Skocz do zawartości


Zdjęcie

yoko geri ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
To, że ja w ogóle go prawie nie używam, to nie kwestionuje, że jest skuteczne również w do przodu i jest wielu zawodników, którzy potrafią je skutecznie tak używać. W taekwondo w ogóle jest bardzo popularne.

Sake, to że kopnięcie w bok jest po to, żeby kopać w bok to jasne, ale jak to zwykle bywa, podstawowe wersje technik, różnią się w praktyce od tych zaawansowanych.

Poza tym, kopnięcie w bok można wykonać identycznie jak ci powyżej, bo nie chodzi o to, że jest w przód, tylko o ułożenie ciała już przy samym kopnięciu.
  • 0

budo_smarekxy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
Witam!
Ja tam za długo nie trenuję, ale staram się zwracać uwagę na różnice w wykonaniu keage i kekomi.
Po mojemu, to w kekomi muszę wyrzucić biodro nogi kopiącej do przodu, a to wiąże się z rotacją nogi podporowej (pięta w kierunku kopnięcia), odpowiednim pochyleniem całego ciała (nie jestem super rozciągnięty), no i na koniec muszę powrócić całym tym "zestawem" do pozycji wyjściowej, na co potrzeba i czasu i energii... Ale to kopnięcie ma swoją dość dużą siłę no i zasięg jest większy, niż keage. Jak trafisz w brzuch w odpowiednim momencie, to można kogoś przewrócić, albo nawet znokautować, jak trafisz w splot. Dla mnie dobre na "dobicie", czyli jak ktoś się usuwa do tyłu, to mu wtedy spróbować sprzedać takie cudo :twisted: Fakt, musi być dobrze wytrenowane, żeby zrobić to szybko i uciec z nogą.
Keage natomiast ja rozumiem tak, że ruch nogi kopiacej idzie od dołu tak, jakbym chciał podnieść coś zewnętrzną krawędzią tej nogi, bez rotacji bioder i bez zmiany pozycji nogi podporowej. Jest może dużo słabsze, ale za to dużo, dużo szybsze, niż kekomi. No i ma mniejszy zasięg. Dobre np. do zastopowania kogoś, jak się rozpędza (szybkie, krótkie w brzuch), ale widzę sens tego kopnięcia wykonywanego jedynie z nogi wykrocznej, czyli kizami-keage-yoko-geri (się popisałem nazewnictwem... ;-) )
A w ogóle to zwracają na to uwagę chyba tylko w Shotokan i KT :) Chyba, że w czymś się mylę, to mnie Koledzy poprawią...
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?

a jego praktyczne zastosowanie w walce niema zadnego znaczenia.

Podtrzymując akademicką dyskusję zauważę, że jest dziesiątki przykładów na to, że yoko geri można skutecznie zastosować. :cool:
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
Podsumowanie z innego tematu:

problem z yoko geri maja ludzie co tego nie potrafia kopac.
to jest lateral leg movement - cos czego w powszechnych sytuacjach sie nie wykonuje.
Jak yoko geri jest wycwiczone to problem "czy dobre czy zle" znika.


  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?


Już się tak nie robi od dawna ;-)
Jakby coś, to szukać guburyo junbi sogi yopcha chirugi.
  • 0

budo_sake5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:U.K.
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
Kolejny raz odnioslem wrazenie ze moj post zostal przeczytany zbyt pobieznie prze komentujacych lub bez zrozumienia.
Otoz raz jeszcze: naturalnym kierunkiem dla kopniecia yoko-geri jest kopniecie w bok, (po to zostalo wymyslone) chyba wszyscy sie z tym zgodza.
Mozna kopac yoko geri w przod ale w tym celu nalezy wykonac dodatkowe ruchy aby ustawic sie bokiem do przeciwnika i umozliwic sobie wykonanie kopniecia, zmiana pozycji zajmuje czas i zdradza intencje atakujacego.

Mozna rowniez wbijac gwozdzie mikroskopem i pewnie czasem z dobrym skutkiem ale to wcale nie znaczy ze mikroskop sluzy do wbijania gwozdzi.

Kiedy widze jak ktos tlumaczy - pokazuje w jaki sposob nalezy kopac yoko-geri i robi to tylko w przod to mi sie to zupelnie nie podoba. Gdyby instrukcja rozpoczeta byla od pokazania naturalnego kierunku dla yoko-geri a nastepnie pokazano by mozliwosc wykonania tego samego kopniecia w przod demonstrujac przy tym co nalezy zrobic aby bylo to mozliwe, byloby wszystko w porzadku. Tymczsem obserwujac oba filmiki ktos poczatkujacy moze dojsc do wniosku ze yoko-geri to tylko i wylaczniue kopniecie w przod.

Ushiro-geri nadaje sie doskonale do tego aby zilustrowac dokladniej o co mi chodzi, otoz ushio-geri jak sama nazwa wskazuje to kopniecie w tyl (atakujacy ustawiony jest tylem do przeciwnika a scislej do jednego z przeciwnikow).
Kiedy praktykujemy to kopniecie to po prostu kopiemy w tyl bez zadnych obrotow i to jst podstawowe zadanie ushiro-geri. Mozna kopac ushio geri w przod ale aby to zrobic zkutecznie nalezy tak jak w przypadku yoko-geri wykonac dodatkowe czynnosci. Nie jest mozliwe wykonanie yshiro-geri ani yoko-geri w przod bez zmiany pozycji i przeniesienia srodka ciezkosci na noge wykroczna a co za tym idzie przemieszczenia sie do przodu.

Natomiast zarowno yoko-geri jak i ushiro geri wykonywane w naturalnym dla tych kopniec kierunku moze byc wykonane szybko i skutecznie bez praktycznie zadnych zmian w pozycji walki czy koniecznisci przesuwania ciezaru ciala i poruszania sie kiedy nie jest to konieczne..
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
sake5

Natomiast zarowno yoko-geri jak i ushiro geri wykonywane w naturalnym dla tych kopniec kierunku moze byc wykonane szybko i skutecznie bez praktycznie zadnych zmian w pozycji walki czy koniecznisci przesuwania ciezaru ciala i poruszania sie kiedy nie jest to konieczne..


Jeśli nie przesuniesz ciężaru ciała to cały sens kopnięcia traci sens. Chodzi mi wyłącznie o kopnięcia w prostej linii.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
Jeden obraz wart tysiąca słów:

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024