Skocz do zawartości


Zdjęcie

Znalazłem kilka filmików taiji


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
198 odpowiedzi w tym temacie

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

Krążenia na początku formy syna wykonywane lewą nogą służą między innymi do tzw. otwarcia biodra (to termin z Tai Chi, który być może jest Ci znany, nie wiem, ponieważ nie odpowiedziałeś na moje pytania), do poprawienia koordynacji ruchu nogi z ruchem talii i lekkim rotacyjnym ruchem kręgołupa. Do rozwijania zakorzenienie na drugiej obciążonej nodze i jeszcze paru innych efektów. Wielokrotne i regularne powtarzanie tego fragmentu formy daję w efekcie większą stabilność i dynamikę siły wynikającej z dobrej koordynacji ruchu.
Co można wykorzystać na przykład w niskim kopnięciu lub podcięciu. Taką możliwość aplikacyną stwarza ruch następujący za ruchem o który pytasz.

No tak, ale w tym ćwiczeniu widac wyraźnie wyizolowanie ruchu jednej kończyny, co nie jest spotykane w Taijiquan, gdzie niezależnie od stylu dąży się do ujednolicenia, skoordynowania ruchu ciała w jedna całość, co wyraźnie widać w tradycyjnych formach – pominę twory typu taoistyczne Tai Chi, co z Taijiquan mają niewiele wspólnego. Nie podoba mi się za to tworzenie takiej “otoczki” filozoficznej do prostego ruchu jakim jest krążenie nogą w poziomie. Na jakiej podstawie Tomaszu twierdzisz, że to konkretnie ćwiczenie daje wiekszą stabilność i dynamikę, ktos to badał? Bo ja moge równie dobrze powiedzieć, że zwiększa prawdopodobieństwo zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu biodrowego i grozi skrzywieniem kręgosłupa – przy wielokrotnym / wieloletnim powtarzaniu tego ćwiczenia.

To, że w innych systemach Tai Chi Chuan nie ma takiego elementu jest przecież oczywiste. Formy różnych stylów mają wiele podobieństw, ale też różnią się od siebie. Wystarczy porównać na przykład formy stylu Chen, Yang i Sun.

Chen i Yang sa niemalże identyczne, fakt sposób wykonania technik jest odmienny, jednak techniki pozostają te same, mamy i “ręce falujące jak chmury”, czy “krok do tyłu żeby małpe odepchnąć” ( z góry przepraszam za nazewnictwo technik, ale sa one rózne w zależności od szkoły czy przekazu) a tutaj mamy coś zupełnie odmiennego, widać brak shen fa charakterystycznego dla wszystkich w sumie systemów Taijiquan. Styl Sun ma naleciałości ze stylu Hsing Yi i Baguazhang, w końcu Sun Lu Tang to także ćwiczył.

Ruch ten jest ćwiczony na obie strony. (…)

Ale nie w tej formie :wink:

Ilość powtórzeń tego ruchu jest różna (nie zawsze dziewięć). Notomiast rytm dziewięciu powtórzeń jest jednym z podstawowych. Jest on inspirowany jednym z rytmów występujących w przyrodzie.

Sorry, ale to akurat to jest bzdura :lol: . Dlaczego wobec tego nie 8 czy 64, to są bardziej chińskie liczby. Co ma rytm przyrody do treningu Taijiquan? OK, wykonanie formy w ładnych okolicznościach przyrody dostarcza niewątpliwie miłych wrażeń, ale bez przesady… :?

Element z formy Syna o ktory pytasz nie jest elementem zaczerpniętym z Karate. Chociaż faktycznie są tam pewne podobieństwa. Ale takie podobieństwa można znaleźć we wszystkich sztukach walki. Po prostu budowa i biomechanika ciała ludzkiego bez względu na uprawiany styl jest taka sama. Dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że pewne elementy w różnych czasami nawet odległych stylach się powtarzają.
To, że nie przypomina Ci niczego co widziałeś do tej pory w Tai Chi Chuan, też nie jest niczym dziwnym. Przecież nigdy wcześniej nie widziałeś stylu San Feng.
Myślę też, że nie znasz wszystkich stylów Tai Chi Chuan i ich możliwych interpretacji. Na przykład styl Zhaobao, który jest mniej znany zawiera sporo elementów trudnych do rozpoznania w innych stylach.

