! ( tą wiedzę zdobyli już w latach 40 – 50 tych ) a co wiedzą teraz to bóg jeden raczy wiedzieć Dodam jedynie że osoby poddane tym badaniom zdecydowanie ucierpiały na zdrowiu w trakcie prowadzonych testów i to w różnym stopniu , od częściowej do całkowitej utraty wzroku , poprzez kłopoty z układem oddechowym , aż po długofalowe efekty ujawniające się na przestrzeni dalszych lat życia tych ludzi.
Zboczyłem jednak z głównego nurtu w odniesieniu do substancji CS jednak ponieważ badania naukowe prowadzi się generalnie w oparciu o pewne schematy i wypracowane wzorce postępowania , to w przypadku substancji OC myślę iż próby prawdopodobnie prowadzone były w podobny sposób co testy z CS – no może nie w aż tak agresywny bo sam gaz pieprzowy i możliwości jego zastosowania odkryto stosunkowo niedawno przynajmniej na masową skalę ( no i z upływem czasu obostrzenia co do prowadzonych prób na pewno wzrosły ).
Ponieważ chciałbym aby to była dyskusja a nie mój monolog zatem czekam na posty - kierujemy się w różnice które mogą ( i pewnie wynikają ) z aktualnych badań naukowych / oraz realnych ulicznych obserwacji skuteczności substancji OC na organizmy różnych ludzi w różnym wieku , będących pod wpływem różnych środków farmakologicznych ( alkohol , narkotyki , leki - oczywiście jeśli ktoś posiada takie informacje , pod wpływem jakiej substancji czy mixa mógł być adwersarz ) oczywiście staramy się uwzględnić stężenie , ilość substancji , możliwy czas działania , dodatkowe reakcje organizmu poza standardowymi wynikającymi z samego działania gazu pieprzowego , mogą być również spostrzeżenia dotyczące działania połączonych aspektów działania OC i CS oraz samych blendów , warto by uwzględnić konkretne gazy po ich nazwach ...
miało być ciekawie proszę bardzo ...
Tutaj kilka linków do ciekawych artykułów w języku polskim zapewne pozwoli to zwiększyć podstawową wiedzą z zakresu BST i BMR
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
tak na marginesie prosił bym aby jednak zechciał mi Zgred odpowiedzieć na postawione wcześniej pytania bo zaczynają się one nawarstwiać a w końcu ma to być merytoryczna dyskusja fachowca z laikiem , zresztą warto by zachować ciągłość w postach i omawianych sprawach choćby dla innych użytkowników śledzących postęp dyskusji - zatem dla przypomnienia pytałem ( i nie dostałem odpowiedzi ) na:
sprawa 1 dotyczy rozpatrzenia SUPER FORMUŁY GAZU OBRONNEGO - wytyczne opracowałem i podałem wcześniej jako całości precyzuję – czy w tej formie dałoby się ją opracować i wprowadzić do sprzedaży ?
sprawa 2 dotyczy dodatku środka ŚMIĘRDZĄCEGO – zaproponowałem 2 substancje – która z nich była by lepsza , ew. Może jeszcze coś zupełnie innego śmierdzącego można by dodać ?
sprawa 3 dotyczy omówienia substancji CR od strony praktycznej ( jeśli Zgred oczywiście wie ) oraz odniesienia się przez niego do samego jej zastosowania w miotaczach obronnych , podania dopuszczalnych stężeń ( to akurat juz żeśmy sobie sami dawno temu ustalili ) a ostatnio jedynie przytoczyli , podania konkretnych firm zajmujących się ich produkcja – że KKS to wiem – ale kto jeszcze ? oraz wszystkich innych informacji które Zgred zapewne posiada – zresztą nie jest to chyba tajemnica państwowa
sprawa 4 ponieważ na temat OC i CS walnąłem na Vortalu takie referaty że śmiem twierdzić że NIE MA CO JUŻ DODAĆ ANI UJĄĆ może Zgred w podobny sposób mógłby omówić i sklasyfikować substancję CN – tego jestem ciekaw ( i pewnie NIE tylko ja )
zapraszam do dyskusji
cizzia
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
No to teraz gazowi mędrcy i złote rączki proszone są o opracowanie metodologii łatwej nawet dla zwykłego żuczka wymiany obudowy ARM II na flip-top. Dzięki.
