Skocz do zawartości


Zdjęcie

Treningi z dziećmi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Treningi z dziećmi
Witam, mam zacząć prowadzić treningi między innymi z grupą dziecięcą i tutaj pytanie do instruktorów z tego typu doświadczeniem. Na co szczególnie zwrócić uwagę, jakich błędów nie popełniać, jakie typy treningu dzieciaki u was najbardziej lubią?
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
1. Mówić krótko, głośno i wyraźnie. Tłumaczyć dokładnie nazwy technik np.: seiken-chudan-tsuki - seiken-pięść, chudan-brzuch, tsuki- uderzenie.
2. Zwracać uwagę na etykietę.
3. Ćwiczyć równo z dzieciakami, to ich strasznie motywuje. Szczególnie elementy siłowe i rozciągające.
4. Najlepsza (najskuteczniejsza) kara - seiza.
5. Najlepsza metoda na skupienie na rozgrzewce - 2 lub 3 kółeczka cichego biegu (bieg na palcach).
6. Ciągle przypominać, że każdy rodzaj bólu ma być zgłoszony do prowadzącego.
7. Raz na jakiś czas pokazywać ćwiczenie które wychodzi tylko prowadzącemu :)

Trening stale oparty na technikach karate to jest to co najlepiej skutkuje. Każdy trening zabawowy powoduje na następnych zajęciach pytania czy i dziś będzie ....coś tam co im przypasowało...
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
Wszystko jak wyzej, z tym ze ja trening z dziecmi prowadzilem z duza iloscia zabaw, maluchy nudza sie szybko samym karate. Korzystaj z wyposazenia sali i wymyslaj zabawy nie mozesz doprowadzic do sytuacji gdy przez chwile nie wiesz co masz zrobic ,dzieciaki to moment wychwyca.Wedlug mnie karate powinno zajmowac jakies 45% czasu treningowego co do rozgrzewki to juz podczas jej trwania urozmajcaj ja zabawami.
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
Ja wplatalem w zabawy jak najwiecej technik z karate przez co dzieciaki pozniej szybciej lapaly temat :) .
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
1. rozgrzewka
2. rozciaganie
3. zabawy rozwijajace ogolna sprawnosc
4. techniki karate

to tyle z mojej strony. zgadzam sie ze trzeba cos od czasu do czasu pokazac zeby maluchy otwieraly oczy i "o jaaaa ja tez tak chce..." ;) to motywuje ich do pracy 8)
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
A jakieś gry i zabawy ruchowe konkretne? Bo mam ksiażkę Trześniowskiego GiZ ruchowe ale chciałbym żeby te zabawy zawierały jakiś element karate
  • 0

budo_fawin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
Co prawda nie jestem trenerem, ale w zeszłym roku szkolnym mieliśmy jeszcze treningi połączone z grupą dzieci, zabawy to głównie berek przekazywany za pomocą mawashi-geri albo gyaku-zuki. Czasem graliśmy w rugby, sprawnościowa zabawa ucząca jak nie dać się przeciwnikowi :wink:

Powodzenia, bo widzę, że ciężko mojemu sensei nad młodymi zapanować :-)
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
Zgadzam się z przedmówcami - jak najwięcej zabaw i gier ruchowych. Dzieciaki szybko się nudzą przy normalnych zajęciach, a ponadto rozpiera je energia i nie mogą usiedzieć w jednym miejscu przez co stają się nieznośne i wtedy trzeba albo je karać, albo wejdą Ci na głowę.

Jakie zabawy? To już zależy od grupy, ale wszelkiego rodzaju gry w piłkę, rugby, zbijaki itp. do tego berki lub wyścigi (dwie druzyny w rzędach i wyścigi rzędami, rząd który przegra dany wyścig robi brzuszki).


