Skocz do zawartości


Zdjęcie

Znaczenie Kata w dżudo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

.Tymczasem, wybitni mistrzowie SW w dawnych czasach, starzejac sie stawali sie wybitnymi ludzmi w swojej epoce, zajmujac kluczowe stanowiska w kulturze, polityce czy religii.


Pisząc "Wybitni Mistrzowie SW" masz na myśli np najwybitniejszego Mistrza SW jakim był Musashi Miyamoto i jego wkład w kulture itp...?
Bardzo dobry przykład daj mi na Priva adres do Ciebie wyśle Ci egzemplasz jego Księgi Pięciu Kręgów ...może w końcu zrozumiesz czym jest SW kto jest Mistrzem SW i do czego SW służy...


Co dzieje sie z dzisiejszymi superwyspecjalizowanymi mistrzami po skonczeniu kariery sportowej? ...Mam nieodparte wrazenie ze nie daja sobie rady nawet we wlasnym zyciu, nie mowiac juz zeby odgrywali powazna role w spoleczenstwie....



Masz nieodparte wrażenie :?: Wydajaesz sądy na temat wybitnych sportowców na bazie swoich skrzywionych wyobrażeń :?:

Skąd masz takie wrażenie ??

Może najpierw byś sprawdził czym się Judocy na emeryturze zajmują żeby się nie okazło czasem, że znowu mocno mijasz się z rzeczywistością...
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo
Akahige, prywatnie piszesz jak człowiek, a tutaj upadasz coraz niżej. Ja na przykład mam swoją jedną krówkę i żadne inne mnie nie interesują, a tobie nic do tego. ;) Natomiast w dziedzine sztuk walki nie chce mi się już dyskutowac, co działa, co nie i dlaczego tak, a nie inaczej. Polecam do przemyślenia to, co ma do powiedzenia [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], w szczególności [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] (tutaj bezpośrednie nawiązanie do naszej dyskusji) oraz serię [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] (temu trzeba poświęcić trochę czasu).
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo
PS. Jeszcze [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]. Howgh.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

...Profesor Czajkowski opisał pewną negatywną tendencję. To, że może mieć rację pokazują wyniki ostatnich Igrzysk....


Tak na prawde - Za negatwyną tendencje odpowiada przedewszytkim Rząd Rzeczy Pospolitej...

Za komuny praktycznie każdy zakład pracy miał swój klub sportowy.
Trenerzy i zawodnicy byli na etacie i jedynym ich obowiązkiem wynikającym z umowy o prace był TRENING danej dyscypliby sportu....

Po roku 1989 w następstwie zmiany ustroju Nowe Mądrzejsze Demokratycze Rządy w ramach ulepszania sytuacji rozwiązały umowy ze wszytkimi klubami zakładwoymi, kołami sportowymi, TKKF-ami itp.....

Całe rzesze zawodników i trenerów różnych dyscyplin sportowych musiało porzucić sport i najnormalniej pójść do roboty żeby mieć z czego żyć....
Do tej pory ich jednyą pracą było trenowanie poszerzanie wiedzy specjalizacja i osiągnięcie wyniku sportowego..

I tym sposobem cały system krzewienia sportu i kultury fizycznej pierdolnął ....i nigdy się nie podniósł....

Doprowadziło to do sytuacji (w jakiej się obecnie znajdujemy) Dawni dobrzy trenerzy poszli do pracy za miske zupy, nie wykrztałcili pokolenia zawodników, nie przekazli wiedzy, nie napisali książek, i obecnie zaczynamy jako naród płacić cene...
Mamy w Sportach Walki(i nie tylko ) pustke.....

Powyższa sytuacja dotyczy również Judo ...
Klubów praktycznie nie ma....Czarni Bytom dają jako tako rade bo ktoś tam w pewnym momencie załatwił sponsorów ....niestety cała reszta pozbawiona środków nie ma szans na wyniki....Nie ma zaplecza ...nie ma szans na selekcje itp..

Zawodnik młody dochodzi do wieku 18lat-20lat i musi iść do pracy żeby się utrzymać bo Judo trenuje z pasji i nie ma z tego nic.
Jak idzie do pracy to już nie ma czasu trenować...

Trener na utrzymanie własne i klubu musi niejednokrotnie wykładac z zarobionych w "innej" pracy pieniędzy...