Napisano Ponad rok temu
jednak jak sam widzisz ten jakże chętnie zachwalany przez Ciebie Walther - ZAWIÓDŁ ! - czyli słaba bądź średnia formuła , a przecież u Ciebie Megasmig zawsze działał ?!
kolejne spostrzeżenie to że ekspozycja nastąpiła po alkoholu - ma to znaczący wpływ , dochodzi efekt pełnego przygotowania na samą ekspozycję + czynnik ludzki ( bo każdy organizm inaczej reaguje co chyba oczywiste )
jednak pomimo wszystko nie spisywał bym tak łatwo DOBREGO pieprzu na straty HE HE !
bardzo dziękuję za tego posta czekamy na następne - dodatkowo może by ten kolega dodał więcej szczegółów , np. ile wypili , jaka dawką dostał , z jakiej odległości , jak długo , jaka formą środka , czy było centralne zaliczenie maski ... jesteś gazownikiem wiesz co doprecyzować
następnym razem niech przetestują FOXa z centralnym trafieniem i dużą dawką , może to nie CS ale .... a to średnia liga , dobry standard i interesująca dobrze dobrana formuła
cizzia
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Substancja o najczęściej spotykanym oznaczeniu CN - Chlorek fenacylu / 1-chloroacetofenon
Nr CAS: 532-27-4
Inne nazwy:
• 2-chloro-1-fenyloetanon
• 2-chloroacetofenon
• alfa-chloroacetofenon
• Mace
• Chlorometylo keton
• Fenylo chlorometyl
• Gaz łzawiący
• Wzór chemiczny:
C 8 H 7 ClO
• Rozpuszczalność w wodzie:
Słabo rozpuszczalny
• Temperatura wrzenia:
472 ° do 473 ° F (244 ° do 245 ° C)
• Gęstość:
Ciała stałego: 1,32 przy 20 ° C
Ciecz: 1,19 przy 58 ° C
Pary: 5.3
• Palność:
Palne ciała stałe
• Temperatura zapłonu:
244 ° F (118 ° C)
• Potencjał jonizacyjny:
9.44 eV
• Zaloguj K benzen-woda:
Nie ustalono / określono
• Log K OW (szacunkowa):
1.93
• Temperatura topnienia:
136 ° do 138 ° F (58 ° do 59 ° C)
• Masa cząsteczkowa:
154,60
• Rozpuszczalny w:
Alkohol
Benzen
Eter
• Ciężar właściwy:
1.32
• Ciśnienie pary:
0,0054 mm Hg w temperaturze 68 ° F (20 ° C)
• Zmienność:
2,36 mg / m 3 w temperaturze 32 ° C (0 ° C)
34,3 mg / m 3 w temperaturze 68 ° F (20 ° C)
1,060 mg / m 3 przy 125 ° F (51,7 ° C)
Charakterystyka :
Wygląd: substancja od bezbarwnej do szarej lub biała substancja krystaliczna. Mogą pojawić się niebiesko-białe chmury w punkcie uwolnienia.
Opis: chloroacetofenon (CN), aktywny składnik zwany popularnie Mace, jest środkiem kontroli w trakcie zamieszek , wykorzystywanym przez wojsko (oznaczenie wojskowe CN) i policję w celu egzekwowania prawa bądź rażenia siły żywej przeciwnika. Jest on również dostępny dla ogółu społeczeństwa. W Stanach Zjednoczonych uważa się obecnie środek CN oraz jego mieszaniny z różnymi chemikaliami, za przestarzałe dla zastosowań wojskowych. Chloroacetofenon (CN) ma ostry, drażniący zapach (czasem określany jako "kwiaty jabłoni" ). Może on być rozpuszczony w różnego rodzaju rozpuszczalnikach.
Popularne metody rozpowszechniania / aplikacji:
Aplikacja poprzez powietrze w pomieszczeniach: chloroacetofenon (CN) może być uwalniany do powietrza w pomieszczeniach, jako drobne cząsteczki dymu, pary lub cieczy roboczej (aerozol).
Woda: chloroacetofenonu (CN) można stosować do skażenia wody.
Kuchnia: chloroacetofenonu (CN) można stosować do zanieczyszczenia żywności.
