Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rzuty w walce ile i jakie ..


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..


Ostatnio natknąłem się na taki myk: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
ale nie próbowałem jeszcze. Wygląda obiecująco :-)


W normalnej walce z przeciwnikiem w miarę kumatym to prawie nigdy nie wyjdzie.
Ja przynajmniej na coś takiego nigdy nie poleciałem ... :)


Ja tam uważam, że warto i należy takie rzeczy ćwiczyć nie tylko jako ciekawostke ale próbować je wykonać w zastosowaniu techniki.

Zgadzam się, w dodatku jest to także zasada a nie rzut sam w sobie i nie chodzi o to żeby zrobić to tak dokładnie jak ten gościu ale żeby ułatwić sobie wejście biodrem jakąś zmyłką... chociaż... po co sie chrzanić:

:)
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Dokładnie to czysta taktyka a czy ktoś poleci czy nie o tym zdecyduja juz umiejętności aktorskie uzytkownika :P



BTW w 0:42 sek jest rzut zbliżony do tego w/w "izraelskiego" tyle, że on rzucał jakby bardziej z pół biodra.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

..."meia baiana" albo "single leg"....

Takie ..."meia baiana" albo "single leg"... ( [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
to chyba stricte pod Bjj bo już z Judoką z takiego wkładania nogi między swoje nogi i pochylanie sie w przód,
.... by Gość został szybko wyleczony, jak nie Kouchi Gari czy O Uchi Gari to na pewno Uchi Matą.

nie
jeśli zrobisz to dynamicznie, to nie.
nawet jeśli zrobisz statycznie, tzn z zatrzymaniem i ustabilizowaniem, to kontrą na techniczny atak może być np sumi-gaeshi. ale który judoka zaryzykuje upadek na plecy? 8)

w judo morote-gari to jedna technika. w bjj baiana czy wejście w nogi / double leg to zbiór technik podobnie wykonywanych.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

wild animal - jak jesteś wysoki to podcięcia próbuj robić. Albo z góry łap za kołnierz i harai-goshi. Albo koshi-guruma też wysokim wchodzi. Fajnie mi czasem właśnie na niższych wychodzi kombinacja: zaczynam harai-goshi i jak czuję że opór duży - to odwracam i robie ken ken o-soto-gari czyli takie podskakiwane.

Pozdrowionka


Tak też właśnie mniej więcej jak piszesz próbuję walczyć bo na to że mi będzie w walce wychodzić np. seoi nage inaczej niż z kolan to już straciłem nadzieję...
Tyle że do de-ashi barai jestem jakoś tak drętwy że przez lata już nie mogę tego opanować... niektórzy mówią że to przez to że nie potrafię tańczyć 8)

uchi-matę rób. jeśli jesteś wysoki, to masz długie nogi i możesz nimi haczyć daleko w tył pod przeciwnika.


aha, singleleg, meia baiana to poczciwa polska jedna noga :D
juz nie popadajmy w przesadę z zagranicznym nazewmictwem.

był na innym forum kiedyś taki, który pytał, jak zrobić Figure-4 Headscissors. :D
cała śmietanka od Boruty, Hasta i Maccieja poczynając, głowiła się, o co mu może chodzić. w końcu nieborak wkleił fotę i wyszło na to, że to najzwyklejszy trójkąt nogami.
wot, uczona nazwa...
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

W dzisiejszym świecie z ok 85ciu rzutów w Judo( nie pamiętam dokładnie ilu 83-86) wytrącił się podział na skuteczne i nieskuteczne w walce lub mniej skuteczne.

Ryszard Zieniawa wymienia 67 oficjalnie nauczanych rzutów - łącznie z zabronionymi w walce sportowej:
-42 rzuty nauczane od 1882 r.,
-6 rzutów nauczanych od 1920r.,
-17 rzutów nauczanych od 1982r.,
-2 rzuty wprowadzone w 1997 r.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

w judo morote-gari to jedna technika. w bjj baiana czy wejście w nogi / double leg to zbiór technik podobnie wykonywanych.


