Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sztuka walki dwiema katanami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_urbinek
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Sztuka walki dwiema katanami
otóż,
zawsze interesowały mnie walki przy użyciu dwóch katan
narazie chciałbym spróbować swoich możliwości ( nigdy tego jeszcze nie rbobiłem ;) ) używając 2 kijków zamiast prawdziwych katan, żebym się nie zabił przy okazji :)
i mam 2 pytana
1) jakiej długość ów kijki powinny być, chodzi mi o długość rękojeści oraz 'ostrza'
2) jakieś filmy instruktażowe czy coś abym mógł zacząć od czegoś ;)

Pozdrawiam
  • 0

budo_mero
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 217 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki dwiema katanami
Hmmm a może chodzi o sposób walki taki jaki stosował Miyamoto Musashi ? Kataną i wakizashi ? :roll:
No panie kolego jeżeli pytasz się o długości to znaczy że jeszcze nie miałeś okazji trenować walki mieczem...
Parę naprawdę dobrych rad:
Zamiast filmów instruktażowych to ty lepiej idź do jakiegoś instruktora.
Zamiast kombinować z dwoma katanami weź się za jeden miecz.
Zamiast machać kijami, kup bokken.
  • 0

budo_mestvin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki dwiema katanami
Walka dwoma mieczami to Nito (Niten - 2 nieba), jest to jeden ze stylów Kenjutsu.
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki dwiema katanami
Ekhm... Nie chcę być złośliwy ( ani tak odebrany), ale czy drogi Urbinku dokładnie się zastanowiłeś o co pytasz? :?
Ćwiczenie jakiej kolwiek sztuki walki ( z bronią, czy bez), bez kogoś kto ma w temacie doświadczenie ( im większe tym lepiej), jest okropną pomyłką.

Najbardziej znany styl walki dwoma mieczami ( kataną i wakizashi) to właśnie Nito Ken Miyamoto Musashiego.
Walka dwoma mieczami występuje również w innych szkołach kenjutsu. Oraz w kendo.

Tylko że jest to wyższa szkoła jazdy ( i to bardzo). Sensej Maciej napewno będzie mógł powiedzieć coś więcej w tym temacie. :wink:

Ale wracając do twojego pytania Urbinku. Wybacz ale widać w nim brak elementarnej wiedzy o temacie. ... Hmm Albo jaja sobie robisz. :?:

Jeżeli interesuje cię miecz japoński (katana), wpisz po prostu odpowiednie chasło w googlu.
Zdobądź trochę wiedzy. Rozejżyj się czy w twojej okolicy niema nikogo kto "naucza miecza".
Na własną rękę się nie bież za takie tematy.
No i poczytaj forum. Na wiele pytań jest już odpowiedź, tylko trzeba chwilę poszykać. :D
  • 0

budo_mero
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 217 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki dwiema katanami

Kenjutsu
Z Wikipedii

Kenjutsu (ken-jutsu) ( jap. 剣術) jest jedną z klasycznych japońskich sztuk walki, tzw. koryu budo. Istniało wiele różnych szkół szermierki japońskim mieczem Nihon-to. Przedmiotem nauczania tych szkół było skuteczne władanie mieczem w realnej walce.

Umiejętności te można podzielić na trzy główne kierunki:

* itto-ryu – szkoła walki jednym mieczem (długim), zwanym katana lub tachi
* kodachi-ryu – szkoła walki jednym mieczem (krótkim, zwanym wakizashi)
* nito-ryu – szkoła walki dwoma mieczami jednocześnie (krótkim i długim).

Innym dodatkowym kierunkiem był nito-ken (inna nazwa nito-kodachi).Polegała ona na walce dwoma wakizashi.

Niektóre klasyczne szkoły miecza, sięgające rodowodem średniowiecza, takie jak: Katori Shinto Ryu, Kashima Shinto Ryu, Kashima Shin Ryu, przetrwały po dzień dzisiejszy. Podobnie jak w większości innych klasycznych szkół koryu budo, adeptom tych szkół nie nadaje się stopni mistrzowskich dan, lecz odpowiednie certyfikaty tzw. menkyo kaiden.


  • 0

budo_mero
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 217 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki dwiema katanami
Mooooderatooooooooor można by już zamknąć temat :) Chyba że autor ma jeszcze jakieś pytania...
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki dwiema katanami

Zamiast machać kijami, kup bokken.