IMHO dzieci to najtrudniejsza grupa(zawsze) - trzeba mieć dosłownie oczy z tyłu głowy. Trzeba umieć pogodzić bycie autorytetem(sensejem czy sempajem) który ma posłuch i jak powie, że nie wolno to nie wolno a kimś, kogo kojarzą z dobrą zabawą(bo wtedy będą chciały przychodzić). Powodzenia :)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
Powiedzialbys jakie kary bo jak ostatnio krzyknalem ze kto bedzie gadal i broil bedzie robil pompki to wszyscy sie rozkrzyczeli bo kazdy chcial pompki robic :)
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
Kary w grupie dziecięcej? Proste, sadzasz na ławkę na parę minut, dzięki czemu dzieciak wypada z udziału w jakimś atrakcyjnym ćwiczeniu czy zabawie. Działa dużo lepiej niż jakiekolwiek pompki.

Poza tym warto pamiętać, że trening dla dzieci to de facto przygotowanie do przyszłego "poważnego" treningu sztuk walki. Czytaj - usprawnianie, podbudowa ogólna, trochę (nie za dużo) podstaw. Czasem trzeba umieć oszukiwać w dobrym znaczeniu tego słowa - żartem podaję zawsze taki przykład: zadanie typu np. przewrót w przód na materacu i kopnięcie frontalne w packę - no i dzieciak szczęśliwy lata i kopie w tę packę i wcale nie zauważa, że tak naprawdę chodzi mi tylko o ten przewrót :wink:
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
Mam pytanie do Was ... tylko sie nie obrazajcie.

Czy posiadacie uprawnienia do prowadzenia zajec z dziecmi ?

Czy to wszystko co piszecie opiera sie na wlasnym widzimi sie oraz doswiadczeniach z "doroslymi" ?


Pytam powaznie bo pewnie kiedys dziecko na cos zapisze i chcialbym wiedziec jak sytuacja wyglada.

A skrzywdzic dziecko zlym treningiem metodycznym mozna bardzo latwo.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
nie bede Ciebie klamal. ja nie mam. ale ja prowadze zajecia sporadycznie, tylko w zastepstwie mojego sensei. kiedy jego nie ma on wyznacza mnie i bierze odpowiedzialnosc za te decyzje. ja osobiscie nie mam czasu na prowadzenie wlasnej sekcji dlatego tez nie zamierzam robic kursu instruktorskiego mimo ze stopien pozwala mi na prowadzenie zajec.

PS. jesli chodzi o skrzywdzenie dziecka zla metodyka to w moim przypadku metodyka treningowa dla dzieci jest kopia metodyki mojego sensei...
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
Jeśli o mnie chodzi - papiery mam (po szczebelku od instruktora rekreacji do trenera II klasy, mgr ze specjalnością pedagogiczną, co prawda nie AWF akurat, ale zawsze), treningi dla dzieciaków prowadzę od dobrych paru lat, podobnie jak z młodzieżą i dorosłymi (osobne grupy).
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
Warhead - nie mam papierów, ale też nie prowadzę swojej grupy(ani dorosłej, ani dziecięcej).

Swoje spostrzeżenia opieram na moim trenerze(ma zarówno wieloletnie doświadczenie jak i papiery - od instruktorskich po wykształcenie pedagogiczne) i jego radach. Ponadto fakt, że zaczynałem u niego jako dzieciak i nadal trenuję bez żadnego skrzywienia o czymś świadczy.

Zgadzam się - dzieci łatwo skrzywdzić - a robią to trenerzy najczęściej wtedy gdy mają wyobrażenie, że z dzieciaka należy zrobić małego wojownika i brak zrozumienia, że u dzieci należy inwestować w ich zdolności ruchowe(koordynacja, zwinność, gibkość - ale w granicach zdrowego rozsądku, a nie tortury wzięte żywcem z chińskiej szkoły akrobatycznej czy baletowej), a nie kolejne techniki. Dlatego to co ważne to zapytać instruktora o doświadczenie i papiery oraz sprawdzić grupę - czy ma swoją tradycję itp.
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi

ja osobiscie nie mam czasu na prowadzenie wlasnej sekcji dlatego tez nie zamierzam robic kursu instruktorskiego mimo ze stopien pozwala mi na prowadzenie zajec


Upss ! Problem w tym, że żaden stopień nie daje ci tego prawa - nawet 10 Dan ! Jedynymi uprawnieniami w Polsce jest ukończenie kursu instruktora sportu ze specjalnością karate lub studiów /kursu/ trenera karate II klasy. Mam nadzieję, że miałeś na myśli, że posiadasz już stopień, który umożliwia ci wzięcie udziału w kursie instruktorskim - tutaj różne federacje ustanawiają różny poziom wymagań, czasem wystarczy 5 kyu, czasem 3 kyu a czasem 1 Dan. To ostatnie byłoby moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem, także dla sędziów. Bowiem coraz częściej zdaża się na różnych turniejach, że kata wykonywane przez Mistrza z 3 Dan ocenia "sędzia" z 3 Kyu...

