Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rzuty w walce ile i jakie ..


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Tomoe nage do bjj jest zajebiste ale mi z tego nic poza wciągnięciem do gardy nie wychodzi :?


Może dla tego, że nie kładziesz swojej dupy przy stopie rzucanego :wink:

Błędy w metodyce nauczania...
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..


Chyba wyraźnie napisane GRAPLERSKICH SPORTACH - a judo jest tylko JEDNYM z nich.


.....W końcu zapaśnicy też rzucają nie gorzej od Judoków i to pięknie rzuty takie jak:
seoi nage, ura nage, kataguruma, uchi mata, koshi guruma, sukui nage, dakiwakare.......i wzasadzie można by prawie wszytkie wymienić.


Zresztą sami zobaczcie 8) technika popqarta brutalną siłą ...
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

jjjep, przedstawiciele różnych styli mogą mieć piękne rzuty, np. ten jakiś chiński styl:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Odnośnie wskazówki: dziękówa :wink:
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Seoi Nage z kolan po angielsku nazywa się: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Te dziwne nazwenictwa właśnie zainicjowali europejczycy ... niewiedzieć po co ?
(jak widać*1 ewoluują one dalej casem aż do granic absurdu..)

Np Dla Japończyków Kesa Gatame to Kesa Gatame czyli zbiór określonych trzymań.

W latach bodajże 70-80 Europejczycy poporosili o rozgraniczenie- wyodrębnienie, nazwanie trzymań. I tak powstały nazwy Kuzure-kesa-gatame czy Ushiro-kesa-gatame Hon-kesa-gatame itp.

Natomiast całkiem zdumiewa mnie nazewnictwo używane w BJJ 8O *1 :wink:

Ale to tak na marginesie :wink:
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Natomiast całkiem zdumiewa mnie nazewnictwo używane w BJJ 8O

W bjj właściwie nie ma ujednoliconego nazewnictwa, poza kilkoma kluczowymi technikami. Te, które są nazwane, nazwane są głównie z wygody: trójkąt zamiast sankaku jime (lub duszenie trójkątne w dosłownym tłumaczeniu), armbar (balacha to nazwa wschodnioeuropejskia) zamiast ude hishigi juji gatame i tak dalej. Wiele nazw bierze się z zapasów (np. scarf hold zamiast kesa gatame). Książki się tłumaczy, filmy się tłumaczy, czemu by nie tłumaczyć nazw technik?

Kiedyś uważałem, że należy znać tradycję, bo tak wypada, bo to jakaś profanacja, jeśli się nie potrafi ich nazwać w języku oryginalnym. Teraz natomiast wiem, że liczy się umiejętność zastosowania techniki, a jak się ją nazwie jest rzeczą drugorzędną. Jest oczywiście pożytek z usystematyzowanego nazewnictwa technik: jest nim łatwość rozmawiania o nich. Ale co przeciętnego bjj-owca - który nigdy nie pojedzie do Japonii, ba, może nawet do Brazylii nie dotrzeć - obchodzi jak się nazywa technika po japońsku? Upraszczanie i lokalizacja pozwalają się skupić na tym, co ważne.
  • 0

budo_genesius
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 435 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Najwyższej Półki
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Tomoe nage do bjj jest zajebiste ale mi z tego nic poza wciągnięciem do gardy nie wychodzi :?


Przeciez mozna piekne juji-gatame zalozyc w locie... 8)
(Na przyklad... :P )
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Hejo!

Kończąc OT - kiedyś w walce mi pieknie wchodziło [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]. Ale coś ostatnio jak próbowałem to nie mogę się "wstrzelić".

Pozdrowionka
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Natomiast całkiem zdumiewa mnie nazewnictwo używane w BJJ 8O


...trójkąt -.sankaku jime (lub duszenie trójkątne w dosłownym tłumaczeniu), armbar -ude hishigi juji gatame scarf hold -kesa gatame)


Tyle, że jak by nie patrzeć nazewnictwo w w/w przypadkach jest zaczerpnięte bezpośrednio z prób przetłumaczenia. Armbar- dzwignia na staw łokciowy-czy juji gatame to to samo w różnych językach.

Jest oczywiście pożytek z usystematyzowanego nazewnictwa technik: jest nim łatwość rozmawiania o nich..... Upraszczanie i lokalizacja pozwalają się skupić na tym, co ważne.

