Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2274 odpowiedzi w tym temacie

budo_megasmig
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
Na Wegrzech jest ograniczenie dla cywili do 20 ml, w tych warunkach przydatność gazu jest dyskusyjna, większe zabawki jak widać tylko na psy
  • 0

budo_91posir
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
Słuchajcie jeżeli to kogoś zainteresuje to na stronie internetowej Słowackego sklepu jest dostępny Walter pro secur 74 ml w wersji żel to jest link do strony: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_megasmig
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
Poza chmurką stozkowa nie ma co kupować Waltherow , bo pozostałe produkty sabre są w polsce dostępne i tańsze.Od pewnego czasu gazy z usa mają charakterystyczną karbowaną głowice i mam wrażenie ż e sabre opchnelo waltherowi stare serie i to powoduje te cuda z ć isnieniem .Prawdopodobnie wkrótce walthery zmnienią głowice i to bedzie znak ż e są swiezutkie , w niektórych już tak zresztą jest.
  • 0

budo_somebody
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
Niekoniecznie. Mam Sabre ze starym typem głowicy z datą ważności 09.2018, czyli wyprodukowany we wrześniu zeszłego roku.
  • 0

budo_megasmig
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
Więc nie wiem co mogło spowodować słabe ciśnienie w niektórych egzemplarzach waltera 74 ml , te 3 co miałem miały znacznie lepsze ćisnienie od pm i foxow, tej samej wielkości.Zresztą na chwilę obecną nawet nie mam walthera ostatni dałem koleżance 2 tyg temu na urodziny, przeprowadziła zresztą test w domu którego nieco potem zalowala , zarówno ciśnienie jak i moc ok.Mówiła ż e o mało się nie udusila i nieźle posmarkala od samych oparów.Chwilowo w wawie mam tylko dużego fox grena i gasniczke sabre home defense , ale zapewne coś dokupie :)
  • 0

budo_cizzia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 987 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
Witam

Przyznam że liczyłem na większe zainteresowanie i zaangażowanie w dalszą dyskusje naszego fachowca , tym bardziej po takich głupich potyczkach jakie niestety były moim i jego udziałem a częściowo również powstały przez moje nadęte jak już ktoś zauważył ego ( nie mówiłem Wam jeszcze ale kupiłem sobie dziś solidny pilnik ( raszple ) i już od rana nad nim ( ego ) popracowałem , aby przyciąć je do standardowej wartości , przy okazji starłem też trochę zęby HE HE - zatem myślę że więcej scen ze mną nie będzie , a ewentualne różnice zdań postaram się rozgrywać , zamiast na teledyski to na rzetelne argumenty w końcu takie podejście nie stanowi dla mnie problemu !

Pomimo braku czasu postanowiłem podjąć dziś temat który od początku istnienia forum NIE był rozpatrywany - prawdopodobnie głównym powodem takiego stanu rzeczy był brak REALNEJ wiedzy , praktycznie u wszystkich jego użytkowników ze mną na czele :) , no i nie było wtedy - albo jeszcze się nie ujawnił ;) , kogoś kto miałby rzetelną wiedzę z tego zakresu jako pracownik korporacji / reprezentujący producentów. Ponieważ wiele lat już minęło ( przy okazji przez ten czas moja wiedza wzrosła i się deczko rozszerzyła ) no i mamy w końcu u siebie w temacie owego przedstawiciela branży , to będziemy w stanie skonfrontować zarówno moje podejście oraz argumenty jak i drugiej strony - co do realnych testów i badań stosowanych przez producentów gazów obronnych , przeprowadzanych prób jak i praktycznych metod laboratoryjnych -

Moje zainteresowanie owym ciekawym problemem , wzbudziła ostatnia uwaga dotycząca braku mojej fachowej wiedzy z tego zakresu w dodatku NIE opartej na żadnych metodach naukowych tylko na realnych sytuacjach ulicznych z życia wziętych , mam zamiar wykazać że próby , testy i badania laboratoryjne są WIARYGODNE / TYLKO POD PEWNYMI WZGLĘDAMI ale również dość powierzchowne , dodatkowo są ( przynajmniej teoretycznie w krajach cywilizowanych ) obłożone różnymi restrykcjami bądź nawet zakazem ich wykonywania - a to jako znaczący czynnik oddala nas od istoty badanego problemu który najbardziej mnie interesuje czyli przetestowania i stwierdzenia w warunkach bojowych REALNEJ SKUTECZNOŚCI substancji drażniących ! ;P Oczywiście rozumiem że testy na ludziach wykraczające ponad pewną granicę są nie humanitarne i mogą zagrażać zdrowiu oraz życiu osób poddanych takim testom -- i właśnie na tym polu widzę szansę dla siebie aby czynić spostrzeżenia oraz prowadzić dialog.