Nawet bycie doktorem pedagigiki lub wykładowcą AWF z tytułem profesora /ewentualnie nauczycielem wychowania fizycznego z tytułem magistra nie daje ci prawa do prowadzenia zajęć karate jeśli nie ukończyłeś kursów o których pisałem wyżej !

I jeszcze jedno w Polsce nie ma osobnych uprawnień do prowadzenia zajęć z dziećmi. Jeśli ktoś ma uprawnienia do uczenia karate /opisane powyżej/ to może to robić w każdej grupie wiekowej także z dziećmi.

Prowadzę takie grupy od ponad 25 lat i ręcę mi opadają jak czytam niektóre posty "znawców"...

Oczywiście w takich grupach jak najwięcej zabaw i gier zręcznościowych /brak zdolności do długotrwałej koncentracji/, oczywiście nagrody zamiast kar /teoria nagradzania Georga Homansa kłania się tu w pełnej rozciągłości.../ pisząc krótko - lepsze od kar są nagrody różne co do "wielkości" i przyznawane niesystematycznie za różne zachowania i osiągnięcia /ale nie zawsze przyznawane, bo przestają być wtedy nagrodami !/. Motywować pozytywnie do pracy. Zajęcia jak najbardziej zróżnicowane, zaś karate podawać w małych porcjach i broń Boże nie robić z dziecka małego samuraja w zbyt młodym wieku ! Podstawowy błąd instruktorów, że uczą małych dzieci dorosłego karate ! O warstwie emocjonalnej dziecka nie będę już tu wspominać. W USA prowadzono badania na ten temat no i wyniki nie były zachęcające /bardzo łagodnie pisząc/ do uprawiania karate przez dzieci. Pamiętać jednak należy, że nie ma złej dyscypliny sportowej, ale tylko źli instruktorzy lub trenerzy...

Problem od kiedy nauczać karate to już zupełnie inna sprawa. Uważam na podstawie moich doświadczeń, że wiek około 7 lat jest dobrym momentem na rozpoczęcie zajęć. Uczenie karate dzieci w wieku 4-5 lat uważam jednak za bardzo zły pomysł. Widziałem takie zajęcia w jednym z dość popularnych w Polsce styli karate i aby nie wywoływac kolejnej kłótni nie będę o nich pisał. Z treningiem jednak nie miało to zbyt wiele współnego no może oprócz pobierania opłaty treningowej...

Pozdrawiam
dan
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
kurs zrobie jak bede chcial uczyc. poki co nie chce bo oznaczaloby to dla mnie obciecie czasu przeznaczonego na moj trening.

mialem na mysli stopien uprawniajacy do zrobienia kursu oczywiscie.
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi

Prowadzę takie grupy od ponad 25 lat i ręcę mi opadają jak czytam niektóre posty "znawców"...


To było a propos tego uproszczenia co wyszło Itosurules'owi, czy do kogoś konkretnego?
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
Przeczytaj uważnie wszystkie posty w tym temacie i przekonaj się kto uprawia tu "radosną twórczość"... 8)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
Moj sensei mi powierza od czasu do czasu grupe dziecieca i pewnie (jak to w jego przypadku zazwyczaj jest) wie co robi ;) jesli chcesz wiedziec kto jest moim trenerem dawaj na priv... mysle ze przeyznasz mi racje ze ten czlowiek o wychowywaniu karateka (rowniez tych mlodych) wie tyle ze na palcach jednej reki mozna by policzyc ludzi z jego wiedza...

nol ofens 8)
Itosu
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Treningi z dziećmi
Panowie, panowie moderatorzy również, skupmy się na temacie. Prosiłem o gry i zabawy powiązane z karate a nie o sprawdzanie kompetencji itosu
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024