Skocz do zawartości


Zdjęcie

jajka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_deejay
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 444 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn

Napisano Ponad rok temu

jajka
Mozliwe ze kiedys juz byl temat, ale na szybko nie znalazlem.

Ile razy nie robie dochodzenie w googlach, dochodze do wniosku ze przeswiadczenie iz zbyt wiele jajek prowadzi do nadmiaru cholesterolu w organizmie to mit ktory zostaje powoli obalany - ale moze sie myle. Jak to jest?

Teraz jem ok 25-30 jajek tygodniowo (w sumie calkiem dlugi czas) i sie zastanawiam czy nie zwiekszyc, bo to szybkie i dobre a czas ostatnio w mocnym deficycie.

Doradzi mi tez ktos czy/jak mozna sobie zbadac potencjalny nadmiar cholesterolu? Znalazlem takie cos
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Da to wymierne rezultaty? Badal sie ktos w domu?

dzieki
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka
jak się ruszasz i nie masz siedzacej roboty to w tym wieku zlewałbym chlesterol.

natomiast kilka lat temu dostałem uczulenia po jajkach (zresztą inni domownicy też)
okazało się, że przeż 3 dni Świat wielkanocnych wyszłó ok 40 jajek na głowę w óznych produktach.

bałbym się wiec raczej uczulenia niż cholesterolu.
  • 0

budo_gero
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Racibórz
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka
jajka się je żeby mieć masę . ;-)
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka
NIgdy nie robiłem domowych testów ale kiedyś miałem w szkole badania na cholesterol i było wszystko w normie- z tej okazji właśnie chciałem przetestować ten mit i jadłem dziennie 5 jajek przez miesiąc. Po miesiącu powtórzyłem badanie i wynik był o dziwo mniejszy niż poprzednio o 12 mG/dl. Także nie przejmowałbym się tym ;)
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka
Problem polega na tym że wynik badania całkowitego cholesterolu niewiele nam mówi.
Tu masz artykuł na ten temat [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] po angielsku.
  • 0

budo_yvettee
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka
Wszystko trzeba jesc z umiarem, najlepiej zróznicowana diete wprowadzic wszystko w duzych ilosciach moze spowodowac jakies niedogodnosci...najlepiej sie kontrolowac i uwazac na to co sie je, poza tym teraz jest tyle informacji, ze nie wiadomo co jest prawda a co nie...jedno wyklucza drugie...ja sie czasami gubie w tym wszystkim...;/
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka
Skoro już odkopano temat to się wypowiem. Wbrew pewnej opinii ilość spożywanego z pokarmem cholesterolu ma znikomy wpływ na profil lipidowy, tzn. ilość "złego" i "dobrego" cholesterolu we krwi. Największe znaczenie ma rodzaj spożywanego tłuszczu. Na wzrost poziomu "złego" cholesterolu największy wpływ ma wysokie spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, występujących obficie w produktach zwierzęcych, a dokładniej tłuszczu zwierzęcym. Nieco mniejsze znaczenie ma spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych, występujących w znacznej ilości w tłuszczach roślinnych, rybach, oraz także jajach (!).

Zasadniczo spożycie np. dwóch jaj dziennie nie powinno mieć wpływu na ilość "złego" cholesterolu, o ile dieta jest odpowiednio zbilansowana i nie pochłaniamy zbyt dużych ilości tłuszczu zwierzęcego. Szczególnie nie należy się obawiać jaj przy wysokiej aktywności fizycznej. W organizmie nawet produkowane są znacznie większe ilości cholesterolu endogennego niż te, które spożywamy z pokarmem.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka
Chciałem właśnie napisać, że większość osób jedzących jajka spożywa razem z nimi bekon, boczek, wędzonki, kiełbasy czy fasolę (English breakfast), a podejrzewam że spora ilość badań nie brała tego pod uwagę, licząc jedynie ilość spożywanych jaj i efekty jakiś czas później. Zapewne nie brano też pod uwagę np. trybu życia, jak to często bywa.
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka
ja jadłem niemal zawsze do jajek smażoną kiełbasę, szynkę itp. do tego jakieś warzywa typu cebula, papryka, pomidor, pora. Nic mi nie skoczyło z cholesterolem w organizmie ale jestem osobą bardzo aktywna.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
wyniki i komentarz taubesa ktory zre praktycznie mieso jajka i ser + troche warzyw

I do indeed eat three eggs with cheese, bacon and sausage for breakfast every morning,

Ja osobiscie codziennie wale 3 jajka, bekon i serek wiejski ew. salatke, ew. mozarelle
czuje sie po tym swietnie - kiedys probowalem chleb, pieczywo i jakies kaszki/platki ale zawsze mialem po tym zgagi.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka
Dołączona grafika

zbieznosc jak w morde strzelil:):)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka
ja teraz na sniadanie 5 jajek, papryka, szpinak i pieczarki.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka
pieprzeni wegetarianie!
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka
gdzie, gdzie?

