Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate (kyokushin) co to jest?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
900 odpowiedzi w tym temacie

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
Ma dużo (teoretycznie)

- jako sport dla kazdego, zawody w których każdy właściwie może brać udział a które są w miarę bezpieczne, formuła do wyboru do koloru, semi, knockdown, lekkie mma (jak u was)

- jako ogólnorozwojowe zajęcia z elementami praktycznymi, lepsze niż aerobik ;)

- jako system samoobrony

karate wszak zawiera wszystkie elementy tylko rzadko jest w sposób kompleksowy nauczane
  • 0

budo_sake5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:U.K.
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?



Oto fragment wymagan egzaminacyjnych ktorym posuguje sie od lat 90-atych, najpierw jako student potem jako instruktor czy egzaminator:

Basic defence from ground – going to guard when on back, escape from guard, pass guard, juji from mount, juji from guard, ude garami from mount.


Chcialbym widziec wyzej wymienione techniki w twoim wykonaniu moj drogi Sake! :wink:

Byl w moim dojo niedawno pewien 3 dan z Kyokushin Matsushima z Brazylii: w rozmowie stwierdzil ze Matsushima Kyokushin w Brazylii to wylacznie trening sportowy...

A w polskim Kyokushin zmieni sie raczej niewiele - w sensie programowym, przeciez linia jaka reprezentuja Midori czy Matsui jest znana nie od dzis, nie widze wiec powodu dlaczego wlsnie w Polsce mialoby byc inaczej.


Otoz ja wcale nie twierdze ze wszyscy z IKO Matsushima sa swietnie przygotowani jezeli chodzi o samoobrone i zaawansowane techniki, jak rowniez walke w parterze, wyglada to u nas tak samo lub podobnie jak w innych organizacjacjach.
Otoz chcialem po raz wtory zwrocic uwage wszystkich foromowiczow (karateka) iz tego rodzaju techniki nie sa obce dla kyokushin, sa czescia skladowa stylu i powinny byc wplecione w system treningowy. Aby nie bylo tak z naszym karate jak z jednym kierowca ktory potrafil jezdzic tylko w dzien poniewaz nie wiedzial jak wlaczyc swiatla w swoim pojezdzie. (z zycia wziete)
Ja mam nadzieje ze jdnak cos sie zmieni i to na lepsze, musze tu przyznac iz techniki (w parterze) o ktorych mowa powyzej sa mi znane od dawna ale ostatnio zbyt wiele czasu na ich praktykowanie nie poswiecalem (mea-culpa).
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
W ogóle, mi się wydaje, że karate jest zbyt techniczne, zbyt się na technikę patrzy a za mało na szlifowanie praktyczne technik.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
Moim osobistym zdaniem po ostatnich zmianach politycznych nie pójdą żadne zmiany w sposobie szkolenia. Z całym szacunkiem dla wysokich stopni, ale ktoś musiałby ich tego "głębszego" kyokushin nauczyć. A więc jest pytanie kto ma to zrobić? Jak przy każdych zmianach potrzeba co najmniej kilku lat, żeby coś nowego zaobserwować na salach treningowych.

I na koniec coś z bardzo własnego podwórka. W szkole, w której nasz klub prowadzi zajęcia od 20 lat właśnie wprowadziała się konkurencja w postaci sekcji, która reklamowała się jako ta w której będzie nauczane "kickboxing/mua-thai/k-1". We wrześniu mieliśmy wrażenie, że odebrało to nam ćwiczących. Jakie było nasze zdumienie gdy w ostatnim tygodniu września na zajęciach zaczęło się pojawiać grubo ponad 50 osób. W rozmowach wyszło, że parę osób chciało spróbować konkurencji, ale jednak w naszym karate widzą metodę szkolenia. Wyraźnie pokazaliśmy, że można prowadzić treningi według kokretnego programu. Może to dlatego, że przynajmniej tzw. "moja grupa" ma zapowiadane nad czym będziemy pracować następnym razem a cały klub ma jasno określone czego dotyczyc będą treningi w kolejne dni tygodnia.

Dochodzę do wniosku, że karate właśnie przez tą mocną techniczną stronę, jeżeli nie jest przesadzona i zbyt laboratoryjna, naprawdę broni się samo.
  • 0

budo_sake5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:U.K.
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?

W ogóle, mi się wydaje, że karate jest zbyt techniczne, zbyt się na technikę patrzy a za mało na szlifowanie praktyczne technik.