Aplikacja w powietrzu na zewnątrz / w terenie otwartym: chloroacetofenon (CN) może być uwalniany do powietrza , jako drobne cząsteczki, w oparach dymu z płonącej amunicji lub ciekłego aerozolu (mgła) daje wtedy najlepsze efekty.
Główne drogi narażenia na na zatrucie: chloroacetofenon (CN) może być wchłaniany po przez połknięcie i drogi oddechowe. Może to powodować miejscowe podrażnienie przewodu pokarmowego, dróg oddechowych, oraz różne inne dolegliwości przy kontakcie ze skórą lub oczami.
ZAGROŻENIA CHEMICZNE:
• Chloroacetofenon (CN) jest niezgodny z silnymi utleniaczami.
• Chloroacetofenon (CN) powoli reaguje z metalami, powodując łagodną korozję.
• Kontakt z metalami może ewoluować palny wodór.
WYBUCHEM:
• Po podgrzaniu, pary mogą tworzyć z powietrzem mieszaniny wybuchowe, stanowiące zagrożenie wybuchu w pomieszczeniu, na zewnątrz, lub w kanałach.
• Pojemniki mogą eksplodować po podgrzaniu.
• W trakcie spalania tworzy toksyczne gazy, w tym chlorowodór.
W POŻARNICRWIE:
Chloroacetofenon (CN) jest palny.
Środek może się zapalić, ale nie zapala się łatwo.
Ogień może wytwarzać drażniące, żrące i / lub toksyczne gazy.
Środek może być transportowany w postaci stopionej.
W przypadku małych pożarów, stosować do gaszenia suchy proszek, dwutlenek węgla lub strumień wody.
W przypadku dużych pożarów stosować suchy proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, pianę odporną na działanie alkoholu, lub strumień wody. Usunąć pojemniki z miejsca pożaru, jeżeli można to zrobić bez zagrożenia dla personelu. Kontrolować stosowanie wody do późniejszego pozbycia się ognia, nie rozpraszać materiału.
ZAGROŻENIA FIZYCZNE:
Pary mogą być cięższe od powietrza. Będą rozprzestrzeniać się po ziemi i zebrać oraz zatrzymać się w słabo wentylowanych, nisko położonych pomieszczeniach lub zamkniętych obszarach (np. w kanalizacji, piwnicach itp. ). Niebezpieczne stężenia mogą być szybko rozwiane w pomieszczeniach zamkniętych, słabo wentylowanych, lub obszarach nisko położonych. Zaleca się pozostanie pod wiatr jeśli to możliwe.
OBJAWY ZATRUCIA :
Kierunkowe: Ekspozycja na chloroacetofenon (CN) zwykle powoduje chwilowe podrażnienie oczu, dróg oddechowych i skóry. Początkowe podrażnienie zwykle ustępuje w ciągu 15 do 30 minut po dekontaminacji. Podrażnienie oczu może się utrzymywać, jeśli oczy były przecierane / tarte. Zaczerwienienie oczu i nagromadzenie płynu w tkankach wokół oka (obrzęk wokół oczu) może potrwać od 1 do 2 dni, i dopiero po tym czasie odpuszczać. W przypadku dróg oddechowych niekorzystne skutki zdrowotne, takie jak nagromadzenie płynu w płucach (obrzęk płuc), może wystąpić natychmiast po ekspozycji lub może być opóźnione aż do 12 do 24 godzin. Niekorzystne skutki dla skóry występujące w ciągu 24 godzin od ekspozycji mogą być ciężkie i obejmować zaczerwienienie, pęcherze i pękające pęcherze, ze zmienną ilością strat skóry.
EFEKTY krótkoterminowych (mniej niż 8 godzinnych) ekspozycji: niekorzystne skutki zdrowotne spowodowane ekspozycją chloroacetofenonu (CN) zależą od stężenia, czasu trwania, narażenia powierzchni, bliskość źródła ekspozycji, oraz lokalizacji w czasie ekspozycji (na zewnątrz, w pomieszczeniu w podpiwniczeniach ). Ekspozycja na bardzo wysokim poziomie, jak w zamkniętym pomieszczeniu i / lub przez dłuższy okres czasu, może powodować poważne a nawet nieodwracalne skutki dla układu oddechowego i rzadko śmierć. Szybkie bicie serca (tachykardia), lekko podwyższone ciśnienie krwi (nadciśnienie), pobudzenie, i omdlenie które, może wystąpić również na skutek bólu, strachu i paniki.