Do Zhaobao bym się nie pchał, bo chcę mieć zdrowe kolana. Tak, masz rację nie znam wszystkich styli Taijiquan, bo jest to niemożliwe, wystarczy mi praktyka jednego z nich w porządnej szkole.

Co do rytmu, sposobu wykonania i koordynacji z resztą formy nie będę się wypowiadał. Wspomniałem już, że pani Anita nie jest moją uczennicą. Tak, że nie będę oceniał jej interpretacji stylu. Mógłbym to zrobić jedynie na jej własną prośbę i na pewno nie publicznie.

Rozumiem.

Pozdrawiam
Ż.
  • 0

budo_t. nowakowski
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

Witam

Widzę ze znowu użyłem niefortunnego słowa "trener". Oczywiście przepraszam za to określenie.
Faktycznie jest nieprecyzyjne, bo osoby te nie posiadały stosownych uprawnień państwowych do prowadzenia zajęć. Użyje wiec określenia osoby prowadzące zajęcia, odesłały mnie do Ciebie w kilku kwestiach. Miedzy innymi takich: Skąd w programie nauczania pojawiło się 8 Kawałków Brokatu, jaka jest geneza tego chi kungu w szkole. Dlaczego nauczana forma miecza to forma systemu Chen?
Jeszcze o ile to możliwe poprosiłbym rozszerzenie histori samego Stylu.

Pozdrawiam


Witam Peter,

Słowo trener samo w sobie nie jest niefortunne. Po prostu w naszej tradycji nigdy go nie używaliśmy i nie używamy, ponieważ uprawiany przez nas styl nie jest sportem. Osiem Kawałków Brokatu pojawiło się w szkole ode mnie. Osoba od której się uczyłeś przed kilku laty posiada również sportowe uprawnienia państwowe. Co do miecza to w naszej szkole uczy się szermierki Tai Chi a nie form. A nauczana w naszej szkole forma miecza nie jest formą stylu Chen i nigdy żadnych form stylu Chen nie praktykowaliśmy. Zadziwiasz mnie, skąd to w ogóle wymyśliłeś? Jak widzisz, jakoś dużo Ci się nazbierało błędnych informacji. Poza tym Peter, te Twoje ataki zaczynają już być męczące. Co do innych informacji dotyczących na przykład historii stylu podałem ich już sporo a więcej na ten temat możesz się dowiedzieć lub będziesz się mógł dowiedzieć w przyszłości na moich stronach internetowych.

Pozdrawiam

Tomasz Nowakowski
  • 0

budo_t. nowakowski
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
Witam Żwirku,

No tak, ale w tym ćwiczeniu widac wyraźnie wyizolowanie ruchu jednej kończyny, co nie jest spotykane w Taijiquan, gdzie niezależnie od stylu dąży się do ujednolicenia, skoordynowania ruchu ciała w jedna całość,

Nasz styl nie jest żadnym wyjątkiem pod tym względem. Też się do tego dąży.

Na jakiej podstawie Tomaszu twierdzisz, że to konkretnie ćwiczenie daje wiekszą stabilność i dynamikę,


Na podstawie doświadczenia z setek powtórzeń przez dwadzieścia lat codziennej praktyki tego stylu. I nie doprowadziło to u mnie do zmian zwyrodnieniowych, wręcz przeciwnie.



Sorry, ale to akurat to jest bzdura :lol: . Dlaczego wobec tego nie 8 czy 64, to są bardziej chińskie liczby. Co ma rytm przyrody do treningu Taijiquan?


