Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jian - układ dłoni?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_mu-shu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Centralna

Napisano Ponad rok temu

Jian - układ dłoni?
Witam
Przekopałem net w poszukiwaniu odpowiedzi, pytałem kilka osób odnośnie układu dłoni przy formach z mieczem. Chodzi o układ 2 złączonych palców (środkowego i wskazującego - dłoń nie trzymająca miecza). I nic...zero odpowiedzi 8O , więc moze Tu się czegoś dowiem. Wszystkie style Wu-Shu, które posiadają formę miecza Jian, czy to wewnętrzne czy zewnętrzne, w każdym z nich układ dłoni jest identyczny.

Interesuje mnie dlaczego tak jest, co taki układ symbolizuje? Może rzecz mało istotna ale napewno nie poruszana nigdy na forum.
Z góry THX ..
  • 0

budo_yang
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:południe polski i nie tylko

Napisano Ponad rok temu

Re: Jian - układ dłoni?

Witam
Przekopałem net w poszukiwaniu odpowiedzi, pytałem kilka osób odnośnie układu dłoni przy formach z mieczem. Chodzi o układ 2 złączonych palców (środkowego i wskazującego - dłoń nie trzymająca miecza). I nic...zero odpowiedzi 8O , więc moze Tu się czegoś dowiem. Wszystkie style Wu-Shu, które posiadają formę miecza Jian, czy to wewnętrzne czy zewnętrzne, w każdym z nich układ dłoni jest identyczny.

Interesuje mnie dlaczego tak jest, co taki układ symbolizuje? Może rzecz mało istotna ale napewno nie poruszana nigdy na forum.
Z góry THX ..


Powód jest historyczny - jest to symbol sprzeciwu chińczyków przeciw obcej władzy i znaczy miniej więcej tyle: Jeśliby wszyscy chińczycy podnieśli tylko 2 palce w geście sprzeciwu to upadła by obca Mandżurska (mongolska) dynastja a odnowiła by się rodzima dynastia Ming". Jest to znak solidarności chińskiej, oraz jedności przeciw obcej władzy w chinach.

Jeśli byś widział kiedykolwiek prawdziwego mistrza tradycyjnego wu shu, lub ucznia takiego mistrza to byś to wiedział.
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Jian - układ dłoni?
inna interpretacja jaka slyszalem to reka symbolizuje ukryte ostrze w 2 dloni.
  • 0

budo_daniel g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jian - układ dłoni?
Witam, ja słyszałem że jak chińczycy chcieliby zaatakować jakis kraj to wystarczy że przykryją go czapkami :)
Na poważnie układ dłoni bez miecza oznacza po prostu pusty miecz, cokolwiek to znaczy, jest symbolem miecza, spotkałem się z dwoma ułożeniami, kiedy kciuk przytrzymuje palec serdeczny i mały lub kiedy ich nie przytrzymuje. W szermierce europejskiej druga ręka jest luźna żeby nie przeszkadzała, we wschodniej takie ułożenie dłoni pomaga w świadomości drugiej ręki a jak wiadomo pracuje się całym ciałem i druga ręka też ma swój udział w każdej akcji. Przez przyłożenie pustej ręki do ręki z mieczem możemy dodać trochę siły do akcji, lub użyć ręki jako przeciw wagi. Tyle ode mnie, na razie nie spotkałem prawdziwego mistrza Wu Shu ani jego ucznia.
  • 0

budo_mu-shu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Centralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jian - układ dłoni?
Dziękuję za odpowiedzi:-)
Kiedyś wydano w Polsce taką knigę Kung-Fu/Wu-Shu, nie pamiętam autora ale chyba, Braksal. W książce były rysunki przedstawiające najpopularniejsze układy dłoni, jednym z nich była "ręka miecz" i tyle na ten temat.. Zatem już się macha trochę tą chińską tandetą to wypadało by wiedzieć coś na temat... Natomiast kiedy pytałem dlaczego w odpowiedziach dostawałem .. bo już tak jest - musi być, to częśc folkloru czyli żadnych konkretów ;-) albo po prostu.. nie wiem ..
Zatem dzięki Wam teraz wiem ..:-)
jeszcze raz THX
Pozdrowienia
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024