Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jedna noga, druga noga, n-ta noga - stonoga


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Jedna noga, druga noga, n-ta noga - stonoga

Czyli w Judockim żargonie cłapki i w dwie nogi tzw. psi rzut. :wink: Natomiast w fachowej terminologi Kibitsu Gaeshi lub Kuchiki Daoshii ...a w dwie nogi Morote Gari.

Wejście w jedną nogę to nie to samo co wymienione techniki, bo jedną nogę się przytrzymuje i unieruchamia między swoimi nogami, rzadko kiedy powalając przeciwnika w jednej akcji. Z mojego doświadczenia zwykle wystepuje po nieudanym wejściu w dwie nogi. Poszukaj sobie "meia baiana" albo "single leg".

Wejście w dwie nogi natomiast jest zapaśnicze, inne od morote gari: z przykucnięciem, przyklękiem i głęboką penetracją, wreszcie z obróceniem przeciwnika w powietrzu za pomocą własnej głowy. Morote gari również występuje, ale głównie w samoobronie. Zobacz jak wygląda "baiana" albo "double leg".

Ale pisząc o zdumieniu(o zasadach czy korzeniach nazewnictwa technik) miałem na myśli dziwaczne nazywanie technik ... coś jak np Abaddon Tank

Eddie'ego Bravo oglądałeś? ;) On na wszystko wymyśla swoje dziwaczne nazwy, ale bynajmniej nie reprezentuje to jiu-jitsu jako takiego.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jedna noga, druga noga, n-ta noga - stonoga

..."meia baiana" albo "single leg"....


Takie ..."meia baiana" albo "single leg"... ( [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
to chyba stricte pod Bjj bo już z Judoką z takiego wkładania nogi między swoje nogi i pochylanie sie w przód,
.... by Gość został szybko wyleczony, jak nie Kouchi Gari czy O Uchi Gari to na pewno Uchi Matą.

...A baiana" albo "double leg" istnieje i ma swoją pierwotą nazwę w Judo tylko niestety jej nie pamiętam :oops: ale jak co to podam odpowiednik w tygodniu.

Ale pisząc o zdumieniu(o zasadach czy korzeniach nazewnictwa technik) miałem na myśli dziwaczne nazywanie technik ... coś jak np Abaddon Tank

Eddie'ego Bravo oglądałeś? ;) On na wszystko wymyśla swoje dziwaczne nazwy, ale bynajmniej nie reprezentuje to jiu-jitsu jako takiego.


Dla mnie wymyślanie jakiś fantazyjnych nazw jako zastępstwa dla prostych nazw pierwotnych, jest wynikiem albo próby przywłaszczenia sobie techniki (że niby, że nowa) albo braku elementarnej wiedzy na tematy którymi się dana osoba zajmuje.(ale myśle, że raczej ten pierwszy powód jest powodem..a może jedno i drugie.. )

Reasumując powiem, że uważam iż powinnno się w miarę możliwośći techniki tłumaczyć lub nazywać je w swoim języku, ale tym nazewnictwem musi rządzić jakaś zasada.
Np O wiele przejżyściej dla mnie brzmi: "Dzwigania prosta na staw kolanowy" niż "Chupacabra Scream" :roll:
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Jedna noga, druga noga, n-ta noga - stonoga

[
w/w technika z wkładaniem nogi między swoje nogi bo to by się źle w Judo mogło skończyć.

czytałeś mojego poprzedniego posta?
jedną nogę z powodzeniem robiłem w randori z judokami, co prawda nie z wysokiej półki, ale i ja nie jestem jakims asem w zapaśniczym przewracaniu.
statycznie z ludźmi od niebieskiego w górę nie wychodziło mi prawie w ogóle, dynamicznie - bardzo często.

tak,w judo są dźwignie na nogę, na kark, obrona przed mieczem itd
zejdź z chmur, Bogumił.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jedna noga, druga noga, n-ta noga - stonoga

[
w/w technika z wkładaniem nogi między swoje nogi bo to by się źle w Judo mogło skończyć.

czytałeś mojego poprzedniego posta?
jedną nogę z powodzeniem robiłem w randori z judokami, co prawda nie z wysokiej półki, ale i ja nie jestem jakims asem w zapaśniczym przewracaniu.
statycznie z ludźmi od niebieskiego w górę nie wychodziło mi prawie w ogóle, dynamicznie - bardzo często.


