Skocz do zawartości


Zdjęcie

Katana - miecz czy szabla?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - miecz czy szabla?

Czy macie moze przyadkiem na myśli taką strone zaczynającą się na W ? :-)


Strona zaczynaja sie na W wcale nie jest glupia jak sie to co poniektorym wydaje jesli to o niej mowimy. Znalem juz takie przyadki co nawet nie umieli rozwalic jakiegos artykulu na tejze stronie tacy byli bystrzy inaczej. I niewielu ludzi umie z niej korzystac, nie mowiac juz o umiejetnosci edytowania czy dodawania czegokolwiek. Takze niewielu ludzi potrafi czytac ze zrozumieniem i prawidlowo pisac w jakimkolwiek jezyku.

Zajrzyj na te stone, i zajrzyj na wiele innych stron, ale najlepiej to zajrzyj do ksiazek i poczytaj - to do bazyla.

Bo wiesz ze tak powiem w srodowisku, to sie od razu rozpoznaje tego kto sie czyms interesuje i czyta, zdobywa wiedze itp. od tzw. hiciarza czy jak tam zwac, co niby cos tam wie, ale nie potrafi polaczyc dwoch faktow ze soba, albo sie sprzecza o rzeczy oczywiste.

Jestem dzis nieco zgryzliwy za co przepraszam, ale zycie jest jakie jest. Mamy w biurze studentow. Czterech z czego dwóch nie umie alfabetu, wczesaniej tez mielismy trzech i tez jeden nie umial. Tylko ze proporcja wzrosla. Nie umieja nawet znalezc adresu jakiejs instytucji publicznej w necie jak mowie jednemu czy drugiemu aby to zrobil, bo nie umieja pisac albo nie umieja zapytac jak sie cos pisze. I tak musimy wszystko robic sami... No wiec studenci dlugo w departamencie miejsca nie zagrzeja - a potem sie mowi o bezrobociu wsrod mlodych ludzi... Taki k$%&a pozytek z tej kultury czarnuszkow, mtv, bravo i bezstresowego wychowania.

Ten wczesniejszy analfabeta jak sie dowiedzial ze alfabet jest na klawiszach komorki to poptrzyl na mnie jak na jakiegos profesora skad ja takie rzeczy wiem... Swiat schodzi na psy jak potem taki bedzie managerem czegokolwiek... A pewnie bedzie bo kazdy kto w UK konczy studia jest managerem czegokolwiek, nie da sie nim nie byc.
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - miecz czy szabla?
O kurcze Marcin954, jesteś bardziej zgryźliwy niż zwykle. :twisted:
Co do strony na W, to nie ufam jej od czsu jak kolegzy wpisali się w jednym haśle historyczny. Własnymi imionami i nazwiskami. Zrobili to ze 4 lata temu a hasło dopiero niedzwno został poprawione. Nieźle sie musieli niektórzy nadziać, ucząc sie historii najnoweszej naszego kraju z rzeczonej strony. :wink:
Tak wiec strona na W nie jest dobrym (choć fakt, że szybkim) źródłem niformacji. Dotyczy to również informacji o mieczu japońskim. 8)

Mam nadzieję, że nie masz tak złego zdania o polskich studentach. :cry:
:wink:

PS. Nie drażnij Bazyla... , jego moc jest wielka! :wink:
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - miecz czy szabla?
O polskich studentach mam sporo lepsze zdanie, bo w Polsce jeszcze trzeba się uczyć - w UK nie trzeba nawet znać języka aby skończyć studia. Jest to naprawdę dziecinnie proste. Ale koniec już o tym. Wracamy do tematu.
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - miecz czy szabla?
Niby temat jest jeszcze w miarę świeży ( bo z zeszłego roku). Ale sama istota naszych rozważań jest wałkowana na różnych forach od lat.

Przewertowałem posty, i stwierdzam, że praktycznie zapętliliśmy sie w naszych rozważaniach. A sensownej (jednoznacznej, akceptowalnej przez ogół) konkluzji dalej niema. I nie będzie, bo zawsze sie znajdzie "wiedzący lepiej", który wyskoczy z jakąś śmiała acz nieuargumentowaną tezą na temat nieszczęsnej katany.

Dla tego mam propozycję. Może ktoś biegły w histori oręża ( zwłaszcza wschodniego ), był by skłonny sporządzić syntetyczną notkę "biograficzną" miecza (szabli) japońskiego (-ej).

Złużyło by to za podkładke i odniesienie w przyszłych dyskusjach tego typu. A może i dało by im kres, na rzecz jakichs bardziej konstruktywnych. 8)
  • 0

budo_riddick
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - miecz czy szabla?
ja powiem tak Katana to długi miecz japoński jest to miecz jednosieczny przystosowany do walki oburącz i jednorącz widział ktoś szablę 2H ja nie tak samo sejmitar to miecz arabski używany przez Saracenów ma kształt pół księżyca ze względów religijnych a nie bi chcieli mieć szable są to bronie specjalistyczne odbiegające od norm europejskich
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - miecz czy szabla?
Riddick przeczytales caly temat czy tylko 2-3 ostatnie posty?
bo strone wczesniej jest podane kilka przykladow szabli dwurecznych od Chin i Indii poprzez Bliski Wschod az do Europy
a religijne nawiazania do ksztaltu szabli arabskiej (polksiezyc) i europejskiego miecza (krzyz) to ideologia na sile dopasowana w okresie wypraw krzyzowych (zdaje sie ze u Nadolskiego jest o tym kilka zdan) do broni juz istniejacych
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - miecz czy szabla?
Słusznie prawisz Aniele.
Dodam tylko, że sastosowanie wymusza kształt. Do cięć lepiej nadaje sie głownia zakrzywiona a do pchnięć lub rąbania głownia prosta.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - miecz czy szabla?

ja powiem tak Katana to długi miecz japoński jest to miecz jednosieczny przystosowany do walki oburącz i jednorącz widział ktoś szablę 2H ja nie tak samo sejmitar to miecz arabski używany przez Saracenów ma kształt pół księżyca ze względów religijnych a nie bi chcieli mieć szable są to bronie specjalistyczne odbiegające od norm europejskich


Sugeruje poczytac co nieco i co nieco z mieczami potrenowac. Sugeruje takze obejrzec czyli przeczytac co mieli do powiedzenia inni ludzie w tym temacie.

