Skocz do zawartości


Zdjęcie

Znaczenie Kata w dżudo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

Majka po prostu pracuje na druga zmiane(przeciez dom by rozniosla jakby nie miala treningow w tygodniu....) i w dzien moze cwiczyc judo u trenera kadry narodowej Kanady, ktory ma 8 dan. Na treningu jest max 6 osob, wiec ma praktycznie treningi prywatne, bo sensei kazdemu daje uwagi osobiste. Jest to sytuacja zupelnie wyjatkowa i ma duze szczescie ze moze u niego cwiczyc. Wiec wykorzystuje okazje poki facet jeszcze zyje i prowadzi treningi.

Przez to zrobila nieslychany postep w aikido. :)

Hmm jak ma czas to pewnie :)
Ja mam pod nosem R.Zieniawe. Polską legende judo - 7dan.
Ale jakos nie korzystam. Nie kreci mnie judo poprostu :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

Szczepan bez urazy ale chrzanisz.
Bronisz tego kata bo Twoja kobieta zrobiła ten 1 dan i zrobiłeś w tym momencie z tego elementu część główną Judo.

Judo SPECJALNIE zostało "oczyszczone" tak jak Shabu napisał z technik groźnych dla życia.
Chodziło o stworzenie formuły sportowej i tyle.

Nie rozumiem tekstów w stylu, usportowienie judo zabija filozofię sztuki walki, jaka filozofia? Sztuka walki jest po to aby dokopać przeciwnikowi i tyle ...

Każdy kto szuka "odmiennej" drogi po prostu sam zaprzecza tej podstawowej "filozofii".

W rzeczywistosci do tego egzaminu moj obraz judo sprowadzal sie WYLACZNIE do zawodow. Jakie bylo moje zdziwienie, kiedy podczas przygotowan do egzaminu, czlonkowie kadry narodowej nie byli w stanie poprawnie pokazac bardzo wielu technik, nawet niektorych nie znali w ogole 8O :lol: Jesli chodzi o kata to dla nich byla czarna magia.
Tymczasem na egaminie byly wymagane, jakies 80 technik + kata . Stad wynikaja moje pytania. Zainteresowalem rola kata w judo, pogrzebalem w google na ten temat i sie okazalo ze obecne judo to mocno zubozona forma tego co stworzyl J.Kano. :?

Jesli sprowadzamy judo tylko do zawodow i do pedagogiki wylacznie nastawionej na zawody, to trzebaby bylo zakwalifikowac judo do sportow walki a nie do sztuk walki? oraz, trzeba by bylo oddzielic prawdziwe judo od judo sportowego?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

Dla mnie jest to jedno i to samo. Rozwój ciała następuje poprzez ćwiczenia fizyczne, tu: walkę, rozwój umysłu natomiast jest pochodną rozwoju umiejętności radzenia sobie w konfrontacji z drugim człowiekiem oraz zdobywania wiedzy, tu: jak walczyć.

Tylko poprzez walke? To dosc uproszczona, jesli nie prostacka wizja swiata. Konfrontacja odbywa sie na wielu poziomach, walka uczy tylko jednego. Co powoduje ze tak wyszkolony czlowiek bedzie ewidetnie rozwiazywal kazda konfrontacje przez walke, bo nie ma zadnych innych narzedzi do tego. Tymczasem wspolistnienie ludzi o odmiennych pogladach, religiach czy kulturach nie musi odbywac sie na zasadzie ciaglej walki? Taki rodzaj 'rozwoju' umyslu bylby dla mnie calkowita deformacja.

Tutaj widze role kata, gdzie ludzie wykonujacy je musza sie ze soba niezwykle zharmonizowac, gdzie wspolpraca dla osiagniecia celu stanowi podstawa umiejetnosc. No ale moze ja w ogole nie rozumiem o co chodzi w judo? :?
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

Jesli sprowadzamy judo tylko do zawodow i do pedagogiki wylacznie nastawionej na zawody, to trzebaby bylo zakwalifikowac judo do sportow walki a nie do sztuk walki? oraz, trzeba by bylo oddzielic prawdziwe judo od judo sportowego?

