Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rzuty w walce ile i jakie ..


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

budo_lukk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
A coś takiego jak uki waza robi ktoś? Mi często wchodzi, ale raczej przy słabszych fizycznie przeciwnikach.
  • 0

budo_wild_animal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sodoma a czasem i Gomora
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Dla mnie to słabsza wersja tomoe nage- ale jeśli komus wychodzi to czemu nie...
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

W dzisiejszym świecie z ok 85ciu rzutów w Judo( nie pamiętam dokładnie ilu 83-86) wytrącił się podział na skuteczne i nieskuteczne w walce lub mniej skuteczne.

Ryszard Zieniawa wymienia 67 oficjalnie nauczanych rzutów - łącznie z zabronionymi w walce sportowej:
-42 rzuty nauczane od 1882 r.,
-6 rzutów nauczanych od 1920r.,
-17 rzutów nauczanych od 1982r.,
-2 rzuty wprowadzone w 1997 r.


Ja się uczyłem, że tych rzutów jest ponad 80 jak będzie taka mozliwość to wymienie je z nazwy. :wink:


Jak wszytko pójdzie sprawnie to jutro zakończe prace nad katalogowaniem aktualizacją i ilością rzutów w Judo.

Będzie o czym, pogadać :P

Pozdrawiam
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
że też ci się chce
ile jest wersji zwykłego seoi-nage? na ile sposobów można wykonać tomoe-nage? itd itp
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

że też ci się chce
ile jest wersji zwykłego seoi-nage? na ile sposobów można wykonać tomoe-nage? itd itp


Generalnie przyjmuje się w rozróżnianiu czy nazewnictwie rzutów zasade, że o ile czynnik bezposredni "powodujący" rzut jest różny, o tyle można go nazwać i wyodrębnić....
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Doliczyłem się tyle rzutów:

ASHI-WAZA

1 DE ASHI HARAI
2 HIZA GURUMA
3 SASAE TSURI KOMI ASHI
4 O SOTO GARI
5 O UCHI GARI
6 KO UCHI GARI
7 KO SOTO GARI
8 OKURI ASHI HARAI
9 UCHIMATA
10 KO SOTO GAKE
11 ASHI GURUMA
12 HARAI SASAE TSURI KOMI ASHI
13 O GURUMA
14 O SOTO GURUMA
15 O SOTO OTOSHI
16 UDE HIZA GURUMA
17 KO UCHI GAKE
18 NIDAN KO SOTO GARI


GOSHI-WAZA
19 O GOSHI
20 UKI GOSHI
21 KOSHI GURUMA
22 TSURI KOMI GOSHI
23 HARAI GOSHI
24 HANE-GOSHI
25 UTSURI GOSHI
26 USHIRO GOSHI
27 KO TSURI GOSHI
28 O TSURI GOSHI
29 SODE TSURI GOSHI
30 YAMA ARASHI
31 KUBI NAGE
32 UDE GAESHI
33 USHIRO GURUMA

YOKO SUTEMI WAZA

34 YOKO O TOSHI
35 TANI O TOSHI
36 UKI WAZA
37 YOKO WAKARE
38 YOKO GURUMA
39 YOKO GAKE
40 O SOTO MAKI KOMI
41 HANE MAKI KOMI
42 SOTO MAKI KOMI
43 HARAI MAKI KOMI
44 KO USHI MAKI KOMI
45 KANI BASAMI
46 UCHI MAKI KOMI
47 YOKO TOMOE NAGE
48 TANI O TOSHI

MA SUTEMI WAZA

49 NO WAKI
50 SUMI GAESHI
51 URA NAGE
52 TAWARA GURUMA
53 OBI TORI GAESHI
54 KAKAE WAKE
55 HIKI KOMI GAESHI
56 SUDE GAESHI

TE WAZA

57 IPPON SEOI NAGE
58 MOROTE SEOI NAGE
59 ERI SEOI NAGE
60 SEOI OTOSHI
61 TAI OTOSHI
62 UKI OTOSHI
63 MOROTE GARI
64 WAKI OTOSHI
65 SUMI OTOSHI
66 SUKUI NAGE 1
67 SUKUINAGE 2
68 KATA GURUMA
69 KUCHIKI DAOSHI
70 KIBITSU GAESHI
71 TE GURUMA
72 KATA ASHI DORI
73 KO UCHI ASHI DORI
74 TAWARA GURUMA
75 GANSEKI OTOSHI
76 TAMA GURUMA
77 HIJI OTOSHI
78 DAKI AGE
80 OBI OTOSI

81 KAWAZU GAKE

Przy czym jest jest tych rzutów więcej co najmniej o kilka.
Wiem jak wyglądają ale za cholere nie wiem jak się nazywają i gdzie ich szukać jak skonsultuje to uzupełnie...

