Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening początkującego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

budo_victim
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Trening początkującego
Witam,

To mój pierwszy post na tym forum, dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.

Na początku kilka słów o mnie: 30 lat, 185cm, 65kg wagi. Doświadczenie w sztukach/systemach walki - iluzoryczne (1 trening Muay Thai, 8 treningów Aikido, 1 trening Viet Vo Dao, 5 treningów Krav Maga). Na siłowni też nie bywałem za często (ostatni raz jakieś 5 lat temu - na ławeczce byłem w stanie wycisnąć max 60kg). Nie oznacza to w żadnym wypadku, że nie mam formy - rocznie nabijam kilka tysięcy kilometrów na rowerze, do tego basen i od czasu do czasu bieganie (ogólnie silne nogi, słabe ręce). Jednak w kwestii walki idealnie pasują do mnie określenia ofiara i mięczak (nigdy się nie biłem, ogólnie staram się unikać zagrożeń i rozwiązywać spory pokojowo, nawet jeżeli oznacza to dla mnie stratę czegokolwiek). Stosuję się do zasady, żeby unikać miejsc niebezpiecznych, ale nie zawsze jest to możliwe. A zerowy poziom pewności siebie sprawia, że w 99% przypadków jestem wybierany na ofiarę...

A teraz do rzeczy. Nie szukam świętego grala walki, bo taki nie istnieje. Dorosłem do tego, że nie ma jednej sztuki/systemu, która jest lepsza od innych i która zapewni mi 100% bezpieczeństwa i 100% skuteczności. Nie jestem zainteresowany rywalizacją sportową i ogólnie nie chcę zrobić nikomu krzywdy. Chcę mieć tylko jakąkolwiek szansę, gdy walka będzie nieunikniona. Nie interesuje mnie ślepa wiara w [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] , która najczęściej kończy się [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]. Interesuje mnie skuteczność w funkcji czasu. Rozumiem przez to liczbę użytecznych technik jakich zdołam się nauczyć np. w ciągu roku treningów. Użyteczna technika to taka, którą da się zastosować na ulicy (gdzie nie ma sędziego, nie ma zasad i nikt nie odpuści, gdy zaboli). Nie interesuje mnie "rozwalanie" 100 przeciwników, z czego 70 ma noże, 20 pistolety, a 10 jeździ czołgami. Najzwyczajniej w świecie chcę mieć szansę ochronić nawet nie siebie, ale swoich bliskich. I tu pojawia się pytanie do Was: co możecie mi polecić? Bieganie już mam w swoim arsenale. Krav Maga nawet mi się podobała, ale rozwalił mnie trener, który na pytanie dotyczące wykonywania jednej techniki odpowiedział, że przecież przeciwnik się nie spodziewa, że chcemy coś zrobić. Moja dziewczyna się spodziewała - gdy próbowałem Jej pokazać, czego się nauczyłem, odruchowo cofnęła ręce - na ulicy już bym miał zmasakrowaną twarz... Teraz rozważam Combat Sambo, bo może tam się liczy się na siebie, a nie na to, że przeciwnik się nie spodziewa.

Co z tego możecie polecić dla kogoś takiego jak ja (jestem z Trójmiasta, dlatego proszę o sekcje w tych okolicach):
1. Krav Maga - niby efektywna, ale strasznie skomercjalizowana. Nie można sparować, bo przecież zabiłoby się sparingpartnera. Do tego ogromna ilość organizacji i nie wiadomo, którą wybrać.
2. Combat Sambo - są sparingi, ale jest też walka w parterze, która w rzeczywistości ulicy jest nierealna.
3. Systema - nie wiem, czy ktokolwiek uczy tego w Polsce. Wiele szkół (Starov, Ryabko, Kadochnikov). Filmiki robią wiele złego, ale podobno jest bardzo skuteczna i pasuje do mojego światopoglądu (czyli nie wyrządza trwałej szkody przeciwnikowi - dla przykładu w KM łamiemy komuś rękę).
4. Jeet Kune Do - rzekomo stworzona do walki na ulicy, ale niewiele więcej jestem w stanie powiedzieć.

Jeżeli ktoś dotarł do tego miejsca, to chwała mu za to. Jeżeli odpowiedzią ma być "Ćwicz cokolwiek", albo "Naucz się szybko biegać", albo kolejna wojna mająca na celu wyłonienie świętego grala sztuk/systemów, to proszę: Odpuść sobie i nic nie pisz. Jeżeli masz cokolwiek do powiedzenia o tym, co trenujesz i dlaczego byłoby to dobre dla kogoś takiego jak ja - go ahead...

