Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czym powinno być ATEMI?...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
165 odpowiedzi w tym temacie

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...

...skoro on WIE ze atemi nie dojdzie to po co ma sie odchylac/unikac?
Czy nie prosciej jest zamiast takiej wieloposiomowej umowy (ja sie umawiam ze nie atakuje a ty bedziesz robil tak jakbym ...) po prostu robic atemi? Kazdy z was z pewnoscia widzial sytuacje kiedy tori po prostu zapomnial o atemi (albo sobie gdzies tam machnal od niechcenia reka) a uke robi uniki, odchyla sie, "pracuje"...

Ból polega na tym, że ćwicząc określona technikę wykonujemy z góry założony układ, w którym doskonalimy poszczególne elementy, jak timing, dystans itp. Problem w tym, by ćwiczyć go tak, jakby ten układ nie był z góry zaplanowany. Uke nie powinien zakładać, że tori wykona konkretną akcje techniczną, na początku powinien być pewien, że jego atak będzie efektywny (vide: zasłanianie twarzy prze uke podczas atakowania, jakby z góry wiedział, że dostanie i gdzie dostanie). Ewentualne atemi powinno być dla niego zaskoczeniem. Uke nie wie o żadnym atemi. Atakuje i dalej reaguje na to co się dzieje, a nie przewiduje, (właściwie nie ma mowy o przewidywaniu, skoro układ zna się z góry - uke wie co będzie za chwilę). W tym cała trudność. To wychodzi w jiu waza, bo tam jako uke nie wiesz czego spodziewać się po tori... Inna sprawa to złe wykonanie atemi w ogóle. Jeśli tori zapomina o atemi, czy robi je nie tak jak powinien, nieefektywnie (nie koniecznie uderzając) to już rola uke by mu ten błąd wytknąć. Jeśli tori robi ruch błędny, to nie ma "pracy uke" poza pokazywaniem błędu (nie robi uniku, nie odchyla się).

Po prostu - na pewnym etapie atemi dochodzace do buzki/zeber to mus. Zeby sie nauczyc dystansu, ustawienia ciala, zeby sie oswoic z uderzeniem itp.
Pozniej - chcesz to uderzasz, nie chcesz to nie (na zasadzie "a mogl zabic").

Niekoniecznie zaraz mus, ale faktycznie "chcesz to uderzasz, nie chcesz to nie". Taki wybór powinien być zawsze i od czasu do czasu dać w dzioba nie zaszkodzi.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...

Nikt nie powiedział że nie można tego zrobić w dwojaki sposób. Ale nie trzeba walnąć by odnieść skutki o których była mowa. Dla mnie hukniecie jest pójściem nieco na łatwiznę, choć oczywiscie nie jest to złe rozwiązanie.
Przez analogię: idziesz z kuchni do pokoju i nagle ktoś gwałtownie otwiera drzwi łazienki tuż przed Tobą. Nie musisz przyjąć strzału z tych drzwi, by wylać na siebie całą kawę...


Idea niewatpliwie zacna ale chyba powinno sie ja stosowac na wysokim poziomie...

Ja to widzę troszkę inaczej: należy nad tą ideą pracować aby osiągnąć wysoki poziom...
  • 0

budo_guliwer35
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...

Cześć!
guliwer35 to ty mój przyjacielu?


Tak, to sem ja.
  • 0

budo_guliwer35
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...
Moim zdaniem, to oczywiście zależy od sytuacji, ale powinno wystarczyć zamarkowanie uderzenia, celem odwrócenia uwagi od konkretnego zamiaru, czyli wykonania określonej techniki.
  • 0

budo_smok_bazyli
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...
Witam

Chcę zwrócić uwagę Państwu forumowiczom, abyście nie ograniczali atemi tylko do uderzeń wykonywanych ręką.
Niedawny shihan co tył w Suchym Lesie mówił (przy okazji którejś z wczesniejszych wizyt) że jego nauczyciel (którego imienia lepiej nie wymiawiać :P ) stosował jako atemi zarówno i kopnięcia, jak i ciosy ręką a i czoła używał do zmiększczenia uke.

Rozparujmy zatem atemi jako szeroki wachlarz zmiękczaczy, ustawiaczy czy też wreszczie wykończaczy technik.

pozdrawiam
  • 0

budo_swarożyc
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...

Moim zdaniem, to oczywiście zależy od sytuacji, ale powinno wystarczyć zamarkowanie uderzenia, celem odwrócenia uwagi od konkretnego zamiaru, czyli wykonania określonej techniki.