Oczywiście zachęcam jeśli ktoś wie o jakiś jeszcze których tu nie ma to bardzo proszę akutalizować...
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
BTW
Nie rozbijałem Uchi Maty na warianty i szczerze się zastanawiam czy powinienem.... :( ...czy traktować to jako odrębne rzuty np Uchi Mata Maki Komi ?
  • 0

budo_kyusho
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Cześć,

Fajna lista, ale proszę sprawdź ją jeszcze raz, bo zdarzają się powtórki (np. tani otoshi).
Co do wariantów-moim zdaniem lepiej ustalić główne rzuty, a warianty zaznaczyć przy każdym... inaczej robi się bałagan. Tylko ja może nawet za bardzo bym łączył, bo np. dla mnie sode-tsurikomi-goshi to wariant tsurikomi-goshi i już ;)

Tu jest fajna lista z obrazkami: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Gdybyś dotarł do obrazków rzutów, które się nie pokrywają z tą stroną to podziel się proszę :)

Pozdrawiam,
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Fajna lista, ale proszę sprawdź ją jeszcze raz, bo zdarzają się powtórki (np. tani otoshi).

35 i 48 to duplikaty, ciekawe że 52 i 74 mają tę samą nazwę mimo że to różne rzuty, brak też numeru 79.
Lista robi wrażenie.
  • 0

budo_mistyk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Imponujący jest potencjał judo, szkoda, że tak spaczony przez sport zawodowy,
gdzie wykorzystuje się tylko parę technik, i w związku z tym, tylko tyle się uczy,
może tacy maniacy jak Bogumił pomogą uzdrowić judo i ukazać innym, że judo
to nie tylko Olimiada i parę technik na krzyż.
  • 0

budo_samuray-x
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Jakie spaczenie???

To wy jestescie spaczeni!
Nie mozna umiec wykonac perfekcyjnie i na najwyzszym poziomie motorycznym w walce 10 rzutow, skupiasz sie na 2, 3 technikach lub ich kombinacjach i te trenujesz do bolu. W kazdym sporcie walki tak jest, popatrzcie na boks. Co oczywiscie nie oznacza ze taki Nastula czy Blach nie zdolaliby w walce z jakims cieniasem wykonac wszystkich 80 rzutow, bo znajac zawodnikow tak wysokiej klasy to jestem pewien ze mielby ippon po kazdej probie, o ile oczywiscie przeciwnik bylby o klase gorszy.
  • 0

budo_kyusho
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Jakie spaczenie???

To wy jestescie spaczeni!
Nie mozna umiec wykonac perfekcyjnie i na najwyzszym poziomie motorycznym w walce 10 rzutow, skupiasz sie na 2, 3 technikach lub ich kombinacjach i te trenujesz do bolu. W kazdym sporcie walki tak jest, popatrzcie na boks...


Mistykowi pewnie chodzi o to, żeby odnaleźć w judo więcej niż tylko prostą rywalizację sportową. W większości klubów ogranicza się do kilku technik i stara wyrodukować zawodnika jak najszybciej. Po 2 latach jeździsz na zawody i korzystasz z tych 3 technik, ale po 5 latach jesteś już śmiertelnie znudzony i odchodzisz. Uważasz, że tak jest dobrze? Chodzi o to, żebyś mógł się ciągle rozwijać, poznawać kolejne techniki.
W judo masz tak duży arsenał rzutów po to, żebyś umiał w każdej sytuacji postąpić z jego zasadami (gdy ktoś pcha, ustąp, gdy ciągnie pchaj). Jeśli na przeciwko siebie staje 2 zawodników którzy znają po 3 rzuty, to robi się z tego szarpanina. Nie mówiąc już o zupełnie pozasportowych aspektach judo, czyli filozofii sztuk walki i roli wychowawczej, których w sportowych dojo też często brak.

Możesz oczwiście dalej iść tą drogą, ale bądź świadomy, że można inaczej.

Co do boksu to może nie ma tam miejsca na zbyt wiele technik, ale weź na przykład karateków czy zapaśników -oni też wg. Ciebie stosują tylko 3 techniki? ;)
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Hejo!

Kyusho i Mistyk - ile lat trenujecie dżudo? Jeżeli już nie trenujecie - to ile lat trenowaliście dżudo?

