Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pompki - ustawienie dłoni


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Pompki - ustawienie dłoni
Czy i jeśli tak to czym się różnią pompki wykonywane z dłońmi ustawionymi prostopadle do ciała (czyli palce przed siebie), a równolegle do ciała (palcami do środka)?
  • 0

budo_poncho
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki - ustawienie dłoni
Palce do wewnątrz, czyli łokcie szeroko -> większe zaangażowanie mięśni piersiowych.
Palce przed siebie, czyli łokcie bliżej ciała -> większe zaangażowanie przednich części mięśni naramiennych.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki - ustawienie dłoni
Ok, dzięki.
  • 0

budo_osadnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 973 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki - ustawienie dłoni

Czy i jeśli tak to czym się różnią pompki wykonywane z dłońmi ustawionymi prostopadle do ciała (czyli palce przed siebie), a równolegle do ciała (palcami do środka)?


Dawno nie robiłem pompek ale z tego co pamiętam jak dłonie(ręce) są ustawione do siebie (do środka) to wtedy angażuje się przedramiona. To jest raczej rzadko wykonywana wersja pompek.

Druga,najpopularniejsza to ta w trakcie których dłonie są ustawione przed siebie.I wtedy w zależności od tego jakie masz priorytety ręce ustawiasz bliżej,szerzej i wąsko(łokcie przylegają do tułowia).Tu pracuje głownie klatka(różne części w zależności od ustawienia rąk) i tric.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki - ustawienie dłoni
Dwie odpowiedzi i dwa idealnie sprzeczne poglądy. :lol: Źródła, panowie.
  • 0

budo_osadnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 973 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki - ustawienie dłoni
Najlepsze źródło to doświadczenie :wink: ale jak to za mało poszperam wieczorem w jakimś atlasie ćwiczeń w którym odnajdę swoje poglądy;] i zapodam autora.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki - ustawienie dłoni
For the record: z doświadczenia zgadzam się z poglądem Osadnika - im szerszy rozstaw rąk, tym bardziej pracuje klatka piersiowa, a przy dłoniach w trójkąt bardziej męczą mi się ramiona. Ale i tak róbię głównie pompki chińskie/japońskie/hinduskie/jak zwał tak zwał.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki - ustawienie dłoni
Próbuję ostatnio pompki z dłońmi skierowanymi do środka, z rozstawieniem trochę szerszym niż barki i na moje oko to więcej przy nich pracuje klata, ale to może wynika z tego, że wymusza to szerszy rozstaw łokci. Robiąc pompki klasycznie nie można maksymalnie wygiąć łokci w bok bo nie pozwala na to anatomia.
  • 0

budo_poncho
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki - ustawienie dłoni
W sumie największe znaczenie ma tutaj to, gdzie znajdują się łokcie i jak szeroko są rozstawione dłonie. Kierując palce do wewnątrz łatwiej jest wypchnąć łokcie na boki. Kierując palce do przodu łatwiej jest trzymać łokcie przy tułowiu, mniej więcej jak na fotce poniżej.

Dołączona grafika

Chociaż to z kolei zależy od szerokości rozstawu dłoni. W bardzo wąskim rozstawie (dłonie przy sobie) ciężko zrobić pompkę z palcami skierowanymi do przodu. Z kolei przy bardzo szerokim rozstawie, trudno jest przekręcić palce do środka.

Ja np. zawsze robię pompki z dłoniami na szerokości barków (może trochę szerzej), palcami do wewnątrz i po bardziej intensywnym treningu (np. wczorajszym ;) ) mam zakwasy na klatce. W tym samym rozstawieniu, po przekręceniu palców do przodu łokcie znajdują się dużo bliżej tułowia i większość pracy wykonują przednie części mięśni naramiennych i tricepsy. Co prawda poprowadzić łokcie na boki da się też układając dłonie palcami do przodu (tak, jak robi to [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]), ale wtedy po zgięciu ramion ciężar ciała spoczywa na zewnętrznych krawędziach dłoni, co może się źle odbić na nadgarstkach.
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki - ustawienie dłoni
byc moze to wlasnie dlatego ze lokcie sa wypchniete maksymalnie do zewnarz i jest tak jakbys chcial hmm tym objeciem rak cos zgniesc, wtedy bardziej pracuje klata. Jak ustawisz dlonie blizej a lokcie bedziesz prowadzil przy swoim boku to bardziej izolujesz tricepsy.
  • 0

budo_osadnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 973 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki - ustawienie dłoni
Gwoli sprostowania bo widzę że dyskusja sie rozwija a nie chcę być źle zrozumiany.
Pisząc o tym,że dłonie są skierowane do środka nie mam na myśli tego by uformować je w trójkąt jak widać poniżej

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

a to, by dłonie były skierowane idealnie naprzeciw siebie(myślałem że o takie pompki chodzi jetowi i pisząc o tych pierwszych pompkach takie miałem na myśli.Niestety nie mogę znaleźć odpowiedniego zdjęcia,ale mam nadzieję że wiecie już o co mi chodziło: )
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki - ustawienie dłoni

myślałem że o takie pompki chodzi jetowi

Zgadza się. Nie mówię o "diamentach", bo te są głównie na tricepsy. Myślę, że sprawa została już w tym temacie wyjaśniona. :-)
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki - ustawienie dłoni
Nie, do omówienia zostały jescze pompki na suficie... 8)
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024