Skocz do zawartości


Zdjęcie

Znalazłem kilka filmików taiji


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
198 odpowiedzi w tym temacie

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
jak ze mróz ścisnął forum tez zamarło ;)
Wrócę z pytaniem o te 8 Kawałków Brokatu .. Czy mógłbyś rozszerzyć swoją wypowiedz.. o jakiś lekki rys historyczny??

Pozdrufka
  • 0

budo_t. nowakowski
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

jak ze mróz ścisnął forum tez zamarło ;)
Wrócę z pytaniem o te 8 Kawałków Brokatu .. Czy mógłbyś rozszerzyć swoją wypowiedz.. o jakiś lekki rys historyczny??

Pozdrufka


Oczywiście Peter, co Cię konkretnie interesuje?

Pozdrawiam

Tomasz Nowakowski
  • 0

budo_t. nowakowski
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

:D fakt Żwirku, ale ćwiczenie w niskich pozycjach /o ile masz organizm i nóżki przygotowane/ nie robi szkody. JAKIE JEST TO PRAWDZIWE TAIJI QUAN ? Co masz na mysli ?


Bardzo dobre pytanie Ocean1. Też mnie to interesuje.

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Nowakowski
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
Interesuje mnie skąd wzięły się te ćwiczenia.... od kogo się ich nauczyłeś itp
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

Chen i Yang sa niemalże identyczne, fakt sposób wykonania technik jest odmienny,


nie chciałbym żeby wyszło ze się znowu czepiam ale jak moglbyś rozwinąć te myśl w miarę tak czytelnie i w prosty sposób. Żebym mógł pokapować.
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

nie chciałbym żeby wyszło ze się znowu czepiam ale jak moglbyś rozwinąć te myśl w miarę tak czytelnie i w prosty sposób. Żebym mógł pokapować.

juz odpowiadam
jak zanalizujemy formy obu tych styli to zobaczymy, że techniki tam wystepujace są zblizone do siebie, jednakże zupełnie odmienna praca ciała powoduje, że na pierwszy rzut oka sa to zupełnie inne techniki
przykład: "ręce falują jak chmury", "krok do tyłu aby odepchnąć małpę" - znowu przepraszam za bzdurne nazwy technik, ale one i tak są różne w zalezności od tłumacza :wink:

Pozdrawiam
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
a jak nasi koledzy to widza??? oprócz nazw oczywiście bo to do niczego nie doprowadzi ;)
  • 0

budo_oce
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

a jak nasi koledzy to widza??? oprócz nazw oczywiście bo to do niczego nie doprowadzi ;)

wg mojej wiedzy Chen i Yang muszą być analogiczne, gdyż Yang został założony przez gościa który podglądał treningi rodziny Chen i w ten sposób nauczył się. Kiedy się to wydało a był wtedy parobkiem-niewolnikiem-służącym (jak kto sobie woli nazwać. Nie jestem pewien, ale chyba został sprzedany w niewolę za długi rodziców. W każdym razie był przywiązany do służenia rodzinie Chen jak chłop pańszczyźniany do ziemi) i okazało się że robi to dobrze został pierwszym spoza rodziny dopuszczonym do ćwiczenia. Później został uwolniony, dostał rodzinne zapiski o Tai Chi (znana ogólnie jest rzeźba pokazującą ten moment obecnie w muzeum w Chenjagou) i pojechał w swoją drogę. Z czasem jego ćwiczenie na tyle się zaczęło różnić że zaczęto je określać stylem Yang a nie Chen. Nazwy różnią się dlatego że gość był niepiśmienny i nie potrafił prawidłowo odczytać otrzymanych znaków. Nie jest to w żadnym wypadku próba deprecjonowania stylu Yangu, takie są fakty historyczne przekazywane w rodzinie, ta historia jest chyba także opisana w książce "Chen żywe..." J.Sielberstorfa, razem z opisem jak i dlaczego ewoluowały nazwy styli i odmian, w tym Yang, Zhaobao itp. Choć może fakt problemów z pisaniem i czytaniem jest zwyczajowo, że niby nie wypada o tym mówić, pomijany, a to właśnie jest źródło dziwacznych nazw, często określanych potem jako wyraz poezji - a to tylko skutek hmmm analfabetyzmu. Proponuje zajrzeć bo to porządkuje "miejskie legendy" i jest wiedza z pierwszej ręki na temat pochodzenia Tai Chi w ogóle jako takiego.
Określenie, że Yang jest uproszczonym Chenem byłoby trywializujące i nieprawdziwe, natomiast stwierdzenie że jest przekształconym Chenem pozbawionym w formach twardych technik jak uderzenia itp (co oczywiście nie wyklucza wykonywania uderzeń w Yangu jak ktoś wie o co chodzi i potrafi wykonać fajing z tzw. "dowolnej pozycji") byłoby bliższe prawdy, choć należy dodać, ze potem styl rozwijał się niezależnie i "poszedł swoją ścieżką". Zatem często podobieństwo oznacza że jest to dane "coś" nie tyle podobne co jest tym samym w sensie oryginalnego źródła i pochodzenia, wykonywane zgodnie z metodyka/założeniami/charakterystyka/manierą danego stylu Yang czy też Chen.

"Ważniejsze od tego co ćwiczysz jest jak dobrze to robisz - ćwiczysz"

ps
pozdrawiam kolegę "ocean1" i dla zasady zwrócę uwagę że on to nie ja, a ja to nie on. Na wszelki wypadek ewentualnych nieporozumień. ;)
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
pozdrawiam tez kolegę OCE. :D
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
:idea: wiele jest 'opowieści' odnośnie genezy T.Q. Chen lub Yang, badania w każdym razie trwają. Swoja droga polecam książeczkę 'kanon tai chi' do której zresztą Pan Tomasz napisał przedmowę.
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
Zwirku a co rozumiesz pod stwierdzeniem - różna praca ciała - w stylach Chen i Yang ?
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
ciłem parę zdań nt. kawałeczków brokatu na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] zapraszam.
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
:D przepraszam ta strona weside t bez przecinka na końcu.
A tak sobie pomsśałem /i to nie ze względu dla dnia dobroci dla zwierząt i Swiąt/ iż forum służy nam - jako pasjonatom SW - do pogłębienia wiedzy i ewentualnie pomocy co , jak i gdzie możemy wzbogadzić swą pasję.
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

:D przepraszam ta strona weside t bez przecinka na końcu.
A tak sobie pomsśałem /i to nie ze względu dla dnia dobroci dla zwierząt i Swiąt/ iż forum służy nam - jako pasjonatom SW - do pogłębienia wiedzy i ewentualnie pomocy co , jak i gdzie możemy wzbogadzić swą pasję.


ech... może i służyło te 8 lat temu :wink:

teraz to już coś innego
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
:) eee wszystko zależy od nas.
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

JAKIE JEST TO PRAWDZIWE TAIJI QUAN ? Co masz na mysli ?


prawdziwe czyli oryginalne
i znalazłem odpowiedz na te łamigłówkę
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
przepraszam Peter ale jestem zbyt prymitywny i nie łapię tego Twego linku, ect. co chodzi ?
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
no tam ktoś napisał ze widział plakat reklamujący ORYGINALNE tai chi, co tu do łapania??/
  • 0

budo_te
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
forma yang z fa jing

i jeszcze o fa jing
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
bede chyba nudny z tym linkiem [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024