Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tak sędziują w PZKB


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

budo_tyson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Tak sędziują w PZKB
Walka z Mistrzostw Polski organizowanych przez PZKB. Można by pomyśleć że poważna impreza, ktoś powinien to kontrolować a tu walki sędziują jak im się podoba, werdykt widocznie ustalili wcześniej...

Jak sądzicie co powinno się robić w takich przypadkach?
oczywiście protest nie wchodzi w rachubę bo wymagane byłoby nagranie z trzech kamer , bo jedna filmuje z jednej strony a to za mało (tak to uzasadniają).
Czy to jest normalne, że takie przekręty mogą odchodzić na zawodach wysokiej rangi?
  • 0

budo_masato
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB
TYSON, czy możesz wskazać choć jedną dyscyplinę lub organizację w której sędziują tak jak powinni? Przecież wiadomo że w sportach walki, jeżeli nie wygrasz przez KO, to prawie nigdy nie możesz być pewien zwycięstwa!

A już na pewno kiedy walczysz z gospodarzem lub faworytem.
Wałki w sędziowaniu widać na prawie każdych zawodach.

Dużym problemem jest też brak wyszkolonych sędziów.

To co tu wytaczasz nie jest żadną nowością.
  • 0

budo_tyson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB

Przecież wiadomo że w sportach walki, jeżeli nie wygrasz przez KO, to prawie nigdy nie możesz być pewien zwycięstwa!

to był light contact, za KO by go zdyskwalifikowali

to nie chodzi nowość, czy nie nowość tylko o to ze wypadałoby coś z tym zrobić, bo to nie jest chyba w porządku.
Sa dyscypliny w których sędziują lepiej ale to ze mało płacą chyba nie usprawiedliwia przekrętów?
  • 0

budo_skorpiob
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 876 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:polska :D

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB
Niebieski kask troche faulowal choc nie zauwazylem by sedzia odejmowal za to pkt...wiec raczej on powinien wygrac.
  • 0

budo_ziomex9
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zg

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB
HEh no widze że nie tylko ja mam zastrzeżenia do pzkb faktem jest że są żałosni i wygrywa ten ktory bardziej im pasuje... mi tez sie zdarzyło raz czy dwa mieć taka sytuacje i na dodatek z tym samym sędzią:] akurat nie z tym co jest u ciebie na filmiku zresztą oni wszyscy są dobrzy:] pozdrawiam
  • 0

budo_skorpiob
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 876 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:polska :D

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB
Mysle ze bardziej zalezy na jakiego sedziego trafisz, jak sam mowisz 2 razy miales problem z tym samym wiec moze miales pecha :P Tak czy inaczej, faworyzowanie nie jest takie powszechne trzeba pamietac ze sa sedziowie doswiadczeni i niedoswiadczeni...To np. mozna zauwazyc w tym filmiku. Tak czy inaczej male przekrety zawsze sie zdarzaly i zdarzac beda, nie ma co tego uogolniac...boli to ale jest wpisane w sport :roll:
  • 0

budo_tyson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB

Mysle ze bardziej zalezy na jakiego sedziego trafisz, jak sam mowisz 2 razy miales problem z tym samym wiec moze miales pecha :P

pecha miał? a moze tego sędziego powinni zwolnić, zeby poszukał sobie zajęcia w którym lepiej mu idzie.
Jak można zatrudniać sędziów do Mistrzostw Polski, skoro nie umieją sędziować a skoro to byli doświadczeni (pasowałoby sprawdzić nazwiska kto to był) to w takim razie mogą sobie robić przekręty jak chcą bo to jest normalne?
cos tu nie pasuje
  • 0

budo_sm1le
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trzebnica
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB
byłem na tych zawodach i powiem wam ze ta walka to pikus:D
w -79 byla jedna z walk juz chyba w strefie medalowej albo polfinal albo final i walczyl zawodnik z piaseczna ktory zwyczajnie i prosto mowiac dostal dobry wpierdol:D sedziowie po walce uniesli jego reke to po prostu zwątpiłem w sens jezdzenia na zawody jak to zobaczylem.....
  • 0

budo_skorpiob
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 876 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:polska :D

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB

pecha miał? a moze tego sędziego powinni zwolnić, zeby poszukał sobie zajęcia w którym lepiej mu idzie.
Jak można zatrudniać sędziów do Mistrzostw Polski, skoro nie umieją sędziować a skoro to byli doświadczeni (pasowałoby sprawdzić nazwiska kto to był) to w takim razie mogą sobie robić przekręty jak chcą bo to jest normalne?
cos tu nie pasuje