Ponieważ temat jest NIEZMIERNIE obszerny i jednym postem ani dwoma nie ma najmniejszych szans go omówić , postaram się jedynie rozpocząć dyskusję w dodatku na chwilę obecną jego rozpatrywanie odniosę wyłącznie do substancji OC - jako najlepiej mi znanej i lubianej przeze mnie , a także najbardziej obecnie popularnej.

Zacznę od tego że niestety zarówno moje wykształcenie profilowe jak i zawód który wykonuję całkowicie nie pokrywają się z zagadnieniem , w dodatku do konkretnych badań i ich wyników jest niezmiernie ciężko dotrzeć nie będąc korporacyjnym lekarzem , naukowcem bądź inną osobą ściśle związaną z samymi testami. Czytałem kiedyś doskonałe opracowanie ( którego za Chiny Ludowe NIE mogę teraz odnaleźć – może by ktoś podpowiedział czy sam odnalazł w sieci ) które dotyczyło badań prowadzonych po II wojnie światowej przez Wielką Brytanię w ośrodku badawczym w Porton Down nad działaniem substancji CS ale nie tylko ( w końcu jest to główny brytyjski ośrodek badawczy – tak tajny jak sama AREA 51 w USA i równie tajemniczy !!! ) , pokrótce rzecz ujmując dotyczyło ono bardzo szeroko prowadzonych testów i eksperymentów z udziałem ludzkich ochotników i żołnierzy ( nie wiem na pewno ale więźniów chyba również ) których poddawano najróżniejszym aspektom, począwszy od testowania reakcji skórnych , poprzez zakraplanie CS bezpośrednio do gałki ocznej na poddawaniu tych ludzi działaniu aerozoli oraz środków pirotechnicznych ( dymów ) w różnych dawkach , stężeniach i czasach ekspozycji , oczywiście zwierzęta też były wykorzystywane do owych badań ale ja chcę się skupić na ludziach. Ponieważ jak już wspomniałem ów tekst czytałem dawno temu to pewne informacje w nim zawarte mogły ulec zatarciu w mojej pamięci , a lubię opierać się na konkretach – zatem skonkluduje jedynie swój wniosek końcowy z owych badań : Wielka Brytania jest krajem wyjątkowo restrykcyjnym pod względem stosowania jakichkolwiek substancji drażniących przeciwko LUDZIOM !!! ( tą wiedzę zdobyli już w latach 40 – 50 tych ) a co wiedzą teraz to bóg jeden raczy wiedzieć :) Dodam jedynie że osoby poddane tym badaniom zdecydowanie ucierpiały na zdrowiu w trakcie prowadzonych testów i to w różnym stopniu , od częściowej do całkowitej utraty wzroku , poprzez kłopoty z układem oddechowym , aż po długofalowe efekty ujawniające się na przestrzeni dalszych lat życia tych ludzi.

Zboczyłem jednak z głównego nurtu w odniesieniu do substancji CS jednak ponieważ badania naukowe prowadzi się generalnie w oparciu o pewne schematy i wypracowane wzorce postępowania , to w przypadku substancji OC myślę iż próby prawdopodobnie prowadzone były w podobny sposób co testy z CS – no może nie w aż tak agresywny bo sam gaz pieprzowy i możliwości jego zastosowania odkryto stosunkowo niedawno przynajmniej na masową skalę ( no i z upływem czasu obostrzenia co do prowadzonych prób na pewno wzrosły ).

Ponieważ chciałbym aby to była dyskusja a nie mój monolog zatem czekam na posty - kierujemy się w różnice które mogą ( i pewnie wynikają ) z aktualnych badań naukowych / oraz realnych ulicznych obserwacji skuteczności substancji OC na organizmy różnych ludzi w różnym wieku , będących pod wpływem różnych środków farmakologicznych ( alkohol , narkotyki , leki - oczywiście jeśli ktoś posiada takie informacje , pod wpływem jakiej substancji czy mixa mógł być adwersarz ) oczywiście staramy się uwzględnić stężenie , ilość substancji , możliwy czas działania , dodatkowe reakcje organizmu poza standardowymi wynikającymi z samego działania gazu pieprzowego , mogą być również spostrzeżenia dotyczące działania połączonych aspektów działania OC i CS oraz samych blendów , warto by uwzględnić konkretne gazy po ich nazwach ...

miało być ciekawie :P proszę bardzo ...

