Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening plyometryczny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
Czytając niektóre posty, to odnoszę wrażenie, że "treningi specjalne" np. w zakresie szybkości nie występują w Sportach Walki. U mnie też Ciężary + Plyo poprawiły sprinty ale czy to zaraz znaczy, że tematy szybkościowe np. szybkości startowej mam załatwione?
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
ja mysle raczej, ze wiekszosc nie ma jeszcze odpowiedniej bazy, zeby zajmowac sie treningiem specjalnym. ja przynajmniej nie widze jeszcze sensu dla siebie. no i po co ci szybkosc startowa w mma np? dwuboisci potrafia wyprzedzic sprinterow na pierwszych metrach ;) (podobno)
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
widzisz to jest przygotowanie fizyczne, ktorego naszym pilkarza brakuje ale bardziej im brakuje podstaw technicznych ;)
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny

ja mysle raczej, ze wiekszosc nie ma jeszcze odpowiedniej bazy, zeby zajmowac sie treningiem specjalnym. ja przynajmniej nie widze jeszcze sensu dla siebie. no i po co ci szybkosc startowa w mma np? dwuboisci potrafia wyprzedzic sprinterow na pierwszych metrach ;) (podobno)

Ja nawet mam ostrzejsze sądy: uważam, że większość ludzi nie ma bazy by zajmować się treningiem plyometrycznym. Czy to znaczy, że mają rezygnować z treningu plyometrycznego, czy raczej lepiej się przygotować?

Jeśli równowagę określić tak jak jako proces dynamicznych przejść między przyspieszaniem i hamowaniem, to trening szybkościowy nabiera nieco więcej sensu.

the player’s center of gravity (a point on the body around which their weight is distributed) is always in an imaginary area between their two feet (base of support) as they are moving laterally, setting up for shots, and moving up and back on the court, it is possible to get the body’s center of gravity outside the body and outside the base of support. When this happens the player is usually accelerating in a specific direction and is “out of balance”. Being out of balance is good when you want to move in a specific direction, and bad when you want to change that direction.


  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
odswiezam :)
jakies nowinki w tym temacie??
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
Przełomów w nauce chyba w międzyczasie nie było ;)
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
czyli jak powinien wygladac plan z wykozystaniem wlasnego ciala i ile razy go robic w tygodniu bo obecnie silki nie robie...
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
to zalezy.
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
Lol. To chcesz plan z ciężarem ciała, czy plan plyo? Bo plan plyo raczej łączy się z siłką. A jak nie masz dostępu, to połącz różne formy przysiadu jednonóż, pompki na jednej ręce (lub progresji), podciągania (klasycznie i wiosłowanie ciałem) i pompki w staniu na rękach, uginania na poręczach. Jak obcykasz i będzie nudno (znaczy 4x20 powtórzeń) to przejdź do ćwiczeń bardziej zaawansowanych - podstaw gimnastyki. Co umiesz? Co chcesz osiągnąć?
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
obecnie "potrafie"

lawka 120-125-nie wiem w sumie bo traktuje to cwiczenie jako relax :)
martwy 200
przysiad 170
zarzut silowy z wybiciem nad glowe 105
waga po redukcji 85-bylo 96

wiec baza silowa pod pylo chyba jest

osiagnac co chce?
chce robic pylometrie wiec chyba lepsza dynamike, eksplozywnosc i reakcje na "bodzce"
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
To zacznij od (po dynamicznej rozgrzewce):
skok z przysiadu x5
skok kolana do klatki x5
skok obunóż w dal x5
Wskok na podwyższenie (wys circa 50cm) x5
skok z siedzenia na piętach na równe nogi x5

spore odpoczynki między ćwiczeniami, masz być świeżynka przed każdym kolejnym.

na górę
po podobnej rozgrzewce -

pompka z wybiciem - jak najwyżej, zatrzymać się na 2 sek w podporze - x5®x2(s)
podciąganie dynamicznie - jak najszybciej w górę, bez bujania. 5R2S
"pchnięcie kulą" - jakimś kamieniem nie bardzo ciężkim, no do 5kg max 5R2S

Każde powtórzenie się liczy, ma być jakość. Jeśli w serii czujesz, że jakość spada kończysz serię. Z treningu na trening dokładaj po 1-2 powtórzenia aż dojdziesz do 10 na nogi, 8 na górę, ale nie więcej. Po osiągnięciu wartości granicznych zaproponuję progresje z zeskokami, zeskokami z wybiciem w powietrze i w dal, działania jednonóż itp.
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
x5?? ile seri i powtorzen??
kurde nie mam podwyzszenia poki co;/
skok z siedzenie na pietach co to jest??
r, s od czego to skroty?

ogolnie podoba mi sie bede trzaskal, 3x na tydzien starczy?
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
reps ,series
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
Siad klęczny, tyłek na piętach, seiza. Podwyższenie - ławka w parku? Na początek wystarczy.
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
to co na dol ciala wszystko po jednej serii? a na gore 2 tak?
pytam bo nie wiem czy dobrze zrozumialem... w poniedzialek startuje (podwyzszenie juz mam- schody na klatce)
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
Dobrze kombinujesz. Na dół lataj zrobić większe zróżnicowanie, stąd po jednej serii na dół.
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
a zapytam jeszcze, dlaczego taka kolejnosc cwiczen a nie inna??:)
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
Stopniowo zwiększane obciążenie, coś jak serie rozgrzewkowe aż do serii właściwej :)
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny

Przełomów w nauce chyba w międzyczasie nie było ;)


Wiec zmartwie kolege: jest kilka zupelnie nowch rzeczy, na dodatek w polskiej mysli trenerskiej czy naukowej (profesorstwo AWF) zupelnie nieobecne.
Plyometryczna metoda to trening sily eksplozywnej, w ktorym lacza sie jednoczesnie komponenty silowego i szybkosciowego treningu - skorcz miesnia jest silny i szybki.
Polska szkola treningu szybkosci jest w latach 70 tych i powiela metody Walerija Borzowa, ktory szybki byl tylko w bieganiu, na dodatek.
Temat jest na dwie flaszki co sie dzieje w polskim sporcie - a dzieje sie mniej wiecej to samo co w PZPN, PKP, przy budowie autostrad, itd.

Duza role w tym treningu odgrywaja cwiczenia rownowagi - i tu uwaga - znowu nieobecne w polskiej mysli szkoleniowej i naukowej. Cos tam kopiuja z obrazkow i podgladnietych na youtubie filmow, ale po co i dlaczego to juz nie wie nikt.

Aplikowanie i radzenie komus na forum co robic na treningu - nie znajac jakichkolwiek kluczowych parametrow (wiek, plec, waga, dyscyplina, rodzaj i czestostliwosc treningu, staz w latach, podstawowe parametry silowe, faza cyklu treningowego, etc), to jest jak przepisywanie antybiotykow dziecku - dla niewytrenowanego goscia moze okazac sie bardzo szybka droga do kalectwa. Wystarczy jedno powtorzenie pierwszego z brzegu cwiczenia.
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening plyometryczny
Poza fazą cyklu (chociaż można w przybliżeniu powiedzieć, po siłowej ogólnej) parametry znamy :) Moja znajomość myśli stricte polskiej jest nikła. Masz rację, na necie to se można - ale i to co wstępnie rozpisałem powinno być bezpieczne dla tych parametrów siłowych - nie ma wysokich ani obciążonych zeskoków, ćwiczeń jednonóż.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024