Judo jest sportem i jest prawdziwe. Słowo tradycyjne chyba byłoby bardziej na miejscu, ale to też jest to nonsens, ponieważ tradycja judo jako gendai budo jest nierozerwalnie związana ze sportem.

Tylko poprzez walke? To dosc uproszczona, jesli nie prostacka wizja swiata. Konfrontacja odbywa sie na wielu poziomach, walka uczy tylko jednego. Co powoduje ze tak wyszkolony czlowiek bedzie ewidetnie rozwiazywal kazda konfrontacje przez walke, bo nie ma zadnych innych narzedzi do tego. Tymczasem wspolistnienie ludzi o odmiennych pogladach, religiach czy kulturach nie musi odbywac sie na zasadzie ciaglej walki? Taki rodzaj 'rozwoju' umyslu bylby dla mnie calkowita deformacja.

Bo nie potrafisz spojrzeć w szerszym planie. Może dlatego, że nie walczysz, a może zwyczajnie zapomniałeś już, jak to jest (nie pamiętam, czyś kiedy zdobywał szlify w czymkolwiek poza aikido). Walka to bynajmniej nie tylko płaszczyzna fizyczna. Nie mówiąc już o tym, że wspomniane przeze mnie podejście to przecież wypisz wymaluj myśl przewodnia Dziadka: dopiero wtedy, kiedy wiem, że wygram konfrontację, mogę świadomie wybrać nie dopuszczenie do niej.

Tutaj widze role kata, gdzie ludzie wykonujacy je musza sie ze soba niezwykle zharmonizowac, gdzie wspolpraca dla osiagniecia celu stanowi podstawa umiejetnosc. No ale moze ja w ogole nie rozumiem o co chodzi w judo? :?

Najwyraźniej nie. W każdym razie ja dziekuję, jedno aikido nam wystarczy.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo
moim zdaniem walka i aspekty z nia zwiazane (przygotowania) to swietne narzedzie do wlasnego rozwoju, przeciwnik poprzez swoje zaangazowanie stwaza dla mnie pewna gore na ktora sie wspinam a wiadomo ze im wyzej tym lepsze widoki :wink: wynik nie ma tutaj wiekszego znaczenia o ile obydwoje dazymy do zwyciestwa (inaczej to jest bez sensu, prawda?) na jednego zwyciezce przypada jeden zwyciezony- ten fakt trzeba zwyczajnie zaakceptowac. zwykle jest tak ze najmocniej ze soba walczacy najbardziej sie tazke szanuja, kumpluja itd wlasnie daltego ze wzajemnie napedzaja swoj rozwoj.
ja z takiej perspektywy widze dzielo wybitnego czlwoeika jakim byl Kano, stworzyl system umownej i realnej walki zarazem, dal narzedzie do rozwoju fizczycznego (przygotowania do walki) i psychicznego (stres, emocje, bol, zasady- wszystko co dzieje sie "wewnatrz" walczacego czlowieka, to z czym, walczac, spotyka sie wielokrotnie i co nie pozostaje bez wplywu na niego)
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo
aspekt wychowawczy judo najpełniej realizuje się przez ciężką pracę na macie, walkę i zawody sportowe. to nie są drętwe gadki, dociekania, co też mistyk-założyciel miał na myśli, jak u was, tylko realizacja jasno wyrażonych idei profesora Kano x razy potwierdzonych w praktyce.
Szczepan, czy mam ci przypominać zasady Yamashity?

5.Zwiększaj liczbę treningów i zawodów. Nigdy nie będziesz robił postępów w nauce bez tego.


zgadzam się, że dzisiejsze judo jest inne niż 100 lat temu. tylko co z tego? to ewolucja, nie cofniesz czasu. zamiast marudzić, weźmy się do treningu i odkryjmy piękno takiem, jakie ono jest, zamiast narzekac, że nie jest takie, jakimi byśmy chcieli. tym optymistyczo-filozoficznym akcentem chciałbym podsumować swój post. 8)
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

Kano stworzyl judo zeby zachowac stare ginace w owym czasie szkolu jujutsu...



