Skocz do zawartości


Zdjęcie

Potrzeba kondycji fizycznej w aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
90 odpowiedzi w tym temacie

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido

Wracajac do tematu, jak sie ktos nie poci na treningach to to jest aikido dla Zlotego Wieku :roll:

Co to znaczy spocić się?
Ja widzę początkujących co spływają potem po kilku podskokach i serii kołysek.
Dla mnie np. spocić się to ważyć 1,5 kilo mniej po treningu.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido


Wracajac do tematu, jak sie ktos nie poci na treningach to to jest aikido dla Zlotego Wieku :roll:

Co to znaczy spocić się?
Ja widzę początkujących co spływają potem po kilku podskokach i serii kołysek.
Dla mnie np. spocić się to ważyć 1,5 kilo mniej po treningu.

Randall,
To nie chodzi o zadna licytacje, ile kto sie wypoci na rozgrzewce. Jest dal mnie oczywiste, ze 'standardowa' rozgrzewka w znakomitej wiekszosci dojo aikido jest w gruncie rzeczy zaprzeczeniem zdrowego rozsadku. Mozna po prostu zmarznac. Moje kosci sa juz stare i potrzebuje ostro pobiegac ZANIM zacznie sie w ogole rozgrzewka. Ale z puntu widzenia biomechniki ciala, jest oczywiste, ze porzadnie rozgrzane cialo zmniejsza znakomicie prawdowpodobienstwo kontuzji i przygotowuje do intensywnego wysilku na treningu. Problem w tym, ze zwykle nic takiego nie istnieje jak " intensywny wysilek na treningu". Wiekszsc ludzi sama z siebie nie bedzie przekraczac wlasnych barier, to instruktor ma ich tam pchac.

I tutaj widze miejsce dla zasady o ktorej napisal Pomian "Co do brania przykładu to pytanie nie jest właściwie postawione - nie jaki przykład mają brać młodsi ale skąd mają brać przykład należy zapytać - a odpowiedź brzmi od najlepszych starszych kolegów. Zawsze równaj w górę."

Prosta konsekwencja tego jest fakt, ze im wyzszy stopien(lepszy starszy kolega) tym lepszy przyklad powinien dawac rowniez z punktu widzenia kondycji. Poniewaz Pomian jest obecnie na szczycie hierarchii, naturalnym by sie wydawalo, ze powinien miec kondycje bez zarzutu, a jego sposob cwiczenia ma to odzwierciedlac. Stad moja uwaga o na temat jego cwiczenia - nie ma tu nic osobistego, jak juz pisalem, jak sie jest na swieczniku, to ma sie swiecic przykladem i tyle. Wysoki stopien oznacza wysoka odpowiedzialnosc i wysoki standard.

Tymczasem, ja obserwuje raczej cwiczenia godne Zlotego Wieku, i taki przyklad jest przedstawiany dla mlodszych kolegow. Prosta konsekwencja jest mierna kondycja na egzaminach.Oni rownaja w gore - widza nedzna kondycje u kolegow z najwyzszymi stopniami, to ich nasladuja.

Kiedys jak mialem okazje brac udzial w stazach z Kantetsuka sensei, powiedzial on bardzo celna uwage: im jestes starszy, tym czesciej musisz cwiczyc. Ja wzialem to powaznie do serca i dzieki temu nawet dzisiaj w dosc podeszlym wieku dotrzymuje kroku mlodym wilkom podczas kardio.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido
mały OT:
zasada "ile lat tyle minut rozgrzewki" w moim przypadku sprawdza się idealnie

Koniec OT.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido

im wyzszy stopien (lepszy starszy kolega) tym lepszy przyklad powinien dawac rowniez z punktu widzenia kondycji.

Przeoczyłeś coś, co Smok Bazyli już słusznie zauważył: na liście Redakcji nie ma starszych kolegów z zasługami politycznymi dla PFA. Jednym stopnie należą się za kondycję i technikę, innym za zaangażowanie w organizację, a jeszcze innym za to i za to.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido

im wyzszy stopien (lepszy starszy kolega) tym lepszy przyklad powinien dawac rowniez z punktu widzenia kondycji.

Przeoczyłeś coś, co Smok Bazyli już słusznie zauważył: na liście Redakcji nie ma starszych kolegów z zasługami politycznymi dla PFA. Jednym stopnie należą się za kondycję i technikę, innym za zaangażowanie w organizację, a jeszcze innym za to i za to.