Atemi w akido moze miec kilka zadan. Moze poprzedzać technikę ( w celu odwrócenia uwagi, rozluznienia uchwytu, wychylenia przeciwnika itp),moze byc zadane w trakcie wykonywania techniki (kontrola), moze ja konczyć, moze tez byc wykonane zamiast dzwigni czy rzutu czyli zamiast "unik- przechwyt - rzut" ( wg. Goscia), to unik-atemi-atemi. W zależnosci od celu bedzie albo markowane, zadawane tak aby tylko zniechęcało do dalszej walki, lub tak aby "zakonczyć zabawę"
:wink:
  • 0

budo_mistyk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...
Czy mógłby ktoś wrzucić jakiś filmik na którym jest przedstawione atemi, w wykonaniu
jakiegoś aikidoki, nie chodzi mi o początek techniki, tylko o zastosowanie atemi w trakcie robienia techniki, bo nie za bardzo rozumiem w jaki sposób można zastosować atemi
w Aikido, w trakcie techniki, przecież Aikido opiera się współpracy uke i tori, to gdzie tu jest miejsce na wykonanie atemi w trakcie robienia techniki.
  • 0

budo_smok_bazyli
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...

Czy mógłby ktoś wrzucić jakiś filmik na którym jest przedstawione atemi, w wykonaniu
jakiegoś aikidoki, nie chodzi mi o początek techniki, tylko o zastosowanie atemi w trakcie robienia techniki, bo nie za bardzo rozumiem w jaki sposób można zastosować atemi
w Aikido, w trakcie techniki, przecież Aikido opiera się współpracy uke i tori, to gdzie tu jest miejsce na wykonanie atemi w trakcie robienia techniki.


Filmiku to ja nie szukałem, ale podpowiem technikę do wyobrażenia gdzie jest atemi w trakcie.
technika kotegaeshi, wariant ura. atak w zasadzie obojętny (bo atemi będzie w trakcie techniki).
1. przyechwytujesz nadgarstek uke
2 wykonujesz irimi tenkan i zmuszasz uke aby się odwrócił do Ciebie przodem
3. popełniłeś błąd pracy dystansem (po pkt2. jesteś w zasięgu wolnej ręki uke - znaczy możesz wybrać w ryło)
4 Tu możesz włożyć atemi ręczne żeby uporządkować "nieład w dystansie" lub dodatkowo uzyskać wychylenie uke do tyłu.
5. Dalej kontynuujesz prowadzenie do rzutu przez wykręcenie nadgarstka.

Innym przykładem może być zniewolenie uke w prowadzeniu ikkyo (wersja omote).
1. Doprowadziłeś uke do pozycji przyklęku podpartego
2. i uke wymyślił sobie że dalej nie pójdzie bo coś tam.
3. Jeśli nie masz wyrzutów sumienia nie zabrania Ci religia albo nie lubisz uke to możesz zmusić uke do dalszej wędrówki poprzez wykonanie atemi kolanem w żebra (pamiętaj że uke jest w bardzoe niewygodnej dla niego pozycji)
4. teraz ikkyo powinno dać się zakończyć (z problemami czy bez to inna sprawa)

Nie wiem czy słowa oddały ideę że można takie atemi umiejscowić w technice

Oczywiście w takich rozwiązaniach nie mówimy o wspópracy, idei miłości etc. To są możliwości do wykorzystania i stosowania ich nie poleceam. Zwłaszcza w kihon.
Co nie oznacza że o takich wariantach również powinniśmy wiedzieć i powinniśmy móc je pokazać (zwłasza osoby o dużym doświadczeniu).
Pamiętać też należy że atemi nie powinno być nadużywane w wykonywaniu techik. Zwłaszcza w kihon gdzie uke i tori wspólnie tworzą technikę.

Tak to widzę

pzdr
  • 0

budo_soulfly
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kanie

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...

Atemi w akido moze miec kilka zadan. Moze poprzedzać technikę ( w celu odwrócenia uwagi, rozluznienia uchwytu, wychylenia przeciwnika itp),moze byc zadane w trakcie wykonywania techniki (kontrola), moze ja konczyć, moze tez byc wykonane zamiast dzwigni czy rzutu czyli zamiast "unik- przechwyt - rzut" ( wg. Goscia), to unik-atemi-atemi. W zależnosci od celu bedzie albo markowane, zadawane tak aby tylko zniechęcało do dalszej walki, lub tak aby "zakonczyć zabawę"
:wink:


no właśnie.

ja też to tak rozumiem i bardzo mi się ten wariant podoba.

ale zaraz ktoś napisze, że to już nie jest aikido ....
  • 0

budo_renshin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...