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Jestem gotowy trenować 5 dni w tygodniu, ile będzie trzeba (niestety mój partner na KM traktował to jako fitness i nie był zainteresowany doskonaleniem czegokolwiek...)

Pozdrawiam,
Victim
  • 0

budo_smarekxy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego

To mój pierwszy post na tym forum, dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.


Ekhm, to pozwolicie, że powitam :)

Na początku kilka słów o mnie: 30 lat, 185cm, 65kg wagi. Doświadczenie w sztukach/systemach walki - iluzoryczne (1 trening Muay Thai, 8 treningów Aikido, 1 trening Viet Vo Dao, 5 treningów Krav Maga). Na siłowni też nie bywałem za często (ostatni raz jakieś 5 lat temu - na ławeczce byłem w stanie wycisnąć max 60kg). Nie oznacza to w żadnym wypadku, że nie mam formy - rocznie nabijam kilka tysięcy kilometrów na rowerze, do tego basen i od czasu do czasu bieganie (ogólnie silne nogi, słabe ręce). Jednak w kwestii walki idealnie pasują do mnie określenia ofiara i mięczak (nigdy się nie biłem, ogólnie staram się unikać zagrożeń i rozwiązywać spory pokojowo, nawet jeżeli oznacza to dla mnie stratę czegokolwiek). Stosuję się do zasady, żeby unikać miejsc niebezpiecznych, ale nie zawsze jest to możliwe. A zerowy poziom pewności siebie sprawia, że w 99% przypadków jestem wybierany na ofiarę...


To podobnie jak ja ;-) wiek, wzrost taki sam. Zaawansowanie w SW miałem podobne - zmieniło się 2 lata temu. Na siłownię chodziłem 10 lat temu, od tamtej pory mięśnie sflaczały... Bić się też nie umiałem, nie chciałem, ale wychodziłem z podobnych założeń, że w razie czego - w nogi!!! (zresztą, dalej wychodzę, tylko teraz jestem tego pewny :lol: ).

Co z tego możecie polecić dla kogoś takiego jak ja


Dobrze, że określiłeś, w jakim przedziale czasowym chcesz coś osiągnąć. Aczkolwiek osobiście uważam, że np. rok czasu to za mało na cokolwiek. Pewnie, że po roku będziesz umiał więcej, niż teraz, ale z użyciem tego w ew samoobronie może być różnie. Myślę, że w SW istnieje taka ogólna zasada, że na początku poznajesz parę technik (np przez 2 miesiące), a potem uczysz się je wykorzystywać w różnych sytuacjach, zobaczysz, które Ci pasują, które nie... I na tym "szlifowaniu" schodzi najwięcej pracy.

Ja osobiście trenuję shotokan, w wersji bardziej samoobrony, nie pod żadne zawody. Ale żeby coś NAPRAWDĘ umieć z shotokanu (znać kilka technik i umieć je zastosować) to niestety długa droga... Czasami słyszę, że pracując ciężko przez 3-4 lata (treningi 3-4x tydzień plus treningi w domu), można coś znaczyć i umieć. Podejrzewam, że podobnie jest z innymi "tradycyjnymi" systemami walki (w sensie, wywodzącymi się z Okinawy/Japonii/Chin/etc). Są skuteczne w pewnym zakresie, ale długo schodzi z dojściem do czegoś.
Chyba inaczej sprawa ma się z systemami "militarnymi", wywodzącymi się z wojska/służb specjalnych (Krav Maga/Combat), które z założenia miały w krótkim czasie przygotować do walki. Techniki są tutaj uproszczone do minimum, żeby je przyswoić szybko i umieć zastosować, ale chyba nie kładzie się dużego nacisku na kondycję i szybkość (tak jak w tradycyjnych SW).
Dlatego myślę, że jeśli w krótkim czasie chcesz umieć się bronić, to raczej skłaniałbym się ku Krav Maga/Combat/Systema, mimo Twoich "przejść"... Ale i tak nie myśl sobie, że po np miesiącu treningów będziesz mógł stanąć do walki 1vs1 na ulicy, bo życie może to boleśnie zweryfikować (np Twoja dziewczyna po [zapewne] kilku treningach KM :) ). Generalnie, im dłużej coś trenujesz, tym lepsze opanowanie, wyczucie sytuacji i znasz swoje granice. Rok to raczej takie minimum na cokolwiek. A systemy, które uczą walki w parterze, są dosyć skuteczne (vide tematy na tym vortalu o BJJ). Tylko człowiek może być "uflogany" :lol: Aha, nie ma znaczenia ilość technik, którą jesteś w stanie przyswoić w określonym czasie - czasami wystarczą 4 opanowane do perfekcji, niż 20 ledwo liźniętych. Więc bez znaczenia co trenujesz - ważne, JAK trenujesz ;-)
Więc jeśli Ci się podobała Kravka, to poszukaj innego klubu, może tam będziesz spełniony (fajniejszy trener, partnerzy, itp?).