(na obiad jem kurczaka, na kolacje wolowine :P )
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka

Dołączona grafika

zbieznosc jak w morde strzelil:):)

Przecież ten wykres niczego nie dowodzi, może źle go odczytałeś. On nie pokazuje, że wraz ze zwiększonym spożyciem cholesterolu niby maleje częstotliwość występowania chorób serca. On porównuje tylko ilość spożywanego cholesterolu do ilości zachorowań w różnych krajach w jednym czasie. Równie dobrze skalę po lewej można by przesunąć w dół (np. od 5,5 a nie 4,5) i wtedy linia pełna pokrywałaby się już z przerywaną (co oczywiście nie zmieniłoby niczego, ale już sprawiało inne wrażenie).

Prawda jest taka, że ilość zachorowań na choroby wieńcowe drastycznie urosła pod koniec XX wieku. Kwestia dokładnych przyczyn żywieniowych czy wynikających ze stylu życia to już odrębny temat.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka
Dobrze ze nie pograzyles sie ryba :) ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników])
a skad bierzesz grassfed beefa - czy olewasz to?
ja ostatnio jem hurtowe ilosci piersi z kurczaka.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka
a nie, rybe tez mam w planie, tylko musze znalezc miejsce na kolejny posilek ;)

olewam. lykam omega3.

a co do tego wplywu tluszczy zwierzecych to tez nie jest taka prosta sprawa.
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka

Przecież ten wykres niczego nie dowodzi, może źle go odczytałeś. On nie pokazuje, że wraz ze zwiększonym spożyciem cholesterolu niby maleje częstotliwość występowania chorób serca. On porównuje tylko ilość spożywanego cholesterolu do ilości zachorowań w różnych krajach w jednym czasie. Równie dobrze skalę po lewej można by przesunąć w dół (np. od 5,5 a nie 4,5) i wtedy linia pełna pokrywałaby się już z przerywaną (co oczywiście nie zmieniłoby niczego, ale już sprawiało inne wrażenie).

Prawda jest taka, że ilość zachorowań na choroby wieńcowe drastycznie urosła pod koniec XX wieku. Kwestia dokładnych przyczyn żywieniowych czy wynikających ze stylu życia to już odrębny temat.

Nikt nie napisał że ilość spożywanego cholesterolu zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca.
Wykres, jeśli się nie mylę, pokazuje informację o ilości cholesterolu we krwi a nie spożywanego i można go zinterpretować tak jak pisałem wyżej: cholesterol całkowity nic nam nie mówi o ryzyku zachorowania na choroby serca a właściwie zejścia z tego powodu.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka

Nikt nie napisał że ilość spożywanego cholesterolu zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca.
Wykres, jeśli się nie mylę, pokazuje informację o ilości cholesterolu we krwi a nie spożywanego i można go zinterpretować tak jak pisałem wyżej: cholesterol całkowity nic nam nie mówi o ryzyku zachorowania na choroby serca a właściwie zejścia z tego powodu.

Masz rację, wykres pokazuje ilość cholesterolu (całkowitego jak mniemam) we krwi, nie spożywanego. Istnieje korelacja między poziomem LDL a zachorowalnością na choroby serca. Wysoki poziom LDL często idzie w parze z wysokim poziomem cholesterolu całkowitego.

Dokładnie mówiąc wykres pokazuje przy jakim poziomie cholesterolu we krwi występuje jaka zachorowalność w danym kraju. Nie mówi on czy wraz ze wzrostem czy spadkiem poziomu wzrasta/maleje zachorowalność.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: jajka

Masz rację, wykres pokazuje ilość cholesterolu (całkowitego jak mniemam) we krwi, nie spożywanego. Istnieje korelacja między poziomem LDL a zachorowalnością na choroby serca. Wysoki poziom LDL często idzie w parze z wysokim poziomem cholesterolu całkowitego.

do momentu, w ktorym nie zaczniemy mowic o VLDL, A-LDL, B-LDL, trojglicerydach i chormonach etc...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024