..I jako jedynemu z Mistrzów ta sztuka się udała.
Więsza część technik Ju-jitsu w Judo została mało tego, że zachowana w 100%(zachowując swą funkcjonalność i wszytkie elementy) to jeszcze dzięki usportowienu techniki te są zgłębiane poznane i rozwinięte przez ogromną ilość ludzi ćwiczących Judo na całym świecie.

Na dzisiejsze czasy Judo to jedyne ocalałe 100% skuteczne techniki. Co czyni je jak najbardziej prawdziwą Sztuką Walki przez Duże "S" Powtórze -PRAWDZIWĄ SZTUKĄ

Technika Judo jest do tego stopnia rozwinięta że w zasadzie nie ma człowieka na ziemi który by na dzień dzisiejszy mógł sie pochwalić, że opanował w pełni choćby 50% materiału.
Zwyczajnie na to brakuje życia.

Mimo to Mistrzowie Judo są prawdziwymi Mistrzami SW. -pisząc Mistrzowie nie mam na myśli zawodników z Olimpijskim Złotem tylko często zawdoników którzy mają po 15lat.

Jeśli ktoś nie miał styczności to proponuje się spróbować z takim 15-latkiem, który jest trenowany na potrzeby sportu i ocenić samemu.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

...Jesli sprowadzamy judo tylko do zawodow i do pedagogiki wylacznie nastawionej na zawody, to trzebaby bylo zakwalifikowac judo do sportow walki a nie do sztuk walki ....


...a jaka do jasnej cholery jest różnica między Sportem Walki a Sztuką Walki :?:

Sztuki Walki służą temu żeby uszkadzać czy zabijać gołymi rękami ?
-a Sporty Walki się do tego nie nadają ?

Czy Judoka nie potrafił by dzięki technką Judo uszkodzić czy zabić ?
Proponuje się wybrać do jakiegoś i poprosić -zresztą nikt nie musi :
- [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Szczepan odpowiedz raz na zawsze mi i sobie na pytanie :Czy Sztuka Walki służy do Walki ?
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

W rzeczywistosci do tego egzaminu moj obraz judo sprowadzal sie WYLACZNIE do zawodow.......i sie okazalo ze obecne judo to mocno zubozona forma tego co stworzyl J.Kano. :?


8O Szczepan gratuluje odkrycia (zwłaszcza jako osobie która chełpi się co rusz, iż kilkadziesiąt lat zgłębia i trenuje SW?-nowoczesne Budo? które bezpośrednio się wywodzi z W/W :roll: )

O tym, że Judo Sportowe jest fragmentem całego Systemu Walki jaki storzył Kano zawieającego walkę z bronią, mieczem, techniki z boken, tanto ukręcanie głowy etc..informowane są dzieci w wieku 5lat na pierwszych zajęciach Judo

I każdy zainterespowany, który trenuje Judo doskonale zdaje sobie z tego sprawe i prędzej czy później ma okazje poznać techniki z Judo "tradycyjnego" chociaż by ze względu na wymagania egzaminacyjne.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

W rzeczywistosci do tego egzaminu moj obraz judo sprowadzal sie WYLACZNIE do zawodow...
Zainteresowalem rola kata w judo, pogrzebalem w google na ten temat i sie okazalo ze obecne judo to mocno zubozona forma tego co stworzyl J.Kano...

Szczepan,
Przyznam, że te fragmenty Twojej wypowiedzi mnie trochę zszokowały. Jak to, to ty masz kobietę, która ćwiczy judo u trenera kadry narodowej Kanady a nie masz podstawowej wiedzy na temat tej sztuki walki i szukasz jej w google? :o :o :o
Ja na przykład starałbym się dowiedzieć od szanownej małżonki jak to się stało, że w 1956 roku do judo wprowadzono kata z technikami samoobrony ( Kodokan goshinjutsu-no-kata) niemal w całości pochodzącymi z aikido, uwzględniając sugestie mistrza judo i aikido Kenji Tomiki a nie system wywodzący się z któregoś koryu bujutsu :wink:
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

... J.Kano byl geniuszem na miare calej cywilizacji, i sprowadzajac jego dzielo do zawodow sportowych wyrzadzasz gosciowi duza krzywde.