...i ztym się w pełni zgadzam ja też nie dbam przesadnie o nazewnictwo.

Ale pisząc o zdumieniu(o zasadach czy korzeniach nazewnictwa technik) miałem na myśli dziwaczne nazywanie technik ... coś jak np Abaddon Tank
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
BTW fachowego nazewnictwa:

Zapomniałem jak się to nazywa fachowo :oops:

jakoś ..marii komi czy cuś :oops: jak ktoś wie to niech mnie poprawi..


Poprawie się sam :-) to wejście nazywa się Tobi Komi.

Skonsultowałem dzisiaj (na macie) osobiście nazewnictwo u dr. hab. Tadeusza Ambrożego (9 DAN) autora książek i licznych publikacji o Judo Ju Jitsu i Bóg wie o czym jeszcze....
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Wracając do tematu ktoś( z jakże licznego grona użytkowników VB) umie jeszcze w walce cokolwiek rzucić ??

Czy jest już tak źle :( ??
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..
Wejscia w nogi, w jedna lub w dwie, ale jako ze jestem z BJJ to nie znam sie na nazewnictwie :wink:
  • 0

budo_wild_animal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sodoma a czasem i Gomora
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Czy jest już tak źle :( ??


No... przynajmniej u mnie za różowo nie jest :)

A na poważnie - tomoe nage wychodzi, tai otoshi czasem pociągnę albo harai goshi... ogólnie jestem chudy a wysoki więc odpadają wejścia w nogi ( w mojej kat. wag. wszyscy są sporo niźsi :evil: ), ogólnie lepiej z rzutami z obniżeniem ciała niż z wysokimi typu seoi nage...
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Wejscia w nogi, w jedna lub w dwie, ale jako ze jestem z BJJ to nie znam sie na nazewnictwie :wink:


Czyli w Judockim żargonie cłapki i w dwie nogi tzw. psi rzut. :wink:

Natomiast w fachowej terminologi Kibitsu Gaeshi lub Kuchiki Daoshii ...a w dwie nogi Morote Gari.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

ogólnie jestem chudy a wysoki więc ...


To jest zupełnie normalna sprawa. Warunki fizyczne w większości przypadków decydują jaki kto rzut rzucał będzie.

-Najlepszym dowodem jest fakt, że bardzo często ktoś jako Junior czy Młodzik rzucał jakiś rzut perfekcyjnie w walce(dajmy na to Soei Nage) ale podrósł i automatycznie przestał rzucać w ogóle :( -

Jakbyś tak przeleciał palcem po globusie to każde regiony gdzie występują różnice w budowie anatomicznej rzucają-preferują inne rzuty..

Swego czasu nawet były na ten temat przeprowadzane badania.

Holendrzy są wysocy to rzucają inne rzuty niż Japończycy, którzy mają krótkie nogi a dłuższe tłowie. Natomiast skolei budowa anatomiczna np Ormian, Azerów, Uzbeków sprawia, że w/w królują w rzutach wynoszonych.

Polskie Judo (jeśli chodzi o największą skuteczność rzutów ) to ponoć Ipon Seoi Nage i Uchi Mata.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..


Ostatnio natknąłem się na taki myk: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
ale nie próbowałem jeszcze. Wygląda obiecująco



Stary numer Niby że wejście na rzut do tyłu a przejście np do harai goshi z jednego ruchu..

Zapomniałem jak się to nazywa fachowo

jakoś ..marii komi czy cuś jak ktoś wie to niech mnie poprawi..





BTW fachowego nazewnictwa:


Zapomniałem jak się to nazywa fachowo

jakoś ..marii komi czy cuś jak ktoś wie to niech mnie poprawi..



Poprawie się sam to wejście nazywa się Tobi Komi.

Skonsultowałem dzisiaj (na macie) osobiście nazewnictwo u dr. hab. Tadeusza Ambrożego (9 DAN) autora książek i licznych publikacji o Judo Ju Jitsu i Bóg wie o czym jeszcze....