Atemi w akido moze miec kilka zadan. Moze poprzedzać technikę ( w celu odwrócenia uwagi, rozluznienia uchwytu, wychylenia przeciwnika itp),moze byc zadane w trakcie wykonywania techniki (kontrola), moze ja konczyć, moze tez byc wykonane zamiast dzwigni czy rzutu czyli zamiast "unik- przechwyt - rzut" ( wg. Goscia), to unik-atemi-atemi. W zależnosci od celu bedzie albo markowane, zadawane tak aby tylko zniechęcało do dalszej walki, lub tak aby "zakonczyć zabawę"
:wink:


Zgadzam się całkowicie z tym twierdzeniem. Nie należy kojarzyć atemi tylko z uderzeniem po ktorym przeciwnik traci przytomnosc lub jest zadawane tylko w twarz i tylko na początku techniki. Atemi to praktycznie ograniczony tylko wyobrażnią zestaw uderzen, kopnięć itd. począwszy od kończących technike poprzez odwracających uwage czy też zmiękczających. Ponoć należy do nich także naplucie w oko przeciwnika. :D
Ja traktuje atemi jako jeszcze jedno narzedzie do kontroli zarówno na początku techniki jak i w trakcie jej wykonywania (i to nie tylko wtedy kiedy cos spartoliłem 8) ).
W stylu Nishio początkowa faza techniki oparta jest m.in. na konieczności zadania atemi. Służy temu cały arsenał tzw. wejść, które mogą być połączeniem atemi, miekkich blokow, irmi. I co ciekawe są one na tyle uniwersalne ze prawie z każdego można wykonań dowolną technike.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...
No i proszę jaka interesująca dyskusja. Sporo ciekawych głosów, z różnych opcji.
Mnie osobiście ta różnorodność bardzo przypada do gustu. Jedna z zalet aikido...

Całkiem tu pysznie. :D
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...

... nie za bardzo rozumiem w jaki sposób można zastosować atemi
w Aikido, w trakcie techniki, przecież Aikido opiera się współpracy uke i tori, to gdzie tu jest miejsce na wykonanie atemi w trakcie robienia techniki.

Ja tyż nie ;-)
Ale fajnie się chłopaki poklepują po pleckach :)
  • 0

budo_swarożyc
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...

nie za bardzo rozumiem w jaki sposób można zastosować atemi
w Aikido, w trakcie techniki, przecież Aikido opiera się współpracy uke i tori, to gdzie tu jest miejsce na wykonanie atemi w trakcie robienia techniki.

Aikido przede wszystkim opiera się na współpracy tori z uke. Jeżeli ta współpraca nie jest mozliwa, to konieczne jest atemi.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...
Moje pojmowanie atemi. Dlugo mi sie gryzlo atemi z Aikido - no bo niby Aikidoka nie atakuje, nie naucza sie kopniec, uderzen, a tu sie okazuje ze mozna uderzac jak np. w Karate.
Jest jednak roznica pomiedzy uderzeniem w Karate a uderzeniem w Aikido. Ta roznica jest cel.
W Karate celem uderzenia jest zadanie kleski przeciwnikowi, "smierc", czy tez uczynienie go niezdolnym do walki. Uderzenia sa precyzyjne, uczone poprzez tysiace powtorzen (nie pisze o karate sportowym).
W Aikido cel uderzenia jest inny: zaburzenie akcji uke. Uderzenie nie musi byc precyzyjne, nie musi zwalic nage z nog - ma zaburzyc dzialanie uke.
I to jest wlasnie moja definicja atemi: zaburzenie dzialania atakujacego uke, odwrocenie jego uwagi od jego glownego dzialania.
I idac dalej tym tokiem myslenia: to moze byc uderzenie, plaskacz w twarz, uszczypniecie, nawet odepchniecie. Wazne zeby w wyniku atemi uke odwrocil uwage od swego glownego celu, a skupil sie np na bolu nosa, czy zapewnieniu stabilnosci po odepchnieciu.
Jezeli uke zlapal za gi i zamierza trzymac jak w imadle to zadne ikkyo nie wejdzie. Ale po atemi np. nazdepnieciu pieta na jego palce od stop jego uscisk juz nie bedzie tak mocny-uwaga uke skupi sie na bolu. I mamy otwarcie dla wykonania naszej techniki obronnej. W Ki Aikido duzo technik kokyou nage bazuje na atemi, ktorym jest ruch palcow w strone oczu. Tu uke odwraca uwage od ataku i skupia sie na tym zeby oczka nie stracic.
Inny problem, ktory ktos poruszyl to problem nawyku zlego atemi (przepraszam ze nie pamietam kto ale pisze offline).
Bardzo czesto w technice markuje sie atemi (czesto powolnym ruchem). Jest to wedludg mnie niewlasciwe bowiem faktycznie wyrabia nieprawidlowy odruch.
Chodzilem na treningi karate z kolega, ktory z 1 kyu nie potrafil kopnac kogos innego, nie potrafil nawet kopnac w tarcze bo lata kopal tylko w powietrze i
jak ktos wczesniej powiedzial - podswiadomie byl on hamowany.
Natomiast nie wiem jak mozna cwiczyc atemi na treningach. Moze wlasnie popchniecie w klatke zamiast udawanego uderzenia? Tylko czy atemi na treningu jest potrzebne skoro uke wspolpracuje?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...