Poprzez oczy:
• Stężenie progowe: Natychmiastowy ból piekący, miganie kurczowe (kurcz powiek), wytwarzanie łez (łzawienie), zaczerwienienie oczu, katar (wyciek z nosa), kaszel, kichanie, i ból, ale zwykle nie trwające długo terminowo bez uszkodzenia tkanek.
• Ciężkie: zapalenie rogówki , zapalenie spojówek, zapalenie spojówek ( na skutek śrdoków chemicznych), oparzenia, utrata zewnętrznej warstwy rogówki (nabłonka rogówki), wrażliwość na światło (światłowstręt) i zaburzenia widzenia. Możliwe częściowe uszkodzenie oka te skutki mogą się utrzymywać trwale.
• Krople cieczy lub cząstek w oczach mogą powodować oparzenia, jak te z mocnym kwasem.
• Cząstki mogą zranić większą część oka, powodując perforację, co może prowadzić do trwałej lub częściowej utraty wzroku.
Poprzez połkniecie:
• Dyskomfort w środkowej części brzucha i w nadbrzuszu, odbijanie i metaliczny smak oraz pieczenie.
• Połknięcie jest mało prawdopodobne.
Poprzez wdychanie:
• Łagodne do umiarkowanego: Wyciek z nosa (katar), kaszel, kichanie, ucisk w klatce piersiowej, w gardle może wywołać skurcz i powoduje trudności w oddychaniu, duszność, uczucie dławienia i, pieczenie , ból nosa i okolicy ust, głośne oddychanie, takie jak świszczący oddech, ślinienie , metaliczny smak w ustach, nudności, wymioty , przewlekłe torsje.
• Ciężkie: gromadzenie się płynu w płucach (obrzęk płuc) od 12 do 24 godzin po ekspozycji, natychmiastowe lub opóźnione zwężenie dużych dróg oddechowych (skurcz oskrzeli), zapalenie i konsolidacja przestrzeni powietrznych w płucach (zapalenie oskrzeli).
• Ból, strach i panika może spowodować pobudzenie, omdlenia, zwiększenie częstości akcji serca (tachykardia), i / lub lekko podwyższone ciśnienie krwi (nadciśnienie).
Poprzez skórę:
• Łagodne do umiarkowanego: podrażnienie i ból. Wilgoć od wilgoci, potu lub odkażania wody, może tymczasowo zwiększyć podrażnienie i ból.
• Ciężkie: Opóźnione zaczerwienienie (rumień), powstawanie pęcherzy (vesication) i odsłonięte obszary.
ODKAŻANIE :
Wstęp: Celem dekontaminacji jest, indywidualne lub grupowe możliwie tak szybko jak to jest możliwe i usunięcie bądź zneutralizowanie szkodliwych substancji. Należy zachować ostrożność podczas odkażania, ponieważ przy okazji może być wchłaniany środek uwalniający się z ubrania i skóry w postaci gazowej.
Odkażanie pomieszczeń: Oto zalecenia w trakcie reagowania w strefie uwolnieniu substancji:
• Pracownicy strefy oczyszczanej powinni nosić odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Zobacz sekcję PPE aby uzyskać szczegółowe informacje.
• Roztwór detergentu stosowany do dekontaminacji ( powinien mieć wartość pH co najmniej 8, lecz nie powinna ona przekraczać wartości pH = 10,5), i powinny być dostępne do wykorzystania w procedurach dekontaminacji. Stosuje się miękkie szczotki , powinny być dostępne w celu usunięcia zanieczyszczeń z PPE. Oznakowane, wytrzymałe torby z polietylenu 0,6 milimetra powinny być stosowane do usuwania wszelkich pozostałości po dekontaminacji.
Skupiska : Następujące metody mogą być stosowane do odkażania indywidualnego:
Odkażanie pierwsze czynności:
• Rozpocząć mycie pierwszego poszkodowanego za pomocą roztworu wody i mydła oraz miękką szczotką. Zawsze poruszaj się w ruchu pionowym . Upewnij się, czy udało się dostać do wszystkich zakamarków, zwłaszcza w fałdach ubrania. Przemyć (zimną lub ciepłą wodą), aż zanieczyszczenie zostanie całkowicie usunięte.
