Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czarny Pas - szczyt - prawda i mity


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
109 odpowiedzi w tym temacie

budo_genesius
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 435 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Najwyższej Półki
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity

Czy aby przypadkiem nie wkrada się tutaj przyniesiona wraz z dalekowschodnią otoczką jakaś nowa religia?


Tak. Czekaj na zemste sithow... :roll:

Sa takie techniki jak gyaku- i kizami-zuki i drobne podciecia. Do tego dochodzi niesamowity timing "starszej osoby ze stazem i doswiadczeniem"...

Tak btw. widziales kiedys trening albo walke staruszkow - karatekow. 5, 6 i wyzszych danow?

Jesli nie, to opowiem ci nieco.
Spotkalem sie z czyms takim. Ktos, kto chodzi o lasce i to ledwo, ma problemy z wejsciem po schodach itd., wchodzac na sale w kimonie jest jak robot. Nie widac sladu dolegliwosci.

Wiesz jak wyglada kumite takich osob?
Pewnie tez nie, wiec tez ci opowiem.
Najpierw przez dlugi czas omawiaja forme, po czym, gdy wreszcie stana naprzeciwko siebie dochodzi do blyskawicznego natarcia. Jeden lezy, drugi stoi. I wszystko. :wink:
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Unikasz odpowiedzi na trudne pytania Genesius. Dalej nie wiem dlaczego według Ciebie ktoś kto traktuje karate jako hobby nie zasługuje na czarny pas jeżeli spełnia wszystkie wymogi związane z jego posiadaniem.
Czy dla Ciebie czarny pas to coś więcej niż stopień szkoleniowy i dlaczego?

Próbuję zrozumieć Twój stosunek do podejścia do karate jakie prezentuje Szames. Na razie widzę tylko brak własnych doświadczeń związanych z bólem oraz wiedzy jak to się przekłada na trening. Może odpowiedzi na pytania, których unikasz coś wyjaśnią. Czekam na Twój głos w dyskusji.
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Rozpoczęcie treningu karate jako sztuki walki z cezurą czasową nie ma jakiekolwiek sensu.

W mojej praktyce instruktorskie spotkałem już takie osoby. Jedne z nich rezygnowały po osiągnięciu brązowego pasa, inne po osiągnięciu czarnego pasa wreszcie niektóre w momencie kiedy wygrały poważne zawody. Widać dla każdego z nich karate było czymś innym...

Zawsze w takim momencie przypominam sobie wypowiedź 2-krotnego złotego medalistę olimpijskiego i mistrza świta w pięcioboju nowoczesnym Arkadiusza Skrzypaszka, który po drugim olipijskim złocie stwierdził: nie mam już żadnego sensu w uprawianiu pięcioboju, zdobyłem wszystko co było do zdobycia...kończę karierę !

Dla mnie wypowiedź ta pokazuje w kapitalny sposób różnicę pomiędzy sportem a sztuką. Jeśli ktoś traktuje karate jako sport to po zdobyciu np. MŚ może zkończyć karierę. Jeśli dla kogoś zdobycie czarnego pasa jest celem samym w sobie to rzeczywiście po tym może zakończyć treningi. Jednak jeśli ktoś traktuje swoje karate jako sztukę to końca treningu nigdy nie ma ponieważ celem tak rozumianego karate jest dążenie do doskonałości, a tej nie można osiągnąć niczym medal na zawodach. Karate-do nie ma końca.

Pamiętajcie jednak o tym, że każdy ma prawo do indywidualnego określenia czym jest dla niego karate...
  • 0

budo_korda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
A ja mysle ze najwicej do gadania maja tu leszcze co g. widzieli i d. byli.
Karate jest dla kazdego inne i jak powaznie do tego podchdzi to znaczy ze jest to to o co chodzi.
A ta cala dyskusja o pasach to zwykle p..nie.
Jak chcecie gadac glupoty do do sejmu. :)
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity

A ja mysle ze najwicej do gadania maja tu leszcze co g. widzieli i d. byli.
Karate jest dla kazdego inne i jak powaznie do tego podchdzi to znaczy ze jest to to o co chodzi.
A ta cala dyskusja o pasach to zwykle p..nie.
Jak chcecie gadac glupoty do do sejmu. :)