A na koniec - moje osobiste doświadczenia dotyczą głównie Karate/Kung-fu i Aikido, nie ćwiczyłem Krav Magi/Combat/etc, dlatego mogę się mylić co do nich. Choć pewnie ktoś mnie poprawi :twisted:

PS. Poczytaj - w tym dziale jest wiele tematów o samoobronie w SW, które są jakie i ile z nimi schodzi.

PPS. Mam nadzieję, że pomogłem choć trochę?
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego
Trenuj co chcesz i co Ci się spodoba, byle kontaktowego i ze sparingami. A kondycja z roweru i basenu na kondycję do mordobicia słabo się przekłada.
  • 0

budo_smarekxy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego
Kilka tematów wyżej jest 40 stron na temat różnym systemów walki i ulicy :)
Enjoy!
  • 0

budo_victim
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego
Dziękuję za odpowiedzi. Jakie dobre style/systemy, a przede wszystkim jakich dobrych trenerów z Trójmiasta możecie mi polecić?

Pozdrawiam,
Victim
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego
Idź do Zbyszka Tyszki do Piranii i będzie miał b. dobrą szkołę grapplerską.
  • 0

budo_noite
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1593 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego

Idź do Zbyszka Tyszki do Piranii i będzie miał b. dobrą szkołę grapplerską.


Na ulicę?

Idź na boks, podstawy ogarniesz w miarę szybko. Kardio masz, więc więcej czasu będzie na szlifowanie techniki.
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego
Robiłem kiedyś kravmage moim zdaniem do tego co jest ci potrzebne kravmaga i jej podobne systemy będące wyborem najprostszych technik nadaje się najlepiej.

Z trójmiasta jeśli chodzi o samoobronę mogę polecić Ci [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] byłem u nich na jednym treningu przejazdem co prawda grapplerskim ale było naprawdę ok i jeśli reszta zajęć prowadzona jest podobnie to krzywdy sobie nie zrobisz do nich idąc. Są u nich sparingi więc zdobędziesz jakieś obicie a choćby i w tak kontrolowanych warunkach jest ono bardzo ważne.

Jeśli chodzi o nie zrobienie komuś krzywdy to w trakcie samoobrony wydaje mi się to sprawą zdecydowanie drugorzędną. Przede wszystkim to Tobie (twoim bliskim) ma się nie stać krzywda. Przykład z łamaniem ręki jest raczej śmieszny i wyjęty z filmów z Stevenem S. Jeśli czegoś się bać w trakcie samoobrony to urazów głowy u przeciwnika ale jak pisałem wyżej jest to sprawa drugorzędna.

Jeśli jednak grappling wchodzi w grę to poleciłbym to co dar75 czyli Zybiego [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego

1. Krav Maga - niby efektywna, ale strasznie skomercjalizowana. Nie można sparować, bo przecież zabiłoby się sparingpartnera. Do tego ogromna ilość organizacji i nie wiadomo, którą wybrać.

Nie ma sparringów z wykorzystaniem pełnego wachlarza technik, natomiast obecnie w wielu klubach prowadzone są sparringi na pewnych określonych zasadach, w ochraniaczach.

Nie jestem zainteresowany rywalizacją sportową i ogólnie nie chcę zrobić nikomu krzywdy. Chcę mieć tylko jakąkolwiek szansę, gdy walka będzie nieunikniona.

Rzecz w tym, że w samoobronie musisz się właśnie nastawić na zrobienie komuś krzywdy. Jeśli będziesz się bał kogoś uderzyć, to jest mała szansa, że się obronisz.

Wydaje mi się, że najlepszy dla Ciebie będzie jakiś system combat z pewną ilością sparringów. Grappling prowadzony z naciskiem na stójkę (czyli tutaj imo bjj odpada jeśli Twoim priorytetem jest nauka samoobrony) też może być skuteczny, pod warunkiem, że już masz jakieś obicie i nie boisz się dostać po głowie.
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego
Combat? Nie za mało sparringów? Moim zdaniem lepiej coś full contact- boks, kick box, Muay Thai a najlepiej MMA. Sparringi to moim zdaniem najważniejsza część treningu i to dostaniesz na treningach ww. sportów walki.