Żyjesz w rytmach przyrody Żwirku. Na przykład w rytmie zmian pór roku. Myślisz, że to nie ma wpływu na Twój organizm i na przykład na jego wydolność przy ćwiczeniu?
Co do często stosowanych chińskich liczb, masz niepełne informacje. Oprócz liczby 64 która jest wielokrotnością liczby 8 i jest to symbolika wykorzystywana na przykład w I Chingu, w chińskiej numerologi ważne są i często stosowane liczby i wielokroności liczb 3, 6, 7, 8 i 9.
Tao Te Ching Lao Tsego ma 81 rozdziałów. Podobnie jak Nei Ching - Księga Żółtego Cesarza o chińskiej wewnętrznej medycynie. 81 to 9x9, czyli wielokrotność 9. Następny przykład to 108 form stylu Yang, nazwa bardzo popularnej klasycznej formy stylu Yang i wiele, wiele innych przykładów.
Warto się Żwirku najpierw zastanowić i zweryfikować swoją wiedzę, zanim się zacznie komuś zarzucać, że pisze bzdury.

Pozdrawiam

Tomasz Nowakowski
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

Żyjesz w rytmach przyrody Żwirku. Na przykład w rytmie zmian pór roku. Myślisz, że to nie ma wpływu na Twój organizm i na przykład na jego wydolność przy ćwiczeniu?
Co do często stosowanych chińskich liczb, masz niepełne informacje. Oprócz liczby 64 która jest wielokrotnością liczby 8 i jest to symbolika wykorzystywana na przykład w I Chingu, w chińskiej numerologi ważne są i często stosowane liczby i wielokroności liczb 3, 6, 7, 8 i 9.
Tao Te Ching Lao Tsego ma 81 rozdziałów. Podobnie jak Nei Ching - Księga Żółtego Cesarza o chińskiej wewnętrznej medycynie. 81 to 9x9, czyli wielokrotność 9. Następny przykład to 108 form stylu Yang, nazwa bardzo popularnej klasycznej formy stylu Yang i wiele, wiele innych przykładów.
Warto się Żwirku najpierw zastanowić i zweryfikować swoją wiedzę, zanim się zacznie komuś zarzucać, że pisze bzdury.

Pozdrawiam

Tomasz Nowakowski


taaa, tyle że w styly Yang forma ma 108 lub 112 lub jeszce inna liczbę ruchów, co bierze się z odmiennej interpretacji czy dany ruch jest pojedynczą techniką, czy też nie, a zmienia się to w zależności od szkoły.
A jeżeli wykonam 25 powtórzeń, to coś może mi się stać?
Czy ustawienie ćwiczącego względem słońca ma jakieś znaczenie?
Pozdrawiam
Ż.
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
witam
Jeśli odbierasz to jako ataki to przepraszam nie jest to moim celem.... usiłuje wyjaśnić tylko kiedyś nurtujące mnie wątpliwości. Może faktycznie albo złe się wyraziłem lub mnie źle zrozumiałeś...
Ale jak widzisz pytania moje maja sens bo wychodzi na to że błędne informacje które mi przekazano po weryfikacji przez Twoją osobę wyglądają zdecydowanie inaczej.
I pytania które zadaje są też wydaje mi się proste..
Co do uprawnień to osoby te bezsprzecznie "teraz" posiadaj uprawnienia państwowe wtedy nawet nie wiedziały o konieczności ich posiadania.... ale przecież nie jest to istotne w tej chwili bo i tak już ich nie ma w strukturach Twojej szkoły. Oczywiście mogę się mylić bo stan wiedzy jest z przed paru dobrych lat.

