Skocz do zawartości


Zdjęcie

"pozytywna" motywacja ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

"pozytywna" motywacja ?
Mags napisał w watku ---

Dlaczego Aikido, a nie Aiki-Jitsu?

aikia napisał:

"ki ga susumanai" - " moja dusza jest zawsze niezadowolona")

ale ma to wydźwięk pejoratywny (np zawsze marudzę) czy pozytywny (zawsze chcę podążać dalej)?


Jest to bardzo ciekawe pytanie , a wychodziło poza temat wątku , dlatego zdecydowałem się otworzyc nowy.

Odpowiedz nie jest łatwa.
Na podstawie wielu lektur i własnych przemysleń uważam , że nieco inaczej będzie w przypadku Japończyka, inaczej " człowieka Zachodu".

Dla Japończyka to "niezadowolenie" jest pozytywne - stanowi motywację do nieustannego doskonalenia. Zresztą takie podejście jest pokłosiem nauk wynikajacych z Zen i tak mocno zakorzeniło sie w świadomości społecznej, że nawet dziś ci ludzie rzadko mówia o własnych sukcesach. Częściej, słysząc komplement odpowiedzą "Przepraszam. Mogłem to zrobić lepiej, postaram sie naprawić ten błąd w przyszłosci" , :-) .
Świadomość "do" w rozumieniu "droga" , w cierpliwym i pokornym dążeniu do osiagniecia celu jest m. in. wyrazem braku satysfakcji z dotychczasowych wyników. Ale pozytywnym.
Osobiście, staram sie własnie w ten sposób podchodzić do "susumanai".

Jednak w naszym układzie - "zachodnim" - wykształciło sie inne podejście. " Ki ga susumanai" jest raczej traktowane jako "niska samoocena" i generalnie tępione przez wszystkich psychoanalityków. W tym sensie ma wydżwięk pejoratywny. Człowiek Zachodu ma wpojone kierowanie sie zasadą " I am the best. I can do everything" i to (zupełnie odmienne od japońskiego) credo w naszym kręgu kulturowym stanowi motywację do dalszych działań. Brak satysfakcji powoduje frustracje i zniechęcenie.

Pozornie watek ma niewiele wspólnego z Aikido. W moim przekonaniu jednak można go odnieśc do wielu naszych dyskusji o celu ćwiczenia, motywacjach itp.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: "pozytywna" motywacja ?

(...)aikia napisał: "ki ga susumanai" - " moja dusza jest zawsze niezadowolona")

ale ma to wydźwięk pejoratywny (np zawsze marudzę) czy pozytywny (zawsze chcę podążać dalej)?

(...)Odpowiedz nie jest łatwa.
Na podstawie wielu lektur i własnych przemysleń uważam , że ... (...)

Na podstawie mojego słownika to "ki ga susumanai" oznacza coś zupełnie innego.

気が進まない: 積極的にそれをしようという気持ちになれない。気乗りがしない。

Z tej definicji wynika, że to wyrażenie oznacza "wahać się, nie mieć ochoty na aktywne działanie, brak nastroju." Ogólnie nic pozytywnego, nawet dla hipotetycznego przybysza z egzotycznego Orientu.
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "pozytywna" motywacja ?
Bardzo słabo znam japonski. Byc moze to jest idiom, którego używa się w takiej sytuacji. Podaję za żródłem , gdzie takie okreslenie znalazłem " The Japanese Samurai Code, Classic Strategies for Succes", Boye Lafayette de Mente ( jest polskie tłumaczenie
wydane przez Bellone pod tytułem Samuraje a wspolczesny biznes).
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "pozytywna" motywacja ?
A może być negatywna motywacja? Ciekawe... dajcie jakieś przykłady jak macie.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: "pozytywna" motywacja ?

prosisz - masz
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "pozytywna" motywacja ?
LOL - no tego się nie spodziewałem ;-)
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "pozytywna" motywacja ?
No coż , pan master kungfu sie wnerwił, bo słabo sie przykładali do ćwiczeń. Ludzka sprawa. A u nas sie narzeka jak sensei pozwoli sobie na niegrzeczną uwagę.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: "pozytywna" motywacja ?
wracając do tematu - jak po japońsku będzie brzmieć / wyglądać w zapisie owa pozytywna motywacja?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024