Tutaj kilka linków do ciekawych artykułów w języku polskim zapewne pozwoli to zwiększyć podstawową wiedzą z zakresu BST i BMR

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

tak na marginesie prosił bym aby jednak zechciał mi Zgred odpowiedzieć na postawione wcześniej pytania bo zaczynają się one nawarstwiać a w końcu ma to być merytoryczna dyskusja fachowca z laikiem , zresztą warto by zachować ciągłość w postach i omawianych sprawach choćby dla innych użytkowników śledzących postęp dyskusji - zatem dla przypomnienia pytałem ( i nie dostałem odpowiedzi ) na:

sprawa 1 dotyczy rozpatrzenia SUPER FORMUŁY GAZU OBRONNEGO - wytyczne opracowałem i podałem wcześniej jako całości precyzuję – czy w tej formie dałoby się ją opracować i wprowadzić do sprzedaży ?

sprawa 2 dotyczy dodatku środka ŚMIĘRDZĄCEGO – zaproponowałem 2 substancje – która z nich była by lepsza , ew. Może jeszcze coś zupełnie innego śmierdzącego można by dodać ?

sprawa 3 dotyczy omówienia substancji CR od strony praktycznej ( jeśli Zgred oczywiście wie ) oraz odniesienia się przez niego do samego jej zastosowania w miotaczach obronnych , podania dopuszczalnych stężeń ( to akurat juz żeśmy sobie sami dawno temu ustalili ) a ostatnio jedynie przytoczyli , podania konkretnych firm zajmujących się ich produkcja – że KKS to wiem – ale kto jeszcze ? oraz wszystkich innych informacji które Zgred zapewne posiada – zresztą nie jest to chyba tajemnica państwowa :P

sprawa 4 ponieważ na temat OC i CS walnąłem na Vortalu takie referaty że śmiem twierdzić że NIE MA CO JUŻ DODAĆ ANI UJĄĆ może Zgred w podobny sposób mógłby omówić i sklasyfikować substancję CN – tego jestem ciekaw ( i pewnie NIE tylko ja )

zapraszam do dyskusji

cizzia
  • 0

budo_megasmig
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
Witam kolegę.Jestem już po testach zakupionych gazów,a że bardzo pomogłeś mi w zakupie,to opiszę pokrótce ich działanie,więc do rzeczy.Była mała impreza i sobie trochę wypiliśmy.Z gazów zakupiłem walthera i armII.Znalazł się jeden kolega co twierdził,że gazy są nic nie warte i że możemy je na nim przetestować,założyliśmy się.Testawane były na nim w odstępach ok. godzinnych i całe szczęście,że pierwszy został użyty walther,bo odwrotnie już by do drugiego testu nie doszło.Po użyciu gazu pieprzowego,czuł wielki dyskomfort,piekła go cała twarz,miał problemy z otwarciem oczu,ale był w stanie rzucić się na drugiego kolegę i symulować bójkę.Jestem chłopem przed 40-stkę i w młodości używało się tylko cs-ów,ale czegoś takiego co po teście z armII się nie spodziewałem.Po psiknięciu temu samemu koledze,co testował wcześniej pieprz,w sekundzie znalazł się na ziemi i dosłownie skomlał z bólu,nie był w stanie kompletnie nic zrobić.Przez to,że gaz pieprzowy jest tak niesamowicie rozreklamowany,a jego efekt końcowy okazał się nie taki jak się spodziewałem,sam poprosiłem kolegę,aby mnie nim poczęstował,czego nigdy,ale przenigdy nie zdecydowałbym się na armII,widząc jaki miał efekt działania na moim koledze.Jakie są moje odczucia po pieprzu:Jest on cholernie ostry,na całej twarzy pali niemiłosiernie,do otworzenia oczu musiałem się zmuszać,ale spokojnie dobiegłem do kolegi,który stał jakieś 5m ode mnie i byłem w stanie z nim walczyć.Podsumowując:Gaz pieprzowy zupełnie nie spełnił funkcji,do jakiej został wyprodukowany,zaś ten gaz cs,to jak wcześniej napisałeś,jest to prawdziwy szatan,nie do pobicia i pewny obrońca.Jeśli chodzi o pieprz,to pewnie zaczęli go produkować,bo bardziej humanitarny od cs-a,bardziej ekologiczny,co teraz jest strasznie w modzie i naturalny,co cały świat ma na tym punkcie bzika.Według mnie jest on być może dobry na zwierzęta,ale na pewno na ludzi najlepszy jest stary poczciwy cs,gdzie konsorcja go nie muszą nawet reklamować,w przeciwieństwie do pieprzu,który jest w modzie.Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję,że chociaż troszeczkę odwdzięczyłem się za Twoją pomoc.
  • 0

budo_megasmig
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
To tekst wiadomosci prywatnej od kolegi z innego forum ,szczególowe info wieczorem
  • 0

budo_somebody
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
Dobre info.

No to teraz gazowi mędrcy i złote rączki proszone są o opracowanie metodologii łatwej nawet dla zwykłego żuczka wymiany obudowy ARM II na flip-top. Dzięki.
  • 0

budo_cizzia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 987 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
ARM to arm

jednak jak sam widzisz ten jakże chętnie zachwalany przez Ciebie Walther - ZAWIÓDŁ ! - czyli słaba bądź średnia formuła , a przecież u Ciebie Megasmig zawsze działał ?!

kolejne spostrzeżenie to że ekspozycja nastąpiła po alkoholu - ma to znaczący wpływ , dochodzi efekt pełnego przygotowania na samą ekspozycję + czynnik ludzki ( bo każdy organizm inaczej reaguje co chyba oczywiste )

jednak pomimo wszystko nie spisywał bym tak łatwo DOBREGO pieprzu na straty HE HE !