Po prostu czesto ocenia sie wykonywana technike jako taka bez kontekstu, czyli wychodzi z tego troche sztuka dla sztuki. Ja kiedy mowie do swoich uczniow o technice, zawsze mowie o jej zastosowaniu, czemu ona sluzy i dlaczego wykonujemy ja tak a nie inaczej. Jak juz kiedys pisalem kazda technika ma swoj "bunkai". Nauczenie kogos samej techniki bez wytlumaczenia jej zastosowania, czy przydatnosci w walce to tak jak by dac drwalowi wspaniala pile mechaniczna i nie wytlumaczyc mu jak nia pracowac. (probujac jej uzyc tylko sie moze zranic)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
no jasne, za dużo jest suchej techniki
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
Nie wszędzie i nie zawsze, ale od czegoś trzeba zacząć.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?

W ogóle, mi się wydaje, że karate jest zbyt techniczne, zbyt się na technikę patrzy a za mało na szlifowanie praktyczne technik.


Powiedzialbym raczej ze zbyt nastawione na zdobywanie wiedzy a mniej na wspomniane przez ciebie szlifowanie. Jeszcze jedno kata, nowa technika itd.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
Ale i sposób treningu, tysiąc razy powtarzać aż się utrwali.

Na bjj, mma czy boksie spotkałem się z całkowicie odmiennym podejściem. Pokaz techniki, powtórzenia i od razu jakieś formy sparringu używające tę technikę.

Te metody potem prowadząc karate wdrożyłem, i całkiem całkiem to się dobrze łączyło, jedno z drugim
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
Laser piszesz o treningu z grupą, która już "coś" umie. Wtedy można tak robić. Ale jak masz gościa który nigdy w życiu pięści nie zacisnął to musisz dać szansę na utrwalenie ruchu w pamieci mięśniowej. Nie piszę, że dla wszystkich potrzeba setek powtórzeń, ale nie piszę też że 10 powótrzeń wytarczy. To jest właśnie rola trenera a może na początku bardziej TRESERA, bo musisz nauczyć wykonywac coś co często nie leży w naszej ludzkiej naturze - przykład -> zobacz jak walcza ze sobą małpy uderzają zawsze zamaszyscie po łuku bo to jest naturalne a w SW uczysz np uderzenia prostego.
Jak uczeń ma juz podstawy to awansujesz samoistnie do rangi trenera pokazującego szczegóły, zastosowania. Dalszy etap to typowy coach, uważnie patrzy i samymi uwagami naprowadza zaawansowanego adepta (celowo nie piszę zawdonika) na nowe rozwiązania. To wszystko zależy od tego kogo i na jakim etapie masz uczyć.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
są różne formy sparringu, również zabawowe dla zupełnie zielonych

Ale pal licho sparing, od początku tsuki, wraz z karczowaniem z pozycji walki a nie tylko w powietrze. To już była by dla wielu klubów nierealna rewolucja ;)
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?

Myślałem, że wygrałem, technicznie byłem dużo lepszy. Nawet Feliks Stamm w swoich pamiętnikach napisał, że był przekonany, że zwyciężyłem dwoma, trzema punktami. Ale tak to jest w sportach niewymiernych. Dwóch sędziów z Europy punktowało moje zwycięstwo 60:58 i 60:57. Trzej pozostali punktowali 59:59 i 59:59, ale ze wskazaniem Radoniaka, i 59:58 dla boksera ze Związku Radzieckiego. I przegrałem...Skończyły się marzenia o złocie... Zresztą to był okres przechodzenia z boksu technicznego do takiego bardziej agresywnego, który teraz bryluje. A moim atutem zawsze była technika - dodaje Leszek Drogosz.

-boks był też kiedyś inny...techniczny i bazował na setkach powtórzeń.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
ale to technika w innym rozumieniu, własnie prawidłowym
  • 0

budo_inhetos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
ostatnio dołączył do mojej sekcji Budokai chłopak ze stażem rok treningów w sekcji MMA w Anglii , przedtem nietrenował żadnego sportu walki . Jak na rok trenigów świetnie się ruszał , bardzo dobra praca rąk , bardzo przyzwoite kopnięcia . Poziom nieosiągalny dla żadnej osoby trenującej Kyokushin przez rok w najlepszym klubie w Polsce ......
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
Ta w innym rozumieniu też się bierze z czegoś...
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
W karate (potocznie) technika dobra, to pojedyncza, ładnie wyglądająca technika, idealna żeby wygrać zawody w kata ;)

W boksie, techniczne prowadzenie walki, bez szaleństwa, zejścia, uderzenia w każdej płaszczyźnie itp.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?

