Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
219 odpowiedzi w tym temacie

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka
Ponieważ na forum szaleją malkontenci, a ja dla odmiany mam ogromną radochę z ćwiczenia tej beznadziei - założyłem sobie taki temacik i postaram się podzielić na nim moimi przemyśleniami na temat ponad 20 lat ćwiczenia Aikido. Będę sobie tu co jakiś czas pisał, ale raczej, w krótkiej formie bo czasy takie, że nikomu się dużo czytać nie chce.... Trochę to może egoistyczne, ale zważcie, że oto pojawia się nowe miejsce, gdzie będzie można sobie poużywać. Z góry przepraszam za możliwy brak ładu i składu w wypowiedziach (no lotny to ja może nie jestem), ale może dzięki temu zabawa będzie lepsza...

Zatem miłej zabawy 8) :twisted:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka
Temat nr 1, nieunikniony - skuteczność na ulicy
Moje Aikido na tym poziomie nigdy mnie nie zawiodło. Wszystkie stuacje, w których musiałem je stosować jako samoobrona, zakończyły się sukcesem. Powiem nawet wiecej zazwyczaj było nawet łatwiej niż na treningu - ludzie, z którymi  sparujesz, są zazwyczaj w dużo lepszej kondycji fizycznej i tecznicznej niż tzw kolesie z ulicy. Inna sparawa, że nikt do mnie z nozem lub giwerą nie startowal, ani nie rozbrajalem bandy kiboli pod stadionem :)
W paru sytuacjach zaskoczyła mnie zupełnie inna reakcja tzw uke ulicznego, ale dramatu nie bylo. Powiem wiecej zazwyczaj udawało mi się obzwladnic moich oponetow nie robiąc im krzywdy, choć zdarzylo mi się tez pare razy przesadzić, czego do dziś sam przed sobą się wstydzę...
Na szczęście z biegiem lat gorąca krew stygła, i w tej chwili mogę powiedzieć, że znacznie wiecej walk wygrałem stosując emocjonalne Aikido i rozladowujac nieprzyjemne sytuacje w zarodku niż wykonując śmiertelne kote gaeshi :)
Rozumiecie więc, ze natury rzeczy, z biegiem lat ten temat stawał się dla mnie co raz mniej interesujący, po prostu nie było powodu, dla którego rozwijanie go miałoby większy sens.
Z perspektywy czterdziestolatka, mogę powiedzieć, że umiejętność stosowania samoobrony na ulicy w XXI wieku jest fajna, ale zupełnie zbędna - w miarę sprawny człowiek potrafi sobie zapewnić bezpieczeństwo i bez tego, kwestia organizacji i podejścia do tematu :)  
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka
z góry przepraszam za błędy, ale często piszę z komórki i wtedy o to dużo łatwiej... :oops:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka
a i jeszcze jedno..., będzie też o duchowości, a raczej powiedzmy o rozwoju wewnętrznym...(duchowość zaraz sprowadzi nam tu egzorcystów, a po co nam to :P )
no i wszystko w formie takiego bloga (wybaczcie nabijanie postów), ale to bedzie taka nowa forma :lol:
Jak was to będzie bardzo wkurzać, to dajcie znać, Szczepan po starej znajomości usunie temat
i będzie z głowy :twisted:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka
skad u Ciebie taka potrzeba exhibicjonizmu? raczej wypowiadales sie tutaj dosyc oszczednie ?
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka

skad u Ciebie taka potrzeba exhibicjonizmu? raczej wypowiadales sie tutaj dosyc oszczednie ?

Ponieważ na forum szaleją malkontenci, a ja dla odmiany mam ogromną radochę z ćwiczenia tej beznadziei


  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka

Temat nr 1, nieunikniony - skuteczność na ulicy

Jeżyk, możesz to wyjaśnić? Przejrzałem szybko wszystkie tematy rok do tyłu i nie znalazłem ani jednego dotyczącego skuteczności aikido na ulicy. Wyjątkiem jest Gość, piszący czasem o wystraszaniu ulicznego napastnika na śmierć i o koncepcji, którą nazwał "moc na przemoc". No, ale Gość jest raczej wyjątkiem potwierdzającym regułę i jego poglądów nikt tu chyba nie podziela.

...ludzie, z którymi sparujesz, są zazwyczaj w dużo lepszej kondycji fizycznej i tecznicznej niż tzw kolesie z ulicy.


Sparujesz na treningach aikido?
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka
Here we go again... 8) Czyście się wściekli, zmówili czy co...
Pisz Jeżyk, Ja z zainteresowaniem czytam Twoje posty (mowię serio i bez szydery). ;)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka
Kto się wściekł? 8O
Jeżyk napisał, że temat skuteczności aikido w samoobronie na ulicy jest nieunikniony, a ja zauważyłem, że od dawna nikt tu nie dyskutuje o aikido jako ulicznej samoobronie.
Dalej, Jeżyk napisał, że sparuje na treningu, a to określenie też jest wyjątkowe w kontekście aikido. Wszyscy piszą raczej o współpracy i takich tam.
Stąd moja ciekawosć...
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka

....Sparujesz na treningach aikido?