bardzo dziękuję za tego posta czekamy na następne - dodatkowo może by ten kolega dodał więcej szczegółów , np. ile wypili , jaka dawką dostał , z jakiej odległości , jak długo , jaka formą środka , czy było centralne zaliczenie maski ... jesteś gazownikiem wiesz co doprecyzować :P

następnym razem niech przetestują FOXa z centralnym trafieniem i dużą dawką , może to nie CS ale .... a to średnia liga , dobry standard i interesująca dobrze dobrana formuła

cizzia
  • 0

budo_somebody
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
To może opiszę moje jedyne do tej pory użycie gazu. Lato, bezwietrznie. Agresor sztuk jeden, był z kolegą ale tamten zachowywał się spokojnie. Użyty gaz to Sabre Red H2O w rozmiarze MK3,5, oczywiście stream bo nic innego nie jest w PL dostępne. Psikałem z odległości około 2m, może 1,5m, gościu na mnie nacierał z łapami. Część poszła nad głowę bo nie wycelowałem dobrze, reszta pokryła pacjenta od czoła po szyję. Zaaplikowane 20-30ml, raczej 30 niż 20 bo w puszcze wiele nie zostało psikałem ze 3s na pewno. Efekt w zasadzie natychmiastowy, przyjmijmy opóźnienie 1s, zrobił jeszcze krok, może dwa - nie wiem nie zarejestrowałem. Zatrzymał się zanim skończyłem sypać. Zamknięte oczy, głowa do dołu, szarpanie się za włosy, przeklinanie. Nie miał najmniejszej ochoty i najwyraźniej możliwości zachowywać się tak jak przed aplikacją. Efekt go wyraźnie zaskoczył i przestraszył, nie widziałem żeby miał jakiekolwiek problemy z oddychaniem, pluł więc ślina mu ciekła. Przyglądałem się tylko chwilę po czym odszedłem.
  • 0

budo_cizzia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 987 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
Ponieważ nie lubię pustki czy niczym nie uwarunkowanych przestojów ( zarówno w trakcie pracy jak i zabawy ) , wyręczę Zgreda w temacie substancji CN gdyż mam poczucie że obarczyłem go zbyt dużą liczbą tematów na które żądałem odpowiedzi. Realizując swoją nową politykę ( na podstawie wniosków wyciągniętych z Waszych uwag ) postaram się i tym razem stanąć na wysokości zadania i w przystępny sposób udzielić konkretnej odpowiedzi na postawione wcześniej pytanie – żałuję jedynie że znów prowadzę monolog – troszkę zaczyna mnie to męczyć ... Zgredzie60 , gadanie skończyłem teraz do konkretów :

Substancja o najczęściej spotykanym oznaczeniu CN - Chlorek fenacylu / 1-chloroacetofenon

Nr CAS: 532-27-4

Inne nazwy:

• 2-chloro-1-fenyloetanon
• 2-chloroacetofenon
• alfa-chloroacetofenon
• Mace
• Chlorometylo keton
• Fenylo chlorometyl
• Gaz łzawiący

• Wzór chemiczny:
C 8 H 7 ClO
• Rozpuszczalność w wodzie:
Słabo rozpuszczalny
• Temperatura wrzenia:
472 ° do 473 ° F (244 ° do 245 ° C)
• Gęstość:
Ciała stałego: 1,32 przy 20 ° C
Ciecz: 1,19 przy 58 ° C
Pary: 5.3
• Palność:
Palne ciała stałe
• Temperatura zapłonu:
244 ° F (118 ° C)
• Potencjał jonizacyjny:
9.44 eV
• Zaloguj K benzen-woda:
Nie ustalono / określono
• Log K OW (szacunkowa):
1.93
• Temperatura topnienia:
136 ° do 138 ° F (58 ° do 59 ° C)
• Masa cząsteczkowa:
154,60
• Rozpuszczalny w:
Alkohol
Benzen
Eter
• Ciężar właściwy:
1.32
• Ciśnienie pary:
0,0054 mm Hg w temperaturze 68 ° F (20 ° C)
• Zmienność:
2,36 mg / m 3 w temperaturze 32 ° C (0 ° C)
34,3 mg / m 3 w temperaturze 68 ° F (20 ° C)
1,060 mg / m 3 przy 125 ° F (51,7 ° C)

Charakterystyka :
Wygląd: substancja od bezbarwnej do szarej lub biała substancja krystaliczna. Mogą pojawić się niebiesko-białe chmury w punkcie uwolnienia.