Co do formy to taka była nauczana przez osobę wspomniana przez Ciebie. Potem się okazało że to forma stylu Chen.
Co do historii uzbroję się wiec w cierpliwość i będę wypatrywał ich na Twojej stronie internetowej.
  • 0

budo_t. nowakowski
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
Witam Żwirku,

Żwirek napisał:

taaa, tyle że w styly Yang forma ma 108 lub 112 lub jeszce inna liczbę ruchów, co bierze się z odmiennej interpretacji czy dany ruch jest pojedynczą techniką, czy też nie, a zmienia się to w zależności od szkoły.
A jeżeli wykonam 25 powtórzeń, to coś może mi się stać?
Czy ustawienie ćwiczącego względem słońca ma jakieś znaczenie?
Pozdrawiam
Ż.


Co do formy stylu Yang masz rację, jeśli chodzi o ilość pojedyńczych form. Liczone są one różnie. Ale mnie nie chodziło o rzeczywistą ilość kroków, tylko o symbolikę stosowaną w nazwach. Przy okazji przypomniał mi się jeszcze jeden przykład: tradycyjna pełna forma jednego ze stylów Wu też jest nazywana 108 form.
Zresztą wiele form Tai Chi Chuan i Qi Gong opartych jest na rytmach powtórzeń 2 - jak Yin Yang, trzy- ziemia, człowiek, niebo koncepcja z I Ching, cztery - podstawowe kieruki w przestrzeni, 5 - elementów itp. W przpadku liczb 6, 7, 8 i 9, to znowu kocepcja z I Ching.
6 to maksimum yin, 9 to maksimum yang, 7 to tak zwane młode yang (rozwijające się yang) a 8 to tzw. młode Yin (rozwijające się).
Wiele z tych rytmów można zaobserwować w procesach występujących w przyrodzie. Na przykład, normalny okres ciąży u kobiet trwa w przybliżeniu 9 miesięcy, rytm (tętno) serca u człowieka w normalnym, spokojnym stanie to około 72 (8x9) uderzenia na minutę itp.

Oczywiście, że jeżeli masz organizm przygotowany przez regularną praktykę do większej ilości powtórzeń formy, to nic Ci się nie stanie. tylko tym zyskasz. Będziesz miał większe doświadczenie i głębszy efekt.
W tej liczbie powtórzeń nie chodzi jednak o ilość, tylko o rytm, o proporcje do innych elementów formy. To tak jak z gotowaniem zupy, nie chodzi o to czy wsypiesz tam szczyptę, czy kilogram soli. Zupa będzie dobrze przyprawiona jeśli soli tam będzie akurat tyle ile potrzebujesz. Jeśli wsypiesz za dużo to możesz poprawić proporcje dodając trochę więcej wody.
Podobnie jest z rytmem ilości powtórzeń ruchów w formie. Dobiera się go w proporcjach do pozostałych elementów formy. To samo zresztą stosuje się również w planowaniu obciążenia organizmu w nowoczesnych zachodnich systemach.
Jak spojrzysz jeszcze raz na moją wcześniejszą odpowiedź na Twoje pytanie, to zobaczysz, że napisałem, że ten ruch o który pytałeś nie zawsze wykonuje się dziewięć razy. Stosuje się też inne rytmy.

Co do kierunku rozpoczynania formy twarzą na południe, jest taka teoria która mówi o tym, że ma to znaczenie ze względu na wpływ pola magnetycznego ziemi na organizm człowieka. Inna wersja ma znaczenie historyczno - praktyczne. W Chinach głownym kierunkiem geograficznym był kierunek południowy, nie pólnocny tak, jak w naszej kuturze.
A orientacja według kierunków geograficznych ułatwia zachowanie prawidłowych kierunków kroków przy nauce form.
Ja w swojej praktyce ustawiam się w pozycji naturalnej na początku formy po prostu tak, jak jest mi wygodnie w przestrzeni w której ćwiczę.

Pozdrawiam

Tomasz Nowakowski
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
Chen i Yang sa niemalże identyczne, fakt sposób wykonania technik jest odmienny, jednak techniki pozostają te same, mamy i “ręce falujące jak chmury”, czy “krok do tyłu żeby małpe odepchnąć” ( z góry przepraszam za nazewnictwo technik, ale sa one rózne w Styl Sun ma naleciałości ze stylu Hsing Yi i Baguazhang, w końcu Sun Lu Tang to także ćwiczył.