Pozdrowionka
  • 0

budo_kyusho
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Nie ćwiczę judo sensu stricto. Moja droga zaczęła się w klubie współczesnego jujitsu (PAJJ Zielona Góra) ponad 12 lat temu. Tam też mieliśmy treningi judo, sparingi itd. z instruktorami judo. Judo było na porządku dziennym, ale dla mnie nigdy nie było to judo sportowe. Ten etap zakończył się wraz z moim wyjazdem na studia. Od 8 lat poznaję tradycyjną szkołę aiki-ju-jitsu (oraz kobudo i iaido) - Chi-Ryu. Od 3 lat regularnie uczę się też aikido szkoły Tissier.
Spotkałem kilka osób po judo sportowym w formie omówionej wyżej (3 techniki na okrągło), przygoda tych ludzi kończyła się po kilku latach. Znam też judoka, który odkąd pamiętam miał szersze podejście do judo. Utytułowany zawodnik, od kilku lat prowadzi zajęcia, trenuje kilkanaście lat.

Podsumowując, moje słowa nie są z powietrza ;)
  • 0

budo_kyusho
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Langus, jak długo trenujesz? Jesteś instruktorem judo? Jakie jest podejście u Ciebie w dojo?
Pozdrawiam! :-)
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Spotkałem kilka osób po judo sportowym w formie omówionej wyżej (3 techniki na okrągło), przygoda tych ludzi kończyła się po kilku latach..... Podsumowując, moje słowa nie są z powietrza ;)


Nie jest to wina Judo Sportowego tylko "Systemu Państwowego" i przez to nędznej jakości instruktorów... którzy najwyraźniej sami nie znali nic więcej po za tymi trzema uczonymi na okrągło rzutami...trenerów profesjonalnych jest- jak pisałem- garstka

BTW Twoje słowa są trochę z powietrza bo w sekcji Judo z prawdziwego zdażenia masz mozliwość uczenia się wszytkich technik....

Zresztą Judocy(czyt.zawodnicy) potrafią rzucić niemal każdy z w/w listy rzutów....
Tyle tylko, że człowiek nie jest w stanie nauczuć się wszytklich w stopniu użytkowym na zawodach....zbyt wiele elementów trzeba by opanować i zgrać...


....taki Nastula czy Blach nie zdolaliby w walce z jakims cieniasem wykonac wszystkich 80 .....


Zgadzam się w 100%

Nawet mnie na gościu co nie ma pojęcia wychodzi bardzo dużo.
(Pisałem kiedyś jak obrzucałem gościa z TAEKWONDO w 5 minut rzuciłem na dyche kilkanaście różnych rzutów) Niestety w walce z zawodnikiem o zbliżonych lub nawet mniejszych umiejętnościach nie jest już tak różowo. :( ...

Zmuszony jestem się odwoływać do tych kilku rzutów w jakich jestem najlepszy...a i często ich nie dam rady zastosować..
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Imponujący jest potencjał judo, szkoda, że tak spaczony przez sport zawodowy,
gdzie wykorzystuje się tylko parę technik, i w związku z tym, tylko tyle się uczy....


Zgadzam się, że jest to patologia... wynikająca z pewnych błędnych wyobrażeń trenerów o Judo..
Poniekąd utarło się, że te techniki są dobre a tamte nie dobre bo trener nigdy jej nie rzucał lub trener trenera tak trenera nauczał...

Doszło przez to do skostnienia poglądów na temat technik i w konsekwencji w wielu sekcjach Judo nie wychodzi się poza pewien uniwersalny szablon nauczania..( co gorsza powielany w kolejnych pokoleniach instruktorów )

Oczywście w moim odczuciu to poważny błąd ponieważ mając pewien materiał w postaci ucznia należało by w pierwszej kolejności starać sie określić co z tego "materiału" można wykonać.
Może się bowiem okazać, że "specyfika koordynacyjna" czy łańcuch biokinematyczny zawodnika pozwala mu na mistrzowskie rzucanie zupełnie innych, zepchnietych w kąt, poza szablonowych rzutów..którymi na zwodach mógłby zaskakiwać...a w konsekwecncji wygrywać...
  • 0

budo_kyusho
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Nie jest to wina Judo Sportowego tylko "Systemu Państwowego" i przez to nędznej jakości instruktorów... którzy najwyraźniej sami nie znali nic więcej po za tymi trzema uczonymi na okrągło rzutami...trenerów profesjonalnych jest- jak pisałem- garstka

BTW Twoje słowa są trochę z powietrza bo w sekcji Judo z prawdziwego zdażenia masz mozliwość uczenia się wszytkich technik....