W czasach Kano zawodów sportowych i Sportów Walki jako takich nie było.
W okresie kiedy Samuraje musieli oddać miecze a wojna zyskała całkiem nowe oblicze,
trenownie SW jako takich było z grubsza pozbawione celu-sensu.

Mistrzowie zaczeli myśleć co z tym fantem zrobić:

Kano aby umozliwić przetrwanie i nadać sens SW zrezygnował z najbardziej destrukcyjnych technik tworząc Judo, pchnął je na tor rywalizacji sportowej znajdując i stawiając dla trdycyjnych SW nowe cele i zastosowania (podobnie zresztą jak Ueshiba skolei dostosowując-reorganizując techniki służące do walki celom czysto filozoficzno-rekraacyjnym )


Oczywiście Sport jako taki nie istaniał więc Kano domyślam się niemógł wiedzieć, że tworzy Sport Walki, jednakoż nieświadomie sprowadzając swe dzieło do zawodów sportowych cel Kano został zrealizowany z ogromną nadwyżką czyniąc Jego samego jak System który stworzył nieśmiertelnymi.

Czy to krzywda dla Kano Jigoro ? Myśle, że sam nie liczył na taki sukces.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

...Tutaj widze role kata, gdzie ludzie wykonujacy je musza sie ze soba niezwykle zharmonizowac, gdzie wspolpraca dla osiagniecia celu stanowi podstawa umiejetnosc


Rola kata w Judo jest ściśle określona i nie ma tu miejsca ani potrzeby ubierać jej w szmaty własnego wizjonerstwa i fantazji..


Nage No kata
Kime No kata
Ju No Kata
Renzoku No Kata
Gonosen No Kata
Koshiki No Kata
Itsutsu No Kata
Kodokan No Jutsu
Gatame No Kata



Kata w Judo ...Jest praktyczną ilustracją teoretycznych podstaw rzutów oraz pryncypiów ataku i obrony w różnych pozycjach(stojącej, siedzącej, z bronią itd..)

Tori i Uke przedstawiający tę formy oprócz nienagannej znajomości "wszytkich-waza" powinni wykazywać doskonałość w przemieszczaniu się (Tsugi-ashi, Ayumi-ashi) oraz obrotach ciała (Tai-sabaki).itp....itd...

Przekładając po chłopsku jest to nic innego jak klocki o określonych krztałtach-sztywne formy których prawidła należy poznać i na solidnej bazie których kontynuuje się prawidłowo nauke technik przez zrozumienie zasad które nimi rządzą.

Judo jest jak matematyka nie da się pewnych etapów ominąć - nie znasz się na potęgowaniu nie ma sensu brać się za całki.

Poszczególne kata jest niczym innym jak odejmowaniem, mnożeniem, pierwiastkowaniem itp.... na podstawie których rozwiązuje sie potem konkretne przykłady.

Brak zrozuminia któregokolwiek z działań czy pominięcie elementu skutkuje brakiem rozwiązania przykładu... ( technika nie działa, wychodzi do połowy...itd)

Każdy kto ma większe pojęcie o Judo na podstawie "obejżenia" kata w wykonaniu jakiegoś tam Uke i Nage(np na egzaminnie) jest wstanie określić czy te osoby mają pojęcie o Judo czy nie...
Czy wiedzą co robią... itp
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

W czasach Kano zawodów sportowych (...) nie było.

polemizowałbym... :wink:
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

W czasach Kano zawodów sportowych (...) nie było.

polemizowałbym... :wink:


No w sumie Sumo było już u zarania dziejów :wink:
Bardziej chodziło mi o uprawianie SW pod kątem sportu.
  • 0

budo_samuray-x
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

Dla mnie jest to jedno i to samo. Rozwój ciała następuje poprzez ćwiczenia fizyczne, tu: walkę, rozwój umysłu natomiast jest pochodną rozwoju umiejętności radzenia sobie w konfrontacji z drugim człowiekiem oraz zdobywania wiedzy, tu: jak walczyć.

