Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niski index glikemiczny a kalorie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_pinio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Niski index glikemiczny a kalorie
Czy jedząc produkty o niskim indeksie glikemicznym można przytyć (zakładając, że zjadamy np. 6000 kcal)?
  • 0

budo_sheepman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1419 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: Niski index glikemiczny a kalorie
jasne
  • 0

budo_pinio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niski index glikemiczny a kalorie
Dzięki. Chociaż to do końca nie przekonało mojej koleżanki. Pokłóciłem się co jest ważniejsze kalorie czy ig? Ja rozumiem czym jest iq i mogę twierdzić, że jest ważny, ale równie ważne moim zdaniem jest dobranie właściwiej ilości kalorii. Wartość 6000 kcal jest wg niej ekstremum a czy może się ktoś orientuje czy przy mniejszym przekroczeniu liczby kcal (powiedzmy 2500 dzienne zapotrzebowanie, jemy 3000) niski ig niweluje te dodatkowe kalorie i organizm nie odkłada tłuszczu?
  • 0

budo_perun srogi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1077 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Niski index glikemiczny a kalorie
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

indeks glikemiczny odnosi sie do szybkosci uwalniania glukozy do krwi z danego produktu, a nie do kalorii, a synteza tluszczow w naszym organizmie zalezy od samej ilosci weglowodanow ktore w nadmiarze sa wlasnie syntetyzowane. a wiec na moje oko to indeks moze miec wplyw na tkanke tluszczowa w krótkim okresie, natomiast w dlugim okresie to bezwzgledny bilans kalorii decyduje
  • 0

budo_pinio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niski index glikemiczny a kalorie
Po prostu lekko zdenerwował mnie "hurra-optymizm" koleżanki na temat tej diety. I stwierdzenie, że Kcal nie mają znaczenia najważniejszy jest indeks glik. Naprzykład na niektórych stronkach natknąłem się na stwierdzenia typu "produkty o niskim IG możesz jeść bez ograniczeń".
  • 0

budo_perun srogi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1077 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Niski index glikemiczny a kalorie
no to jest tak jak z wazywami i batonikiem kit kat, jesli bedziesz walil caly czas kit katy, to organizm od takiej natychmiastowej nawalnicy sacharozy --> glukozy zacznie suntetyzowac tluszcze glikogen czy perun wie co jeszcze, natomiast z niskim indeksem, orgzanizm bedzie mial czas zeby sobie poradzic i takie paliwoz warzyw "rozlozy sie rownomiernie" na caly dzien, natomiast jak te warzywa beda w ilosciach jak sie daje swiniom do koryta to i od tego mozna smacznego tluszczyku nabrac.

mozna wiec uznac ze kolezanka przegrala zaklad :twisted:

zdjecie jej cyców !
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niski index glikemiczny a kalorie
Wybaczcie ot ale 6000kcal? Pinio, ty dziennie całą krowę pożerasz? :)
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Niski index glikemiczny a kalorie
6000 ekstremalny przyklad trzeba przyznac xD. Jak na maraton rowerowy kiedys sie wybralem to co 30 minut prawie wpierdalalem cos co ma z 300 kcal wtedy zjadlem z 6000 moze nawet wiecej przez caly dzien xD
  • 0

budo_pinio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niski index glikemiczny a kalorie
Dużo stejków;) Po prostu miałem wrażenie w czasie dyskusji, że kcal można wywalić do kosza i ich nie liczyć. Zresztą i tak stanęło na tym, że najważniejszy jest indeks glikemiczny:) już nie miałem siły się przerzucać argumentami. (ja i tak wiem swoje;P
  • 0

budo_tau
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 528 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Niski index glikemiczny a kalorie
Straszne bzdury mowila kolezanka - nie dziwne, ze ludzie czesto uwazaja, ze niemozliwe jest dla nich schudnac, skoro wierza w takie bzdury.

Indeks glikemiczny oznacza to jak szybko wyzwalana jest energia z weglowodanow - jak cos ma bardzo wysokie indeks to daje energie blyskawicznie (dobre np. do jedzenia podczas wzmozonego wysilku - wspinaczek, maratonow). Jak ma niski to wyzwala ja stopniowo co pozwala kontrolowac glod (wazne dla osob odchudzajacych sie).
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Niski index glikemiczny a kalorie

Indeks glikemiczny oznacza to jak szybko wyzwalana jest energia z weglowodanow

Od indeksu glikemicznego do wyzwalania energii droga jest dość daleka.