W moim rozumieniu Jeżyk nie pisze o sparowaniu jako osoba tylko o tym, że w każdej SW gdzie sparujesz, partner sparingowy jest nastawiony na to (sparing), trenuje to i działa w pewnych ramach - założeniach danej dyscypliny. Jest do tego przygotowany w aspekcie technicznym. Na ulicy - raczej nie ;) Chociaz jak jest dobrze obity w ustawkach to .... ;)

To tak ode mnie :)

P.S.
Lubię Was czytać chłopaki ... naprawdę :D
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka

  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka

Jeżyk, możesz to wyjaśnić? Przejrzałem szybko wszystkie tematy rok do tyłu i nie znalazłem ani jednego dotyczącego skuteczności aikido na ulicy. Wyjątkiem jest Gość, piszący czasem o wystraszaniu ulicznego napastnika na śmierć i o koncepcji, którą nazwał "moc na przemoc". No, ale Gość jest raczej wyjątkiem potwierdzającym regułę i jego poglądów nikt tu chyba nie podziela.

Widzisz, ty masz stosunkowo maly staz na tym forum, ale wlasciwie od samego poczatku nieslychanie wiele dyskusji sie do tego sprowadzalo wczesniej czy pozniej. To wykluczalo rozsadne funcjonowanie forum. Wiec duzo pracy zostalo wlozone zeby ta brzydka tendencje zminimalizowac do minimum, ze sie tak poprawnie po polsku wyraze LOL
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka
Szczepan..., Wingaman..., Irimi... - dziękuję bardzo, właśnie mniej więcej tak :lol:
Ninja - rób mi tak więcej :lol:
Randall - "nie mam Pana płaszcza i co mi Pan zrobisz???" :twisted:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka

skad u Ciebie taka potrzeba exhibicjonizmu? raczej wypowiadales sie tutaj dosyc oszczednie ?

Ponieważ na forum szaleją malkontenci, a ja dla odmiany mam ogromną radochę z ćwiczenia tej beznadziei


dodam jescze do tego to:

JESTEM SZCZEŚLIWYM CZŁOWIEKIEM I UWAŻAM, ŻE MAM WSPANIAŁE ŻYCIE :!: :twisted: :!:

w bardzo dużej części, odpowiada za to moja przygoda z AIKIDO, dobry powód? 8)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka
tego sie domyslilem, pytam raczej o bezposrednia przyczyne naglej zmiany postepowania
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka
Spontan :D
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka
oka, ciekawi mnie co jeszcze napiszesz
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka
Jakieś specjalne życzenia i oczekiwania? :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka
nie, ciekawi mnie co z Ciebie wyplynie
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czary mary i szamani, czyli Aikido wg Jeżyka
Temat na dziś: Seks, kłamstwa i kasety wideo!

No dobra, o seksie tym razem nie bedzie, ale o reszcie owszem :)

Podobno instruktorzy Aikido opowiadają ciagle bujdy na temat wyjątkowej skuteczności tego systemu i cudownej mocy KI i generalnie roztaczają wizje paranormalnych umiejętności za lat 20, w ten sposób manipulują w głowach malućkich, naciagają ich na kasę oraz generalnie robią z  nich idiotów.

Muszę powiedzieć, że raczej osobiscie się nie spotykałem z takimi sytuacjami. Po za wytworami Jacka Wysockiego [którego i tak lubię i mu wybaczam, bo dużo zrobił dla Aikido ;) ] typu "Obroń się sam" i gdzieniegdzie pojawiającymi się stwierdzeniami typu "doskonała samobrona" nie spotykałem się specjalnie z jakimiś nadużyciami. 

Istnieje oczywiście jakiś tam procent oszołomstwa związany z takimi tematami, nie mniej jednak nie spotkałem się z tym jakoś bardzo często. Mam raczej wrażenie, że jest pewna mala grupa ludzi, ktora ze strzepków wiedzy i zlepków zdań kreuje różne dziwne twory, ale to jest margines....

W czasach, kiedy przez pewien okres prowdziłem treningi, wszyskich pytajacych o tzw "skutecznosc" stanowczo wysylalem na tajboks i bjj i wiecie co? Oni i tak przychodzili na trening Aikido :D
O Ki i cudowne moce, chyba raczej nikt mnie nie pytał...:)

Aby podsumować, żaden poważny nauczyciel Aikido, a paru w swoim życiu spotkałem, nie opowiadał mi o Ki, paranormalnych skutecznosciach i nie obiecywał żadnych cudów za lat 20...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024