Opis: chloroacetofenon (CN), aktywny składnik zwany popularnie Mace, jest środkiem kontroli w trakcie zamieszek , wykorzystywanym przez wojsko (oznaczenie wojskowe CN) i policję w celu egzekwowania prawa bądź rażenia siły żywej przeciwnika. Jest on również dostępny dla ogółu społeczeństwa. W Stanach Zjednoczonych uważa się obecnie środek CN oraz jego mieszaniny z różnymi chemikaliami, za przestarzałe dla zastosowań wojskowych. Chloroacetofenon (CN) ma ostry, drażniący zapach (czasem określany jako "kwiaty jabłoni" ). Może on być rozpuszczony w różnego rodzaju rozpuszczalnikach.

Popularne metody rozpowszechniania / aplikacji:

Aplikacja poprzez powietrze w pomieszczeniach: chloroacetofenon (CN) może być uwalniany do powietrza w pomieszczeniach, jako drobne cząsteczki dymu, pary lub cieczy roboczej (aerozol).
Woda: chloroacetofenonu (CN) można stosować do skażenia wody.
Kuchnia: chloroacetofenonu (CN) można stosować do zanieczyszczenia żywności.
Aplikacja w powietrzu na zewnątrz / w terenie otwartym: chloroacetofenon (CN) może być uwalniany do powietrza , jako drobne cząsteczki, w oparach dymu z płonącej amunicji lub ciekłego aerozolu (mgła) daje wtedy najlepsze efekty.

Główne drogi narażenia na na zatrucie: chloroacetofenon (CN) może być wchłaniany po przez połknięcie i drogi oddechowe. Może to powodować miejscowe podrażnienie przewodu pokarmowego, dróg oddechowych, oraz różne inne dolegliwości przy kontakcie ze skórą lub oczami.

ZAGROŻENIA CHEMICZNE:

• Chloroacetofenon (CN) jest niezgodny z silnymi utleniaczami.
• Chloroacetofenon (CN) powoli reaguje z metalami, powodując łagodną korozję.
• Kontakt z metalami może ewoluować palny wodór.

WYBUCHEM:

• Po podgrzaniu, pary mogą tworzyć z powietrzem mieszaniny wybuchowe, stanowiące zagrożenie wybuchu w pomieszczeniu, na zewnątrz, lub w kanałach.
• Pojemniki mogą eksplodować po podgrzaniu.
• W trakcie spalania tworzy toksyczne gazy, w tym chlorowodór.

W POŻARNICRWIE:

Chloroacetofenon (CN) jest palny.
Środek może się zapalić, ale nie zapala się łatwo.
Ogień może wytwarzać drażniące, żrące i / lub toksyczne gazy.
Środek może być transportowany w postaci stopionej.
W przypadku małych pożarów, stosować do gaszenia suchy proszek, dwutlenek węgla lub strumień wody.
W przypadku dużych pożarów stosować suchy proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, pianę odporną na działanie alkoholu, lub strumień wody. Usunąć pojemniki z miejsca pożaru, jeżeli można to zrobić bez zagrożenia dla personelu. Kontrolować stosowanie wody do późniejszego pozbycia się ognia, nie rozpraszać materiału.

ZAGROŻENIA FIZYCZNE:

Pary mogą być cięższe od powietrza. Będą rozprzestrzeniać się po ziemi i zebrać oraz zatrzymać się w słabo wentylowanych, nisko położonych pomieszczeniach lub zamkniętych obszarach (np. w kanalizacji, piwnicach itp. ). Niebezpieczne stężenia mogą być szybko rozwiane w pomieszczeniach zamkniętych, słabo wentylowanych, lub obszarach nisko położonych. Zaleca się pozostanie pod wiatr jeśli to możliwe.

OBJAWY ZATRUCIA :

Kierunkowe: Ekspozycja na chloroacetofenon (CN) zwykle powoduje chwilowe podrażnienie oczu, dróg oddechowych i skóry. Początkowe podrażnienie zwykle ustępuje w ciągu 15 do 30 minut po dekontaminacji. Podrażnienie oczu może się utrzymywać, jeśli oczy były przecierane / tarte. Zaczerwienienie oczu i nagromadzenie płynu w tkankach wokół oka (obrzęk wokół oczu) może potrwać od 1 do 2 dni, i dopiero po tym czasie odpuszczać. W przypadku dróg oddechowych niekorzystne skutki zdrowotne, takie jak nagromadzenie płynu w płucach (obrzęk płuc), może wystąpić natychmiast po ekspozycji lub może być opóźnione aż do 12 do 24 godzin. Niekorzystne skutki dla skóry występujące w ciągu 24 godzin od ekspozycji mogą być ciężkie i obejmować zaczerwienienie, pęcherze i pękające pęcherze, ze zmienną ilością strat skóry.

EFEKTY krótkoterminowych (mniej niż 8 godzinnych) ekspozycji: niekorzystne skutki zdrowotne spowodowane ekspozycją chloroacetofenonu (CN) zależą od stężenia, czasu trwania, narażenia powierzchni, bliskość źródła ekspozycji, oraz lokalizacji w czasie ekspozycji (na zewnątrz, w pomieszczeniu w podpiwniczeniach ). Ekspozycja na bardzo wysokim poziomie, jak w zamkniętym pomieszczeniu i / lub przez dłuższy okres czasu, może powodować poważne a nawet nieodwracalne skutki dla układu oddechowego i rzadko śmierć. Szybkie bicie serca (tachykardia), lekko podwyższone ciśnienie krwi (nadciśnienie), pobudzenie, i omdlenie które, może wystąpić również na skutek bólu, strachu i paniki.