Do Zhaobao bym się nie pchał, bo chcę mieć zdrowe kolana.
  • 0

budo_t. nowakowski
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

witam
Jeśli odbierasz to jako ataki to przepraszam nie jest to moim celem.... usiłuje wyjaśnić tylko kiedyś nurtujące mnie wątpliwości. Może faktycznie albo złe się wyraziłem lub mnie źle zrozumiałeś...
Ale jak widzisz pytania moje maja sens bo wychodzi na to że błędne informacje które mi przekazano po weryfikacji przez Twoją osobę wyglądają zdecydowanie inaczej.
I pytania które zadaje są też wydaje mi się proste..
Co do uprawnień to osoby te bezsprzecznie "teraz" posiadaj uprawnienia państwowe wtedy nawet nie wiedziały o konieczności ich posiadania.... ale przecież nie jest to istotne w tej chwili bo i tak już ich nie ma w strukturach Twojej szkoły. Oczywiście mogę się mylić bo stan wiedzy jest z przed paru dobrych lat.

Co do formy to taka była nauczana przez osobę wspomniana przez Ciebie. Potem się okazało że to forma stylu Chen.
Co do historii uzbroję się wiec w cierpliwość i będę wypatrywał ich na Twojej stronie internetowej.


Cieszę się Peter, że doszliśmy do punktu w którym możemy rozmawiać normalnie. Tak jak moim zdaniem powinna wyglądać rozmowa na każdym forum. Czyli rzetelna wymiana poglądów, informacji, doświadczeń.
Osoba o której rozmawiamy uczyła wielu rzeczy bez mojej wiedzy i zupełnie poza programem mojej metodyki. Od lat zresztą prowadzi własną szkołę, w której uczy swoich koncepcji. Oczywiście w żadnym wypadku ta moja wypowiedź nie jest związana z oceną umiejętności tej osoby. Mamy po prostu inne poglądy na temat Tai Chi, ani lepsze, ani gorsze i dlatego nasze drogi już dawno się rozeszły.

Pozdrawiam

Tomasz Nowakowski
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
Chen i Yang sa niemalże identyczne, fakt sposób wykonania technik jest odmienny, jednak techniki pozostają te same, mamy i “ręce falujące jak chmury”, czy “krok do tyłu żeby małpe odepchnąć” ( z góry przepraszam za nazewnictwo technik, ale sa one rózne w zależności od szkoły czy przekazu) a tutaj mamy coś zupełnie odmiennego, widać brak shen fa charakterystycznego dla wszystkich w sumie systemów Taijiquan. Styl Sun ma naleciałości ze stylu Hsing Yi i Baguazhang, w końcu Sun Lu Tang to także ćwiczył.

[/quote]
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
:D przepraszam /wyłączyli prąd ... i cytat zniknął/

Chciałem się odnieść do w/w co pisał Żwirek - nie za bardzo kumam o co masz na myśli ?
Style Chen i Yang nie są prawie identyczne (chyba ze weźmiemy pod uwagę zasady), jeśli chodzi o zastosowania - to można odnaleźć i tu i tu prawie wszystkie techniki/aplikacje jak w innych stylach np. tzw.zewn. Emisja siły może być wykonana "każdą"częścią ciała. W sumie to ćwiczenie formy służy zbudowaniu odpowiedniej struktury ciała ... .

Jeśli chodzi o Sun T.Q. nie nazwałbym tego naleciałościami (w sensie jak ja rozumiem naleciałości) chodzi raczej o ruch, ewentualnie sposób generowania i rodzaju siły.
Może się mylę oczywiście.