Sory, że tak cytuje sam siebie już drugi raz w tym dniu ale nie dawało mi to spokoju i po weryfikacji okazało się jednak, że dziś u dr. hab. Tadeusza Ambrożego (9 DAN) autora książek i licznych publikacji o Judo Ju Jitsu i Bóg wie o czym jeszcze.... Zostałem poniekąd wprowadzony w błąd

To co jest u SoSa na filmie to nie jest Tobi Komi tylko Mawari Komi a różnica polega na tym że mimo, iż podobnie wygląda to przy zmyłce Tobi Komi symuluje się wejście nogą do Tomoe Nage i przeskakuje się na drugiej nodze z pozycji frontalnej do Uchi Maty trzymając tą pierwszą w powietrzu.

Natomiast przy wejściu Mawari Kokmi symuluje się zejście w bok do O Soto Gari a przekłada się noge (jak bocian ) Do Uchi Maty, Tai o tochi, O guruma itp ...bez przeskoku (Tobi to zdaje się po japońsku wskok-przeskok)

BTW nie wiem jaki był cel tereningowy ale gość na filmie pokazuje tylko pół tej techniki w dodatku w dziwny nie do końca prawidłowy sposób...
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Sory, że tak cytuje sam siebie już drugi raz w tym dniu ale nie dawało mi to spokoju i po weryfikacji okazało się jednak, że dziś u dr. hab. Tadeusza Ambrożego (9 DAN) autora książek i licznych publikacji o Judo Ju Jitsu i Bóg wie o czym jeszcze.... Zostałem poniekąd wprowadzony w błąd


Tylko dopiszę że tak wysoki DAN p. Tadeusz Ambroży ma w Ju-Jitsu.

wild animal - jak jesteś wysoki to podcięcia próbuj robić. Albo z góry łap za kołnierz i harai-goshi. Albo koshi-guruma też wysokim wchodzi. Fajnie mi czasem właśnie na niższych wychodzi kombinacja: zaczynam harai-goshi i jak czuję że opór duży - to odwracam i robie ken ken o-soto-gari czyli takie podskakiwane.

Pozdrowionka
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

....
Tylko dopiszę że tak wysoki DAN p. Tadeusz Ambroży ma w Ju-Jitsu....


W Judo też ma wysoki stopień, ale... te wszytkie Dany to i tak bynajmniej nie za umiejętności czy wyniki w Sporcie .... także między prawdą a Bogiem to ilość Dan jest tu raczej bez wiekszego znaczenia.
  • 0

budo_wild_animal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sodoma a czasem i Gomora
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

wild animal - jak jesteś wysoki to podcięcia próbuj robić. Albo z góry łap za kołnierz i harai-goshi. Albo koshi-guruma też wysokim wchodzi. Fajnie mi czasem właśnie na niższych wychodzi kombinacja: zaczynam harai-goshi i jak czuję że opór duży - to odwracam i robie ken ken o-soto-gari czyli takie podskakiwane.

Pozdrowionka


Tak też właśnie mniej więcej jak piszesz próbuję walczyć bo na to że mi będzie w walce wychodzić np. seoi nage inaczej niż z kolan to już straciłem nadzieję...
Tyle że do de-ashi barai jestem jakoś tak drętwy że przez lata już nie mogę tego opanować... niektórzy mówią że to przez to że nie potrafię tańczyć 8)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

.... by Gość został szybko wyleczony, jak nie Kouchi Gari czy O Uchi Gari to na pewno Uchi Matą.

Jak źle zrobi, to owszem, polata, chociaż podcięcia raczej z tego nie będzie, bo noga jest wysoko między udami, a uda zwykle ściśnięte. Ale są rózne warianty, nie wszystkie każą trzymać tą nogę. Z klasycznych [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników].

Reasumując powiem, że uważam iż powinnno się w miarę możliwośći techniki tłumaczyć lub nazywać je w swoim języku, ale tym nazewnictwem musi rządzić jakaś zasada.
Np O wiele przejżyściej dla mnie brzmi: "Dzwigania prosta na staw kolanowy" niż "Chupacabra Scream" :roll:

Zgadzam się. Ale powtarzam jasno i wyraźnie: tak właśnie jest w bjj. Tylko niektóre indywidua próbują niepotrzebnie sprawę komplikować.
  • 0

budo_samuray-x
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..

Ostatnio natknąłem się na taki myk: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
ale nie próbowałem jeszcze. Wygląda obiecująco :-)


W normalnej walce z przeciwnikiem w miarę kumatym to prawie nigdy nie wyjdzie.
Ja przynajmniej na coś takiego nigdy nie poleciałem ... :)
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty w walce ile i jakie ..