Co racja to racja, niektore wypowiedzi na poziomie "placu drzewnego". Nie zmienia to faktu, ze czarny pas w karate to mit, ktory poki co dobrze funkcjonuje i ma ogromna sile budowania motywacji do treningu. Sa oczywiscie ludzie, ktorzy maja za malo techniki, woli, czy charakteru, zeby zdobyc czarny pas w uczciwy sposob. Niektore organizacje maja tzw. honorowe pasy, dla nieudacznikow czy ludzi polityki. Ale wiekszego dyshonoru nie mozna sobie wyobrazic dla ludzi, ktorzy cwicza, niz rozdawanie czarnych pasow za zaslugi, kase, wplywy czy nazwisko. Tak sie niestety dzieje na swiecie i karate nie jest tu wyjatkowe. Obdarowywanie matolow, ktorzy nie skonczyli szkoly sredniej doktoratami honoris causa, to przeciez norma w rzekomo cywilizowanym swiecie. Nikt jednak takich doktoratow nie traktuje powaznie, wiec podobnie musi byc z czarnymi pasami. Niestety, po kilku latach, jak sprawa "przyschnie", taki "honorowy" , np. 2 Dan tytuluje sie juz "normanym" 2 Danem, aczkolwiek nic nie zmieni faktycznych umiejetnosci czy oceny delikwenta.
Czarny pas to okreslony poziom wiedzy i umiejetnosci. To stan dojrzalosci technicznej, emocjonalnej i mentalnej, ktory odznacza poczatkujacego od kogos zaawansowanego w treningu. Ma to niewiele wspolnego z tym, kto szybciej, silniej czy wyzej kopie. Majac brazowy pas kopalem zdecydowanie lepiej i swobodniej niz robie to teraz, majac czarny pas.
W tym wypadku zrozumienie przychodzi tylko razem z doswiadczeniem, ktore nabywa sie przez zorganizowany, sensowny, systematyczny trening. Glupie pytania czy pomysly przestaja sie pojawiac. co jest oznaka dojrzalosci i gotowosci do tego, zeby czarny pas zalozyc.
  • 0

budo_shindojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Wyborowa sam bym tego lepiej nie napisał...Według mnie magia czarnego pasa kończy się kiedy go zdobędziesz...Potem najczęściej liczy sie już tylko wiedza. Pozdrowionka
  • 0

budo_szames
  • Użytkownik
  • Pip
  • 44 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stąd
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity

Wyborowa sam bym tego lepiej nie napisał...Według mnie magia czarnego pasa kończy się kiedy go zdobędziesz...Potem najczęściej liczy sie już tylko wiedza. Pozdrowionka


....i wciąż ciężka praca nad sobą samym. Jak już ktoś słusznie tu zauważył - czarny pas, to dopiero początek drogi :-) . I "żeby nie było..." - jak w pewnej piosence - ja właśnie tak myślę o czarnym pasie, mimo tego, iż pisałem kilka postów temu o "chyba" odejściu.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
A czy Karate musi byc zawsze na sali gimnastycznej ? Jezeli ktos konczy treningi w sekcji to przestaje sie samodoskonalic ? Czemu uwazacie, ze jak ktos zdobywa czarny pas, nie zaklada go i nie uczeszcza na treningi sekcji nie samodoskonali sie w inny sposob ?
A ilu z czarnych pasow zaklada biale i idzie cwiczyc/poznac cos innego - czy to nie szukanie drogi do samodoskonalenia sie ?


Pozdrawiam

WhD
  • 0

budo_shindojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Nawet jesli jesteś instruktorem i masz czarny pas nie zmusisz się sam do maksymalnego wysiłku...Możesz się tylko oszukiwać, że pracujesz ciężko jak nigdy dotąd i masz monopol na kingsajz / wiedzę /. Nie znam nikogo kto sam dobrze przygotował się np. do zawodów w kumite...
Nawet Mistrzowie z tzw. górnej półki jeżdżą na seminaria, zgrupowania i uczą się od innych.
A co do poszukiwania wiedzy w innych stylach czy systemach...popieram :-) i pozdrawiam
  • 0

budo_nechrist
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2092 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wro

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity

A ilu z czarnych pasow zaklada biale i idzie cwiczyc/poznac cos innego - czy to nie szukanie drogi do samodoskonalenia sie ?