Zgoda. W Judo Morote Gari to jedna technika ale każda technika podobnie wykonywana ( o których piszesz) ma swoją odrębną nazwe i jest również w Judo zawarta.

No może oprócz technik, że się tak wyraże kierunkowych(pod dyscypline) np tak jak w/w technika z wkładaniem nogi między swoje nogi bo to by się źle w Judo mogło skończyć.


To jest właśnie to o czym mówiłem w poście powyżej.

Mimo, iż Judo to zajebiście rozbudowany system walki zawierający ogromny zbiór technik na zgłębienie którego braknie człowiekowi całego życia, to niestety jego usportowienie doprowadziło do wyodrębnienia kilku zaledwie technik, z którymi Judo jest ściśle kojarzone.
Zaś całej reszty zapomnianych "nieszablonowych" technik z Judo nikt nawet nie wiąże.


Powszechne stało się stwierdzenie że w Judo nie ma dzwigni na nogi, dzwigni na kręgosłup czy kark. A tym czasem jak obejżymy Mifune i prezentacje technik Judo. Okzauje się, że są nie tylko dźwignie ale i ciosy czy techniki z bronią.

Ale wracając do sportu i zaniku technik
Kto z was bez Googli wie jak wygląda Sude Gaeshi i czy ktokolwiek z was to rzucał ? lub widział na zawodach jak ktoś rzuca ?

Nagle jakiś gość zrobi kombinując coś takiego i jest przekonany, że wymyślił nową technike. Tymczasem przed nim już to opracowano kilkaset lat wstecz.

Dla tego ja uważam, że jeśli się czymś zajmuje to warto bez względu na wszytko sięgnąć do źródeł i poznać je...

Bo w przeciwnym wypadku może się np okazać, że coś nad czym mędrkowaliśmy latami jest już dawno przetrawione i podane na tacy do nauki.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

W dzisiejszym świecie z ok 85ciu rzutów w Judo( nie pamiętam dokładnie ilu 83-86) wytrącił się podział na skuteczne i nieskuteczne w walce lub mniej skuteczne.

Ryszard Zieniawa wymienia 67 oficjalnie nauczanych rzutów - łącznie z zabronionymi w walce sportowej:
-42 rzuty nauczane od 1882 r.,
-6 rzutów nauczanych od 1920r.,
-17 rzutów nauczanych od 1982r.,
-2 rzuty wprowadzone w 1997 r.


Ja się uczyłem, że tych rzutów jest ponad 80 jak będzie taka mozliwość to wymienie je z nazwy. :wink:

BTW jestem ciekaw rzutów wprowadzonych po 97roku ...i w ogóle wartało by się zastanowić co to znaczy "wprowadzonych" :?: i skąd wprowadzonych :?:

Wyrażam szczerą nadzieje, że Pan Ryszard nie oparł swojej wiedzy o ten filmik
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] :-)
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Hejo!

Jeju... Mi się już całkiem te nogi poplątały od czytania (:

W tym filmie Neil Adams pokazuje rzuty z kanonu dżudo - Gokyo. Czyli 40 podstawowych rzutów pokazanych przez niego na macie oraz rzucanych przez zawodników podczas zawodów sportowych.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Może to nie 87 czy nawet nie 67 rzutów - ale odejmując właśnie te 40 podstawowych rzutów pozostanie reszta która jest niewielką modyfikacją tychże oraz tych zabronionych w czasie walki sportowej.

Pozdrowionka

p.s. Żeby pooglądać cały trzeba zainstalować Veoh Web Player.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Ja ostatnio robiłem hiza gurume żeby mieć wychylenie i odrazu do osoto gari. Hiza guruma jest bardzo pomocna przy wychylaniu.....


Nooo to powiem Ci ,że jak potrafisz zastosować Hiza Gurume w walce to gratulacje bo mało kto to potrafi.

Sasae Tsuri Komi Ashi i Hiza Guruma, to jedne z najtrudniejszych rzutów do opanowania.
Dlatego, że te rzuty są wykonywane a raczej zasada działania obejmuje aż trzy płaszczyzny ruchu-są to rzuty "przestrzenne".