Nigdzie nie napisalem ze sobie moga, jest to jak najbardziej zachowanie godne nagany. Mam na mysli fakt ze jest to cos co sie przydaza wszedzie i kazdej dyscyplinie gdzie los (zwyciestwa) powieża sie innemu czlowiekowi(sędziemu) wiec nie ma co celowac prosto w PZKB. Jesli chodzi o pecha...niewiem jak inaczej nazwac trafienie na niekompetentnego sedziego, da mnie jest to pech, bo zupelnie to nie zalezy odemnie :wink: moze inne slowo bylo by lepsze(chociaz to jest adekwatne) ale nie przychodzi mi zadne na mysl :P Nie mam zabardzo jak sprawdzic kto sedziowal poszczegolne walki(i nie wiem kto walczl) zreszta nie sledze karier sedziowskich. Tak ogolenie tyson to nie doszukuj sie w mojej wypowiedzi ataku ktorego nie bylo, zgadzam sie ze sytuacja(walka) byla zle zasedziowana :wink: dobrze ze jest to naglasniane chocby na forum internetowym.
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB

...nie ma co celowac prosto w PZKB.

Tyson jest przedstawicielem klubu który bierze udział właśnie w imprezach PZKB.
  • 0

budo_ozzz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 594 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB
Mnie zastanawia wytłumaczenie że nie było 3 kamer i nie można rozpatrzyć protestu... czyli wałek ze strony organizatora bo protest powinien (i pewnie jest - nie znam przepisów PZKB na tyle) być wpisany w przepisy rywalizacji sportowej - jak trzeba 3 kamery to powinny być 3 kamery (i to jeszcze MP).

Wiem że to może sprawiać problemy (3 kamery + osoby do obsługi = koszty) i może dlatego zdecydowali się tylko na nagrywanie z jednej. Ale w takiej sytuacji to protest trzeba rozpatrzyć (nie mówię że uznać bo się na light nie znam) podpierając się tylko tą jedną kamerką.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB
nagrywa sobie zawodnik we własnym zakresie, o ile ma kamerkę,a trudno oczekiwać żeby przyjeżdżał z ekipą telewizyjną..
  • 0

budo_ozzz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 594 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB
heh- no to po bandzie jest i to mocno :) Mam 3 cyfrówki do sprzedania - TANIO :) a co mi tam - mogę tanio pożyczyć jak ktoś jest zainteresowany (ludzi do operowania sprzętem proszę we własnym zakresie :) :) )


A tak na poważnie - jeżeli w przepisach jest napisane że można protestować (a nie wierzę że nie ma takiej pozycji w sporcie uderzanym) to organizator imprezy musi zapewnić możliwość rozpatrzenia protestu - inaczej łamie przepisy, które go obowiązują :/
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB
Regulamin PZKB:

"& 10.
Odwołania od decyzji i protesty.

◊ Kierownik drużyny lub trener przekonany o krzywdzącej jego zawodnika decyzji sędziów
może złożyć protest do Sędziego Głównego Zawodów i Delegata PZKB. Ostateczną decyzję podejmuje Delegat PZKB
◊ Protest musi mieć formę pisemną plus wadium w wysokości 5 x startowe.
◊ Sędzia Główny i Delegat PZKB rozpatruje protest możliwie szybko (natychmiast).
◊ Stronie przysługuje odwołanie od decyzji sędziego głównego do Związkowej Komisji Sędziowskiej.
◊ Protest do ZKS musi mieć formę pisemną plus wadium w wysokości 10 x startowe.
◊ W obu przypadkach jeśli protest jest rozpatrzony pozytywnie - wadium ulega zwrotowi.
"

Z praktyki - największe szanse powodzenia mają protesty, gdy ktoś np. źle zliczył punkty, nie przełożył numerka na liczniku w semi (czyli sędzia stolikowy nie zanotował punktu przyznanego przez planszowego) itp. Wnoszenie protestu przeciwko ocenie walki, czyli przeciwko konkretnej punktacji, ma raczej niewielkie szanse powodzenia - trzebaby brać pod uwagę rzeczywiście widok od każdego z sędziów punktowych (bo przecież każdy widzi walkę z innego kąta), walkę trzebaby było obejrzeć w całości jeszcze raz... No cóż, urokiem sportów uderzanych jest właśnie to, że sędzia na gorąco musi zapisywać punkty i zdarza się, że oglądając na zimno tę samą walkę postąpiłby już nieco inaczej. Tyle, że jak ten problem rozwiązać?? Oglądamy wszystkie walki na wideo i komisja oglądająca ustala werdykt po dłuższym czasie analizowania filmu? Nierealne.