Poprzez oczy:
• Stężenie progowe: Natychmiastowy ból piekący, miganie kurczowe (kurcz powiek), wytwarzanie łez (łzawienie), zaczerwienienie oczu, katar (wyciek z nosa), kaszel, kichanie, i ból, ale zwykle nie trwające długo terminowo bez uszkodzenia tkanek.
• Ciężkie: zapalenie rogówki , zapalenie spojówek, zapalenie spojówek ( na skutek śrdoków chemicznych), oparzenia, utrata zewnętrznej warstwy rogówki (nabłonka rogówki), wrażliwość na światło (światłowstręt) i zaburzenia widzenia. Możliwe częściowe uszkodzenie oka te skutki mogą się utrzymywać trwale.
• Krople cieczy lub cząstek w oczach mogą powodować oparzenia, jak te z mocnym kwasem.
• Cząstki mogą zranić większą część oka, powodując perforację, co może prowadzić do trwałej lub częściowej utraty wzroku.

Poprzez połkniecie:
• Dyskomfort w środkowej części brzucha i w nadbrzuszu, odbijanie i metaliczny smak oraz pieczenie.
• Połknięcie jest mało prawdopodobne.

Poprzez wdychanie:
• Łagodne do umiarkowanego: Wyciek z nosa (katar), kaszel, kichanie, ucisk w klatce piersiowej, w gardle może wywołać skurcz i powoduje trudności w oddychaniu, duszność, uczucie dławienia i, pieczenie , ból nosa i okolicy ust, głośne oddychanie, takie jak świszczący oddech, ślinienie , metaliczny smak w ustach, nudności, wymioty , przewlekłe torsje.
• Ciężkie: gromadzenie się płynu w płucach (obrzęk płuc) od 12 do 24 godzin po ekspozycji, natychmiastowe lub opóźnione zwężenie dużych dróg oddechowych (skurcz oskrzeli), zapalenie i konsolidacja przestrzeni powietrznych w płucach (zapalenie oskrzeli).
• Ból, strach i panika może spowodować pobudzenie, omdlenia, zwiększenie częstości akcji serca (tachykardia), i / lub lekko podwyższone ciśnienie krwi (nadciśnienie).

Poprzez skórę:
• Łagodne do umiarkowanego: podrażnienie i ból. Wilgoć od wilgoci, potu lub odkażania wody, może tymczasowo zwiększyć podrażnienie i ból.
• Ciężkie: Opóźnione zaczerwienienie (rumień), powstawanie pęcherzy (vesication) i odsłonięte obszary.

ODKAŻANIE :

Wstęp: Celem dekontaminacji jest, indywidualne lub grupowe możliwie tak szybko jak to jest możliwe i usunięcie bądź zneutralizowanie szkodliwych substancji. Należy zachować ostrożność podczas odkażania, ponieważ przy okazji może być wchłaniany środek uwalniający się z ubrania i skóry w postaci gazowej.

Odkażanie pomieszczeń: Oto zalecenia w trakcie reagowania w strefie uwolnieniu substancji:

• Pracownicy strefy oczyszczanej powinni nosić odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Zobacz sekcję PPE aby uzyskać szczegółowe informacje.
• Roztwór detergentu stosowany do dekontaminacji ( powinien mieć wartość pH co najmniej 8, lecz nie powinna ona przekraczać wartości pH = 10,5), i powinny być dostępne do wykorzystania w procedurach dekontaminacji. Stosuje się miękkie szczotki , powinny być dostępne w celu usunięcia zanieczyszczeń z PPE. Oznakowane, wytrzymałe torby z polietylenu 0,6 milimetra powinny być stosowane do usuwania wszelkich pozostałości po dekontaminacji.

Skupiska : Następujące metody mogą być stosowane do odkażania indywidualnego:

Odkażanie pierwsze czynności:

• Rozpocząć mycie pierwszego poszkodowanego za pomocą roztworu wody i mydła oraz miękką szczotką. Zawsze poruszaj się w ruchu pionowym . Upewnij się, czy udało się dostać do wszystkich zakamarków, zwłaszcza w fałdach ubrania. Przemyć (zimną lub ciepłą wodą), aż zanieczyszczenie zostanie całkowicie usunięte.
• Usuń PPE przez walcowanie w dół i w górę aby uniknąć ciągnięcia i rozmazywania substancji.
• Umieść wszystkie PPE w oznakowanych workach polietylenowych.