Bezpośrednio indeks glikemiczny wskazuje stopień spadku poziomu glukozy we krwi po spożyciu danego produktu. Spadek ten jest oczywiście powiązany z ilością insuliny we krwi, więc pośrednio przekłada się na transport glukozy we krwi. Jest wiele czynników, które wpływają na to, czy i dokąd ta glukoza zostanie przetransportowana, i kiedy zostanie przetworzona na energię.

Indeks glikemiczny jest fetyszem w niektórych dietach, właśnie ze względu na obserwację, że duże zmiany poziomu insuliny we krwi są powiązane z otyłością, więc przez stabilizację i zmniejszanie tych wyrzutów insuliny można walczyć z otyłością. Na pewno olbrzymią zaletą tego indeksu jest łatwość stosowania, i dzięki temu względna skuteczność tych diet.
  • 0

budo_szwed
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 520 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niski index glikemiczny a kalorie

.Indeks glikemiczny oznacza to jak szybko wyzwalana jest energia z weglowodanow - jak cos ma bardzo wysokie indeks to daje energie blyskawicznie (dobre np. do jedzenia podczas wzmozonego wysilku - wspinaczek, maratonow). Jak ma niski to wyzwala ja stopniowo co pozwala kontrolowac glod (wazne dla osob odchudzajacych sie).


Poprawcie mnie jeśli się mylę,ale energia pobrana z cukrów zazwyczaj działa tylko chwilowo, żeby np. dać kopa, ale tak samo szybko ta energia spada?
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niski index glikemiczny a kalorie

Poprawcie mnie jeśli się mylę,ale energia pobrana z cukrów zazwyczaj działa tylko chwilowo, żeby np. dać kopa, ale tak samo szybko ta energia spada?

Zależy czy mówimy o cukrach prostych czy złożonych oraz od IG. Cukry złożone wpierw muszą zostać rozłożone na cukry proste które dopiero mogą zostać wykorzystane, co wymaga czasu. Cukry proste są kolejno odłączane od łańcucha np. skrobi i wchłaniane w określonym czasie. Cukry proste są od razu dostępnym źródłem energii. Indeks glikemiczny oznacza wzrost poziomu cukru we krwi po spożyciu danego produktu. Podwyższony poziom cukru we krwi pobudza organizm do intensywnego wydzielania insuliny która transportuje cukier z krwi do komórek.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niski index glikemiczny a kalorie
Kalorie nie są ważne.

Zastanówcie się co to znaczy, że 100 gram "x" ma "y" kalorii. Czy to znaczy, że Ty, Ja i Ona po spożyciu 100 gram "x" dysponujemy "y" kaloriami energii?

Diety posługujące się indeksem glikemicznym zazwyczaj czynią takie małe założenie, że w zależności od tego czym jest "x", co jemy przed i po "x", a także od wielu innych czynników takich jak: płeć, wiek, uwarunkowania genetyczne, poziom aktywności, pora dnia, a nawet nastrój mają wpływ na to w jakim stopniu pokarm będzie przyswojony i w jakim stopniu ta energia zostanie zużyta lub zmagazynowana.

Wartość "y" jest wartością określaną empirycznie, składa się na nią wynik badania w kalorymetrze oraz korekta przyswajalności, której wartość jest uśredniona dla danej populacji. Dlatego układanie diety pod kątem liczby kalorii bez przyjmowania dodatkowych założeń jest absolutnie chybione.

Problemy z odchudzaniem to jest osobna sprawa i w większości przypadków wiąże się z zaburzeniami odżywiania, chociaż istnieje pewien margines populacji, który z powodów wymienionych powyżej może spożywać posiłki o wyraźnym deficycie kalorycznym, a i tak będą przybierać na wadze.

Znajomość indeksów to kluczowa sprawa jeśli chcemy schudnąć, problem w tym, że on jest względny, zmienia się i będzie się zmieniał. Ponadto bardzo łatwo jest indeks zafałszować, ze względu na technologię przetwarzania żywności - wydaje nam się, że odżywiamy się zdrowo ale tylko nam się tak wydaje.

Ile jest cukru w cukrze?
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niski index glikemiczny a kalorie
Jest tak jak pisze Kogan. Określenie kaloryczności danego produktu na etykiecie daje tylko ogólne pojęcie dotyczące energetyczności danego produktu, nie należy się natomiast tylko tym kierować przy układaniu diety. Przykładowo z przyczyn fizjologicznych tylko ok. 70% energii chemicznej jest wyzwalanej z aminokwasów białek.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024