W Karate celem uderzenia jest zadanie kleski przeciwnikowi, "smierc", czy tez uczynienie go niezdolnym do walki. Uderzenia sa precyzyjne, uczone poprzez tysiace powtorzen (nie pisze o karate sportowym).

Jesli nie w sportowym, to w ktorym? Cele karate np. te zdefiniowane przez Funakoshiego są przecież bardzo zbieżne z wypowiedziami M. Ueshiby.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...
Prorock napisal:

Jesli nie w sportowym, to w ktorym?

nie sportowym = nie sportowym. Odrozniam cwiczenie karate jako sztuke walki i samodoskonalenia sie, od karate sportowego, ktorego celem jest wspolzawodnictwo sportowe.
Czesto karate sportowe jest czescia szeroko rozumianego Karate.
Ale nie o to mi chodzilo - napisalem niesportowe, ponieważ uzylem slow zadanie kleski i smierc. Nie chcialem zeby ktos mi sie doczepil, ze w czasie zawodow karate ludzie sie nie usmiercaja. Ale niestety na tym forum to niemozliwe chyba ;-) ( a moze i na szczescie - bo sie dyskusja rozwija).

Cele karate np. te zdefiniowane przez Funakoshiego są przecież bardzo zbieżne z wypowiedziami M. Ueshiby.

Bardzo mozliwe ale jesli mozesz zwiezle napisac, zeby nie ciagnac offtopa- ktore cele i ktore wypowiedzi (karate ma wiele celi). Moze nowy watek otworzyc jesli bedzie interesujace.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...
dla mnie "aikido" konczy sie w momencie gdy robimy atemi
nie ma podzialu na jakies atemik miekkie, twarde, skalne czy gabczaste :)
jesli uderzenie nalezy zastosowac, nalezy na nim akcje zakonczyc

jesli pracuje na energi uke, to moge wykonac wszystko bez potrzeby atemi, jesli trace jego energie to wykonuje atemi zeby naprawicv blad - to juz nie jest "aikido" wg mnie

zaryzykuje ewentualnie teze ze jesli uznalbym atemi za aikido to jest to wysoki poziom, gdzies w okolicy kokyu, ale nie umiem jeszcze tego omowic...
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...

Ale fajnie się chłopaki poklepują po pleckach

Sebol,
Ja bym nawet powiedział, parafrazując Winstona Wolfa ( Harvey Kaitel ) z "Pulp Fiction", że chłopaki liżą się po fiutach ( to cytat z klasyki filmowej więc na mnie nie krzyczcie, żem cham )! Tylu pierdół na raz dawno nie czytałem. Ręce opadają!
Sebol, Mistyk - piatka, Zrazik Wołowy, Szary Wilk, Okiok - czwórka. Reszta - z powrotem do szkoły! :evil: :evil: :evil: :evil:
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...

I idac dalej tym tokiem myslenia: to moze byc uderzenie, plaskacz w twarz, uszczypniecie, nawet odepchniecie.

Szkoda, że dziewczyny nie pokazują np. cycka... :D :D :D
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym powinno być ATEMI?...
Sebol napisal:

Szkoda, że dziewczyny nie pokazują np. cycka

Sebol, to tobie nie pokazuja ? 8O Biedaku.... :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024