Odkażanie pacjenta / ofiary:

Usuń pacjenta / poszkodowanego z obszaru skażonego lub na korytarz do dekontaminacji.
Usuń wszystkie ubrania (przynajmniej aż do bielizny) i umieścić w oznakowanym polietylenowym worku.
Starannie przemyć (zimną lub ciepłą wodą) zanieczyszczoną skórę pacjenta / ofiary z użyciem roztworu mydła i wody. Należy uważać, aby nie podrażniać skóry pacjenta / poszkodowanego w procesie oczyszczania i obejmować dekontaminacją wszystkie otwarte rany jeśli takowe są.
Okryć pacjenta / ofiarę czystym ubraniem i uniknąć utraty ciepła ciała.
Przetransportować pacjenta / poszkodowanego w celu udzielenie dalszej pomocy szpitalnej.

PIERWSZA POMOC :

INFORMACJE OGÓLNE: leczenia należy przede wszystkim wspierać. Większość pacjentów nie wymaga ofiary / lekarskiej i ofiary są rzadkie. W przypadku inhalacji, pacjenta / ofiar z łagodną do umiarkowanej ekspozycji ogólnie poprawić szybko po usunięciu od źródła narażenia i nie wymagają dodatkowego leczenia. Pacjenta / ofiary z bardziej poważnych ekspozycji wymagają hospitalizacji dla obserwacji uszkodzenia płuc lub nagromadzenie płynu w płucach (obrzęk płuc) i obrażeń skóry.

ANTIDOTUM: Nie ma antidotum na chloroacetofenon (CN) w zakresie jego toksyczności.

OCZY:

• Natychmiast usunąć pacjenta / poszkodowanego od źródła narażenia.
• Krótkotrwałe narażenie na efekty działania CN ustępują zwykle samoistnie i nie wymagają leczenia.
• Dla dużych cząstek lub kropelek pozostających w oczach, natychmiast przemyć oczy dużą ilością letniej wody przez co najmniej 15 minut , płukać.
• Sprawdzić oczy na obecność cząstek lub kawałków środka po ekspozycji na gaz. ( może wystąpić, poważne uszkodzenie narządu wzroku jeśli są ustawione pod nienaturalnym kątem lub do góry.) Rozważ użycie specjalnych technik w celu uniknięcia bezpośredniego nacisku na oko.
• Kortykosteroid maść można stosować po zakończeniu odkażania.
• Niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Połknięcie:

• Natychmiast usunąć pacjenta / poszkodowanego od źródła narażenia.
• Upewnij się, że pacjent / ofiara ma niezakłócony dróg oddechowych.
• Nie wywoływać wymiotów (wymioty).
• Niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Wdychanie:

• Natychmiast usunąć pacjenta / poszkodowanego od źródła narażenia.
• Ocenić czynności układu oddechowego i pulsu.
• Upewnić się, że pacjent / ofiara ma niezakłócony dostęp do dróg oddechowych.
• Jeśli występuje duszność lub trudności w oddychaniu , podać tlen.
• Przystąpić do wspomagania oddychania / wentylacji w razie potrzeby. Zawsze należy stosować bariery lub urządzenia zawór-torba-maska.
• Jeżeli oddech przestał być wyczówalny (bezdech), zastosować sztuczne oddychanie.
• Monitorować kratń i wpływ na gardło i struny głosowe
• Monitorować pacjenta / poszkodowanego na objawy gromadzenia się płynu w płucach (obrzęk płuc), takie jak trudności w oddychaniu lub duszność i ucisk w klatce piersiowej.
• Niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Skóra:

• Natychmiast usunąć pacjenta / poszkodowanego od źródła narażenia.
• Wczesne zaczerwienienie (rumień) i uczucie pieczenia są przemijające i nie wymagają leczenia.
• Niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

DŁUGOOKRESOWA OPIEKA MEDYCZNA :

• Opieka medyczna: W rzadkich przypadkach osoba narażona na działanie CN głównie w obrębie płuc przy dużej dawce bądź silnym stężeniu powinna być natychmiast poddana ewakuacji i opiece szpitalnej. Problemy w czynnościach oddechowych, w tym gromadzenie się płynu w płucach (obrzęk płuc), może objawiać się w późniejszych godzinach, nawet do 24 godzin po narażeniu. Monitorowanie powikłań oddechowych jest rekomendowane dla pacjentów / ofiar z wyraźnymi objawami lub którzy wcześniej zgłosili niedoczynność bądź chorobę płuc taką jak np. (astma). Pacjenta / ofiarę po ciężkiej ekspozycji oka należy również dokładnie obserwować gdyż rozwój objawów ocznych (zmętnienie rogówki i tęczówki) może wystąpić z opóźnieniem. Ekspozycja skóry, i możliwy rumień (podrażnienie skóry) można poddać leczeniu z balsamu galmanu lub kortykosteroidami, w zależności od nasilenia. Przypadki z pęcherzami powinny być zarządzone i sklasyfikowane jako oparzenia drugiego stopnia. Infekcje wtórne powinny być traktowane odpowiednimi antybiotykami.