Wiesz Prorock, ja mam dosc radykalne poglady w kwestii organizacji. Widzialem dzialanie federacji aikido w roznych krajach i na roznych kontynentach.
Jedno jest pewne - szef(owie) federacji ustawiaja poprzeczke jakosci cwiczenia na pewnym poziomie. Dzieje sie to w decydujacym stopniu poprzez mianowanie ludzi na stanowiska egzaminatorow.

Znam doskonale pewne federacje gdzie na takich stanowiskach zasiadaja ludzi z duzymi zaslugami 'organizacyjnymi' ale nedznym poziomem techniczno-fizycznym. Rezultat jest prosty - marnota i dyndas jesli chodzi o wyszkolenie techniczne ludzi z tej federacji. Kazdy to moze osobiscie zweryfikowac na tatami podczas stazow, niezaleznie od 'marketingowego' blablabla. Takie podejscie jest odpowiedzialne za 'rozwodnienie' jakosciowe wspolczesnego aikido.

Z drugiej strony obarczenie duzymi obowiazkami w federacji aikido ludzi o wybitnych zdolnosciach, powoduje ze nie maja oni czasu ani na wlasny rozwoj ani na pilnowanie rozwoju wlasnych uczniow w dojo. Bo ciagle sa w rozjazdach na staze, egzaminy czy zebrania... a w dojo zamiast nich prowadzi treningi 5 liga...

Wyglada na to ze organizacja to powazny 'overhead' w rozwoju.
Jak na razie, jedyne wyjscie widze w skupieniu sie ludzi wokol wyjatkowych jednostek a nie wokol organizacji.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido

Wyglada na to ze organizacja to powazny 'overhead' w rozwoju.
Jak na razie, jedyne wyjscie widze w skupieniu sie ludzi wokol wyjatkowych jednostek a nie wokol organizacji.

Tak, jak w tej pedalskiej Kalifornii? :roll:
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido
E tam koledzy..
Troszkę przesadzacie. Trening powinien uwzgledniać predyspozycje ćwiczacych.
Zauwazcie, ze wypowiadaja sie tu głównie " zawodowcy", którzy uczą Aikido, życie spedzili na macie, a w wielu przypadkach zyja z tego, bo to ich "zawód". Nic dziwnego, ze spedzaja na macie po 10 godzin codziennie z weekendami włącznie.
Nie bardzo można tego wymagać od 90 % ćwiczacych, którzy mają inną pracę oraz dodatkowe obowiazki a ich rodzina niekoniecznie musi akceptować wszystkie samotne wieczory , bo mąz ćwiczy Aikido.

Zauwazcie, ze swoje przemyślenia kierujecie do garstki fanatyków ( w dobrym tego slowa znaczeniu) , ale jesli Aaikido ma sie rozwijac to nie moze sie zamknąć w gronie 1 % " zawodowców".
Przeciętny amator Aikido nie ma na celu wyprucia sobie flaków na kazdym treningu, ma słabsze dni, przerwy w ćwiczeniach itp.itp.

Osobiście nie mam kompleksów mimo, ze jestem starszy gosciu ( według zasady DAR75 powinienem robic 50-cio minutowa rozgrzewkę 8O ) i daje rade ćwiczyc na full z 20-latkami. W ciągu 10 lat nie miałem przerwy dłuzszej niz dwa tygodnie. Jednak wymaganie takiego wysiłku od większosci cwiczacych jest bez sensu.

Pozdrawiam Redakcję, ktora tez nie pęka, choc oczywiscie ułatwia jej to kosmiczny w stosunku do mojego poziom doświadczenia.

I na koniec konkluzja :
Czy aikido według was ma byc dla elitarnej grupki zawodowców czy tez powinno sie dostosować na zwykłym treningu do przecietnego adepta?

P.S. To oczywiscie totalny off topic ale jak zauwazyłem zasady wypowiedzi sa ostatnio bardzo liberalne.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido

E

Pozdrawiam Redakcję, ktora tez nie pęka, choc oczywiscie ułatwia jej to kosmiczny w stosunku do mojego poziom doświadczenia.

I na koniec konkluzja :
Czy aikido według was ma byc dla elitarnej grupki zawodowców czy tez powinno sie dostosować na zwykłym treningu do przecietnego adepta?

.