Przyznaje, że jestem troche wyjebany po treningu i ciężko mi sie myśli ale generalnie.....

....Miałem na myśli, że w Judo "jedna noga" i "dwie nogi" są rozbite na zbiór róznie się nazywających technik...a ty napisałeś że w BJJ pod jedną nazwą kryje się ten cały zbiór technik na jedną lub dwie nogi.

....chyba źle Cię coś zinterpretowałem :oops:

... tak,w judo są dźwignie na nogę, na kark, obrona przed mieczem itd
zejdź z chmur, Bogumił.


Cieszę się, że jak BJJ-owiec zdajesz sobie z tego sprawe :wink:

...a w ramach schodzenia z chmur, chyba najlepiej zrobie jak pierdolne białko a potem SIĘ... spać.

Pogadamy Jutro na świeżości :P
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Jedna noga, druga noga, n-ta noga - stonoga
chodziło mi w tym przypadku o tą jedną nogę, którą się bierze między dwie swoje nogi 8)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jedna noga, druga noga, n-ta noga - stonoga

aha, singleleg, meia baiana to poczciwa polska jedna noga :D
juz nie popadajmy w przesadę z zagranicznym nazewmictwem.

Wpisz "jedna noga" w YouTube i zobacz, co ci wyskoczy. Swoją drogą przecież "seoi nage" to "rzut przez bark", "ko uchi gari" to "małe podcięcie wewnętrzne" i tak dalej, więc czemu nie używasz takiego nazewnictwa? ;)
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Jedna noga, druga noga, n-ta noga - stonoga
a co ma piernik do wiatraka?
seoinage itd to nazwy technik judo. ogólnie przyjete.
jedna noga to określenie zapaśnicze, też ogólnie przyjęte.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jedna noga, druga noga, n-ta noga - stonoga
Mam znajomego, który zapytany, czy na dworze jest ciepło, odpowiada "to zależy". A choć rzeczywiście zależy to od wielu rzeczy, to czasem zwyczajnie jest gorąco jak cholera, albo jaja odmarzają. Nie widze sensu w kontynuowaniu wątku.
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jedna noga, druga noga, n-ta noga - stonoga
Chopaki - wydzieliłem posty - przeczytajcie - bo ja nie znajduje w nich żadnego związku z tematem "Rzutów w walce" - czy to dżudo czy innego chwytanego sportu walki.
Jak już piszecie nie na temat to stosujcie na przyszłość taką zasadę - najpierw odpowiadam na temat wątku - a później piszę OT.
Będzie ładniej (:

Pozdrówki
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jedna noga, druga noga, n-ta noga - stonoga

....Chopaki - wydzieliłem posty - przeczytajcie - bo ja nie znajduje w nich żadnego związku z tematem....


Langus :?
W tematach ciekawych zawsze pojawiają się inne wątki które nie są bezpośrednio z tematem związane ale pokrewene i w okół niegiego krążą.

Jak by tak ściśle przestrzegać regulaminu stosując sztywne "... na temat albo wcale..."
to forum nie miało by sensu i racji bytu...a dyskusje jałowe i suche.

Np w temacie o rzutach, dyskusja by się skończyła na czwartym poście ..

Jaki sens było tworzyć nowy temat o nogach... ??

Nikt i tak nie będzie tego wątku ciągnał ...

...A generalnie temat szedł bocznym torem, bo chodziło tylko o ustalenie różnic w rzutach wykonywanych w walce w dyscyplinach pokrewnych. :roll:
  • 0

budo_samuray-x
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jedna noga, druga noga, n-ta noga - stonoga
Tak BTW uważam że niedocenianie wejść w nogi przez "klasyków" judo jest trochę chore. Mamy obecnie właściwie tylko "morote-gari" jako rzut "uznany", a zawodnicy stosują najróżniejsze wariacje wejścia w jedną, dwie nogi, co więcej zauważam niesamowitą transformację technik klasycznych w stronę zupełnie "niestandardowych" (warianty kata-otoshi).

Uważam że powinno się to wszystko przejrzeć i podzielić techniki na "historyczne" i stosowane obecnie ...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024