Opanowanie ruchu do nich jest trudne- bo złożone koordynacyjnie..
Np Ucząc się O Soto Gari działamy w zasadzie w jednym kierunku a przy Hiza Guruma, Sasae Tsuri Komi Ashi Np Idąc w prawo skęcamy partnera w lewo sami ustawiając się bokiem a rzucamy w zasadzie do tyłu.

Jak wejdzie w tempo .... to piękna sprawa.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] 01:39 Poezja 8)
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Hejo!

Hiza guruma czy sasae tsurikomi ashi jest łatwiejsze z takiej lekkiej kombinacji. Wchodzimy normalnie i lekko zwodząc nogami i rękami obracamy się i rzucamy na lewą stronę. Cieżko wytłumaczyć - może dzisiaj po treningu nagram to pokażę.
Chociaż w sumie to mam już trochę tych rzutów normalnie wykonanych podczas randori na rozkładzie. Ale fakt, łatwe nie są. No i w walce tak pieknie jak na egzaminie nie wyglądają (:

Pozdrowionka
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
sasae tsurikomi ashi jest o wiele prostsze (i bardziej... mocne :wink: ) z uchwytu pod pachę. wtedy wystarczy zablokować stopą goleń przeciwnika i polecieć w tył/w bok.
nie mówię, że to łatwe, ale znacznie łatwiejsze niż klasycznie z kumikata.
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Hejo!

Oto obiecany filmik. Tylko dość było intensywnie dzisiaj i mi deko szkiełko zaparowało (:
Niestety trzeba łepa obrócić...

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrówki
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
ja robie chyba jednak sasae bardziej niż hiza gurume bo stopą ląduję tuz pod kolanem(na początku piszczela, bo mam blokade psychiczną żeby na treningu kolano zastawiać
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Hejo!

Ale to właśnie dobrze robisz hiza guruma. Zastawiamy ugiętą nogą miejsce pod kolanem - a nie samo kolano. Sasae to już bardzo niziutko zastawiamy stope na wysokości kostki. I robimy to wyprostowaną nogą.

Tak ja przynajmniej jestem nauczany (:

Pozdrowionka
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
A jeszcze tak z czystej ciekawości...(Moi szanowni rzucający czterej rozmówcy :roll: )

Co sądzicie o rzutach Uki Otoshi, Tsumi O toshi, Hiji O toshi. ???

Czy komuś z was udało sie zastosowac w/w rzuty w walce ??
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
z otosziów :) to mi raz w życiu tai otoshi wyszło, teraz staram się pomnożyć ten wynik :-) ale nie moge w czasie walki nogą głęboko zajść do tyłu(tą co nadaje cały ruch) i wychodzi gówniane zastawienie które nic nie daje ; /
Ja w sumie żadnej z tych 3 wymienionych technik nie ćwiczyłem, no może uki otoshi troche ale w walce trzeba jakoś noge zastawiać żeby ktoś poleciał chyba, że kontrą to wtedy niekoniecznie
  • 0

budo_wild_animal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sodoma a czasem i Gomora
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Nie mój poziom póki co - takie rzuty w walce :)
  • 0

budo_samuray-x
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Uki Otoshi i reszta jest niespotykana w walce sportowej co chyba jasno pokazuje, że są nie do zastosowania, chyba że posiadamy przewagę klasy techniki i siły nad przeciwnikiem.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

........wtedy wystarczy zablokować stopą goleń przeciwnika i polecieć w tył/w bok.


Z tego co potrafie sobie zobrazować to chodzi Ci bardziej w tym wariancie o Yoko O toshi niż o Sasae Tsurikomi Ashi.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

...Uki Otoshi i reszta


Wychodzą ładnie jako kontra na "nie trafione" wycinki - jak dobrze zgrasz w czasie leci równie imponująco jak w Kata.

Ale po za tym....to ciężko :( No chyba, że ktoś jest bawół jak skurwysyn 8)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024