System czy sport - efekt jest taki jaki jest, a nie chodzi o nazwy problemu, tylko o ludzi. Bardzo się cieszę, że jest już garstka profesjonalnych trenerów, którzy prowadzą sekcje z prawdziwego zdarzenia, gdzie można poznawać wszystkie techniki. Oby było ich (Was?) jak najwięcej. Dobór technik na zawodach to kwestia zawodnika, mi chodzi o to, żeby ludzie mieli okazję na treningach rozwijać się w dowolnym kierunku i jak najdłużej. Czyli tak jak pisałeś np. wybrać sobie ulubione rzuty inne niż 'standardowe', ale żeby to zrobić trzeba je najpierw poznać. Ta garstka o której pisałeś to oferuje, i to jest świetne, ale większość jedzie ograniczonym schematem i to szkodzi judo sportowemu i judo jako takiemu. Takie jest moje zdanie. Nie wiem co według Ciebie jest z powietrza :P
Pozdrowienia!
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Hejo!

Trenuję nieco ponad 5 lat. Nie jestem instruktorem dżudo. Trenuje nas trener który ma na koncie mnóstwo sukcesów w pracy z młodzieżą - kilka tytułów MPJ, medale na MEJ zdobytych przez jego wychowanków. Dziwie się bardzo czytając Wasze - Kyusho i Mistyk wypowiedzi że coś trzeba naprawiać w dżudo. Ja ćwiczę rekreacyjnie od samego początku. Posiadam obecnie 2 KYU. I wszystkie wymagane rzuty które do tej pory musiałem zadawać na poszczególne stopnie pokazywał nam nasz trener. I bardzo regorystycznie wymagał ich zaprezentowania na egzaminie. Mimo iż jest stricte sportowym trenerem. Obserwuję jego pracę z młodzieżą i widzę jak jego zawodnicy trenują te swoje 3-5 technik ulubionych i dla siebie najsilniejszych. Ale to każdy z tych zawodników trenuje swoje indywidualnie. A nie ma tak że trener uczy tylko 3-5 wszystkich. Mimo tego każdy z tych młodych zawodników do każdego egzaminu na wyższy stopnień musi mieć doskonale opanowane pozostałe techniki wymagane na ten stopień.
My mamy trening sportowy. Oprócz ćwiczenia klasycznych tylko-rzutów poznajemy kombinacje, kontrataki oraz mamy dość intensywny trening ogólnorozwojowy. Oczywiście tak intensywny na jaki stać grupę emerytów (: Normalnie trenujemy właśnie kombinacje i kontry najbardziej efektywnych w walce rzutów a w okresie 1-2 miesiąca przed egzaminami poznajemy/powtarzamy rzuty które na nich bedą. Taki trening prowadzi moim zdaniem do możliwości fajnych walk sportowych w Randori czy wewnętrznych zawodach oraz dp poznania wszystkich oficjalnych technik dżudo.
Mi to pasuje. To jest właśnie dżudo dla mnie. Jakbym miał klepać tylko rzuty w kółko i uczyć ich się wszystkich to by to dla mnie nie miało sensu. Jestem indywidualistą i wybieram sobie z dżudo co mi pasuje i staram się to szlifować do perfekcji. Reszta przy okazji - poprawnie - lecz pewnie nie perfekcyjnie.
Skoro w mojej małej mieścinie da się trenować dżudo rekreacyjno-tradycyjnie to na pewno da się to robić w wiekszych miastach. Wystarczy poszukać a nie marudzić jak to dżudo upada.

Myślę że ten dość długi post wyczerpuje moje podejście do dżudo. Jak coś nie napisałem to Mags napisał to za mnie w tym czy innym temacie np "Kata w dżudo", bo zgadzam się z nim w 100% z jego wizją tego olimpijskiego sportu. A on jest lepszym publicystą (:

Pozdrowionka
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Skoro w mojej małej mieścinie da się trenować dżudo rekreacyjno-tradycyjnie to na pewno da się to robić w wiekszych miastach.

Mądrze prawisz, ale z tym akurat całkiem różnie bywa. Są oczywiście miejsca, gdzie można tak trenować - np. na Karowej we wtorkowe i czwartkowe wieczory - ale co jeśli takie terminy komuś nie pasują? Często też jest tak, że niby sekcja rekreacyjna, ale napalonym na sport młodym bykom nijak nie wmówisz, że można nie za każdym razem na 100%.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024