Tylko poprzez walke? To dosc uproszczona, jesli nie prostacka wizja swiata.


Obawiam się, że większość aktywności ludzkiej można podciągnąć pod walkę o ile nie wojnę.
W pracy też walczysz z konkurencją i najlepsi wygrywają ... Zobacz Szczepan co się dzieje obecnie an rynkach finansowych świata, na pokojową koegzystencję to nie wygląda ...

To jest taka sama napierdalanka jak na macie tylko reguły trochę inne ...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo
no prosze jaka mila dyskusja se rozwinela :)
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

no prosze jaka mila dyskusja se rozwinela :)


Ładnie wybrnąłeś, że niby nie brak podstawowej wiedzy ..tylko prowokacja :roll:


Proponuje nastepnym razem, jak nie masz o czymś bladego pojęcia to po prostu po ludzku zapytaj :D ...oszczędzisz sobie...w ten sposób...
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo
Dubel :oops:
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo
Nawiązując jeszcze do... :

Dla mnie jest to jedno i to samo. Rozwój ciała następuje poprzez ćwiczenia fizyczne, tu: walkę, rozwój umysłu natomiast jest pochodną rozwoju umiejętności radzenia sobie w konfrontacji z drugim człowiekiem oraz zdobywania wiedzy, tu: jak walczyć.

Tylko poprzez walke? To dosc uproszczona, jesli nie prostacka wizja swiata. Konfrontacja odbywa sie na wielu poziomach, walka uczy tylko jednego. Co powoduje ze tak wyszkolony czlowiek bedzie ewidetnie rozwiazywal kazda konfrontacje przez walke



....aspekt wychowawczy judo najpełniej realizuje się przez ciężką pracę na macie, walkę i zawody sportowe....


Mags mądrze prawi....
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Walka doskonali nie tylko umiejętności zadawania destrukcji. Walka w Judo jest tak złożona że wymusza(pomijając konieczność rozwijania cech motorycznych) u walczących rozwinięcie cech psychicznych, takich jak: wyobraźnia, zdecydowanie, spryt, szybkość podejmowania decyzji, umiejętność redukcji czy wyeliminowania stresu-także wobec zagrożeń, pewność siebie,zdolność podejmowania walki z własnymi słabościami -hart ducha, itd..itp

Powyższe cechy przekładają się z Walki na życie poza treningowe i bynajmniej nie mam tu na myśli tego (jak Szczepan sugeruje) że w sytuacji stresowej, konfikt ze swoim szefem w pracy Judoka będzie dążył rozwiązać przez przetrącenie go na pół...

Swego czasu przeprowadzono nawet na ten temat badania naukowe po tym jak zauważono wszechstonność i wielorozwojowość u zawodników Judo.
Min..Na podstawie tych badań takie Państwa jak Holandia czy Francja wprowadziły Judo do szkół jako przedmiot obowiązkowy.

Podsumowując i zamykając cały wywód(oraz pozwalając dokonać Szczepanowi kolejnego odkrycia) w jednej starej Judockiej mądrości...

Otóż Szczepanie (i inni) żeby przybliżyć założenia współzawodnictwa i walki.

>Judoka nie doskonali się po to żeby walczyć Judoka walczy żeby się doskonalić !.


Niby to samo a jednak zajebista(otwierająca przed tobą nowy horyzont do przemyśleń) różnica.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znaczenie Kata w dżudo

czlonkowie kadry narodowej nie byli w stanie poprawnie pokazac bardzo wielu technik, nawet niektorych nie znali w ogole


To zupełnie normalna sprawa. Zawodnicy na pytanie "...Na co rzucasz ?" odpowiadają
..NA IPON :wink:

Po za tym technik w Judo jest tak dużo że człowiek nie jest w stanie opanować wszytkich. Dla tego zawodnicy skupiają się na kilku i szlifują je do niebywałej perfekcji...i doskonałości.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024