Bardzo dziękuję za pozdrowienia. Twoja uwaga jest bardzo słuszna podział na aikido zawodowe i rekreacyjne jest faktem i to w kontekscie społeczności jak też etapów w życiu pojedyńczego zawodnika.
Są ludzie których od początku tylko rekreacja interesuje, są też tacy którzy mieli w swoim życiu etap "wyczynowy" potem wypadli z rytmu i rekreacja im wystarcza.
W Japonii sprawa jest traktowana bardzo prosto dość oficjalnie się mówi że dan danowi nie jest równy. Zawodowi instruktorzy są traktowani bardzo ostro a np. egzaminy w klubach uniwersyteckich do poziomu 2 Dan przypominaja egzaminy na 2 kyu w Europie.
Wszyscy o tym wiedzą łącznie ze zdajacymi.

Nikt natomiast nie poruszył kwestii prostej biologii która mówi że wraz z wiekiem spada wydolność organizmu. I od pewnego wieku choćbyś nie wiem ile sie pocił Szczepciu na rozgrzewce kondycyjnie powoli ale systematycznie będziesz odpadał od młodych gniewnych. Technika i doswiadczenie pozwala ten proces kamuflować ale w żadnym razie zatrzymać sie go nie da. A ze zdarzają się jednostki wyjątkowe o których mówimy że dla nich czas się zatrzymał to inna sprawa nie zmienia to w niczym reguły ogólnej Szczepanie. A zatem równaj w górę ale nie do tych co mają już z górki czyli i ty i ja.
:) :) :cry: :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido

E tam koledzy..
Troszkę przesadzacie. Trening powinien uwzgledniać predyspozycje ćwiczacych.
Zauwazcie, ze wypowiadaja sie tu głównie " zawodowcy", którzy uczą Aikido, życie spedzili na macie, a w wielu przypadkach zyja z tego, bo to ich "zawód". Nic dziwnego, ze spedzaja na macie po 10 godzin codziennie z weekendami włącznie.
Nie bardzo można tego wymagać od 90 % ćwiczacych, którzy mają inną pracę oraz dodatkowe obowiazki a ich rodzina niekoniecznie musi akceptować wszystkie samotne wieczory , bo mąz ćwiczy Aikido.

Alez my tu rozmawiamy o instruktorach, do ktorych wszyscy powinni rownac! Oni prowadza dojo, dla nich wymagania sa zupelnie inne niz dla przecietnego cwiczacego. Jesli ci instruktorzy cwicza w zolwim tempie, czesto robiac przerwy na gadanie, to wlasnie na tym poziomie ustawiaja poprzeczke jakosciowa.

Ja cwicze codziennie, mimo ze aikido to moja pasja a nie zawod (pracuje w informatyce) a moze wlasnie dlatego? LOL . Na swiecie jedynie nieliczni zyja z aikido, reszta normalnie pracuje...Moim zdaniem to ich nie zwalnia z posiadania doskonalej kondycji fizycznej.
Naturalnie ze mozna szukac calego mnostwa tanich wymowek, ale jesli ktos ma pretensje prowadzic dojo, staze, byc wzorem dla cwiczacych, musi fizycznie byc w stanie cwiczyc intensywnie na przyzwoitym poziomie.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido


Wyglada na to ze organizacja to powazny 'overhead' w rozwoju.
Jak na razie, jedyne wyjscie widze w skupieniu sie ludzi wokol wyjatkowych jednostek a nie wokol organizacji.

Tak, jak w tej pedalskiej Kalifornii? :roll:

A to tam sa jakies wyjatkowe jednostki? :P Jakis przyklad? 8)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido

Nikt natomiast nie poruszył kwestii prostej biologii która mówi że wraz z wiekiem spada wydolność organizmu. I od pewnego wieku choćbyś nie wiem ile sie pocił Szczepciu na rozgrzewce kondycyjnie powoli ale systematycznie będziesz odpadał od młodych gniewnych. Technika i doswiadczenie pozwala ten proces kamuflować ale w żadnym razie zatrzymać sie go nie da. A ze zdarzają się jednostki wyjątkowe o których mówimy że dla nich czas się zatrzymał to inna sprawa nie zmienia to w niczym reguły ogólnej Szczepanie. A zatem równaj w górę ale nie do tych co mają już z górki czyli i ty i ja.[/b] :) :) :cry: :)

Jasne ze biologia ma duzy wplyw, przykladowo dzisiaj mlodzi mnie wykonczyli, dwa razy musialem usiasc zeby zlapac oddech. Ostatnie pol godziny treningu to takie kardio, 2-3 uke atakuje na pelnej szybkosci nage, nage moze robic wylacznie rzuty, po 10 zmiana nage, i tak caly czas.Zero gadania i przerw.