Ostatnio natknąłem się na taki myk: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
ale nie próbowałem jeszcze. Wygląda obiecująco :-)


W normalnej walce z przeciwnikiem w miarę kumatym to prawie nigdy nie wyjdzie.
Ja przynajmniej na coś takiego nigdy nie poleciałem ... :)


Ja tam uważam, że warto i należy takie rzeczy ćwiczyć nie tylko jako ciekawostke ale próbować je wykonać w zastosowaniu techniki.

W dzisiejszych czasach Judo jest już na takim poziomie, że w istocie ciężko cokolwiek rzucić na kimś kto trenujue.

Podejżewam, że jak byśmy skonfrontowali Jigoro Kano czy Kyuzo Mifune z jakims współczesnym nie koniecznie wybitnym zawodnikiem z ich wagi, to Mistrzom ciężko by było wygrać a wręcz przeciwnie obawiam się, że by wdupili z kretesem.

Chyba, że ..... ????

Zastosowali by technikę którą mieli opracowaną a która współczesnym Judo została zepchnięta w kąt i nią właśnie zaskoczyli by reprezentanta współczesnych czasów sportu wyczynowego.

W dzisiejszym świecie z ok 85ciu rzutów w Judo( nie pamiętam dokładnie ilu 83-86) wytrącił się podział na skuteczne i nieskuteczne w walce lub mniej skuteczne.

Na przestrzeni Lat wyizolowało się z tych 85-ciu raptem kilka- kilkanaście których się nauczyna w klubach i im się poświęca najwięcej czasu jako najskuteczniejszym.

Dodatkowo tylko z dwóch trzech z tej garstki w zasadzie robi się specjalizaje.

I słusznie poniekąd bo jaki jest sens poświęcać cenny czas treningowy na np Ganseki O Toshi jeśli prawdopodobieńsatwo, że 20-to osobowa grupa będzie umiała też rzut wykonać w podczas walki jest nikłe bądź żadne.

Tyle, że przez takie zawężanie technik rzutowych, ogranicza się też znacznie u zawodników umiejętności obronne przed rzutami zapomnianymi a przez to niekonwencjonalnymi.

Powrót do technik rzadko stosowanych następuje cyklicznie...a w zasadzie nie technik a jednej techniki.
Raz na jakiś czas pojawia się ktoś z nikąd który przechodzi jak burza przez całe zawody jedną techniką. Najczęściej jest to technika z technik "nieskutecznych"

Np jeden taki Izraelczyk podczas zawodów w Korei wygrał wszytkie walki przed czasem jednym rzutem - (którego nazwy niestety nie znam) mianowicie rzucał takie odwrotnie Seoi Nage. Wchodził do Seoi Nage ale w druga strone a raczej robił takie pomieszanie Seoi Nage z Koshinage- cięzko to opisać....

Tak czy siak rzucił na to wszytkich.

Dla czego ? Bo nikt się czegoś tego nie spodziewał ani nie miał przećwiczonej do tego obrony.
Nikt jednego z drugim, nigdy tak nie rzucił.

Wiadomo, że w Judo by sie wybronić od rzutu trzba reagować podświadomie w ułamku sekundy instyktownie. Ale gdy ciało ruchu jest nie nauczone ......wtedy nad obroną nie zdąży się nawet pomyśleć.

Ale na następnych zawodach nie rzucił już nikogo :D Bo wszyscy sobie to przećwiczyli nie jako ciekawostkę, tylko od strony praktycznej.

Podobnie było z Waldkiem Legieniem który wszytkich nabierał na Nidan Ko Soto Gari rzucane jako kontynuacja z kombinacji O Soto O Toshi - O Soto Gari....

Przykłady można by mnożyć więc poprzestane na technikach Toshihiko Koga który miał chyba największy użytkowy wachlarz rzutów, któych w zasadzie oprócz niego nikt nie rzucał - bo niemal każdy był przez niego zmodyfikowany stając się niestandartowym a przez to czyniąc obrony przed w/w rzutami innymi niż powszechne.


Podsumowując:
Jako konkluzje i poniekąd zachęte do odkrywania na nowo zamiecionych w kąt technik zacytuje Alberta Einsteina który mówł:

"...Każdy wie, że się nie da, aż pojawia się ktoś kto tego nie wie i On to robi.."
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024