U nas w Polsce nie ma czegoś takiego jak zawód wykonywany: zawodnik czy trener.

Więc nie ma co zbyt wiele od jednych czy drugich wymagać .

Mało tego.... należy się im podziw bo mimo iż oprócz gratyfikacji "duchowej" nic z tego nie maja to nie jednokrotnie osiągają wspólnie światowe wyniki rywalizując z zawodowcami z prawdziwego zdażenia....
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo
Trochę się naowijałem w bawełne :oops:

Generalnie chodzi mi o to że po przez w/w czynniki, profesjonalnych trenerów którzy można powiedzieć zajmują się Judo zawodowo jest w Polsce garstka....założe się że nie mają pojęcia z nazewnictwem i pokazując ucząc nazywają techniki po właściwym imieniu.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo
Oczywiście zamiast pojęcia miało być problemu :oops: Wybaczcie ciężko się pisze o rzeczach poważnych zajmując się dzieckiem... Co chwile człowiek jest wyrywany z kontekstu a odchodząc od kompa musi w zasadzie mysl zaczynać od nowa...weryfikując czy kasując stary tekst...


Miało oczywiście być:
....założe się, że nie mają problemu z nazewnictwem i pokazując-ucząc, nazywają techniki po właściwym imieniu.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo
Akahige, nie wierzysz Bogumiłowi, to zobacz co ma do powiedzenia na temat judo C. Borzęcki [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo
Mags,
Aleś się wywinął! :D Pytałem jakie zdanie na temat kata w judo ma Pan Józef Niedomagała i ewentualnie jego syn Wojciech :wink: Poglądy Pana Borzęckiego poznałem wcześniej.
A Bogumiłowi we wszystko uwierzę odkąd się dowiedziałem że ON ZAJMUJE SIĘ DZIECKIEM! 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

A Bogumiłowi we wszystko uwierzę odkąd się dowiedziałem że ON ZAJMUJE SIĘ DZIECKIEM! 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O


...a co ? wyobrażałeś sobie, że siedze z wygoloną głową na łyso w półmroku przed laptopem w jakiejś ponurej piwnicy pełnej porozrzucanych zdjęć ludzi na których powydrapywałem postacią oczy?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

..a co ? wyobrażałeś sobie, że siedze z wygoloną głową na łyso w półmroku przed laptopem w jakiejś ponurej piwnicy pełnej porozrzucanych zdjęć ludzi na których powydrapywałem postacią oczy?

No właśnie nic sobie nie wyobrażałem. Byłeś dla mnie jakiś taki nieokreślony...
A teraz? Oglądałeś film "Troja"? Jest tam taka wzruszająca scena jak Hektor (Eric Bana) przed czekającą go walką z Achillesem przytula swojego synka. Takim Cię teraz Bogumił widzę...
P.S. Chłopiec czy dziewczyna? :-)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo
Poza tym, przed godziną skończyłem oglądać na HBO dokumentalny film o Marku Piotrowskim pt. "Wojownik" i strasznie się wzruszyłem. Cholera, przez te sztuki walki człowiek jakiś miętki się robi...
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

Jest tam taka wzruszająca scena jak Hektor (Eric Bana) przed czekającą go walką z Achillesem przytula swojego synka............Cholera, przez te sztuki walki człowiek jakiś miętki się robi...



Wiedze Akahige, że na stare lata na serio dotknąłeś prawdziwej głębi, wartości rywalizacji i walki.
Czyli jest nadzieja i nie wszytko stracone :wink:

Tu chyba zaczynam sam rozumieć co miał na myśli( :wink: ) Szczepan pisząc:

Mysle ze wlasnie takie bogactwo chcial Kano zachowac od zapomnienia i wzbogacic tym kulture japonska..... Prawdy przekazywane przez system kata sa oparte o bezposrednie doswiadczenia fizyczne ludzi w roznych srodowiskach i sytuacjach, nie tylko w dojo podczas walki sportowej. Dzieki temu mamy niezwykle bogate zrodlo wiedzy odnoszaczej sie do zycia(w co wliczony jest trening) a nie tylko i wylacznie do treningu ograniczonego scislycm regulaminem....Powiedzialbym rowniez, ze te elementy sa niezwykle cenne jesli sa odpowiednio stosowane poza dojo.....


Całe to bogactwo to nic innego jak po prostu Honor...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024