true
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity

Nawet jesli jesteś instruktorem i masz czarny pas nie zmusisz się sam do maksymalnego wysiłku...Możesz się tylko oszukiwać, że pracujesz ciężko jak nigdy dotąd i masz monopol na kingsajz / wiedzę /. Nie znam nikogo kto sam dobrze przygotował się np. do zawodów w kumite...
Nawet Mistrzowie z tzw. górnej półki jeżdżą na seminaria, zgrupowania i uczą się od innych.
A co do poszukiwania wiedzy w innych stylach czy systemach...popieram :-) i pozdrawiam


czesciowo prawda, potrzeba grupy i treningu z partnerem do utrzymania wewnetrznej rywalizacji i wykonania niektorych elementow treningu. ale specjalistyczny trening -biegowy, ciezarowy, na worku, itp, gdzie licza sie czas i liczba powtorzen - lepiej wykonac samemu, z planem (dokladnym) w reku. To daje inna jakosc w treningu. Innny pozoim mobilizacji.
Trening gdzie grupa lub instruktor ciagnie chlopa za uszy bywa nieskuteczna, walka to zazwyczaj sytuacja sam na sam. Jak sie nie ma wewnetrznej sily ciagu to nic juz nie pomoze.
zreszta psychologia o tym mowi - uczyc sie i przygotowywac do testu w samotnosci a zdawac przed jak najwiekszym audytorium.
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
nie wiem skąd te mądrości ale popieram....
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity

nie wiem skąd te mądrości ale popieram....


z mojej ksiazki, Traditional Kyokushin karate, poki co tylko po angielsku,

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
A takie zapytanie:

-co sądzicie o osobie która trenuje karate, daje z siebie wszystko trenuje również indywidualnie poza zajęciami, ale załóżmy ma taką budowę ciała że choćby nie wiem jak chciał nie kopnie idealnie technicznie, w walce sobie radzi aczkolwiek budowa jego klatki piersiowej nie pozwala mu na osiągnięcie na tyle dobrej wytrzymałości by odnosić sukcesy na zawodach, czy uważacie że pomimo tych faktów taka osoba która stara sie jak może nie powinna (czy powinna) osiągać wysokich stopni uczniowskich czy nawet mistrzowskiego?
  • 0

budo_yeri
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice/Krosno

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Łyba-taka osoba jak najbardziej powinna zdawac na wysokie stopnie-karate to świetny sport walki,ale niestety sport z różnych przyczyn nie jest dla każdego.Ale karate to też sztuka walki-można pracowa nad sobą i postawic sobie za cel zdobywanie kolejnych stopni.I niestety tak jest,że są osoby które nigdy nie kopną na głowę,ale to nie powód,żeby zarzucac treningi,zdawki,itp. Tylko nie bardzo rozumiem o co Ci z tą klatką piersiową chodzi?Kondycja niewiele wspólnego ma z konstrukcją fizjologiczną klaty-to,że ktoś ma szeroką klatę,to wcale nie znaczy,że automatycznie ma płuca jak miechy i odwrotnie-bywa,że osoba z "zapadniętą" klatą ma znakomitą wydolnosc tlenową.
Więc nie ma się co przejmowac,tylko trza swoje robic.
  • 0

budo_korda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Jak masz pecha itrafles do kllubu co to tylko sport wory i walki to nie masz tam co robic .
Bo z czego bedzesz zdawal . i taak nie doruwnasz sportowcom.
Powinienies poszukac innego karate czhyba ze ci tam pasuje.
Ale zdawc powinnes.
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Z klatą nie chodziło mi o to czy ktoś ma ją napakowaną a o budowę kostną, tzn. im bardziej spłaszczona tym mniej wydajne oddychanie;)

Nie chodzi o mnie tak zasadniczo pytam
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity

Z klatą nie chodziło mi o to czy ktoś ma ją napakowaną a o budowę kostną, tzn. im bardziej spłaszczona tym mniej wydajne oddychanie;)


pierwsze slysze zeby budowa klaty miala jakis zwiazek z wydolnoscia tlenowa. spojrz na plaskie klaty maratonczykow ;)

Itosu
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity

pierwsze slysze zeby budowa klaty miala jakis zwiazek z wydolnoscia tlenowa.

klatka piersiowa lejkowata i kurza.

"Charakteryzując ujemny wpływ zniekształceń klatki piersiowej na układ oddechowy i sercowo – naczyniowy, należy wymienić:

* osłabienie mięśni oddechowych (może się również zdarzyć, że słabe mięśnie oddechowe są przyczyną powstawania wad klatki piersiowej);
* zmniejszenie pojemności życiowej płuc;
* ograniczenie ruchomości klatki piersiowej."
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
to dla mnie nowa informacja. zawsze bylem przekonany ze to nie ma wplywu. moze dlatego ze znam wielu szczypiorkow w plaskimi klatami ktorzy aerobowo zajechaliby niemal kazdego ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024