Ale biologia nie moze byc wymowka do tego zeby robic badziewie. Wlasnie ten proces powinien byc przyczyna poszukiwania takiego sposobu robienia technik, zeby mimo niezwykle podeszlego wieku moc zupelnie spokojnie cwiczyc. Aikido nie wyksztalca wyczynowcow sportowych, i jest oparte na wspolpracy, co daje nam, Starym Dziadom okazje i czas, zeby wypracowac inna jakosc cwiczenia. Nie ma to nic wspolnego z jakims kamuflowaniem, po prostu potrzebna jest TRANSFORMACJA ciala i umyslu.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido

... ze jestem starszy gosciu ( według zasady DAR75 powinienem robic 50-cio minutowa rozgrzewkę 8O ) i daje rade ćwiczyc na full z 20-latkami. ....


Hmm...
Może i masz kondycję z żelaza, ale raczej mam wrażenie, że to 20 latki się opierdalają.
Podejrzewam, że to jest dla Ciebie full, na amatorsko/rekreacyjnym bjj byłoby przedłużoną rozgrzewką.
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido

[Hmm...
Może i masz kondycję z żelaza, ale raczej mam wrażenie, że to 20 latki się opierdalają.
Podejrzewam, że to jest dla Ciebie full, na amatorsko/rekreacyjnym bjj byłoby przedłużoną rozgrzewką.


Ej, Dar75 , Ty ciągle swoje.
Nie ćwiczyłem bjj więc nie mam pojęcia. Nie ćwiczyłem tez sumo ani podnoszenia ciężarów.
Powiem więcej : wisi mi kompletnie fakt czy na bjj ćwiczą bardziej czy mniej intensywnie niz na Aikido.
Poniewaz nie znam sie na bjj to do głowy by mi nie przyszło zabierać głos z autorytatywną opinią w dziale bjj :oops:
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido
Wybacz, że się wtrącam.
Ale po prostu nie wierzę by 50 latek był stanie dorównać dwudziestolatkom pod względem wydolności. Zwłaszcza w "treningu na full".
Pośrednio dowodzi to tylko tego, że w porównaniu z innym SW, aikido pod względem wysiłkowym jest mało wymagające, co z kolei uprawdopodabnia postawioną wcześniej tezę o fatalnej kondycji wielu aikidockich danów.
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido

Wybacz, że się wtrącam.
Ale po prostu nie wierzę by 50 latek był stanie dorównać dwudziestolatkom pod względem wydolności. Zwłaszcza w "treningu na full".


Tu się zgodzę, ale nie do końca.
Pomachaj sobie kettlami próbując utrzymać tempo tego (wówczas 54latka):

Dołączona grafika

Oczywiście, że czołowi zawodnicy by go zajechali, ale jego forma jest ponadprzeciętna i podejrzewam że niejeden 20latek pada w połowie jego treningu
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido
Jak to w aikidockim dziale bywa - temat skręcił pięknie w krzaki. Jeszcze tylko kilka mądrych cytatów z mądrych książek i będzie komplet. :) :wink:
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido
Nie udław się popcornem Wodzu :)
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido
Shawnee - zostaniesz na egzaminie to zobaczysz czym się różnią od...wielu innych. Nie mowię gdzie i jakich, bo widzialem naprawde niezłe egzaminy w PFA chociazby. :)
Bedzie egzam na 1 i 2 dan. Chlopaki naprawde dobrze przygotowani (i laska). I kondycyjnie i technicznie. Zresztą bedzie nagrywany kamerą HD więc pewnie udostępnie (za zgodą filmowanych) :)
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzeba kondycji fizycznej w aikido
sebol - ja juz daaawno temu przerzuciłem się na popcorn, teraz też dam radę. :wink:

Ninja - a co ma piernik do wiatraka? Temat nie był o niedoskonałościach wydolnościowych 60-latków. Jeszcze ze dwie strony postów i znajdziemy się w wiecznie żywej strefie SKUTECZNOŚCI. Nudy na pudy :)

Się zobaczy, loża szyderców przygotowana :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024