• Usuń PPE przez walcowanie w dół i w górę aby uniknąć ciągnięcia i rozmazywania substancji.
• Umieść wszystkie PPE w oznakowanych workach polietylenowych.
Odkażanie pacjenta / ofiary:
Usuń pacjenta / poszkodowanego z obszaru skażonego lub na korytarz do dekontaminacji.
Usuń wszystkie ubrania (przynajmniej aż do bielizny) i umieścić w oznakowanym polietylenowym worku.
Starannie przemyć (zimną lub ciepłą wodą) zanieczyszczoną skórę pacjenta / ofiary z użyciem roztworu mydła i wody. Należy uważać, aby nie podrażniać skóry pacjenta / poszkodowanego w procesie oczyszczania i obejmować dekontaminacją wszystkie otwarte rany jeśli takowe są.
Okryć pacjenta / ofiarę czystym ubraniem i uniknąć utraty ciepła ciała.
Przetransportować pacjenta / poszkodowanego w celu udzielenie dalszej pomocy szpitalnej.
PIERWSZA POMOC :
INFORMACJE OGÓLNE: leczenia należy przede wszystkim wspierać. Większość pacjentów nie wymaga ofiary / lekarskiej i ofiary są rzadkie. W przypadku inhalacji, pacjenta / ofiar z łagodną do umiarkowanej ekspozycji ogólnie poprawić szybko po usunięciu od źródła narażenia i nie wymagają dodatkowego leczenia. Pacjenta / ofiary z bardziej poważnych ekspozycji wymagają hospitalizacji dla obserwacji uszkodzenia płuc lub nagromadzenie płynu w płucach (obrzęk płuc) i obrażeń skóry.
ANTIDOTUM: Nie ma antidotum na chloroacetofenon (CN) w zakresie jego toksyczności.
OCZY:
• Natychmiast usunąć pacjenta / poszkodowanego od źródła narażenia.
• Krótkotrwałe narażenie na efekty działania CN ustępują zwykle samoistnie i nie wymagają leczenia.
• Dla dużych cząstek lub kropelek pozostających w oczach, natychmiast przemyć oczy dużą ilością letniej wody przez co najmniej 15 minut , płukać.
• Sprawdzić oczy na obecność cząstek lub kawałków środka po ekspozycji na gaz. ( może wystąpić, poważne uszkodzenie narządu wzroku jeśli są ustawione pod nienaturalnym kątem lub do góry.) Rozważ użycie specjalnych technik w celu uniknięcia bezpośredniego nacisku na oko.
• Kortykosteroid maść można stosować po zakończeniu odkażania.
• Niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.
Połknięcie:
• Natychmiast usunąć pacjenta / poszkodowanego od źródła narażenia.
• Upewnij się, że pacjent / ofiara ma niezakłócony dróg oddechowych.
• Nie wywoływać wymiotów (wymioty).
• Niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.
Wdychanie:
• Natychmiast usunąć pacjenta / poszkodowanego od źródła narażenia.
• Ocenić czynności układu oddechowego i pulsu.
• Upewnić się, że pacjent / ofiara ma niezakłócony dostęp do dróg oddechowych.
• Jeśli występuje duszność lub trudności w oddychaniu , podać tlen.
• Przystąpić do wspomagania oddychania / wentylacji w razie potrzeby. Zawsze należy stosować bariery lub urządzenia zawór-torba-maska.
• Jeżeli oddech przestał być wyczówalny (bezdech), zastosować sztuczne oddychanie.
• Monitorować kratń i wpływ na gardło i struny głosowe
• Monitorować pacjenta / poszkodowanego na objawy gromadzenia się płynu w płucach (obrzęk płuc), takie jak trudności w oddychaniu lub duszność i ucisk w klatce piersiowej.
• Niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.
Skóra:
• Natychmiast usunąć pacjenta / poszkodowanego od źródła narażenia.
• Wczesne zaczerwienienie (rumień) i uczucie pieczenia są przemijające i nie wymagają leczenia.
• Niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.