A jeśli by chciał się pobawić w samuraja, a nie ma jaj, żeby znaleźć nauczyciela i uczyć się w normalnym klubie? Wtedy taniej bezpieczniej będzie pobawić się czymś takim: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Mnie to rozwiązanie zachwyciło. Takie proste, bezpieczne i tanie.
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki dwiema katanami
Błędny utarł się pogląd że styl walki Musashiego to korzystanie wyłącznie z katany i wakizashi??

Musashi raczej w Gorin no sho mówił o dwóch długich mieczach (tachi i katanie).

Teraz większość ćwicząc myśli o daisho, ale sam Musashi, zgodnie z podaniami był ogromny i silny, więc zapewne z tego korzystał.
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki dwiema katanami
Kolega Urbinek, chciał się czegoś dowiedzieć o walce dwoma mieczami. I myślę że paru podstawowych rzeczy się dowiedział .


To czym i jak wojował M. Musashi to temat na oddzielną dyskusję. Która zresztą już nie raz się toczyła na tym forum. :wink:

Tachi to miecz na rapciach z jelcem przypominaającym te z mieczy jian, noszony ostrzem w dół, jak szabla. Miały głownie niemal takie same jak katany ( w sumie tachi to właśnie typ oprawy). Wyszły z użytku 500 lat przed narodzinami Musashiego.

Poza tym w ikonografi z epoki Musashi przedstawiany jest właśnie z daisho a nie dwiema katanami.
Ponad to jest przecież żywa szkoła Niten Ichi-ryu (czyli właśnie styl Musaschiego ).
Wszystkie 5 nito-ken kata tej szkoły opracowane przez Musashiego są przeznaczone pod katane i wakizashi.
Acha, dwa miecze były używane w Japonii od najdawniejszych czasów. A pierwsze wzmianki z kronik pochodzą już z VII w.n.e.

Ps. Prorocku, "miecze" które przestawiłeś wcale nie są takie bezpieczne. Wiem bo oberwałem takim w głowę. :wink:
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki dwiema katanami

Tachi to miecz na rapciach z jelcem przypominaającym te z mieczy jian, noszony ostrzem w dół, jak szabla. Miały głownie niemal takie same jak katany ( w sumie tachi to właśnie typ oprawy). Wyszły z użytku 500 lat przed narodzinami Musashiego.


Nazwa tachi nazywane tez byly dlugie miecze noszone na plecach (tachi, o-dachi, dai katana) nie tylko ozdobne szable japonskie.
Ogolnie jednak tak jak napisales tachi kojarzone jest z mieczami wiszacymi jak szlacheckie karabele.
Nie przesadzajmy jednak ze wyszly z uzytku przed narodzinami Musashiego - wiadomo ze byla to bron bardzo ozdobna i nie dla zwyklego samuraja z klasy sredniej ale dla tych najbogatszych i magnatow. Tachi byly robione i uzywane tak samo dlugo jak katany tylko odbiorca byl inny.
  • 0

budo_lars
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 71 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki dwiema katanami

Tachi to miecz na rapciach z jelcem przypominaającym te z mieczy jian, noszony ostrzem w dół, jak szabla. Miały głownie niemal takie same jak katany ( w sumie tachi to właśnie typ oprawy). Wyszły z użytku 500 lat przed narodzinami Musashiego.


Pasuje do tego cytat: "Ale żeś bullshita sprzedał" Oo
Tachi miało jelec tarczowy.
Tachi to właśnie bardziej sposób noszenia (oraz odrobinę większa długość oraz krzywizna), a nie typ oprawy.
Wyszły z użycia mniej więcej w XIX w. Mimo, że po 1600 roku straciły na znaczeniu (brak bitew, relatywnie niewielka ilość walk z konia) to jednak można je było spotkać w epoce Edo, z powodu dużej ilości zdobień były używane np. przez wysokich dowódców wojskowych.
Tak więc Musashi mógł walczyć tachi.
Co innego, że faktycznie w szkole Hyoho Niten Ichi kata w walce bokkenami wykonywane są przy pomocy daisho, z jednym zastrzeżeniem: są one dłuższe niż standardowe i bardziej wysmukłe.
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki dwiema katanami
Fakt trochę się koposnołem bo chodziło mi o miecze w oprawie ken i jidashi-zukuri. A tachi użyłem do odróżnienia od katany czyli mieczy w oprawie buke-zukuri.

Mea kulpa.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024