I ostatnia rzecz, nie popadajmy w skrajność - z tym stawaniem twarzą do słonka - wiadomym jest, iż mamy 12 głównych i 8 dodatkowych kanałów którymi płynie Qi; i chodzi tu -upraszczając chyba o przepływa jej w cyklu dnia (jej aktywności, ect.) miesięcy (pór roku).

Oczywiście proszę o korektę jeśli się mylę.
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
:( znowu wyłączają prąd ... w Gdyni, sorki ..nie można normalnie pisać)

Żwirek o co chodzi z tymi kolankami w Zhaobao T.Q.? :) :roll:
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

:( znowu wyłączają prąd ... w Gdyni, sorki ..nie można normalnie pisać)

Żwirek o co chodzi z tymi kolankami w Zhaobao T.Q.? :) :roll:


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

:) :) :)
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
:?: "O TO" tzn. ?
  • 0

budo_bulion77
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 489 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z osiedla

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
ciekawe jak grube ma nogi :) przez spodnie nie widac :)
  • 0

budo_anjin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 600 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
pod "o to" masz link do Tuby ;)
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
podobno jak Yang Lu Chan wykonywał 'pełzającego węża' to mógł podnieść ustami z ziemi pieniążek ... . Czy wzmocnienie nóg i wykonywanie 'nie od razu' w niskich poz. formy = jakieś urazy ? A co sądzisz nt. tych opowiadań o mistrzach T.Q., ktorzy by środek ciężkości był ok, ćwiczyli pod stołem ? :D Zwirku.
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

podobno jak Yang Lu Chan wykonywał 'pełzającego węża' to mógł podnieść ustami z ziemi pieniążek ... . Czy wzmocnienie nóg i wykonywanie 'nie od razu' w niskich poz. formy = jakieś urazy ? A co sądzisz nt. tych opowiadań o mistrzach T.Q., ktorzy by środek ciężkości był ok, ćwiczyli pod stołem ? :D Zwirku.


taaa.. też to czytałem - Śniegowski Szymankiewicz "Kung Fu Wu shu chinska sztuka walki" czy wiekopomne dzieło Butrym Orlińska "Tajemnice Kung fu"
należy oddzielić legendy od prawdy, czytałem też, że Yang Luchan węze rękami rozrywał :)
jeszcze ciekawsze rzeczy są o Zhang Fengu :lol:
ale my też mamy swojego Króla Popiela :)

tego typu opowieści bardzo były popularne na początku lat 90 gdy jeszcze nie było internetu, a jedynym źródłem wiedzy o tradycyjnych chińskich systemach walki były przedruki z zachodnich czasopism i filmy z Jackie Chanem, niestety większość z tych opowieści okazała sie bujdą na resorach - paru Polaków dotarlo do Chin i osobiście mogli zweryfikować te opowieści - teraz w dobie internetu na youtubie mozna zobaczyć te formy, które jeszcze 15 lat temu uchodziły za legendarne i mistrzów, którzy wcale nie okazali sie takimi zabijakami, jakby chcieli uchodzić
niestety są szkoły gdzie czas jakby sie zatrzymał i zamykają się one w swoich wyobrazeniach o "prawdziwym Taijiquan", w ogóle nie przyjmując do wiadomości, że rzeczywistość jest troche mniej kolorowa 8)
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
:D fakt Żwirku, ale ćwiczenie w niskich pozycjach /o ile masz organizm i nóżki przygotowane/ nie robi szkody. JAKIE JEST TO PRAWDZIWE TAIJI QUAN ? Co masz na mysli ?
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
:D A jakie to szkoły gdzie czas się zatrzymał, to ważna informacja da tych co chcieli by uniknąć 'błędów' i sie 'prawdziwego T.Q. uczyć.
  • 0

budo_ocean1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
:) odnośnie udek /bulion/ mówi się iż kobity z CHRl co ćwiczą SW maja udka hehehe - grubiaste może od tych poz. jeźdźca co ?, ale jaki ma taka ścisk - jak boa wąż.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024