DŁUGOOKRESOWA OPIEKA MEDYCZNA :
• Opieka medyczna: W rzadkich przypadkach osoba narażona na działanie CN głównie w obrębie płuc przy dużej dawce bądź silnym stężeniu powinna być natychmiast poddana ewakuacji i opiece szpitalnej. Problemy w czynnościach oddechowych, w tym gromadzenie się płynu w płucach (obrzęk płuc), może objawiać się w późniejszych godzinach, nawet do 24 godzin po narażeniu. Monitorowanie powikłań oddechowych jest rekomendowane dla pacjentów / ofiar z wyraźnymi objawami lub którzy wcześniej zgłosili niedoczynność bądź chorobę płuc taką jak np. (astma). Pacjenta / ofiarę po ciężkiej ekspozycji oka należy również dokładnie obserwować gdyż rozwój objawów ocznych (zmętnienie rogówki i tęczówki) może wystąpić z opóźnieniem. Ekspozycja skóry, i możliwy rumień (podrażnienie skóry) można poddać leczeniu z balsamu galmanu lub kortykosteroidami, w zależności od nasilenia. Przypadki z pęcherzami powinny być zarządzone i sklasyfikowane jako oparzenia drugiego stopnia. Infekcje wtórne powinny być traktowane odpowiednimi antybiotykami.
• Długofalowe skutki narażenia: ekspozycje ciężkie, takie jak te, w pomieszczeniach zamkniętych, mogą spowodować trwałe uszkodzenie oczu, w tym trwałą ślepotę. Ciężkie reakcje oczu lub skóry mogą trwać kilka dni lub tygodni, aby dojść do stanu pierwotnego, w zależności od nasilenia objawów konkretne decyzje powinien podejmować lekarz . Bóle głowy i depresja psychiczna może pojawić w ramach długofalowych skutków narażenia na gaz CN.
• Skutki narażenia przewlekłego lub powtarzającego się: Nie ma wystarczających informacji co do oceny potencjału rakotwórczego chloroacetofenonu (CN). Nie jest również dostępna informacja o toksyczności rozwojowej lub reprodukcyjnej lub ryzyka toksyczności przewlekłej lub powtarzającej się, Przewlekłe lub powtarzające się narażenie na chloroacetofenon (CN), może prowadzić do problemów z oczami, w tym blizn, jaskry i zaćmy. Może też powodować problemy z oddychaniem, takie jak astma. Długotrwały kontakt ze skórą może powodować do zapalenie skóry lub uczulenia ew. objawów alergicznych skóry.
GRANICE NARAŻENIA ZAWODOWEGO :
• NIOSH REL:
o NDS: 0,3 mg / m 3 (0,05 ppm)
• OSHA PEL:
o NDS: 0,3 mg / m 3 (0,05 ppm)
• w/g Ministra Pracy i Polityki Społecznej:
o 0,32 mg / m 3 (0,05 ppm)
• NIOSH IDLH: 15 mg / m 3
NAZWY HANDLOWE i synonimy
• 1-chloroacetofenonu
• 2-chloro-acetofenonu
• -chloroacetofenon
• CAF
• WPR
• Etanon, 2-chloro-1-fenylo
• Fenyl keton chlorometylo
• omega-chloroacetofenon
•
Na zakończenie tego krótkiego i mało precyzyjnego opisu , chciałbym jedynie dodać że z uwagi na ciągły brak czasu tylko tyle byłem w stanie z siebie wykrzesać – ;P
z poważaniem
Cizzia
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
cizzia
ps faktycznie ja też chętnie zobaczę focię , zapytam jeszcze czy to jest - własna - produkcja Inter Arku ? no i co z terminem przydatności ... a i cena ? niby podawali wcześniej ale nie ma to jak potwierdzić , no i pojemność ale pewnie 50 ml jak znam BOR
cizzia
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Użytkownicy przeglądający ten temat: 25
0 użytkowników, 25 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Sprawdzony gaz pieprzowy
- Ponad rok temu
-
Najlepszy gaz do obrony
- Ponad rok temu
-
Gaz a okulary
- Ponad rok temu
-
Paraliator, gaz czy może jeszcze coś innego?
- Ponad rok temu
-
Gaz firemaster
- Ponad rok temu
-
Czy gaz używany przez policje zawiera alkochol ?
- Ponad rok temu
-
ABC gazów pieprzowych
- Ponad rok temu
-
Gaz pieprzowy KO.
- Ponad rok temu
-
Jaki gaz na kemping?
- Ponad rok temu
-
Pistolety Gazowe..
- Ponad rok temu