Ma dużo (teoretycznie)

- jako sport dla kazdego, zawody w których każdy właściwie może brać udział a które są w miarę bezpieczne, formuła do wyboru do koloru, semi, knockdown, lekkie mma (jak u was)

- jako ogólnorozwojowe zajęcia z elementami praktycznymi, lepsze niż aerobik ;)

- jako system samoobrony

karate wszak zawiera wszystkie elementy tylko rzadko jest w sposób kompleksowy nauczane


Pozwol ze troche skontruje:
1 Roznorodnosc form rywalizacji sportowej oferuje rowniez kickboxing: K1, Vull, Semi, Light, formy (kata) klasyczne, zmyslone, z i bez muzyki, z bronia itd. Pod szyldem jednej organizacji mozesz startowac we wszystkich tych dyscyplinach

2 To samo mozna powiedziec o wszystkich innych sportach i sztukach walki

3 Samoobrona: Krav Maga and co. sprzedaje sie pod tym wzgledem lepiej

W powyzszym zestawieniu brak mi elementu ktory bylby wyraznie przypisany do karate, bardziej niz gdzie indziej. Byc moze wlasnie to "wszystkiego po troche" jest dla wielu sposobem na przetrwanie, na zasadzie Mcdonald karate. (nie mowie tu o tworzeniu dodatkowych grup np aerobiku, yogi, boksu itp. chodzi mi wylacznie o tzw rozszerzanie "oferty" w grupach karate)
Osobiscie przemawia do mnie przyklad podany przez Romanowicza: konsekwentna, metodyczna praca w oparciu o jasno sprecyzowany program. Mysle tez ze w dluzszej perspektywie zawsze wygrywa jakosc i wysoki standard.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?

Pozwol ze troche skontruje:
1 Roznorodnosc form rywalizacji sportowej oferuje rowniez kickboxing: K1, Vull, Semi, Light, formy (kata) klasyczne, zmyslone, z i bez muzyki, z bronia itd. Pod szyldem jednej organizacji mozesz startowac we wszystkich tych dyscyplinach

2 To samo mozna powiedziec o wszystkich innych sportach i sztukach walki

3 Samoobrona: Krav Maga and co. sprzedaje sie pod tym wzgledem lepiej


1. Ale wymaga innego treningu. Trenując karate nie dla sportu, możemy brać w sporcie udział, dla wielu osób to fajna opcja

Tu nie chodzi o to, żeby grupy były, ale o to, że po prostu trenując karate mamy te wszystkie elementy.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?
co do metodyki jasnej to pewnie, jak najbardziej prawda to
  • 0

budo_inhetos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate (kyokushin) co to jest?



Oto fragment wymagan egzaminacyjnych ktorym posuguje sie od lat 90-atych, najpierw jako student potem jako instruktor czy egzaminator:

Basic defence from ground – going to guard when on back, escape from guard, pass guard, juji from mount, juji from guard, ude garami from mount.


Chcialbym widziec wyzej wymienione techniki w twoim wykonaniu moj drogi Sake! :wink:

Byl w moim dojo niedawno pewien 3 dan z Kyokushin Matsushima z Brazylii: w rozmowie stwierdzil ze Matsushima Kyokushin w Brazylii to wylacznie trening sportowy...

A w polskim Kyokushin zmieni sie raczej niewiele - w sensie programowym, przeciez linia jaka reprezentuja Midori czy Matsui jest znana nie od dzis, nie widze wiec powodu dlaczego wlsnie w Polsce mialoby byc inaczej.


Otoz ja wcale nie twierdze ze wszyscy z IKO Matsushima sa swietnie przygotowani jezeli chodzi o samoobrone i zaawansowane techniki, jak rowniez walke w parterze, wyglada to u nas tak samo lub podobnie jak w innych organizacjacjach.
Otoz chcialem po raz wtory zwrocic uwage wszystkich foromowiczow (karateka) iz tego rodzaju techniki nie sa obce dla kyokushin, sa czescia skladowa stylu i powinny byc wplecione w system treningowy. Aby nie bylo tak z naszym karate jak z jednym kierowca ktory potrafil jezdzic tylko w dzien poniewaz nie wiedzial jak wlaczyc swiatla w swoim pojezdzie. (z zycia wziete)
Ja mam nadzieje ze jdnak cos sie zmieni i to na lepsze, musze tu przyznac iz techniki (w parterze) o ktorych mowa powyzej sa mi znane od dawna ale ostatnio zbyt wiele czasu na ich praktykowanie nie poswiecalem (mea-culpa).

Drogi Sake , piszesz że techniki w parterze są Tobie znane , ale trenujesz ich często :idea: sugeruję że walce z osobą która ma trochę pojęcia o chwytach Miałbyś duże problemy ze zastosowaniem skutecznych technik chwtanych . Pamiętam okres w swoim życiu gdy trenowałem Brazilian Jiu-Jitsu , a następnie skupiłem się na treningu stójki dodatkowo tylko wprowadzając elementy walki na chwyty. Zdaje sobie sprawę że siła mojej walki w parterze to niewięcej niż 40 procent z dawnej formy . Skupiając się na treningu stójki oczywiście rozwinełem się w tej płaszczyżnie , jednak nieda się ukryć ! kosztem poziomu walki w partersze . Tu w Polsce osoby z Kyokushin , Ashihara , Oyama Karate niemają dużej wiedzy i doświadczenia w chwytach .
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024