W Gdyni masz szkołę Vataha, gdzie zajęcia prowadzi Kenjiro (jest to moderatorem). Tu masz adres klubu: http://budo.net.pl/v...hlight=#1470328

Jeśli spodoba Ci się grappling to moge tylko potwierdzić, że bjj.gdynia.pl będzie bardzo dobrym wyborem.
  • 0

budo_victim
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego

Wydaje mi się, że najlepszy dla Ciebie będzie jakiś system combat z pewną ilością sparringów. Grappling prowadzony z naciskiem na stójkę (czyli tutaj imo bjj odpada jeśli Twoim priorytetem jest nauka samoobrony) też może być skuteczny, pod warunkiem, że już masz jakieś obicie i nie boisz się dostać po głowie.

Czy mogę prosić o podanie przykładowych systemów combat ze sparingami? Jeżeli ktoś zna dobrych trenerów owych systemów w Trójmieście, to będę niezmiernie wdzięczny za namiary.

Inna sprawa - podchodzę do tematu dość poważnie i wydaje mi się, że aby cokolwiek osiągnąć, to dwa treningi tygodniowo to zdecydowanie za mało. Dlatego chciałem "doskonalić" poznane techniki poza treningami - tylko nie znalazłem chętnych. Czy z moim podejściem jest coś nie tak?

Pozdrawiam,
Victim
  • 0

budo_victim
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego

a najlepiej MMA.

Rozumiem, że to nie jest nastawione na "zawodowstwo" - jestem już zdecydowanie za stary na bycie zawodnikiem...

Aktualnie wskazania wyglądają następująco:
1. BJJ w [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
2. MMA w [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
3. System Combat (tylko gdzie?)

Pozdrawiam,
Victim
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego
Nie, żadne zawodowstwo- każdy powyższy sport walki wpisuje się idealnie w rekreacje i samoobronę. Sport wcale tu nie oznacza, że będziesz musiał z kimś rywalizować (pisałeś, że nie chcesz).
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego
Jak są sparingi to jest rywalizacja :)

Przewinąłem się przez 2 sekcję krav magi w obu były sparingi full contact, w jednej były full contact w ochraniaczach z wszystkimi technikami pokazywanymi na treningach z tym że jestem z Warszawy więc nie bardzo mogę Ci pomóc w wyborze sekcji z trójmiasta.

W Vatacha nie wiem czy zajrzałeś na stronę masz samoobronę: Progressive Fighting Systems, MMA i do tego Kali które może Cię nauczyć walki bronią (pałka, nóż nie wiem co jeszcze) która to umiejętność w samoobronie jest bardzo przydatna.
  • 0

budo_victim
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego

W Vatacha nie wiem czy zajrzałeś na stronę masz samoobronę: Progressive Fighting Systems, MMA i do tego Kali które może Cię nauczyć walki bronią (pałka, nóż nie wiem co jeszcze) która to umiejętność w samoobronie jest bardzo przydatna.

Sprawdzałem grafik, ale nie widzę w nim PFS. Nie wiem też, czy dobrze rozumiem, ale w skład PFS wchodzi MMA i Kali, czy to są opcje do wyboru: PFS albo MMA albo Kali.

A może dać sobie na początek wycisk i wziąć wszystko?

Pozdrawiam,
Victim
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego
Kup sobie dobry gaz. Jezeli na wiecej to gasniczke.

Trenowanie 5 razy w tygodniu pod katem samoobrony w dzisiejszych czasach jest bez sensu (nawet w Boliwii skuteczniejszy jest CQB Point Shoting).

My trenujemy bo lubimy a nie dlatego ze czujemy sie zagrozeni.

Zadna sztuka walki nie przygotuje Cie na agresje i brak skrupulow jakie mozesz napotkac na ulicy.

Jezeli chcesz cos cwiczyc to to cwicz, ale nie ukierunkowuj tego na ulice.

Nawet Dar75 zachwalajac BJJ i inne mordobicie, w sytuacji na ulicy zawsze mial noge od krzesla w rekawie :>, skutecznie wzmacniajace jego KF.
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego
Dość planowania. Bierz ciuchy i na mate!
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego
Swoją drogą, za moich czasów, w Gdyni najlepszą opcją był Grzegorz Jakubowski i Mighty Bulls, nie prowadzi już zajęć? Co nie znaczy, że inne są "złe" oczywiście ;)
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego
Wydaje mi się, że widziałem ostatnio podczas jakiejś walki Jakubka w narożniku.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening początkującego

Zadna sztuka walki nie przygotuje Cie na agresje i brak skrupulow jakie mozesz napotkac na ulicy.

Żaden trening nie jest w stanie przygotować w 100% na realne zagrożenie, ale na pewno nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że sztuka walki w ogóle nie jest w stanie przygotować nikogo na agresję i brak skrupułów, jakie może napotkać na ulicy.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024