Skocz do zawartości


Zdjęcie

mity żywieniowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

budo_theo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: mity żywieniowe
Jasne, tyle że nie wszystko wyjdzie nam w badaniach krwi. Poza tym skutki niektórych złych działań żywieniowych są dostrzegalne dopiero po wielu latach. Teraz poza tym rzeczą podstawową przy pierwszej wizycie u dietetyka są aktualne badania krwi.

Problem polega na tym że badania i obserwacje nie są jednorodne, nie wszyscy ludzie zajmujący się tymi problemami mówią jednym głosem.

Pokaż mi dziedzinę nauki w której wszyscy naukowcy są ze sobą zgodni w każdym jej aspekcie ;-)

Dietetyka powiedzmy jako "przedmiot zaintersowań" jest bardzo szeroka i obejmuje wiele nauk: od statystyki, parazytologii po fizjologię i biochemię. Poza tym jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny i na pewno będzie wiele sporów . Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do pacjenta. I nie dajcie się nabrać na sieciowe poradnie dietetyczne, w których wepchną wam szablonowy jadłospis i reklamówkę ziół i suplementów ;)
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: mity żywieniowe

Jasne, tyle że nie wszystko wyjdzie nam w badaniach krwi. Poza tym skutki niektórych złych działań żywieniowych są dostrzegalne dopiero po wielu latach. Teraz poza tym rzeczą podstawową przy pierwszej wizycie u dietetyka są aktualne badania krwi.

Jakbyś mógł jakimiś przykładami rzucić to byłbym zobowiązany.



Dietetyka powiedzmy jako "przedmiot zaintersowań" jest bardzo szeroka i obejmuje wiele nauk: od statystyki, parazytologii po fizjologię i biochemię. Poza tym jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny i na pewno będzie wiele sporów .
Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do pacjenta. I nie dajcie się nabrać na sieciowe poradnie dietetyczne, w których wepchną wam szablonowy jadłospis i reklamówkę ziół i suplementów ;)

Szczerze mówiąc nie rozumiem czemu szerokość dziedziny, dynamika jej rozwoju i ilość w niej sporów miałaby mieć jakiś związek z indywidualnym podejściem do Pacjenta. Nie żebym był przeciwnikiem takiego podejścia :) po prostu te akurat argumenty do mnie nie przemawiają.
  • 0

budo_theo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: mity żywieniowe
Może dlatego że z założenia jesteś wrogo nastawiony ;)

Jakbyś mógł jakimiś przykładami rzucić to byłbym zobowiązany.

Jejku, jest tego całe mnóstwo. Odkładanie się metali ciężkich, dieta uboga w błonnik i nowotwory, aflatoksyny i całe mnóstwo.

Szczerze mówiąc nie rozumiem czemu szerokość dziedziny, dynamika jej rozwoju i ilość w niej sporów miałaby mieć jakiś związek z indywidualnym podejściem do Pacjenta. Nie żebym był przeciwnikiem takiego podejścia :) po prostu te akurat argumenty do mnie nie przemawiają.

Cały czas piję do tego, że nie możemy zakładać że dana prawidłowość, zasada będzie miała zastosowanie w 100% przypadków. Dziś coś jest dobre, a jutro może okazać się szkodliwe.
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: mity żywieniowe
Oj tam, od razu wrogo ;)
Jeśli chodzi o błonnik i nowotwory, konkretnie nowotwór okrężnicy z tego co pamiętam, to znalazłem na przykład takie badania:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
A konkretnie w abstrakcie taką informację:

The role of dietary fiber in colon cancer is still not clear. Ecological studies suggested a protective role for high fiber intake, but more recent analysis shows similar intakes of dietary fiber in populations with high or low incidence of colon cancer. Case-control studies generally do not support a protective role for fiber. The data suggest that the effects of fiber must be considered in the context of the total diet and interactions of dietary components. A role for levels of energy intake is not excluded.

Pogrubiłem ciekawe.
Podchodząc do sprawy podobnie do Ciebie, nie wrogo napiszę: dużo jest takich przypadków i nie chce mi się więcej szukać ;)
  • 0

budo_theo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: mity żywieniowe
To już ustaliliśmy. Nie rozumiem do czego zmierzasz tej dyskusji ?
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: mity żywieniowe
Jestem ciekawy :)
Z dwoma pozostałymi przykładami nie bardzo potrafię dyskutować gdyż nie słyszałem wokół nich o żadnych kontrowersjach, co nie znaczy że ich nie ma ;) , jeśli natomiast chodzi o błonnik słyszałem o kontrowersjach i dlatego przytoczyłem ten przykład mając (płonną?) nadzieję że się wypowiesz.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: mity żywieniowe

  • 0

budo_griffin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: mity żywieniowe


Obejrzałem to i normalnie mnie zwaliło z nóg :)
Chyba przeczytam tą książkę Goldacre'a którą polecał chyba Novo w innym wątku.
Miałem właśnie napisać, że Naughton powinien zostać jakimś stand-upperem i chwilę później przeczytałem jego biografię... :oops:

--
Marcin
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: mity żywieniowe
Goldacre'a zdecydowanie polecam. najbardziej otwierajacy kawalek to ten o zwiekszeniu pradopodobienstwa raka o XXX%.
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: mity żywieniowe
+1

Próbka:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mity żywieniowe

Goldacre'a zdecydowanie polecam. najbardziej otwierajacy kawalek to ten o zwiekszeniu pradopodobienstwa raka o XXX%.


Szczegolnie, ze bardzo lekko sie to czyta, duzo lzej niz np. good calories bad calories.
Do dzis pamietam jak jezdzilem pociagiem do Leeds do tyry wiec czytalem darmowa szmate Metro - tam byl raz taki naglowek - "ZJADAJAC 1 KIELBASE DZIENNIE ZWIEKSZASZ SZANSE NA RAKA O 50%!!" Czyli ze jak 2 to masz 100% ;-)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: mity żywieniowe

Czyli ze jak 2 to masz 100% ;-)

Nie. Jak zjesz dwie, to masz 100% więcej niż miałeś - czyli jesli miałeś na przykład 1% szansy na raka, to teraz masz 2%. Takie matematyczne uściślenie, do samej treści się nie odnoszę. ;)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: mity żywieniowe

Czyli ze jak 2 to masz 100% ;-)

Nie. Jak zjesz dwie, to masz 100% więcej niż miałeś - czyli jesli miałeś na przykład 1% szansy na raka, to teraz masz 2%. Takie matematyczne uściślenie, do samej treści się nie odnoszę. ;)

lepiej, bo z rakiem jest przykladowo 1 na 1000. czyli 100% to 2 na 1000.

ale ludzie widza 50%, a nie 50% z 1% ;)
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mity żywieniowe
Uspokoiliscie mnie bo juz sie macalem gdzie mam guza. Niestety koledzy z pracy mnie przekreslili dietetycznie juz dawno - dzis poprosilem kolezanke co szla do sklepu na lunchu zeby mi nabyla 12 jajek zebym mial zapas na 3 dni na sniadanie, patrzac po reakcji biura spodziewaja sie ze umre lada dzien.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: mity żywieniowe
looking for a lump?


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024