• Długofalowe skutki narażenia: ekspozycje ciężkie, takie jak te, w pomieszczeniach zamkniętych, mogą spowodować trwałe uszkodzenie oczu, w tym trwałą ślepotę. Ciężkie reakcje oczu lub skóry mogą trwać kilka dni lub tygodni, aby dojść do stanu pierwotnego, w zależności od nasilenia objawów konkretne decyzje powinien podejmować lekarz . Bóle głowy i depresja psychiczna może pojawić w ramach długofalowych skutków narażenia na gaz CN.

• Skutki narażenia przewlekłego lub powtarzającego się: Nie ma wystarczających informacji co do oceny potencjału rakotwórczego chloroacetofenonu (CN). Nie jest również dostępna informacja o toksyczności rozwojowej lub reprodukcyjnej lub ryzyka toksyczności przewlekłej lub powtarzającej się, Przewlekłe lub powtarzające się narażenie na chloroacetofenon (CN), może prowadzić do problemów z oczami, w tym blizn, jaskry i zaćmy. Może też powodować problemy z oddychaniem, takie jak astma. Długotrwały kontakt ze skórą może powodować do zapalenie skóry lub uczulenia ew. objawów alergicznych skóry.

GRANICE NARAŻENIA ZAWODOWEGO :

• NIOSH REL:
o NDS: 0,3 mg / m 3 (0,05 ppm)
• OSHA PEL:
o NDS: 0,3 mg / m 3 (0,05 ppm)
• w/g Ministra Pracy i Polityki Społecznej:
o 0,32 mg / m 3 (0,05 ppm)
• NIOSH IDLH: 15 mg / m 3

NAZWY HANDLOWE i synonimy

• 1-chloroacetofenonu
• 2-chloro-acetofenonu
• -chloroacetofenon
• CAF
• WPR
• Etanon, 2-chloro-1-fenylo
• Fenyl keton chlorometylo
• omega-chloroacetofenon

Na zakończenie tego krótkiego i mało precyzyjnego opisu , chciałbym jedynie dodać że z uwagi na ciągły brak czasu tylko tyle byłem w stanie z siebie wykrzesać – ;P

z poważaniem

Cizzia
  • 0

budo_megasmig
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
Ja uzywalem zawsze waltera w stozku , a dopytywalem się i tam był użyty w strumieniu , a ż e goście to byli niezli kozacy , więc nic dziwnego , że dali radę walczyć z zamkniętymi oczami i piekaca twarzą, wersja stozkowa nieźle czyści płuca i zatoki , więc gdyby tam była użyta to raczej dala by radę , bo efekt inchalacyjny to połowa sukcesu.Tamten kolega prosił mnie o radę o coś do samoobrony, bo może stymulować walkę, ale ma szwy po operacji i przez co najmniej pół roku musi unikać realnych starć.Oba gazy były użyte bez żalowania tak z pół torej metra po jakieś 1, 5 sekundy.Ogólnie moim zdaniem eksperyment potwierdza moim zdaniem wyższosci dobrze użytej chmury nad strumieniem i potwierdza starą prawdę że dobry cs nie jest zły :)
  • 0

budo_megasmig
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
Ps mam już ten francuski mix z interarku, tu dopiero jestem ciekaw efektu :)
  • 0

budo_anics
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
Daj fotkę jak możesz.
  • 0

budo_cizzia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 987 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
swoją drogą liczę na to że nasz vortalowy kolega ubotNH da nam to w najbliższym czasie swoje własne spostrzeżenia co do drobiazgów które u mnie nabył - osobiście postanowiłem się na razie nie wypowiadać ( jeszcze by ktoś powiedział że się lansuje ... HE HE ) no może jak się dyskusja rozwinie tez coś dorzucę z własnych opowieści :)

cizzia

ps faktycznie ja też chętnie zobaczę focię , zapytam jeszcze czy to jest - własna - produkcja Inter Arku ? no i co z terminem przydatności ... a i cena ? niby podawali wcześniej ale nie ma to jak potwierdzić , no i pojemność ale pewnie 50 ml jak znam BOR

cizzia
  • 0

budo_megasmig
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
To jest próbka więc nawet nie ma opakowania takiego jak powinno, wygląda jak zwykły pieprzowy armll, z małą francuska etykietą informującą czym jest , ważne jest co w środku , mam nadzieję że to jest to co powinno :)
  • 0

budo_megasmig
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
Sprzedający tłumaczył mi że nie długo będzie w opakowaniach takich jak powinno dałem 60 zł za 50 ml , zobaczymy czy się nie zawiode :)
  • 0

budo_somebody
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
No właśnie a co jest w środku?
  • 0

budo_megasmig
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Gaz obronny-mity a rzeczywistość (opracowania, filmy) 2
Sprzedający tłumaczył mi , że dwie trzecie oleju takiego jak w OC 9000 i tyle CS , co w normalnym ARMII , jeśli to prawda to gaz jest super , ale jeszcze nie próbowałem .
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024