Sugeruje tez uzywanie kropek i przecinkow. Pierwsze wyglada tak - . a drugie tak - , To znacznie ulatwi odczytanie Twojego postu, bo na razie to przypomina belkot.
  • 0

budo_riddick
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - miecz czy szabla?
przeczytałem cały wątek może zile ułożyłem moje argumenty ale zaliczanie broni do poszczególnych klas jest na podstawie interpretacji a tą każdy ma własna motyw szabel 2H nie przemawia do mnie wszak przyznaje ze takie istniały ale ciężko mi wyobrazić sobie ich przydatność to tylko moje zdanie które nie jest zbyt wiele warte ze względu na to ze dopiero zaczynam na poważnie rozwijać swą pasje w swoim poście chciałem zwrócić tylko uwagę ze wygląd broni w dużym stopniu zależny od regionu w którym powstawał dla mnie katana jest bronią egzotyczną i skoro sami Japończycy nazywają ją mieczem to tak należało by to przyjąć


(PS. przepraszam za brak interpunkcji mam dys funkcje i nie widzę różnicy dobrze ze błędy poprawiane są automatycznie )
  • 0

budo_lars
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 71 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - miecz czy szabla?

i skoro sami Japończycy nazywają ją mieczem to tak należało by to przyjąć


Oj nieuważnie czytałeś ten temat, ta kwestia była już omawiana.

Nie jest tak określana.

Kultura japońska ma własne nazwy na różne typy japońskich broni i żadnej z nich nie nazywa ani mieczem, ani szablą. Takie podziały są ściśle zależne od konktekstu kulturowego, a nawet subkulturowego, branżowego. Wyrokowanie czy katana to szabla czy miecz, przypomina mi przypadek pewnego kucharza, który upierał się na egzaminie że ryż to kasza.


  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - miecz czy szabla?

przeczytałem cały wątek może zile ułożyłem moje argumenty ale zaliczanie broni do poszczególnych klas jest na podstawie interpretacji a tą każdy ma własna motyw szabel 2H nie przemawia do mnie wszak przyznaje ze takie istniały ale ciężko mi wyobrazić sobie ich przydatność to tylko moje zdanie które nie jest zbyt wiele warte ze względu na to ze dopiero zaczynam na poważnie rozwijać swą pasje w swoim poście chciałem zwrócić tylko uwagę ze wygląd broni w dużym stopniu zależny od regionu w którym powstawał dla mnie katana jest bronią egzotyczną i skoro sami Japończycy nazywają ją mieczem to tak należało by to przyjąć


(PS. przepraszam za brak interpunkcji mam dys funkcje i nie widzę różnicy dobrze ze błędy poprawiane są automatycznie )


Riddick - Japonczycy nie nazywaja zadnej broni mieczem, tylko nazwa wlasna. Znaki kanji slowa katana sa zupelnie inne niz znaki slowa miecz (to jest stricte jeden znak).

Wyglad broni zalezy od przede wszystkim jej zastosowania (region i srodowiska zycia ludzi, dostepnosc surowcow tez maja wplyw) czyli kto jest wrogiem uzywajego dana bron oraz jakie bede okolicznosci jej zastosowania. Dwurecznych broni uzywala jazda, rzadko piechota i nie sluzyla ona do szermierki a la hollywood tylko do rabania z impetem bez finezji aby tylko krew sie polala.
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - miecz czy szabla?
Marcin jak cie lubie to ze stwierdzeniem ze dwurecznych broni uzywala glownie jazda zadna miara sie zgodzic nie moge
no chyba ze mowimy o broni drzewcowej typu wlocznia/pika/kopia
bo jako zywo nie istniala chyba nigdzie formacja konnych miecznikow uzywajacych miecza dwurecznego (nie rozpatruje tutaj samurajow z katanami zeby mi ktos zaraz nie wyskoczyl z krytyka ;-) ) konnych halabardzistow itp
zauwaz ze wszelkiej masci dwureczne topory, berdysze, miecze etc. byly wlasnie bronia piechoty!! nie jazdy
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - miecz czy szabla?
A co powiesz o nodachi?

no co fakt to fakt, sie rozpedzilem z ta jazda. Jabym o claymore zapomnial co go w Sz\kocji na jednym z zamokow widzialem...
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana - miecz czy szabla?
Nodachi i odachi były mieczami stosowanymi właśnie przeciwko kawalerii, oraz do przełamywania formacji piechoty uzbrojonej w broń drzewcową.

Poza tym pika to równiez broń piechoty stosowana przeciw kawaleri.
Za to kopia jest typowa bronia jazdy.
Włócznia natomiast jest tak stara jak rzemiosło wojenne i myśliwekie. I do tego bardzo uniwersalna - do walki wręcz, miotania, i walki konnej (lub każdego innego zwierzęcia wieszchowego).

Taki offtop mały. Ale lepiej na wstępie wyjasnić pare spraw, żeby się potem niewiadomo jakie teorie nie tworzyły.
:-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024