Niestety, dyskusyjne werdykty się zdarzają. Bardzo dyskusyjne też. Nikt tego nie lubi, ja też nie lubię, ale to chyba część sportu. Przy okazji - za niecałe dwa tygodnie kurs sędziowski PZKB. Ciekawe, ilu chętnych pojawi się do uzyskania uprawnień choćby sędziego kandydata...
.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB
Czyli regulamin jest tak skonstruowany żeby skutecznie zniechęcić kogokolwiek do wnoszenia jakich kolwiek protestów.
Co nadal moim zdaniem nie znaczy że partactwo jest wpisane w sport i ze tak być musi.
Podobno taka sytuacja miała miejsce w TKD ITF , i 8 lat zajęła paru upartym osobom jej zmiana. Tzn praca sędziego jest oceniania, na podstawie zapisu video (nie jakiś śmiesznych pomysłów z trzema kamerami) po fakcie i skoro ewidentnie werdykt jest nieprawidłowy, nie powołuje się faceta do sędziowania następnym razem, tylko bierze innego. Podobno teraz sędziują dobrze.
Myślę ze to jest jedyna droga, ale to tego trzeba to kontrolować, ktoś musiałby się tym zająć. No i oczywiście podstawowa sprawa ktoś musi chcieć sędziować, bo być może ci panowie na filmiku to z ulicznej łapanki, bo nikt już sędziować nie chce, tez tak może być…
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB
Chwila, mówimy o dwóch różnych rzeczach.

Ocenianie pracy sędziego na podstawie zapisów wideo, notatek sędziego głównego czy delegata związkowego - jak najbardziej. Tak, jak trzeba ileś zawodów wysędziować na podniesienie klasy, tak ileś wpadek sędziowskich powinno danego sędziego dyskwalifikować. Mnie np. w taekwondo zdarzyło się dwukrotnie, że mój zawodnik wtopił z powodu ewidentnego błędu sędziowskiego (czytaj: błędu w zastosowaniu regulaminu, nie w ocenie punktowej), w jednym z tych przypadków nie pomogło napisanie protestu. W obu jednak napisałem po fakcie pismo do związku wnioskujące o ukaranie sędziego, szczegółowo podając jakie punkty regulaminu naruszył. Nie widzę jednak realnej możliwości, żeby na zawodach na miejscu oglądać cały zapis wideo z walki i zastanawiać się, czy w danym momencie punkt był, czy nie. Nie ma natomiast wg mnie problemu, żeby np. pokazać na wideo, że powiedzmy sędzia punkt dał w semi-contact, a sekretarz go nie zapisał, w związku z tym zawodnik przegrał (o ile widać to na filmie).
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB
tak, dokładnie, po fakcie wyrzucać tych którzy partaczą (zgadzam sie że nie można oceniać ich pracy na bieżąco bo to jest niemożliwe) ileś to czasu zajmie ale będzie efekt bo zostaną tylko ci którzy faktycznie potrafią to robić.
Trzeba by sprawdzić nazwiska sędziów, którzy ta walkę sędziowali..
  • 0

budo_orroz
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB
A co to jest light contact???? !!!
Powinni dawno zlikwidować tą formułę.
Albo semi-contact - szermierka na ręce i nogi, albo full contact.
I wszystko jasne.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_gagatek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 493 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB
Sedziowie w kazdej dyscyplinie popelniaja bledy. Protesty to fikcja w wiekszosci przypadkow. Widzialem sytuacje ze gdzie sedziowie musieli jeszcze raz przeliczyc punkty z kart co skromnym zdaniem jest zalosne ,a wstyd pozostal. Poprostu chciano zawodnika z zagranicy oszukac ,nie obeszlo sie bez gwizdow. Moja propozycja niech kazdy klub ma swojego sedziego i wystawia go na zawody. Niech to nie sa ludzie przypadkowi ktorzy przychodza z ping ponga.
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Tak sędziują w PZKB

Moja propozycja niech kazdy klub ma swojego sedziego i wystawia go na zawody. Niech to nie sa ludzie przypadkowi ktorzy przychodza z ping ponga.


W niektórych organizacjach sztuk walki istnieje wymóg, aby każdy startujący klub wystawiał na zawody sędziów w liczbie proporcjonalnej do liczby zgłaszanych zawodników. Niestety, nie zawsze się to przekłada na jakość sędziowania.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024